Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nicola

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από nicola »

Γεια σας παιδεια, θελω να σας ρωτησω αν μπορω να μπω ΑΕΝ πλοιαρχων διοτι ειμαι βουλγαρος και φετος τελειωνω το λυκειο και τι ας πουμε χρειαζεται για να μπω. Εχω κανενα πλεονεκτημα αφου ειμαι πολιτης μελος της ΕΕ; Μου εχουν πει γνωστοι μου οτι μπορω να βγαλω ελληνικη ταυτοτητα μολις τελειωσω το λυκειο αφου ζω στη ελλαδα γυρω στα 8 χρ, αυτο με βοηθαει καπως ή ειναι το ιδιο με την δικια μου την βουλγαρικη?
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από greko_27 »

nicola έγραψε:Γεια σας παιδεια, θελω να σας ρωτησω αν μπορω να μπω ΑΕΝ πλοιαρχων διοτι ειμαι βουλγαρος και φετος τελειωνω το λυκειο και τι ας πουμε χρειαζεται για να μπω. Εχω κανενα πλεονεκτημα αφου ειμαι πολιτης μελος της ΕΕ; Μου εχουν πει γνωστοι μου οτι μπορω να βγαλω ελληνικη ταυτοτητα μολις τελειωσω το λυκειο αφου ζω στη ελλαδα γυρω στα 8 χρ, αυτο με βοηθαει καπως ή ειναι το ιδιο με την δικια μου την βουλγαρικη;


Στην σχολη εισαγωνται μονον οσοι εχουν την ελληνικη ιθαγενεια... Ιδου και η β' παραγραφος:Β.Να έχει την Ελληνική ιθαγένεια και να είναι γραμμένος/η στα Δημοτολόγια Δήμου ή Κοινότητας...

Και γερμανος ή ιταλος ή ισπανος να ησουν παλι δεν θα μπορουσες να μπεις στις συγκεκριμενες σχολες...

Άβαταρ μέλους
amomos2
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 17, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από amomos2 »

nicola έγραψε:Γεια σας παιδεια, θελω να σας ρωτησω αν μπορω να μπω ΑΕΝ πλοιαρχων διοτι ειμαι βουλγαρος και φετος τελειωνω το λυκειο και τι ας πουμε χρειαζεται για να μπω. Εχω κανενα πλεονεκτημα αφου ειμαι πολιτης μελος της ΕΕ; Μου εχουν πει γνωστοι μου οτι μπορω να βγαλω ελληνικη ταυτοτητα μολις τελειωσω το λυκειο αφου ζω στη ελλαδα γυρω στα 8 χρ, αυτο με βοηθαει καπως ή ειναι το ιδιο με την δικια μου την βουλγαρικη;


οπως λει ο γρεκο πιο πανω φιλε μου πρεπει να εισαι ελληνας πολιτης και να εχεις την ελληνικη ιθαγενεια!
ΕΜΙΛΙΑΝ

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από ΕΜΙΛΙΑΝ »

Φίλε μου καλά τα λες... Μα οι Έλληνες είσαστε τόσο τεμπέλιδες που δεν έχετε όρεξη για να ζήσετε... Είμαι Αλβανός και έχω βαθμούς τάξης του 19... Θα πάρω την ελληνική σας υποικότητα αφου είναι τόσο σημαντική για εσάς που την πουλάτε κι όλας... Και θα θητήσω στην ίδια σχολή με εσάς... Το καλύτερο θα είναι οτι εγώ θα αποφοιτήσω απο αυτήν και θα δουλέψω... Ενώ εσύ θα υποστείς τους πολιτιούς σου και την ανύπαρκτη δημοκρατία που μαστιγώνει αλύπητα τους δημιουργούς της... Χεχ... Καλή συνέχεια!

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από greko_27 »

ΕΜΙΛΙΑΝ έγραψε:Φίλε μου καλά τα λες... Μα οι Έλληνες είσαστε τόσο τεμπέλιδες που δεν έχετε όρεξη για να ζήσετε... Είμαι Αλβανός και έχω βαθμούς τάξης του 19... Θα πάρω την ελληνική σας υποικότητα αφου είναι τόσο σημαντική για εσάς που την πουλάτε κι όλας... Και θα θητήσω στην ίδια σχολή με εσάς... Το καλύτερο θα είναι οτι εγώ θα αποφοιτήσω απο αυτήν και θα δουλέψω... Ενώ εσύ θα υποστείς τους πολιτιούς σου και την ανύπαρκτη δημοκρατία που μαστιγώνει αλύπητα τους δημιουργούς της... Χεχ... Καλή συνέχεια!



Ξερεις στα ελληνικα πλοια χανονται πολλοι αλλοδαποι... Αμα θεωρεις τους ελληνες τεμπεληδες γυρνα στην κολοπατριδα σου... Ουτε καν σωστα ελληνικα δεν ξερεις να Γραφεις... Αντε με το καθε ξυπόλητο που ηρθε στην ελλαδα και χωρτασε η Κοιλιά Του ψωμι... Του δινουμε δικαιωμα να μας προσβαλει απο πανω.

ΥΓ. Ο καιρος εχει γυρισματα... Μετα το κυνηγι που θα φανε οι πουλημενοι πολιτικοι μας... Μετα σειρα περνετε εσεις (εχουμε κανει και απογραφη και ξερουμε ποσοι ακριβως ειστε) ... Μαζι με τα χλωρα θα καουν και τα ξερα...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΕΜΙΛΙΑΝ έγραψε:Φίλε μου καλά τα λες... Μα οι Έλληνες είσαστε τόσο τεμπέλιδες που δεν έχετε όρεξη για να ζήσετε... Είμαι Αλβανός και έχω βαθμούς τάξης του 19... Θα πάρω την ελληνική σας υποικότητα αφου είναι τόσο σημαντική για εσάς που την πουλάτε κι όλας... Και θα θητήσω στην ίδια σχολή με εσάς... Το καλύτερο θα είναι οτι εγώ θα αποφοιτήσω απο αυτήν και θα δουλέψω... Ενώ εσύ θα υποστείς τους πολιτιούς σου και την ανύπαρκτη δημοκρατία που μαστιγώνει αλύπητα τους δημιουργούς της... Χεχ... Καλή συνέχεια!



με αυτή την νοοτροπία και 20.000 μόρια να βγάλεις ένας αποτυχημένος θα είσαι, αντί να λες και ένα ευχαριστώ που η Ελλάδα σας έχει φερθεί φιλόξενα, πας να βγεις και από πάνω; Τι να πω, εύχομαι να μην σε αξιώσει ο θεός να γίνεις σημαιοφόρος σε παρέλαση και γενικά να μην στεριώσεις στην Ελλάδα αφού το σύστημα δεν σε καλύπτει, γύρνα πίσω στην χώρα σου

γατουλα

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από γατουλα »

Παιδιά ξέρει κανένας να μου πει αν μπορούν να φοιτήσουν και Παιδια απο ξένες χόρες;
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από greko_27 »

γατουλα έγραψε:Παιδιά ξέρει κανένας να μου πει αν μπορούν να φοιτήσουν και Παιδια απο ξένες χόρες;


Κάτοχος Απολυτηρίου Γενικού Λυκείου εσωτερικού ή εξωτερικού, ή Ναυτικού Λυκείου ή Β' Κύκλου Σπουδών ΤΕΕ.

Να έχει την Ελληνική Ιθαγένεια.

Να μην έχει συμπληρώσει το 26ο έτος της ηλικίας του.

Να είναι υγιείς και να γνωρίζει κολύμβηση (Στην κολύμβηση άπαντες εξετάζονται σε κολυμβητήρια κοντά στις σχολές).

Να μην έχει τιμωρηθεί με στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων και να μην έχει καταδικαστεί για κακούργημα ή σε φυλάκιση ανώτερη του εξαμήνου καθ' υποτροπή ή μεγαλύτερη του εξαμήνου για λαθρεμπόριο ή λαθρεμπόριο ναρκωτικών ή για παράβαση του νόμου περί προστασίας του Εθνικού Νομίσματος ή για αδίκημα αναφερόμενο στην επί του πλοίου υπηρεσία και να μην έχει στερηθεί οριστικά το δικαίωμα να ασκεί το ναυτικό επάγγελμα.

Nten

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από Nten »

Παιδια εγω ειμαι Κυπριος (αρα Ελληνας). Μπορω να μπω στο Ελληνικο ναυτικο; Και πως; Ευχαριστω!
Dn100

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από Dn100 »

Γινεται ν παρεις ελληνικη ιθαγενεια αν εισαι ξενος?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από dn24 »

Dn100 έγραψε:Γινεται ν παρεις ελληνικη ιθαγενεια αν εισαι ξενος;


http://www.ypes.gr/el/Generalsecretariat_PopulationSC/diefthinsi_ithageneias/ktisi_ithageneias/

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
λολερμαν

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από λολερμαν »

Nten έγραψε:Παιδια εγω ειμαι Κυπριος (αρα Ελληνας). Μπορω να μπω στο Ελληνικο ναυτικο; Και πως; Ευχαριστω!


Εδω φιλε θα μαθεις οτι ζητας. Αν δεν λειτουργει το πρωτο λινκ μπες στο δευτερο και ψαξε λιγο για την εισαγωγη των κυπριων!

http://aenstudents.com/%CE%BD%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CF%85%CF%80%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD/

http://aenstudents.com/

(στο φακελο για πρωτομπαρκους δες. )
redi

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από redi »

Γεια σας ειμαι απο αλβανια αλλα εχω 17 χρονια ελλαδα και εχω ελληνικη ιθαγενεια και το μονο που Φοβαμαι ειναι να μην Αντιμετωπιζω ρατσισμο
tonis

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από tonis »

Καλημερα ειμαι απο αλβανια και εχο παντρεφτι με ελινιδα εχο 5 ετι χαρτια μπορο να ωγαλα φιλαδιο για καραωια
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό ναυτικό για αλλοδαπούς

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα πρέπει να έχεις Ελληνική Ιθαγένεια.

Επίσης αν είσαι πάνω από 27 απλά ξέχασέ το.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες