Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας, ασχολούμαι με τον αθλητισμό από 5 ετών (τώρα είμαι 19 και 7 μήνες) συγκεκριμένα ασχολούμαι με τις πολεμικές τέχνες ποιο συγκεκριμένα με τις μικτές πολεμικές τέχνες.

Η ερώτηση μου είναι απλή. Οτα πέρασα περιοδεύων είχα δηλώσει ειδικές δυνάμεις. Όταν ήταν να μπω πήρα αναβολή λόγο σπουδών. Τώρα θέλω να κόψω την αναβολή μου. Αν την κόψω τώρα, ποτε μπαίνω, τον μάιο η τον αύγουστο;

Επίσης, είμαστε 3 παιδιά στην οικογένεια εκ τον οποιον είμαι ο μεγαλύτερος. Απ' ότι έχω μάθει η θητεία μου μειώνεται στους 9 μήνες αντί για 12. Για τον λόγο ότι μεγάλωσα με τον αθλητισμό και ότι ασχολούμαι με αυτόν σε προσωπικό αλλα και σε επαγγελματικό επίπεδο δεν εννοείτε για μένα μια μέρα χωρίς σκληρή προπόνηση.

Θέλω να υπηρετήσω στ' αμφίβια. Μπορώ, η δεν θα με πάρουν λόγο μειωμένης θητείας; Αν δεν με περνούν στ' αμφίβια υπάρχει περίπτωση να καταταγώ κάπου στις ειδικές δυνάμεις τουλάχιστον; Το λέω αυτό για τον λόγο ότι όσοι γνωστοί μου πήγαν πεζικό η κάποιου αλλου εκτος ειδικόν δυνάμεων (κύριος πεζικό όμως) μου λέγαν πως θα πέθαιναν από την βαρεμάρα. Και πως δεν κάναν προπόνηση σχεδόν καθόλου, μονοι τους πήγαιναν και κάναν προπόνηση. Δεν θέλω να βρεθώ στην θέση τους.
Σας ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΥΣ: Από νεύρα στις ειδικές δυνάμεις πως πρέπει να είσαι; Ίσος εκεί είναι το αδύνατο σημείο μου μονο. Δεν με πειράζουν γενικά πράματα, απλά έχω ακούσει ότι προσβάλουν οικογένειες κτλ, ισχύει αυτό;

ΜΑΤΘΑΙΟΣ

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από ΜΑΤΘΑΙΟΣ »

ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΟΙΝΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΜΕΙΩΜ. ΘΗΤΕΙΑ. ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ 6ΜΗΝΟ Κ 3ΜΗΝΟ! ... ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΤΗΘΕΣΑΙ!

Μερικές απορίες

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Μερικές απορίες »

ΜΑΤΘΑΙΟΣ,s' ευχάριστο για την ενημέρωση, εγώ απ' όσο μου είπαν κάνω 9 μηνώ, δεν μου το είπαν και οι ποιο έγκυρες πηγες να σας πω την αλήθεια.

Είμαστε 3 αδέρφια εκ τον οποιον είμαι ο μεγαλύτερος. Είδα στο site το εξής, από το Θητεία -> Περί... Αναβολών -> τρίμηνη μείωση θητείας γραφει το εξής, Δεν ισχύει πλέον, λόγω μείωσης της θητείας. Οποτε κάνω 12 μήνες αντί για 9; (όχι ότι με χαλάει, αντίθετος μάλιστα)
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Όχι, αυτό περί τρίμηνης μείωσης που καταργήθηκε αφορά αυτούς που έκοβαν την αναβολή τους (ρίξε και μια ματιά στο άρθρο μέσα). Παλιά αν έκοβες την αναβολή υπηρετούσες λιγότερο αλλά μετά την μείωση αυτή δεν ισχύει πλέον.

Εσύ όντως θα υπρετήσεις 9-μηνο, ωστόσο πάρε και ένα τηλέφωνο στο στρατολογικό γραφείο.
Μερικές απορίες

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Μερικές απορίες »

Γεια σας και συγγνώμη για την καθυστέρηση.

Τελικά τελειωσα με τα γραφειοκρατικά, αυτό που έγινε είναι το εξής. Για να υπηρετήσω στα ΜYΚ - ΟΥΚ θα πρέπει να καταταχτώ ως μόνιμος, πράμα που δεν θέλω, άσχετος αν θέλω να μπω στα "δύσκολα". Λόγο τριών παιδιών δικαιούμαι 9 μήνες. Ασχέτος αν δεν χρησιμοποιήσω το δικαίωμα μου οικειοθελώς δεν μπαίνω σε σώμα που υπηρετούν μονο μόνιμοι, οποτε θα κάνω το εννιάμηνο μου στο σώμα τον πεζοναυτών. Απ' ότι μου είπαν είναι το ποιο "δύσκολο" διαθέσιμο σώμα για απλή θητεία.

Ευχάριστο για τις πληροφορίες που μου παρείχατε, καλή συνεχεια στο έργο σας.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Να προσθέσω απλά ότι προ μερικών ημερών επιβεβαίωσα τυχαία ότι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποποιηθούν το δικαίωμά τους για μειωμένη θητεία, κάνοντας σχετική αίτηση. Δεν αφορά στην περίπτωσή σου, αλλά γενικά.

Ευχαριστώ που έγραψες εδώ την απάντηση από το στρατολογικό για να έχουμε και επίσημη επιβεβαίωση
Anonymous

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σε όλους. Το Νοέμβριο μπένω φαντάρος και στη Στρατολογία δεν έχω δηλώσει για Ειδικές Δυνάμεις. Παρ'όλα αυτά με ενδυαφέρει πάρα πολύ. Διάβασα πιο πάνω από προηγούμενες συζητήσεις σας οτι μπορώ να το ζητήσω αφού παρουσιαστώ, άρα όλα καλά. Το πρόβλημα μου λοιπόν είναι οτι είμαι 9 μηνο λόγω πολύτεκνης οικογένειας και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος από εσας αν θα με δεχθούν.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Δεν γνωρίζω αν παίρνουν κληρωτούς μειωμένης θητείας στις ειδικές δυνάμεις, ωστόσο μπορείς να μην εξασκήσεις το δικαίωμά σου σε 9-μηνο αν θέλεις.
Χρηστος

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Χρηστος »

Ειμαι 18 χρονων και οταν περασα περιοδευων δηλωσα ειδικες δυναμεις. Καθως περιμενω το χαρτι για να παρουσιαστω αναρωτιεμαι επειδη ειμαι απο πολυτεκνη οικογενεια με τεσσερα παιδια και πρωτος γιος αν υπαρχει καποιο προβλημα σχετικα με το να με παρουν στις ειδικες δυναμεις. Αν δηλωσω οτι δεν θελω να κανω εννιαμηνη θητεια θα με παρουν;
AkiC
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 10:40 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από AkiC »

exw kai egw kapoies apories mipws mporei kapoios na mou tis lusei...mou eir8e xarti gia paranesti dramas(purovoliko)...kserw oti 8a er8oun apo E.D kai 8a rwtisoun poioi 8eloun na pan..egw 8elw na paw amfivios kai mono..8elw na paw rodo gi auto..omws eimai 9minitis kai exw kanei enxeirisi sto gonato...apo 8ema ekpedeusis den exw problem gimnazomai xronia...me enxeirisi kai 9minitis 8a me paroun; kai an me paroun mporw na dialeksw na paw amfivios i 8a me steiloun opou na nai;
Anonymous

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ειναι σχεδον αδυνατο να σε παρουν αλλα και να σε παρουν θα σε στειλουν οπου θελουν αυτοι
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από eleni sti »

Απο οτι ξερω Ειδικες Δυναμεις πανε μονο αυτοι με 12μηνη θητεια. Και στο πεζικο να εισαι μπορεις να πας Ροδο αρκει να εχεις βυσμα.
ΤΑΣΟΣ

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ »

Ειναι δυσκολο να σε παρουν γιατι εχεις προβλημα με το γονατο σου. αν ομως σε παρουν στις ειδικες δυναμεις θα υπηρετησεις 12 μηνες και οχι 9 μηνεσ ...
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από eleni sti »

Και να μπεις Ε. Δ(λιγο χλωμό και λογο 9μηνιτης αλλα και της εγχειρησης)μπορεις να διαλεξεις αναμεσα σε αμφιβιους, λοκ και αλεξιπτωτα..

Υ. Σ Να γραφεις στα ελληνικα Εικόνα
police
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2007 12:53 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία στις ειδικές δυνάμεις (2008)

Δημοσίευση από police »

Παιδια εγω ως πολυτεκνος που κανω 9 μηνες μπορω να παω ΛΟΚ ορεινος καταδρομεας;
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες