ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Οχι η ΣΤΥΑ δεν ειναι ισοτιμη με ΤΕΙ γιατι ειναι διετους κυκλου.

Απο ολες τις σχολες που μπαινεις μεσω πανελληνιων ΑΕΙ, ΤΕΙ, στρατιωτικες, ΑΕΝ, αστυνομικες, θρησκευτικες μπορεις να δωσεις κατατακτηριες στην σχολη που επιθυμεις. Τωρα, εξαρταται την σχολη και το εξαμηνο που θα μπεις. Αν εχεις τελειωσει ΤΕΙ μηχανολογιας και θες να μπεις μηχανολογος μηχανικος πολυτεχνειο μπαινεις πεμπτο εξαμηνο και το αντιστοιχο για τις αναλογες ειδικοτητες.

Αν εχεις τελειωσει νομικη και θες να πας πολυτεχνειο μπαινεις απο την αρχη, αρα πρεπει οι σχολες να εχουν συναφεια για να μπεις σε εξαμηνο, αλλιως ξεκινας απ την αρχη.

Η ΣΤΥΑ επειδη δεν ειναι ΑΕΙ δεν σου αναγνωριζουν μαθηματα, οποτε οπου και να μπεις ξεκινας απο την αρχη το ιδιο για ολες τις σχολες υπαξιωματικων. Απο ΣΜΑ επειδη ειναι ΑΕΙ μπορεις να κανεις μαστερ και διδακτορικο η να μπεις πολυτεχνειο στο 6ο εξαμηνο αναλογα με την ειδικοτητα, πχ ενας μηχανικος αεροσκαφων σμα στους μηχανολογους, ενας τηλεπικοινωνιων σμα στους ηλεκτρολογους.

Απο ΣΤΥΑ αν τελειωσεις συγκεκριμενες σχολες μπορεις να γινεις αξιωματικος, αν σε ενδιαφερει πες μου να στις γραψω.

Εξαιρεση αποτελουν συγκεκριμενοι κλαδοι αποφοιτων ευελπιδων και ναυτικων δοκιμων που μπαινουν μεσω ειδικων εξετασεων σε πολυ μεγαλα εξαμηνα, πχ αξιωματικοι του μηχανικου στους πολιτικους μηχανικους και σχολες που εχουν πολυ μεγαλη συναφεια, πχ μηχανολογοι με ναυπηγους η ηλεκτρολογοι με ηλεκτρονικους μηχ πολυτεχνειο.

Μεσα στην ΣΤΥΑ δεν προκειται να μαθεις πολλα, η κουραση θα σε καταβαλλει και το διαβασμα θα γινεται πριν την εξεταστικη οπου τα θεματα ειναι ευκολα, η γνωση θα προελθει απο σχολεια, διαβασμα και δουλεια πανω στην ειδικοτητα σου, πχ τεχνικος αεροσκαφων (μετα την αποστρατεια θα εισαι περιζητητος) , αλλες ειδικοτητες πχ εφοδιαστης ειναι πολυ πιο χαλαρες

JOMIX
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2012 10:49 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από JOMIX »

roverr24 έγραψε:Οχι η ΣΤΥΑ δεν ειναι ισοτιμη με ΤΕΙ γιατι ειναι διετους κυκλου.

Απο ολες τις σχολες που μπαινεις μεσω πανελληνιων ΑΕΙ, ΤΕΙ, στρατιωτικες, ΑΕΝ, αστυνομικες, θρησκευτικες μπορεις να δωσεις κατατακτηριες στην σχολη που επιθυμεις. Τωρα, εξαρταται την σχολη και το εξαμηνο που θα μπεις. Αν εχεις τελειωσει ΤΕΙ μηχανολογιας και θες να μπεις μηχανολογος μηχανικος πολυτεχνειο μπαινεις πεμπτο εξαμηνο και το αντιστοιχο για τις αναλογες ειδικοτητες.

Αν εχεις τελειωσει νομικη και θες να πας πολυτεχνειο μπαινεις απο την αρχη, αρα πρεπει οι σχολες να εχουν συναφεια για να μπεις σε εξαμηνο, αλλιως ξεκινας απ την αρχη.

Η ΣΤΥΑ επειδη δεν ειναι ΑΕΙ δεν σου αναγνωριζουν μαθηματα, οποτε οπου και να μπεις ξεκινας απο την αρχη το ιδιο για ολες τις σχολες υπαξιωματικων. Απο ΣΜΑ επειδη ειναι ΑΕΙ μπορεις να κανεις μαστερ και διδακτορικο η να μπεις πολυτεχνειο στο 6ο εξαμηνο αναλογα με την ειδικοτητα, πχ ενας μηχανικος αεροσκαφων σμα στους μηχανολογους, ενας τηλεπικοινωνιων σμα στους ηλεκτρολογους.

Απο ΣΤΥΑ αν τελειωσεις συγκεκριμενες σχολες μπορεις να γινεις αξιωματικος, αν σε ενδιαφερει πες μου να στις γραψω.

Εξαιρεση αποτελουν συγκεκριμενοι κλαδοι αποφοιτων ευελπιδων και ναυτικων δοκιμων που μπαινουν μεσω ειδικων εξετασεων σε πολυ μεγαλα εξαμηνα, πχ αξιωματικοι του μηχανικου στους πολιτικους μηχανικους και σχολες που εχουν πολυ μεγαλη συναφεια, πχ μηχανολογοι με ναυπηγους η ηλεκτρολογοι με ηλεκτρονικους μηχ πολυτεχνειο.

Μεσα στην ΣΤΥΑ δεν προκειται να μαθεις πολλα, η κουραση θα σε καταβαλλει και το διαβασμα θα γινεται πριν την εξεταστικη οπου τα θεματα ειναι ευκολα, η γνωση θα προελθει απο σχολεια, διαβασμα και δουλεια πανω στην ειδικοτητα σου, πχ τεχνικος αεροσκαφων (μετα την αποστρατεια θα εισαι περιζητητος) , αλλες ειδικοτητες πχ εφοδιαστης ειναι πολυ πιο χαλαρες



Ναι εχεις δικιο σε αυτα που λες... Απλα επειδη εγω ειμαι πρωτοετης στη σχολη ΣΤΥΑ με ειδικοτητα τηλεπικοινωνιων-ηλεκτρονικων μπορω να σου πω οτι τα μαθηματα της ειδικοτητας ειναι αρκετα δυσκολα... Αφου πολλα βιβλια της ειδικοτητας προοριζονται για διαφορα πανεπιστημια αλλα ειναι διετης οπως ειπες. Μπορεις να μου γραψεις τις σχολες οι οποιες σε βοηθουν στην εξελιξη της καριερας στην ΠΑ ;

BINIS

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από BINIS »

Γεια σας παιδιά, είμαι καινούριος στο forum.
Κατα πάσα πιθανότητα απο Σεπτέμβρη είμαι ΣΤΥΑ.
Η επιλογή ειδικότητας ξέρω οτι γίνεται στην αρχή μετά απο 3-4 εβδομάδες.
Εγώ σκέφτομαι να επιλέξω (όσο μου δίνεται η δυνατότητα) την ειδικότητα του Μηχανοσυνθέτη.
Όμως σκέφτομαι μήπως αυτό είναι κάτι βεβιασμένο... Οι περισσότεροι θέλουν να μάθουν και να επισκευάζουν αεροπλάνα.
Ποια είναι η ειδικότητα που θα μου προσφέρει την μεγαλύτερη εξέλιξη μέσα αλλά και έξω απο το Στρατό.
Ασχολούμαι αρκετά με την επισκευή υπολογιστών σε ερασιτεχνικό επίπεδο και θα ήθελα να σπουδάσω ξεχωριστά απο το στρατό και πληροφορική με το 10%.
Το πτυχίο πληροφορικής αναγνωρίζεται και επιταχύνει την εξέλιξη σε βαθμό αν καταταγώ στους μηχανοσυνθέτες ή πρέπει να είναι κάτι παρεμφερές με την ειδικότητά μου;
Σημειώνω οτι οι ειδικότητες που με ενδιαφέρουν είναι Μηχανοσυνθέτης, Ελεγκτής Αναχαιτήσεως, Τηλεπικοινωνιών και Οπλουργός.

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Τηλεπικοινωνιων ηλεκτρονικων (ΤΤΗ) ειδικοτητα δαγκωτο για σενα για ολους τους λογους που προαναφερεις
BINIS

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από BINIS »

Τελικά πέρασα Στυα.
Εχω ακούσει οτι τηλεπικοινωνιών είναι ζόρικα και τα μαθήματα και είναι δύσκολα όσον αφορά στις μεταθέσεις.
(πολύ νησάκι όπως λένε)
Ακόμη σκέφτομαι να πάω μηχανοσυνθέτης ή οπλουργός πλέον.
Ισχύει οτι στις ειδικότητες Τ-Η και Ε-Α οι μεταθέσεις είναι πιο ζόρικες και σε μικρές βάσεις σε βουνά ή νησιά;
maria st

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από maria st »

Γεια σας! Εχω περασει στη σχολη τεχνικων υπαξιωματκων αεροποριαε (Σ. Τ. Υ. Α) εχω αποφασισει οτι μετα την αποφοιτηση μου απο τη σχολη αυτη θα ηθελα να τελειωσω και καποιο Α. Ε. Ι. Οικονομικων. Ποια ειδικοτητα θα ταν καλο να διαλεξω προκειμενου το πτυχιο του ΑΕΙ Να το χρησιμοποιησω μετεπειτα για να ανεβω ιεραρχικα... Ενοοω ποια απο τις ειδικοτητες της Σ. Τ. Υ. Α θα μπορουσαε να συσχετιστει με τα οικονομικα;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ειδικότητες ΣΤΥΑ διάβασε το άρθρο, έχει όλες τις ειδικότητες και τα μαθήματα, δες αν υπάρχει ειδικότητα που να ασχολείται με τα οικονομικά.

Θανάσης

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Θανάσης »

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια απορία και παρακαλώ όποιος ξέρει να απαντήσει άμεσα. Μπορώ από Σ. Τ. Υ. Α. Εφόσον υπηρετήσω σε αυτήν όσα χρόνια απαιτούντε μπορώ να μπω στην πολιτική αεροπορία σαν μηχανικός αεροσκαφών (δλδ συντηρήσεις, επισκευές κ. Τ. Λ. όχι με τα ηλεκτονικά) ; Η πρέπει να πάρω το απαραίτητο δίπλωμα (παρτ 66) ;
τεο

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από τεο »

Γεια σας παιδια. Ανηκω στα ατομα που στοχευαν ελας αλλα αποφασισαν να μην παρουν. Για τη στυα γνωριζει καποιος με ποια ειδικοτητα συνδεεται ενα αει πληροφορικης ή φυσικης (και αν υπαρχει ρωταω επειδη δεν εχω ιδεα) ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΤΥΑ - Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δύο μηνύματα πιο πάνω έχω βάλει τον σύνδεσμο που έχει τις ειδικότητες.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες