Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jimmis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2012 5:23 pm
Τοποθεσία: Βαφέας
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από jimmis »

Πριν μία εβδομαδα πήγα να διακόψω την αναβολή και στο γραφείο που την κατέθεσα μου είπαν ότι οι ΕΣΣΟ θα είναι 6 από φετος.
Γενάρη, Μάρτη κτλ.
Ισχύει; Έχει ακούσει κανείς τίποτα ή ο τύπος έλεγε τα δικά του;
RTech

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από RTech »

Ισχύει (για τον ΣΞ). Δες στο site της στρατολογίας, στις "συχνές ερωτήσεις".
Ernest
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 11:51 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Ernest »

Χωρις να ξέρω τιποτα. Δες τι λεει στο σιτε του στρατου (http://www.army.gr/) -->2012 A' ΕΣΣΟ (Ιανουάριος 2012) Μάθε που θα καταταγείς
Αρα λογικα θα ειναι ετσι οπως στα ειπε.
jimmis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2012 5:23 pm
Τοποθεσία: Βαφέας
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από jimmis »

Μόλις τώρα το είδα, όντως οι ΕΣΣΟ είναι 6 για τον ΣΞ.
Ιανουάριο (Α'/ΕΣΣΟ), Μάρτιο (Β'/ΕΣΣΟ), Μάιο (Γ'/ΕΣΣΟ), Ιούλιο (Δ'/ΕΣΣΟ), Σεπτέμβριο (Ε'/ΕΣΣΟ) και Νοέμβριο (ΣΤ'/ΕΣΣΟ).

Το αντιφατικό είναι ότι δίνοντας τον ΣΑ στο stratologia.gr βγαζει ότι "Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2012 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάϊος) ",ενώ με τις 6 εσσο, Β' θεωρείται του Μαρτίου.

Γιαννης13

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Γιαννης13 »

Μεχρι τοτε θα το ενημερωσουν και αυτο!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Greek_Army »

jimmis έγραψε:Μόλις τώρα το είδα, όντως οι ΕΣΣΟ είναι 6 για τον ΣΞ.
Ιανουάριο (Α'/ΕΣΣΟ), Μάρτιο (Β'/ΕΣΣΟ), Μάιο (Γ'/ΕΣΣΟ), Ιούλιο (Δ'/ΕΣΣΟ), Σεπτέμβριο (Ε'/ΕΣΣΟ) και Νοέμβριο (ΣΤ'/ΕΣΣΟ).

Το αντιφατικό είναι ότι δίνοντας τον ΣΑ στο stratologia.gr βγαζει ότι "Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2012 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάϊος) ",ενώ με τις 6 εσσο, Β' θεωρείται του Μαρτίου.



Δεν είναι αντιφατικό, αν παρατήρησες έχουνε γράψει και αυτό " Αναμένεται τροποποίηση της σχετικής Υπουργικής απόφασης ", οπότε μέχρι να γίνουν οι αλλαγές ισχύουν τα κλασσικά

Άβαταρ μέλους
bodybuilder625
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2011 6:08 pm
Τοποθεσία: Λοκατζής
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από bodybuilder625 »

Εσεις μαγκες πιστευετε πως ειναι καλυτερα να υπαρχουν πιο πολλες ΕΣΣΟ ; Πιο θα ειναι το ωφελος ;
Ernest
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Δεκ 28, 2011 11:51 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Ernest »

bodybuilder625 έγραψε:Εσεις μαγκες πιστευετε πως ειναι καλυτερα να υπαρχουν πιο πολλες ΕΣΣΟ ; Πιο θα ειναι το ωφελος ;


εγω χωρις να Ξέρω νομίζω οτι οι παραπάνω ΕΣΣΟ εχουν να κάνουν με την αυξηση της θητειας και με τον αριθμο των στρατευσιμων ωστε να μην υπάρχουν πολλοι στρατευσιμοι μαζι.
δλδ αλλο 10,000 σε 6 ΕΣΣΟ (60,000) και άλλο 15,000 σε 4 ΕΣΣΟ. Ειναι λιγο μπακαλιστικος ο συλλογισμος μου αλλα καπως ετσι πιθνανον να ειναι.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από yandr »

Στο μεταξύ, με νέα απόφαση του ΓΕΣ από δω και πέρα οι νεοσύλλεκτοι θα παρουσιάζονται ανά δίμηνο (6 φορές το έτος) και όχι ανά τρίμηνο (4 φορές το έτος). Μάλιστα σε κάθε σειρά κατάταξης (ΕΣΣΟ) θα καλούνται όλοι «μια και έξω» και όχι σε δύο φάσεις, όπως τελευταία. Το μέτρο αποσκοπεί, λένε αρμόδιοι, σε πιο άνετη διαβίωση και εκπαίδευση.

πηγή
ΓιωργοςKoz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιαν 03, 2012 9:34 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από ΓιωργοςKoz »

Αυτο σημαινει οτι εγω που ειναι να μπω τωρα, τελη Ιανουαριου θα κανω 12 μηνες στρατο;
Άβαταρ μέλους
giorgosfil13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Δεκ 09, 2011 5:07 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από giorgosfil13 »

ΓιωργοςKoz έγραψε:Αυτο σημαινει οτι εγω που ειναι να μπω τωρα, τελη Ιανουαριου θα κανω 12 μηνες στρατο;

Μεχρι στιγμης 9 μηνες. Δεν εχουν αποφασισει αν θα το αυξησουν. Αν το αποφασισουν πριν μπουμε τοτε θα εχουμε και εμεις 12!
***Μητρός τε και πατρός τε απάντων τε τιμιώτερoν και αγιώτερoν εστίν η πατρίς***
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11239
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από yandr »

bodybuilder625 έγραψε:Εσεις μαγκες πιστευετε πως ειναι καλυτερα να υπαρχουν πιο πολλες ΕΣΣΟ ; Πιο θα ειναι το ωφελος ;
Οι ΕΣΣΟ μειώθηκαν επειδή μειώθηκε η θητεία και τα κέντρα εκπαίδευσης ήταν άδεια. Αυτό σημαίνει ότι αν έμπαιναν 50 χιλιάδες άτομα το χρόνο, με 6 ΕΣΣΟ αντιστοιχούν 8.300 άτομα σε κάθε ΕΣΣΟ ενώ με 4 ΕΣΣΟ αντιστοιχούν 12.500 άτομα.

Η αύξηση των ΕΣΣΟ έχει νόημα μόνο αν πραγματικά δρομολογείται η αύξηση της θητείας τουλάχιστον κατά 3 μήνες.

Από την άλλη πλευρά, στην Ελλάδα τίποτα δεν προβλέπεται και τίποτα δεν σχεδιάζεται, οπότε η αύξηση των ΕΣΣΟ μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την διάρκεια της θητείας.

billidani7
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Δεκ 26, 2011 2:22 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από billidani7 »

Τώρα που αυξήθηκαν οι εσσο, θα συνεχίσει να υπάρχει η διάσπαση σε α1, α2 όπως έγινε με τις γ, δ του 2011;
thanos

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από thanos »

Παιδια μολις πηρα τηλ στο ΓΕΣ. Εχω κοψει την αναβολη μου και κατατασσομαι με την Β' ΕΣΣΟ 2012.

Μου ειπανε οτι θα καταταχθω Μαιο και οτι δεν ισχυει η αυξηση των ΕΣΣΟ.

Επισης για αυξηση θητειας μου ειπανε οτι δεν ισχυει ακομα, αλλα αν αποφασιστει κατι τετοιο μαλλον θα πιασει και αυτους που εχουνε κοψει την αναβολη τους με καθεστως 9μηνης θητειας.

Εγω ελπιζω οτι αν οι εκλογες γινουν περιπου στις 10 Απριλιου, τοτε δεν θεωρω οτι μεχρι να μπει και η Β' ΕΣΣΟ του 2012 (Μαιο) θα εχει βγει καποια τελεσιδικη αποφαση. Με το που βγει νεα κυβερνηση την αλλη μερα θα ασχοληθει με την αυξηση θητειας; Πιστευω θα παρει λιγο χρονο που ισως "γλυτωσουμε" και εμεις που μπαινουμε το Μαη.
Μιχαλης

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Εγω εκοψα αναβολη πριν κατι μερες και ενω στο χαρτι η υπαλληλος εγραψε ΜΑΙΟΣ 2012, την ρωτησα αν αλλαξαν οι ΕΣΣΟ και οτι θελω να παρουσιαστω τον Μαρτιο, το εγραψε στο χαρτι και μου ειπε χαρακτηριστικα οτι Αν με καλεσουν το Μαρτιο δν μπορω Να παρω αλλη αναβολη... Το γιατι μου το ειπε δν το ξερω ενω μεχρι να τις πω για Μαρτιο (που θεωρητικα νομιζε πως θελω να μπω Μαιο) δν μου ειχε πει κατι αντιστοιχο για το αν θα μπω Μαιο, οτι δεν θα μπορω να παρω αλλη αναβολη.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης