ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

Αδελφέ, στη θητεία σου για 12 μήνες θα είσαι στρατιώτης και μετά πίσω στη πολιτική ζωή σου, στη ΣΜΥ θα είσαι για 3 χρόνια μέσα στη Σχολή με εντελώς άλλο τρόπο λειτουργίας και νοοτροπίας. Και φυσικά η εκπαίδευση που περνάνε στη ΣΜΥ δεν συγκρίνεται με αυτή του κληρωτού οπλίτη θητείας.
Κωστας

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Κωστας »

Συμφωνω οτι εχουνε διαφορετικη νοοτροπια Αλλα στις Ε. Δ. Βειδικοτερα στις αμφιβιες μοιρες εκπαιδευονται για ρπεικινδυνες αποστολες. Ριναι κυριολεκτικα η αιχμη του δορατος; Πως γινεται μετα στην σμυ να βγαινουν πιο κομαντο;

Διορθωσε με αν κανω καποιο λαθος

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

Αιχμή του Δόρατος είναι οι Μονάδες Ειδικών Επιχειρήσεων. Τις οποίες στελεχώνουν μόνιμα στελέχη είτε από Στρατιωτικές Σχολές είτε ΕΠΟΠ. Απόφοιτοι της ΣΜΥ μπορούν να παρακολουθήσουν ειδικά Σχολεία και να ενταχθούν σε τέτοιες μονάδες

Στα 3 χρόνια μέσα στη ΣΜΥ, ξέχωρα τα μαθήματα, κάνεις παραπάνω ασκήσεις και παρακολουθείς Σχολεία, πχ ΣΒΕΑ, που οι κληρωτοί -πλην Αλεξιπτωτιστών- δεν μπορούν να παρακολουθήσουν.

Η συζήτηση θα είχε νόημα μόνο αν η θητεία ήταν παραπάνω από 24 μήνες. Κάποτε οι Αμφίβιοι Καταδρομείς πέρναγαν και Σχολείο Αλεξιπτωτιστών, είχαν δυνατότητα να παρακολουθήσουν Σχολείο Βατραχανθρώπων, ξέχωρα οι πολλές παραπάνω ασκήσεις και βολές.

Ξαναλέω, κάνεις θητεία σε πεπερασμένο χρόνο και τέλος, ενώ όντας στη ΣΜΥ θα κάνεις πολλά παραπάνω για τουλάχιστον 25-30 χρόνια.

Αν και ξεχωριστό θέμα με το παρόν νήμα, οι απόφοιτοι της ΣΜΥ, εν αντιθέσεις με τους οπλίτες θητείας, μπορούν να παρακολουθήσουν εξειδικευμένα σχολεία στο εξωτερικό πχ Νοσοκόμων Μάχης.

http://www.army.gr/el/organosi/stoiheia-organosis-genikoy-epiteleioy-stratoy/dieythynseis-oplon/dieythynsi-eidikon-24
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 14, 2021 2:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από marsupilami »

Γερόλυκος έγραψε:Τι να πει κανείς, τι να συγκρίνεις; Τους 9 μήνες εκ των οποίων ο ένας άδεια. Τρία χρόνια η ΣΜΥ, εκεί που Ο στρατιωτικός κανονισμός εφαρμόζεται αυτούσιος, Καθημερινή σωματική άσκηση, εκτός της ακαδημιακής, εξετάσεις σε αθλήματα τρέξιμό, κάψεις, έλξεις κ. Τ. Λ με χρόνους και αριθμούς που φαντάζουν όνειρο για πολλούς, πύργος αναρρίχησης Καταρρίχησης Rappel,fast rope, χειμερινή τέσσερις Εβδομάδες στο Περτούλι [όσοι ξέρουν τι εστί] σε αντικείμενα καταδρομών διαβίωση, ανταρτοπόλεμο περίπολα μάχης, κ. Τ. Λ Τρεις εβδομάδες Καλοκαιρινή Πλωτά μέσα, διάβαση ποταμών, ασκήσεις με ελικόπτερα Κ. Τλ όλα αυτά επί τρία όσα τα χρόνια. ΚΕΟΑΧ και ΚΕΑΠ αντίστοιχα Για τους 2ετής εκπαίδευση σε αντικείμενα όπως σκι, πρώτες βοήθειες, διάσωσης, εκρηκτικά, στίβος μάχης ΚΕΑΠ, περίπολα κ. Τλ Σχολείο ΣΒΕΑ μετά Το δεύτερο έτος με Αυστηρά κριτήρια Και πολλά αλλά Όπως βολές πορείες Κ. Τ. Λ και μετά την αποφοίτηση για τους ΠΖ σχολείο ΣΣΟΕΚ διάρκειας Ενός μηνός

Ε ΝΑΙ είναι πολύ πιο πολύ κουμάντα από πολλά κουμάντα που υπηρετούν την θητεία τους στις ειδικές δυνάμεις για τα μόρια.


Σωστος!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 14, 2021 9:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αλεξια

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Αλεξια »

Καλησπέρα... Είμαι μαθήτρια τρίτης λυκείου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά από πέρυσι να μπω στην ΣΜΥ γιατί λατρεύω τη στρατιωτική ζωή. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει περίπου τι θα συναντήσω; Ισχύει ορι στις στρατιωτικές σχολές δεν έχεις προσωπική ζωή, ζωή έξω από τη σχολή, δεν μπορείς να βγαίνεις κλπ; Επίσης είμαι ανάμεσα σε ιατρική και ΣΜΥ τι πιστεύετε θα είναι καλύτερο από άποψη δυσκολίας ζωής κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ιάνης

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Ιάνης »

Θα απαντήσω με έναν τίτλο τραγουδιού από τους Venom, " Welcome to the Hell ". Άμα δεν υπάρχει 1% στρατοκαυλίαση και αν δεν είσαι πρόθυμη να κάνεις ότι σου πουν οι δευτεροετείς σου τότε λυπάμαι αλλά θα φύγεις πριν την ορκομωσία
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Αλεξια έγραψε:Καλησπέρα... Είμαι μαθήτρια τρίτης λυκείου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά από πέρυσι να μπω στην ΣΜΥ γιατί λατρεύω τη στρατιωτική ζωή. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει περίπου τι θα συναντήσω; Ισχύει ορι στις στρατιωτικές σχολές δεν έχεις προσωπική ζωή, ζωή έξω από τη σχολή, δεν μπορείς να βγαίνεις κλπ; Επίσης είμαι ανάμεσα σε ιατρική και ΣΜΥ τι πιστεύετε θα είναι καλύτερο από άποψη δυσκολίας ζωής κλπ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Αν πιάνεις Ιατρική, πιάνεις και ΣΣΕ...

anonymous2

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από anonymous2 »

Είμαι απο Κύπρο και δίνω τώρα Παγκύπριες εξετάσεις για να περάσω στες σχολές μονίμων υπαξιωματικών κάποιες συμβουλές για όταν μπω μεσα
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από hazardous »

anonymous2 έγραψε: Τρί Ιουν 20, 2023 3:48 am Είμαι απο Κύπρο και δίνω τώρα Παγκύπριες εξετάσεις για να περάσω στες σχολές μονίμων υπαξιωματικών κάποιες συμβουλές για όταν μπω μεσα
Το πιο σημαντικό να έχεις υπομονή και το δεύτερο να μην νομίζεις πως θα είναι όπως στα βιντεάκια της αρετής και τόλμης που βλέπουμε στο youtube. Αν σου αρέσει όντως δεν θα αντιμετωπίσεις μεγάλες δυσκολίες. Καλή τύχη
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες