ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ρ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ρ »

Αγαπητε Νικολαρα, δε περιμενε εσενα το κρατος για να χρεωκοπησει, σαν μηχανικος σου λεω προχωρα, η χωρα μας χρειαζεται ΑΠΕ και απεξαρτηση απο τα ορυκτα καυσιμα που συνεπαγεται μερικη απεξαρτηση απο διυληση μεταφορα και τα τεραστια εξοδα του πετρελαιου που επηρεαζεται απ τις διεθνεις αγορες.

Οι ΑΠΕ ειναι δυσκολος δρομος, θα βρεις πολλα πολλα πολλα ζορια, ειδικα απο τη ΔΕΗ, δε θα δυσκολευτεις καθολου στο να εγκλιματιστεις στη λειτουργια των ΑΠΕ, δεν εχεις ομως δικαιωμα να τα επιβλεπεις και να τα εγκαθιστας γιατι εισαι ηλεκτρονικος και οχι ηλεκτρολογος οπως ειπα πιο πανω.

nikolaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 1:12 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaras »

EΧω εγκληματισθεί ήδη φίλε μου. Ασχολούμαι Αποκλειστικά με υδρο-ενέργεια μέχρι 50 kw, με ένα φίλο μου που και αυτός δεν έχει δικαίωμα υπογραφής.

Η υπογραφή όμως είναι το τελευταίο πράγμα, μπροστά στις μελέτες και τις δοκιμές που έχουν προηγηθεί, για να φτάσουμε στο σημείο που είμαστε τώρα.

Μιλάω για υδρογεννήτριες compact Εξολοκλήρου κατασκευασμένες από εμάς.

Καταλαβαίνεις λοιπόν τι χρήματα έχουν ξοδευτεί και τι γνώσεις χρειάζονται για να γίνουν αυτές οι μελέτες. Ποιός πανεπιστημιακός μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτές τις γνώσεις;

Απλώς για μένα υπάρχει μόνο και μόνο για χρήση υπογραφής...

nikolaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 1:12 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaras »

ρ έγραψε:Ενας ομως που εχει εξειδικευθει στο ρανταρ της siemens Η της Marconi ειναι καταδικασμενος να μενει σε νησακια η ψηλα βουναλακια για χρονια.
Οχι φίλε μου, δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στην Αεροπορία ισχύει το ουδείς αναντικατάστατος.

Εκεί που είσαι στο νησάκι και στο βουναλάκι , δηλώνεις Ένα σχολείο στο τηλεφωνικό κέντρο ericson π. Χ. Και πηγαίνεις όπου γουστάρεις.

Αν καθίσεις με τα χέρια σταυρωμένα, σίγουρα δεν θα σε πειράξουν από τα νησάκια και από τα βουναλάκια, γιατί αυτό υποδηλώνει ότι θέλεις να μείνεις εκεί.

Ειδικά στις μονάδες 2ετίας, η επόμενη μετάθεση κατά 90% είναι της επιλογής σου.

Αυτά ισχύουν τώρα για την ειδικότητα που αναφέρεις.

Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (γλυφτες κλπ) που δεν έχουν μετακινηθεί εδώ και 25 χρόνια...

XristosK
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 4:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από XristosK »

Δυστυχώς οι περισσότεροι πια έχουν μέσον είτε πολιτικό είτε στρατιωτικό με αποτέλεσμα να Αδικούνται οι λίγοι που δεν έχουν.
Για την ειδικότητα μηχανικού το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ ότι είναι από τις ειδικότητες που δεν μετακινούνται εύκολα, εκτός αν μετακινηθεί η μοίρα των αεροσκαφών, πχ όπως έγινε τελευταία με τα F16 στην Κρήτη

ρ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ρ »

Αγαπητε Νικολαρα, συγγνωμη για την αδιακρισια, αλλα επειδη ασχολουμαι με στροβιλομηχανες και τουρμπινες σε μεταπτυχιακο επιπεδο, τι ακριβως υδρογεννητρια φτιαχνετε; Τυπου pelton με σκαφιδια; Η καποιον αλλο τυπο; Συγγνωμη αν βγαινω εκτος θεματος.
nikolaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 1:12 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaras »

Δεν υπάρχει καμία αδιακρισία, ευχαρίστως να σου πω. Καταρχήν υπάρχουν διάφορα σχέδια, από τα οποία έχουν υλοποιηθεί μερικά, τα υπόλοιπα είναι σε πειραματικό στάδιο.

Οι στρόβιλοι είναι χειροποίητοι με μεγάλη διάμετρο.

Δεν θα τους χαρακτήριζα τύπου pelton, γιατί υπάρχει μεγάλη διαφορά στην κατακευή.

Διόρθωσα το μήνυμα, έπειδή δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να πω περισσότερα και να εξηγήσω αναλυτικά πως λειτουργεί.

Ισως κάποια στιγμή το δείτε στο εμπόριο, αλλά μέχρι τότε στο θέμα μας.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikolaras την Σάβ Ιουν 26, 2010 6:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ρ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ρ »

Πραγματικα φιλε μου εισαι αξιεπαινος, κατ αρχας η μελετη των βαθμιδων γινεται με πεπερασμενα στοιχεια μεσω υπολογιστων και ειδικων προγραμματων οπως το fluent, πρεπει να βρεθουν τα τριγωνα ταχυτητων να γινει μελετη για λιπανση και σπηλαιωση, βαθμο αποδοσης καμπυλοτητα πτερυγιων μανομετρικα απωλειες και 1002 και εσυ μονος σου εκανες ολη αυτη τη μελετη που ουτε μηχανολογος δεν ειναι σε θεση να κανει. Απλα μπραβο Α ξεχασα και τον ειδικο αριθμο στροφων, πολυ σημαντικο:)

Άβαταρ μέλους
aeronut
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Δευ Ιουν 14, 2010 3:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από aeronut »

Συγγνωμη για να καταλαβουμε καλυτερα ο τυπος ειναι εφευρετης και εχει φτιαξει καινουργια, καλυτερη γεννητρια για υδροηλεκτρικα εργοστασια; Εικόνα

r

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από r »

Η γεννητρια δεν ειναι τιποτα, ο στροβιλος που τη θετει σε κινηση και η εκμεταλλευση της δυναμικης ενεργειας προφανως συνιστουν την πατεντα του
nikolaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 1:12 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaras »

r έγραψε:Η γεννητρια δεν ειναι τιποτα, ο στροβιλος που τη θετει σε κινηση και η εκμεταλλευση της δυναμικης ενεργειας προφανως συνιστουν την πατεντα του
Πολύ σωστά. Διόρθωσα το αρχικό μήνυμα, γιατί όπως βλέπεις αρχίζουν τα όργανα να παίζουν,(με αποκάλεσαν εφευρέτη !), Όπως γίνεται συνήθως όταν κάποιος γράφει κάτι μη κατανοητό για αυτόν.

Του δίνω δίκιο όμως γιατί είμαστε εκτός θέματος.

ΕΑ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ΕΑ »

nikolaras έγραψε:
ρ έγραψε:Ενας ομως που εχει εξειδικευθει στο ρανταρ της siemens Η της Marconi ειναι καταδικασμενος να μενει σε νησακια η ψηλα βουναλακια για χρονια.
Οχι φίλε μου, δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στην Αεροπορία ισχύει το ουδείς αναντικατάστατος.

Εκεί που είσαι στο νησάκι και στο βουναλάκι, δηλώνεις Ένα σχολείο στο τηλεφωνικό κέντρο ericson π. Χ. Και πηγαίνεις όπου γουστάρεις.

Αν καθίσεις με τα χέρια σταυρωμένα, σίγουρα δεν θα σε πειράξουν από τα νησάκια και από τα βουναλάκια, γιατί αυτό υποδηλώνει ότι θέλεις να μείνεις εκεί.

Ειδικά στις μονάδες 2ετίας, η επόμενη μετάθεση κατά 90% είναι της επιλογής σου.

Αυτά ισχύουν τώρα για την ειδικότητα που αναφέρεις.

Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (γλυφτες κλπ) που δεν έχουν μετακινηθεί εδώ και 25 χρόνια...

Έχεις δικιο αλλά δεν αναφέρατε πουθενά το ενδεχόμενο επιτελείου, ξέρω αρχισμηνίες και ανθύπες που είναι σε επιτελεία χωρίς γλυψιματα πάνω στην συγγεκριμένη ειδικότητα.
nikolaras
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 1:12 am
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από nikolaras »

ΕΑ έγραψε:
nikolaras έγραψε:
ρ έγραψε:Ενας ομως που εχει εξειδικευθει στο ρανταρ της siemens Η της Marconi ειναι καταδικασμενος να μενει σε νησακια η ψηλα βουναλακια για χρονια.
Οχι φίλε μου, δεν είναι ακριβώς έτσι.

Στην Αεροπορία ισχύει το ουδείς αναντικατάστατος.

Εκεί που είσαι στο νησάκι και στο βουναλάκι, δηλώνεις Ένα σχολείο στο τηλεφωνικό κέντρο ericson π. Χ. Και πηγαίνεις όπου γουστάρεις.

Αν καθίσεις με τα χέρια σταυρωμένα, σίγουρα δεν θα σε πειράξουν από τα νησάκια και από τα βουναλάκια, γιατί αυτό υποδηλώνει ότι θέλεις να μείνεις εκεί.

Ειδικά στις μονάδες 2ετίας, η επόμενη μετάθεση κατά 90% είναι της επιλογής σου.

Αυτά ισχύουν τώρα για την ειδικότητα που αναφέρεις.

Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις (γλυφτες κλπ) που δεν έχουν μετακινηθεί εδώ και 25 χρόνια...

Έχεις δικιο αλλά δεν αναφέρατε πουθενά το ενδεχόμενο επιτελείου, ξέρω αρχισμηνίες και ανθύπες που είναι σε επιτελεία χωρίς γλυψιματα πάνω στην συγγεκριμένη ειδικότητα.
Ναι έτσι είναι, ένα ποσοστό είναι σε επιτελεία, χωρίς γλύψιμο, αλλά με ορισμένες προυποθέσεις, να σου αρέσει... Εμένα προσωπικά, μου έγιναν τέτοιες προτάσεις κατά καιρούς, αλλά δεν δέχθηκα, όσο παράξενο και αν σου φαίνεται. Είναι το είδος της εργασίας, η τυπικότητα και μερικά άλλα πραγματάκια που δεν είναι του χαρακτήρα μου.

Επίσης ήθελα να πω ότι το 92 πέρασα το σχολείο ΣΠΗΥ (σχολή προγραμματιστών Ηλεκτρονικών υπολογιστών) , αν το ξέρεις, η Αεροπορία θα μπορούσε να με αξιοποιήσει κατάλληλα, αλλά δεν το έκανε, αλλά ούτε και εγώ το επιδίωξα. Με αυτό το σχολείο, αν ήθελα, θα μπορούσα να αλλάξω και άτυπα την ειδικότητά μου και να βρίσκομαι αμετάθετος για πολλά χρόνια.

παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από παπακι »

Παιδια απο στυα σου δινουν το δικαιωμα να πας σε καποιο αει / σχολη στο εξωτερικο για μετεκπαιδευση.
ρ

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ρ »

Σε σχολεια διαρκειας εως 6 μηνων ναι... Σε πανεπιστημιο εξω οχι γιατι η ΣΤΥΑ δεν ειναι ανωτατη σχολη

Αν θες μπορεις απο μονος σου να δωσεις πανελληνιες παλι η κατατακτηριες στο τμημα που σε ενδιαφερει

παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από παπακι »

Π. Χ. Θα ηθελα πολυ να βγαλω στυα και τα επακολουθα σχολεια και να παρω και ενα πτυχιο μηχανολογιας ή ηλεκτρολογιας ή κατι που θα αναβαθμισει την δουλεια μου. Απο πανεπιστημιο εννοω στο εσωτερικο.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες