Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Batman
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2011 9:17 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Batman »



πριν πας οπουδηποτε να πληρωσεις τα μαλλια της κεφαλης σου ρωτα σε κανα δημοτικο γηπεδο. Εγω πχ προετοιμαστηκα στο στταδιο της τοπικης ομαδας με 30ευρω για ολο το χρονο!
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ar93 »

80 ευρώ είναι πολλά βρε παιδιά, εγώ είμαι φοιτήτρια και θα κάνω μηχανογραφικό με το 10%, οπότε μπορείτε να μου προτείνεται κάτι (προπονητή, ομάδα... Ότι ξέρετε!) πιο οικονομικό (μεχρι 60 ευρώ π. Χ); Το πρόβλημά μου είναι κυρίως η σφαίρα... Στα αλλά με λίγη προπόνηση πιστεύω θα είμαι οκ (τουλάχιστον πέρυσι ήμουν ;))

Ευχαριστώ :)

ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ar93 »

Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα ψάξω για ασκήσεις, θα αρχίσω και λίγο τρεξιματάκι και μάλλον θα πάω απο τον επόμενο μήνα σε κανένα προπονητή (περισσότερο για την τεχνική και τα βήματα στα άλματα, που έχω ξεχάσει!:P)

ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ar93 »

Καμία άλλη πρόταση; Ίσως για κανένα προπονητή?
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Αλέξης »

Αν ο δήμος σου έχει γήπεδο απευθύνσου εκεί, λογικά έχει προγράμματα για προετοιμασία με κανα 30αρι το χρόνο...
Άβαταρ μέλους
vasilis67
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Αύγ 05, 2011 5:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από vasilis67 »

Χωρίς προετοιμασία, αν δεν έχεις κάνει εκγύμναση στοίβου ποτέ, θα συναντήσεις δυσκολίες στο άλμα εις μήκος, το κατοστάρι και το χιλιάρι, ενώ τα κορίτσια συναντούν και στη σφαίρα. Το ύψος είναι το ευκολότερο. Το μήκος και η σφαίρα είναι θέμα παλμού. ΤΟ κατοστάρι και το χιλιάρι είναι θέμα τεχνικής. Γενικά οι εξεταστές είναι συνήθως άνετοι και δεν προσπαθούν να κόψουν υποψήφιους. Όσοι κόβονται, το καταφέρνουν είτε γιατί δεν έκαναν προετοιμασία, είτε γιατί ήταν τραυματισμένοι.

Χωρίς κάποια προετοιμασία, όσοι τελικά περάσουν στη σχολή, θα τα βρουν δύσκολα, αφού η γυμναστική είναι καθημερινή και αρκετά έντονη. Από την άλλη, είναι αρκετά παιδιά τα οποία στις εξόδους πηγαίνουν και εξτρά γυμναστήριο (όχι ότι χρειάζεται στη σχολή).
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ar93 »

Το ξέρω ότι τα περισσότερα κορίτσια έχουν πρόβλημα στη σφαίρα... Κι εγώ εκεί είχα γι αυτό δεν πήγα να δώσω πκε πέρυσι (αν και μετανιώνω, γιατί ίσως και να την περνούσα) ! Όσο για το κατοστάρι και το χιλιάρι τα περνούσα, όπως και το άλμα εις ύψος και μήκος (μετά από λίγη προπόνηση) ! Εντάξει η αλήθεια είναι πως τα έχω παρατήσει εδώ και αρκετό καιρό γι αυτό λέω να ξεκινήσω Καμιά προπόνηση (μάλλον απο την άλλη εβδομάδα) γιατί αλλιώς δεν προλαβαίνω... Εικόνα Αν τελικά περάσω έχω σκοπό να συνεχίσω να γυμνάζομαι το καλοκαίρι μέχρι να μπω και κυρίως να τρέχω γιατί ένας φίλος μου που μπήκε φέτος στη σσε μου είπε ότι στην αρχή τα περισσότερα κορίτσια σέρνονταν στο τρέξιμο και δεν θέλω να πάθω το ίδιο... Θα έχω αρκετά στο κεφάλι μου όταν μπω και θα προτιμούσα να μην έχω και αυτό!Εικόνα

ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Να σας πω κάποιες δυσκολίες που συνάντησα στα αθλήματα. Εγώ είχα μάθει να γυμνάζομαι από τη δουλειά και στο γυμναστήριο με βάρη κοιλιακούς, κάμψεις κτλ, αλλά έτρεχα λίγο και έτσι ανέπτυξα μύες. Το αποτέλεσμα ήταν τώρα το χειμώνα που έκανα προετοιμασία για στρατιωτικές να μην καταφέρνω να βγάζω το 1000αρι μέσα στα όρια, παρόλο που ήμουν γυμνασμένη. Ο γυμναστής μου μου επιβεβαίωσε ότι αυτό συνέβαινε Λόγω των πολλών μυών που είχα. Τη σφαίρα την έβγαζα άνετα.Αυτό που θέλω να πω είναι μην τα αφήνετε όλα τον τελευταίο μήνα και μην επαναπαύεστε γιατί δεν ξέρετε που θα τη βρείτε τη δυσκολία, και εγώ νόμιζα ότι τα είχα τα αθλήματα. Τα παραπάνω τα έγραψα για να πληροφορήσω κάποιους που πιθανόν να ακολουθούν αυτόν τον τρόπο γυμναστικής

Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ar93 »

Αν ήξερα ότι μπορούσα να κάνω μηχανογραφικό με το 10% πιο νωρίς, τότε θα ξεκινούσα και προπονήσεις πιο νωρίς... Συμφωνώ σε αυτό που λες να μην επαναπαυόμαστε, γιατί βλέπω πολλούς που λένε ότι τα έχουν και τελικά μπορεί και να κοπούν στο ύψος ή το μήκος λόγω άγνοιας τεχνικής! Προσωπικά, έκανα και πέρυσι προπονήσεις και ξέρω την τεχνική στα αθλήματα που χρειάζεται καθώς και τον ρυθμό στο τρέξιμο, για αυτό θα ξεκινήσω τώρα προπονήσεις, για να θυμηθώ την τεχνική και να διορθώσω τυχόν λάθη, να καταφέρω να περάσω τη σφαίρα (κοντά ήμουν και πέρυσι) και να ξαναβρώ την αντοχή μου (που δεν την έχω χάσει, αλλά δεν τρέχω και κάθε μέρα, οπότε μια προπονησούλα τη θέλω!) ... Πάντως στο τρέξιμο (κυρίως στο χιλιάρι) αυτό που θέλει ''γυμναστική'' είναι τα πνευμόνια και η καρδιά... Οι μύες δεν παίζουν τόσο ρόλο!
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Νικολέτα »

ar93 έγραψε: Πάντως στο τρέξιμο (κυρίως στο χιλιάρι) αυτό που θέλει ''γυμναστική'' είναι τα πνευμόνια και η καρδιά... Οι μύες δεν παίζουν τόσο ρόλο!
καλά η καρδιά και τα πνευμόνια είναι το κυριότερο, αλλά είναι και οι μύες. Προσωπικά είχα 21% λίπος και κοντά στο 50% μύες και το έβγαζα στα 5.10 το 1000αρι. Από καρδιά και πνεύμονες ήμουν οκ.Πίστεψέ με και εγώ στην αρχή που μου το πε ο προπονητής κουφάθηκα!

Ξεκίνα εσύ πάντως, όσο πιο γρήγορα γίνεται, να είσαι από τους καλύτερους γιατί είναι και τα "λατρευτά" βύσματα στη μέση.

Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ar93 »

Σοβαρά; Εγώ πάλι στην ανάσα το είχα το πρόβλημα όταν πρωτοξεκίνησα προπονήσεις! Θα ξεκινήσω προπονήσεις μάλλον μετά τις 25 μαρτίου... Μου πρότεινε ο karabill ένα προπονητή και μάλλον θα πάω σε αυτόν ;) Όσο για τα βύσματα τι να πω; Έχουμε τον πόνο μας έχουμε και αυτά!
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από Νικολέτα »

ar93 έγραψε:Σοβαρά; Εγώ πάλι στην ανάσα το είχα το πρόβλημα όταν πρωτοξεκίνησα προπονήσεις! Θα ξεκινήσω προπονήσεις μάλλον μετά τις 25 μαρτίου... Μου πρότεινε ο karabill ένα προπονητή και μάλλον θα πάω σε αυτόν ;) Όσο για τα βύσματα τι να πω; Έχουμε τον πόνο μας έχουμε και αυτά!
ε, είναι δύσκολο το 1000αρι. Άντε με το καλό και σου εύχομαι να επιτύχεις τον στόχο σου!
Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ar93 »

Ευχαριστώ. Επίσης!
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Άβαταρ μέλους
vasilis67
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Αύγ 05, 2011 5:00 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από vasilis67 »

Μην αγχώνεστε για βύσματα. Οι ΠΚΕ γενικά είναι αρκετά χαλαρές και αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα από αυτά που περιγράφονται στην ΕΔΥΕΘΑ και προσέξετε τα αθλήματα, θα τις περάσετε. Δεν έχει σημασία πόσοι θα περάσουν τις ΠΚΕ αλλά πόσοι θα γράψουν καλά στις εξετάσεις στο σχολείο και από αυτούς τελικά πόσοι θα έχουν τα 'κότσια' να αντέξουν τους πρώτους μήνες μέχρι την ορκωμοσία των Χριστουγέννων.
Άβαταρ μέλους
ΝΑΣΟΣ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2012 3:07 pm
Τοποθεσία: Ταγματαρχης
Επικοινωνία:

Αθλητικές δοκιμασίες σε στρατιωτικές σχολές

Δημοσίευση από ΝΑΣΟΣ »

Παιδια θελω μια διευκρινιση (εχω διαφωνια με συμμαθητες μου συνυποψηφιους) απο καποιον που να ξερει ακριβως τι μετρανε στην ριψη της σφαιρας. Η προκυρηξη λεει Μεσος ορος ριψης με το δεξι και το αριστερο χερι δηλ. Π. Χ 5μ με το δεξι και 4μ με το αριστερο = 9,00μ Δηλ. Μ. Ο.4,50μ. Η 4.50 με το δεξι και 4,50 με το αριστερο=9,00μ δηλ. Μ. Ο.4,50 ; Εγω π. Χ ειμαι αριστεροχειρας και εχω πολυ καλο το αριστερο ριχνω 6,00μ αλλα το δεξι ειναι χαλια με το ζορι 3,00μ. Αν ξερει καποιος να μας λυση αυτη την απορια μας.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες