Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Παναγιώτης

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Γνωρίζουμε εαν θα γίνουν και στην ΠΑ οι ΕΣΣΟ 6 όπως στον στρατό ξηράς που είναι 4 τώρα; Θέλω να μπω Μάιο και πρέπει να ξέρω αν θα κόψω την αναβολή.

Ευχαριστώ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Παναγιώτης έγραψε:Γνωρίζουμε εαν θα γίνουν και στην ΠΑ οι ΕΣΣΟ 6 όπως στον στρατό ξηράς που είναι 4 τώρα; Θέλω να μπω Μάιο και πρέπει να ξέρω αν θα κόψω την αναβολή.

Ευχαριστώ!


δεν έχει ειπωθεί κάτι για την πολεμική αεροπορία

Γρηγόρης

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Είναι 100% σίγουρο δηλαδή πως οι ΕΣΣΟ θα γίνουν από τέσσερις έξι; Γιατί σε διάφορα σάιτ αναφέρονται ως τέσσερις και σε άλλα ως έξι!
Miltos

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Miltos »

Καλησπέρα σε όλους. Παρακαλώ να μου απαντήσει μόνος όποιος ξέρει γιατί αντιμετωπίζω πολύ σοβαρό πρόβλημα λόγω της αύξησης των ΕΣΣΟ. Η κατάστασή μου έχει ως εξής:

-Η αναβολή μου έληξε 31 Δεκεμβρίου 2011 (έτος γέννησης 1984).

-Είμαι υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς Με την 2012 Β΄ ΕΣΣΟ (Μάρτιος)

-Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στο εξωτερικό και το μάστερ μου τελειώνει Αύγουστο του 2012.

-Η στρατολογία μου είχε πει ότι θα μου ερχόταν χαρτί να καταταχθώ με την ΕΣΣΟ Μαΐου 2012 και τότε θα έπαιρνα αναβολή για κοινωνικούς λόγους μέχρι την επόμενη ΕΣΣΟ (η οποία χορηγείται μόνο μία φορά) και θα έμπαινα με την ΕΣΣΟ Αυγούστου. Για το λόγο αυτό ξεκίνησα το μάστερ, γιατί με έπαιρνε χρονικά.

-Με την αλλαγή των ΕΣΣΟ στο Στρατό Ξηράς τώρα πρέπει να καταταγώ το Μάρτιο και ακόμα και αν πάρω αναβολή για κοινωνικούς λόγους θα πρέπει να καταταγώ οριστικά Μάιο.

-Το μάστερ αυτό είναι οικονομίες ετών που θα τις χάσω αν το αφήσω στη μέση (συμβόλαια για σπίτι, πανεπιστήμιο κ. Λ. Π.).

Τι με συμβουλεύετε να κάνω πέρα από την αναβολή για κοινωνικούς λόγους; Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Greek_Army »

O Μιχάλης που έγινε μίλτος!Εικόνα  μεγάλε αν είσαι τεμπέλης να πας να σε εξυπηρετήσουν στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις, δεν θα γράφουμε τα ίδια πράγματα επειδή βαριέσαι να κουνήσεις το χεράκι σου, δεν είμαστε το 11880
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Signaller »

Πάλι τις έκαναν 6 ; Προάγγελος αύξησης θητείας όπως ίσχυε κάποτε ;
Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
sven
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 6:27 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από sven »

Greek_Army έγραψε:Για να καταταγείς με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ του Στρατού Ξηράς Θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω χρονικά διαστήματα:

1. Με την Α'/ΕΣΣΟ (Ιανουάριος) -> Από 1 Σεπτεμβρίου μέχρι 31 Οκτωβρίου του προηγούμενου της κατατάξεως έτος
2.Με τη Β'/ΕΣΣΟ (Μάρτιος) -> Από 1 Νοεμβρίου μέχρι 31 Δεκεμβρίου του προηγούμενου της κατατάξεως έτος
3. Με την Γ'/ΕΣΣΟ (Μάιος) -> Από 1 Ιανουαρίου μέχρι 28 Φεβρουαρίου του έτους κατατάξεως (ή 29 Φεβρουαρίου εφόσον το έτος είναι δίσεκτο)
4. Με τη Δ'/ΕΣΣΟ (Ιούλιος) -> Αναμένεται τροποποίηση της σχετικής Υπουργικής απόφασης
5. Με την Ε'/ΕΣΣΟ (Σεπτέμβριος) -> Αναμένεται τροποποίηση της σχετικής Υπουργικής απόφασης
6. Με τη ΣΤ'/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) -> Αναμένεται τροποποίηση της σχετικής Υπουργικής απόφασης



Έχουμε κανένα νέο για την Δ' ΕΣΣΟ και έπειτα;
Φαντάζομαι για να μπει κάποιος Ιούλιο πρέπει να κόψει αναβολή μέχρι τέλη Απρίλη, μιας και πηγαίνει ανά δίμηνο, αλλά θα μπορούσε να το επιβεβαιώσει κάποιος;

Επίσης πότε μπαίνει η σειρά μέσα;
Αρχές ή τέλος του μήνα;
Με καίει το πρώτο 7ήμερο του Ιούλη...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πότε να κόψω την αναβολή;

τώρα τι να σου πούμε, πρώτη φορά μπαίνει εσσό τον Ιούλιο...

Άβαταρ μέλους
redman
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 2:02 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από redman »

Δεν ξερει κανεις ουτε στην στρατολογια για να σου πει.
Gpap
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:00 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Gpap »

Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2012 Δ΄ ΕΣΣΟ (Ιούλιος) πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη η ημερομηνία και το κέντρο υποχρέωσης κατάταξης. Αυτο μου εμφανιζει εμενα στο stratologia.gr αρα οι εσσο ειναι 6
sven

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από sven »

Gpap έγραψε:Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2012 Δ΄ ΕΣΣΟ (Ιούλιος) πλην όμως δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμη η ημερομηνία και το κέντρο υποχρέωσης κατάταξης. Αυτο μου εμφανιζει εμενα στο stratologia.gr αρα οι εσσο ειναι 6


Μήπως σου είπαν πότε λήγει η χρονική περίοδος για να κόψεις αναβολή και να μπεις Ιούλη;
Δυστυχώς στο stratologia μου βγάζει ακόμα αυτό.
Δ'/ΕΣΣΟ (Ιούλιος) -> Αναμένεται τροποποίηση της σχετικής Υπουργικής απόφασης

Ναι οι ΕΣΣΟ πλέον ειναι 6.
Δεν τίθεται θέμα γι'αυτό.
Gpap
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2012 9:00 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Gpap »

Δεν το ρωτησα αυτο φιλε μου και δεν ξερω να σου απαντησω...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οι αλλαγές στο χάρτη των Κέντρων Εκπαιδεύσεως επιφέρουν κατάταξη έξι ΕΣΣΟ το χρόνο από τέσσερις που ίσχυε μέχρι σήμερα για τους Κλάδους του Πολεμικού Ναυτικού και της Πολεμικής Αεροπορίας

Πηγή

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Αύξηση των ΕΣΣΟ από 4 σε 6;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Εχω μπερδευτεί. Διάβασα εδώ στο forum πως έχει τέσσερις ΕΣΣΟ το χρόνο και μετά τσέκαρα το site και λέει έξι!

Τελικά πόσες έχει, ρε παιδιά;

Πραγματικά, έχω αγχωθεί τώρα γιατί δεν ξέρω πότε να διακόψω την αναβολή για να μπω τον Ιούλιο/ (Αύγουστο;).

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες