ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αλέξης

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Αλέξης »

Commander, μπορείς να μένεις μέσα αλλά για τις εξόδους πρέπει να νοικιάσεις στα Τρίκαλα... (συνήθως με άλλους σπουδαστές μαζί, οπότε μοιράζεστε το ενοίκιο... ).

Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο... Αν θέλεις να φύγεις από τη ΣΜΥ (όπλα) μετά την ορκωμοσία πόσο λεφτά πληρώνεις;
ΤασοςΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2012 11:21 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΤασοςΣ »

Καλημερα, Ειμαι στην Γ Λυκειου κ θα δηλωσω στρατιωτικες σχολες. Γνωριζει καποιος να μου πει στην ΣΜΥ οταν εχεις εξοδο ποτε βγαινεις κ ποτε επιστρεφεις; Τι χρηματικο επιδομα διδεται οταν εισαι στην Σχολη; Τι προγραμμα υπαρχει τις καθημερινες; Τα απογευματα υπαρχει ελευθερος χρονος;
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Εξοδο εχεις τεταρτη παρασκευη σαββατο κυριακη αλλαμπορει καποιες απο αυτες τις μερες να εχεις υπηρεσια. Βγαινεις κατα τις 3 μιση και και μπαινεις την τεταρτη 11 το βραδυ, το σαββατο 8 το πρωι αν εχεις υπηρεσια, την κυριακη 9 το πρωι αν εχεις υπηρεσια και αν δεν εχεις 11 το βραδυ. Το χρηματικο βοηθημα ειναι 110 ευρω αλλα μπορει να μειωθει στα 100 φετος. Τις καθημερινες κατα τις περιοδους ακαδημαικης εκπαιδευσης εχει το πρωι μαθηματα, το μεσημερη ξεκουραση και μεχρι τις 7.30 μελετη... Μετα το δειπνο (9 παρα) εχεις ελευθερο χρονο μεχρι τις 10.30. Κατα τιε περιοδους στρατιωτικης εκπαιδευσης δν εχει μαθηματα το πρωι και το απογευμα μπορει να μην εχει ουτε μελετη. Μπορει να γινοντε και αλλαγες αναλογα με την διοικηση της σχολης
ΤασοςΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2012 11:21 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΤασοςΣ »

Σε ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, θα ηθελα επιπλεον αν εχεις χρονο να μου πεις, τον ελευθερο χρονο υπαρχει η δυνατοτητα ψυχαγωγιας, γυμναστικης κ. Λ. Π?
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Αλέξης »

Σαν άσσος όχι, μόνο ΚΨΜ (κ αυτό αν σ αφήσουν να πας και δε σε χώνουνε όλη την ώρα οι βητάδες). Αν έχεις καλό βητά μπορεί να μπορέσεις να πάς στο γυμναστήριο, διαφορετικά κ αυτό με τα κυάλια... Γενικότερα σαν άσσος δεν έχεις κανένα δικαίωμα, δουλοπρέπεια και σκατό... ;)
ΤασοςΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2012 11:21 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΤασοςΣ »

Αν καταλαβα καλα Εξαρταται απο τον βητα αν θα παω στο γυμναστηριο; Κ ποιος ειναι ο βητας που εχει τετοιες εξουσιες; Κ ποιος του δινει το δικαωμα να εχει τους ασσους οπως τους ειπες δουλους; Αυτα δεν γινοτανε ουτε πριν 30 χρονια, ειναι δυνατον σημερα να ζητησω αδεια απο εναν μαθητη να παω να γυμναστω, οταν προβλεπεται απο το προγραμμα; Τοτε τα στελεχη της Σχολης για ποιο λογο υπαρχουν;
ΥΓ (Εχω γνωση καποιων θεματων καθοτι ο πατερας μου ειναι αποστρατος αξιωματικος κ μαλιστα απο την ΣΜΥ ταξεως 82)
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Αλέξης »

Εμ μεγάλε χαίρω πολύ γι αυτό κ εγώ την έκανα με ελαφρά !K αυτά δεν είναι ούτε το 1% απ τις μαλακίες που θα δείς εκεί μέσα... ;)
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Jonas11 »

ΤασοςΣ έγραψε:Αν καταλαβα καλα Εξαρταται απο τον βητα αν θα παω στο γυμναστηριο; Κ ποιος ειναι ο βητας που εχει τετοιες εξουσιες; Κ ποιος του δινει το δικαωμα να εχει τους ασσους οπως τους ειπες δουλους; Αυτα δεν γινοτανε ουτε πριν 30 χρονια, ειναι δυνατον σημερα να ζητησω αδεια απο εναν μαθητη να παω να γυμναστω, οταν προβλεπεται απο το προγραμμα; Τοτε τα στελεχη της Σχολης για ποιο λογο υπαρχουν;
ΥΓ (Εχω γνωση καποιων θεματων καθοτι ο πατερας μου ειναι αποστρατος αξιωματικος κ μαλιστα απο την ΣΜΥ ταξεως 82)
ο βητας ειναι ανωτερος απο σενα κ υπευθυνος για σενα επομενως κανεις αυτα που σου λεει

Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Αλέξης »

Το θέμα είναι να σε διατάζει προβλεπέ πράμα σπάνιο εκεί μέσα ;)
Άβαταρ μέλους
Jonas11
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2011 11:17 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Jonas11 »

Αλέξης έγραψε:Το θέμα είναι να σε διατάζει προβλεπέ πράμα σπάνιο εκεί μέσα ;)
στην αρχη ετσι ειναι παντα κατα κανονα μετα αλλα ζουν τα πραγματα... Φυσικα παιζει ρολο και που θα πεσεις

Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Αλέξης »

Είναι θέμα δοικα αν θα αλλάξουν τα πράματα... Πχ φέτος γινόταν μύλος μέχρι να φύγω, μέχρι που έπεσαν αναφορές στο ΓΕΣ (όχι από μένα) και ηρέμησαν κάπως μετά...
19adonis92
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 7:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από 19adonis92 »

Αλεξη δν εισαι μεσα αρα μην λες τα παντα με τοση σιγουρια και τρομαζεις τν κοσμο που θελει να μπει στη σχολη... Ειμαι βαθμοφορος δευτεροετης και μαλλον ξερω καλυτερα απο σενα. Λοιπων τασο τα πραγματα ειναι καπως ετσι οπως τα ειπε ο αλεξης αλλα μονο στην αρχη και σταδιακα ηρεμουν τα πραγματα... Πχ εγω οπως και πολυ αλλοι 2ετης εχουν αφησει πολυ ποιο ελευθερους τους πρωτοετης... Τασο ακουσε με και κανε αυτο που θες.
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Αλέξης »

Μεγάλε εγώ μίλησα για το διάστημα που ήμουν μέσα τώρα τι γίνεται δεν ξέρω... Όσα παιδιά με ρώτησαν τι και πώς σε προσωπικό μήνυμα το διευκρίνισα πως σε κουβέντα μου με άσσο έχουν ηρεμήσει τα πράγματα...
ΤασοςΣ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2012 11:21 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ΤασοςΣ »

Δεν θα διαφωνησω με τις αποψεις σας κ μαλιστα με καποιους που ειναι ηδη μεσα στη Σχολη, γνωριζω πολυ καλα οτι κομπλεξικοι υπαρχουν παντα σε ολους τους τομεις κ η μαγκια του καθενος απο αυτους καπου σταματαει. Εαν πχ γινει ενα καψονι να το πω ετσι κ παρει καποια σχετικη εκταση ολοι αυτοι ψαχνουν να κρυφτουν κ μετα ξαφνικα γινονται τα καλυτερα παιδια. Εχω ακουσει παρα πολλες ιστοριες αυτου του τυπου κ μαλιστα περα απο τα ορια, αλλα Στο τελος ως δια μαγειας ολα τα θεματα τακτοποιουνται! Τελος παντων αυτο δεν με απασχολει ιδιαιτερα κ αν υπαρξει τετοιο θεμα θα λυθει. Αδωνις σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου κ εκτιμω τις αποψεις σου. Προσωπικα δεν με φοβιζουν αυτα, αλλωστε σε οποια σχολη κ να πας κατι αναλογο συμβαινει.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες