ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

Ως μόνιμος Λοχίας τον πρώτο χρόνο ειδικεύεσαι στην αντίστοιχη ειδικότητα που έχεις πάρει. Μετά σε στέλνουν σε μονάδες. Όσο για τα σκουλαρίκια που είπε κάποιος: Φίλε στο στρατό είσαι όχι σε ΤΕΙ. Φυσικά απαγορεύονται οι τρύπες στους άντρες...

Anonymous

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Κτ αλλο... οι μεταθεσεις ειναι πολλεσ; Εννοω αν δειλωνεισ ακριτικεσ περιοχεσ;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

δεν δηλώνεις. Σε στέλνουν όπου έχει ανάγκη το σώμα σου και η υπηρεσία σου. Πάντως είναι λιγότερες απ'τους αξιωματικούς.

Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Giannis91 »

Παιδια διαβασα καπου οτι μετα την αποφοιτηση απο την σμυ αν μπεις σε καποιο αλλο πανεπιστημιο και παρεις πτυχιο τοτε αμεσως παιρνεις τον βαθμο του ανθυπολοχαγου αλλα ελεγε κατι αλλα που δεν τα πιασα καλα και απ οτι καταλαβα πρεπει να μην παιρνεις αλλους βαθμους... ισχυει κατι τετοιο; οποιος ξερει κατι ας με διαφωτισει...
Anonymous

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Προφανώς εννοεί να δώσεις εξετάσεις για ευελπίδων μετά τη ΣΜΥ.

Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Giannis91 »

Οχι εννοω να μπεις σε καποιο αλλο αει μετα τη σμυ. Το διαβασα σε τοπικη εφημεριδα της ευριτανιας επειδη ειμαι συνδρομητης σε αυτην και ειχε αφιερομα στην σμυ ως σχολικος προσανατολισμος. και ελεγε οτι αμα αποφοιτησεις απ την σμυ και μπεις σε αλλο αει και παρεις και απο κει πτυχιο τοτε παιρνεις τον βαθμο του ανθυπολοχαγου αλλα ελεγε και κατι αλλο που δεν καταλαβα γιατι μπερδευτικα... απ οτι καταλαβα απ αυτο ομως θα πρεπει να μενεις στασιμος ως ανθυπολοχαγος αλλα δεν ειμαι σηγουρος... γι αυτο ρωταω γιατι ποτε δεν εχω ακουσει κατι τετοιο
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

giannis91 έγραψε:οχι εννοω να μπεις σε καποιο αλλο αει μετα τη σμυ. Το διαβασα σε τοπικη εφημεριδα της ευριτανιας επειδη ειμαι συνδρομητης σε αυτην και ειχε αφιερομα στην σμυ ως σχολικος προσανατολισμος. και ελεγε οτι αμα αποφοιτησεις απ την σμυ και μπεις σε αλλο αει και παρεις και απο κει πτυχιο τοτε παιρνεις τον βαθμο του ανθυπολοχαγου αλλα ελεγε και κατι αλλο που δεν καταλαβα γιατι μπερδευτικα... απ οτι καταλαβα απ αυτο ομως θα πρεπει να μενεις στασιμος ως ανθυπολοχαγος αλλα δεν ειμαι σηγουρος... γι αυτο ρωταω γιατι ποτε δεν εχω ακουσει κατι τετοιο
αυτό που λές ίσχυε παλαιότερα. Μόλις τελείωνες το αει-τει έπαιρνες αυτομάτως το βαθμό του ανθ/γού και η εξέλιξή σου προχωρούσε κανονικά. Αλλά απ'ότι νομίζω αυτό έχει καταργηθεί. Ευχαριστώ.
Pilotos
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 5:12 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Pilotos »

Ειναι ευκολο μετα τη σχολη να Ενταχθει καποιος στο σωμα ερευνας και πληροφορικης; Ειναι εφικτο ή θελει βισμα;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

Pilotos έγραψε:Ειναι ευκολο μετα τη σχολη να Ενταχθει καποιος στο σωμα ερευνας και πληροφορικης; Ειναι εφικτο ή θελει βισμα;
Αρκετά δύσκολο. Εντάσσεσαι μόλις βγείς απ'τη Σχολή και η κλήρωση γίνεται νωρίτερα. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός. Είναι δύσκολο για ΣΕΠ φίλε μου...
Anonymous

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

kallitexnis έγραψε:
Pilotos έγραψε:Ειναι ευκολο μετα τη σχολη να Ενταχθει καποιος στο σωμα ερευνας και πληροφορικης; Ειναι εφικτο ή θελει βισμα;
Αρκετά δύσκολο. Εντάσσεσαι μόλις βγείς απ'τη Σχολή και η κλήρωση γίνεται νωρίτερα. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός. Είναι δύσκολο για ΣΕΠ φίλε μου...


Μετα απο την αποφοιτηση σου απο την σμυ μπορεις να ενταχθεις στο σωμα Αεροποριας στρατου ως χειριστής και μηχανικός ελικοπτέρων ή σε Γραφεία Έρευνας-Πληροφορικής, αφού εκπαιδευτής ως Προγραμματιστής Ηλεκτρονικών Υπολογιστών .Δέν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός που παίρνουν κάθε χρόνο. Μετά την αποφοιτησή σου θα δηλώσεις οτι θέλεις να ενταχθείς στο σώμα εφοσον πριν εχεις παρει το σωμα-οπλο απο την σχολη το οποιο γινεται μέσα στην σχολή.
ranger3192
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Αύγ 14, 2009 7:53 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ranger3192 »

Οι αποφοιτοι της ΣΜΥ μπορουν να παρακολουθουν σχολεια πολεμου π. Χ ανορθοδοξου πολεμου;
Anonymous

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Φιλε μου αλλο το σχολειο ανορθοδοξου πολεμου και αλλο οι σχολες πολεμου. Τα σχολεια ανορθοδοξου πολεμου τα παρακολουθουν στρατιωτικοι απ ολες τις βαθμιδες που ανηκουν σε επιλεκτα σωματα του στρατου ειδικες δυναμεις κτλ

Οι σχολες πολεμου ειναι καθαρα θεωρητικες και πολλες φορες τα μαθηματα γινονται σε πανεπιστημια

Anonymous

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Οταν καποιος φτασει τα 35 χρονια υπηρεσιας δε θα ειναι πια ιδεολογος ουτε θα τον νοιαζουν ιδιαιτερως οι βαθμοι, η πορεια μας στη ζωη αν ειναι καλη και ειμαστε καλοι στη δουλεια και τη συμπεριφορα μας ειναι δεδομενη και ολοι θα μας σεβονται και θα μας εκτιμουν οποτε λιγη διαφορα θα εχει αν ειναι καποιος αντισυνταγματαρχης η ταγματαρχης και εκτος αυτου ς αυτη την ηλικια θα σκεφτεστε 1000 αλλα πραγματα, παιδια οικογενεια δανεια...
Anonymous

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Για σας, για να πω την αληθεια χαρικα που επεσαν τοσο οι βασοις γτ θα μπορω να κανο το ονιρο μου πραγματικοτικα να μπο στα ελικοπτερα.
θα ηθελα να σας κανω 2 ερωτισεις.
1) πιστευετε οτι και του χρονου θα ειναι στο 9 γιατι δεν ειμαι πολυ καλος μαθητης.
2) δηλαδη 8α κλυροθω για να μπω χιριστης ελικοπτερου. Γιατι μονο κατι τετιο θα με ενδιεφερε...
ευχαριστο.
Anonymous

ΣΜΥ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Οι πιθανοτητες ειναι απειροελαχιστες 5-6 ατομα πανε στους 300.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες