Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kyr_7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2011 8:36 pm
Επάγγελμα: Δοκιμος Υπαξιωματικος
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από kyr_7 »

NΑι ειναι ελαστικοι
ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ
σοφία

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από σοφία »

Καλησπέρα. Είμαι μαθήτρια Β λυκείου και ενδιαφέρομαι για τη ΣΣΕ. Έχω κάποιες απορίες.
αρχικά ποια τα αθλήματα που δίνεις για να μπεις στη σχολή; Είναι ίδια με των αντρών;
επίσης επιλέγεις εξ αρχής σώματα ή όπλα; Η εκπαίδευση είναι ίδια και στις δυο κατηγορίες;
ευχαριστώ εκ των προτέρωνΕικόνα
Άβαταρ μέλους
vasilis67
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Αύγ 05, 2011 5:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από vasilis67 »

Πήγαινε στο site της ΣΣΕ και κατέβασε την προκύρηξη (λέγεται ΕΔΥΕΘΑ). Εκεί μέσα περιγράφονται όλα όσα είναι απαραίτητα.

Τα αθλήματα είναι ίδια για άνδρες-γυναίκες, είναι εύκολο να ψάξεις εδώ στο site για ΠΚΕ για περισσότερες λεπτομέρειες. Με λίγη προετοιμασία, δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα.

Οπλα και σώματα έχουν ίδια εκπαίδευση με διαφορά κάποια μαθήματα στο τέταρτο έτος. Κατά τ' άλλα δεν έχουν άλλη διαφορά στη σχολή.

Χρειάζεται να δηλώσεις στο μηχανογραφικό σου όπλα ή/και σώματα και να επιτύχεις τη βάση εισαγωγής. Εφ' όσον έχεις περάσει με επιτυχία τις ΠΚΕ τον Ιούνιο, τότε μόνο οι πανελλήνιες καθορίζουν εάν θα εισαχθείς και που.
Άβαταρ μέλους
panosnm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιουν 05, 2012 4:58 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από panosnm »

Ξερω πως καθυστερησα λιγο γι'αυτο αλλα ας ρωτησω. Ειμαι φοιτητης τωρα και περυσι ηθελα να μπω σε στρατιωτικη σχολη, ειχα περασει αθληματα, υγειονομικες με επιτυχια. Τωρα με το 10% θα πρεπε να τα ξανα περασω ολα αυτα ή επειδη τα χα κανει περυσι μπορω να δηλωσω κανονικα στο μηχανογραφικο, ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από diplomaths »

Θα πρέπει να κάνεις από την αρχή αίτηση στην προκήρυξη που βγήκε τον Μάρτιο, με σωστά δικαιολογητικά, και αν είσαι στην λίστα δεκτών, τότε να πας σύμφωνα με το πρόγραμμα των ΠΚΕ στην σχολή πρώτης προτίμησης για τις ΠΚΕ
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Nectarios

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Nectarios »

Καλησπερα, να ρωτησω επειδη δεν μπορω να το βρω πουθενα. Οι εξετασεις και τα αθληματα εχουν βγει ποτε θα γινουν; Αν εχει καποιος ας μου στειλει λινκ την ανακοινωση ή ενα τηλ να επικοινωνησω ο ιδιος
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από diplomaths »

Νεκτάριε εδώ θα βρεις το όνομά σου στην λίστα δεκτών της σχολής πρώτης προτίμησής σου, όπου γράφει σε ποια ομάδα είσαι, και στο πρόγραμμα των ΠΚΕ θα δεις τις ημερομηνίες που εξετάζεται η ομάδα σου
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Μαρινα

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Μαρινα »

Με τη σειρα μ θελω να κανω και εγω μια ερωτηση σε οποιον γνωριζει. Σε μια βδομαδα ειναι να δωσω τα αγωνισματα κ επειδη βλεπω οτι δεν προλαβαινω να βγαλω το 1000αρι (και για να πω την αληθεια τλκ δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα ο στρατος) ειναι δυνατον να μην παω αλλα αργοτερα οταν βγει η προκυρηξη για την αστυνομια (την οποια θα βαλω πρωτη επιλογη) να εχω τη δυνατοτητα να δωσω για εκει τα αθληματα; Στην αστυνομια μου ειπαν πως οταν θα κανω τα χαρτια για εκει θα δηλωσω αν θελω να ξαναπερασω προκαταρκτικες εξετασεις, οποτε μαλλον δε θα υπαρχει προβλημα. Το ερωτημα μου ομως ειναι θα πειραζει που δεν θα εχω παει για τις προκαταρκτικες του στρατού εφοσον εχω κανει χαρτια για εκει; Ή υπαρχει δυνατοτητα να στειλω καμια δηλωση οτι δε θα παρω μερος στις προκαταρκτικες?
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από diplomaths »

Μαρίνα, δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΑ με το να πας στις ΠΚΕ του στρατού. Αντιθέτως με το να συμμετάσχεις στα αθλήματα, θα είναι ένα crash test για να δεις πως τα πας σε αυτό το κλίμα υπό τις συνθήκες που επικρατούν εκεί. Και ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να περάσεις, ή να σε αφήσουν, επειδή έχω προσωπικά δει να περνάνε άτομα που έχουν περάσει κατά πολύ το όριο στο 1000άρι. Οπότε δεν έχεις κάτι να χάσεις με το να δώσεις και στον στρατό
Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Μαρινα

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Μαρινα »

Ναι το ξερω οτι θα ηταν καλα να παω αλλα πρεπει να κατεβω αθηνα και οσο να'ναι τα εξοδα για 7 μερες ειναι αρκετα. Παντως μετα δεν τιθεται θεμα να εχω "κυρωσεις" για την αστυνομια ή να μην μπορω να παρω μερος στις πκε της αστυνομιας ε?
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από diplomaths »

Όχι, δεν θα έχεις κάποια κύρωση, αρκεί να κάνεις τα χαρτιά σου σωστά

Εδώ θα βρείτε όλα τα νέα που αφορούν τις στρατιωτικές σχολές... και για ερωτήσεις, η ομάδα μας στο facebook
Mαρινα

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Mαρινα »

Ωραια ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
Ελένη!!!
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2012 2:48 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Ελένη!!! »

Θέλω και εγώ να κάνω μία ερώτησηγια τα αθλήματα των σχολών. Είμαι στον χώρο του αθλητισμού 4 χρόνια αλλά δεν μπορώ να περάσω το όρια σε σφαίρα και 1000ρι. Έχω καμία ελπίδα να τα περάσω μέχρι τις 9 Ιουλίου που έχω τις εξετάσεις των αθλημάτων;
Άβαταρ μέλους
GreekSoldier1
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 4:27 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από GreekSoldier1 »

Για το χιλιάρι πιστεύω ναι, αν είσαι κοντά στους χρόνους τώρα... Απλά πρέπει να λιώσεις αυτόν τον καιρό! Για την σφαίρα θα σε γελάσω...
ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ
Ελένη!!!
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2012 2:48 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Ελένη!!! »

Δηλαδή δεν έχω και πολλές εεε;
Κάνω προπόνηση κάθε μέρα αλλά πριν λίγο καιρό δεν έβγαζα ούτε μήκος αλλά το κατάφερα αυτό. Έχω μόνο 16 μέρες και έχω αγχωθεί τρομερά!:/ Είναι κρίμα νομίζω να περάσω τα μόρια και να μην περάσω τα αθλήματα...
Ευχαριστώ πολύ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης