Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
RNS

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από RNS »

Καλησπέρα, σκέφτομαι όταν μπω στρατό προσεχώς να δηλώσω για στρατονομία, όταν περάσει το κλιμάκιο. Τα τυπικά κριτήρια που αναφέρει παραπάνω τα πληρώ άνετα και εχω πτυχίο Νομικής (κάπου διάβασα ότι μετράει).

Υπάρχει ένα όμως ''προβληματάκι'': Είμαι άθεος και θα το δηλώσω. Όχι με την έννοια οτι θα το βροντοφωνάζω ή θα ανοίγω συζητήσεις, απλά όταν μπούμε κέντρο θα το αναφέρω και δεν θα το κρατήσω κρυφό.

Έχω ελπίδες να με πάρουν ή είναι όπως στους ΔΕΑ (μόνο Χ. Ο.) και καλύτερα να το ξεχάσω από τώρα;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από dn24 »

RNS έγραψε: Καλησπέρα, σκέφτομαι όταν μπω στρατό προσεχώς να δηλώσω για στρατονομία, όταν περάσει το κλιμάκιο. Τα τυπικά κριτήρια που αναφέρει παραπάνω τα πληρώ άνετα και εχω πτυχίο Νομικής (κάπου διάβασα ότι μετράει). Υπάρχει ένα όμως ''προβληματάκι'': Είμαι άθεος και θα το δηλώσω. Όχι με την έννοια οτι θα το βροντοφωνάζω ή θα ανοίγω συζητήσεις, απλά όταν μπούμε κέντρο θα το αναφέρω και δεν θα το κρατήσω κρυφό. Έχω ελπίδες να με πάρουν ή είναι όπως στους ΔΕΑ (μόνο Χ. Ο.) και καλύτερα να το ξεχάσω από τώρα;
Μπορείς να είσαι άθεος και στην στρατονομία, μην ανησυχείς, φτάνει να πληρεις τις προϋποθέσεις, και φυσικά τα άτομα που παίρνει η ΕΣΣΟ, να αρκούν ωστε να πάρουν κι εσένα.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
RNS

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από RNS »

Ευχαριστώ για την απάντηση, εχω περισσότερο άγχος μήπως υπάρχει ''άτυπη'' γραμμη να κοβουν οσους δεν επιθυμούν να δηλώσουν Χ. Ο. Θα δοκιμάσω πάντως κι ο, τι γίνει.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από dn24 »

RNS έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση, εχω περισσότερο άγχος μήπως υπάρχει ''άτυπη'' γραμμη να κοβουν οσους δεν επιθυμούν να δηλώσουν Χ. Ο. Θα δοκιμάσω πάντως κι ο, τι γίνει.
Δεν υπάρχει καμία άτυπη γραμμή τέτοια. Καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΑΣΜΟ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2016 10:54 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από ΑΣΜΟ »

Καλησπερα παιδια! Ειμαι υποχρεος καταταξης Β' ΕΣΣΟ 16 στην Αυλωνα και ειδικοτητα σαν διαβιαστής. Εχω την εξης απορια οταν θα ερθουν τα κλιμακια θα μπορεσω να επιλεξω αν θελω να παω στρατονομια; (οι προϋποθεσεις πληρουνται) ή λογο του οτι μου εχει ερθει ειδικοτητα θα παραμεινω στις διαβιβασεις ως το περας της θητειας μου; Ευχαριστω προκαταβολικα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς να το αιτηθείς ναι, αλλά το αν θα σε πάρουν είναι καθαρά δικό τους θέμα.
evantheterrible

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από evantheterrible »

Καλησπέρα παιδιά, είμαι 1,95 95 κιλά χωρίς ταττού και τρύπες, πτυχιούχος λογιστικής και χρηματοοικονομικής,24 χρονών, μυωπία 2 βαθμών, υπάρχει περίπτωση να με πάρουν;
xperia

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από xperia »

γινετε οταν παρουσιαστω στο κεν και δηλωσω για ειδικες δυναμεις και δεν περασω τα αθληματα (στα οποια δεν τα οαω και καλα( να παω στρατονομια;
Peristeris

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Peristeris »

Καλησπέρα παιδιά.. παρουσιάζομαι με την στ ΕΣΣΟ 2016 και θέλω μετά την εκπαίδευση να μπω στρατονομία.. αλλα έχω τατουάζ που φτάνει μέχρι τον αγκώνα... μπορώ να ελπίζω ή όχι ; Ευχαριστώ
Guest

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Guest »

Peristeris έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι με την στ ΕΣΣΟ 2016 και θέλω μετά την εκπαίδευση να μπω στρατονομία. Αλλα έχω τατουάζ που φτάνει μέχρι τον αγκώνα... Μπορώ να ελπίζω ή όχι ; Ευχαριστώ

Δεν επιτρέπονται τα τατουάζ που είναι εμφανή στην καλοκαιρινή περιβολή, δηλαδή αυτά τα κοντομάνικα πουκάμισα. Χωρίς να έχω δει το δικό σου, αν φτάνει μέχρι τον αγκώνα θα φαίνεται οπότε μάλλον μην ελπίζεις.
fishman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 15, 2016 2:58 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από fishman »

Απο μεταθεσεις και υπιρεσιες τι παιζει μετα την σχολη; Πρεπει εκει που θα πας να εχει ταγμα ή λοχο στρατονομιας ή μπορει να εισαι και σε πολη που δεν εχει; Ειμαι απο Σερρες. Απο υπηρεσιες και εξοδους τι παιζει στις μοναδες;
Δημητρης

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Δημητρης »

Εχω υψος 1,79 θα μπορεσω να μπω στρατονομια; Εμαθα απο καποιον γνωστο οτι παιδι με υψος σαν υο δικο μου τον κοψανε λογω υψους.

Αληθευει οτι το οριο ειναι 1,80;

Men12345
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2020 10:21 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από Men12345 »

Βγηκα ι2 λογω μυωπίας... Υπαρχει πιθανοτητα να παω με καποιο τρόπο στρατονομία;
alekos500
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2020 11:22 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Κριτήρια επιλογής

Δημοσίευση από alekos500 »

Καλησπέρα

Γίνονται ιατρικές εξετάσεις εντός του ΚΕΣΝ;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες