Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
FOTIS1987

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από FOTIS1987 »

Γεια σε ολους !
Παιδια την βοηθεια σας! Η αναβολη μου ληγει στις 31/12/10 δηλαδη αυτον τον μηνα και αρα παρουσιαζομαι συντομα ε;
Ομως θελω να παρω ΑΝΑΒΟΛΗ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 27 και αναεφερει η ιστιοσελιδα οτι πρεπει να ειμαι γραμμενος σε ΑΝΩΤΕΡΗ Η' ΑΝΩΤΑΤΗ ΣΧΟΛΗ... Μπορει να μου πει καποιος τι εννοει με το ανωτερη σχολη; Δεν μπορω να φοιτησω σε πανεπιστημιο, ημουν Ιεκ, τα παρατησα και τωρα θελω να γραφτω καπου να πηγαινω ομως κανονικα. Στο εξωτερικο-Βερολινο που μενω υπαρχουν κολλεγια δημοσια... Αυτα θα πιανονται η' οχι;
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ ΣΑΣ! Ευχαριστω παιδες και κουραγιο οσοι δεν εχετε ξεμπλεξει οπως εγω... Ουτε δικτατορια να ειχαμε δλδ!
ARMY

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από ARMY »

Καλησπερα. Η αναβολη μου ληγει το 2014. Αν παρω πτυχιο νωριτερα π. χ. φετος πρεπει να κοψω την αναβολη μου για να μη εχω κυρωσεις ή μπορω να την εξαντλησω χωρις προβλημα; Ευχαριστω.
Γιωργος

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για το site ! Εχω μια απορια. Ειμαι του '85 και εχω αναβολη μεχρι τα 28 δηλαδη μεχρι 31/12/2012 (την πηρα λογω εισαγωγης σε ΤΕΙ) Τωρα ειμαι 4 μηνες πριν τα 26 και θελω να δωσω κατατακτηριες για ΑΕΙ (ιατρικη η βιολογικο) μπορω να κανω επεκταση της αναβολης μου με την αιτιολογια οτι μπαινω (Αν περασω) σε δευτερη ανωτερη σχολη απο την πρωτη η οχι ; και αν ναι ποσο καιρο διαρκει ; Επισης αν δεν περασω σε δευτερη σχολη και συνεχισω με μεταπτυχιακο και με διδακτορικο δικαιουμε αναβολη ; Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Γιωργος έγραψε:Καλησπερα παιδια και συγχαρητηρια για το site ! Εχω μια απορια. Ειμαι του '85 και εχω αναβολη μεχρι τα 28 δηλαδη μεχρι 31/12/2012 (την πηρα λογω εισαγωγης σε ΤΕΙ) Τωρα ειμαι 4 μηνες πριν τα 26 και θελω να δωσω κατατακτηριες για ΑΕΙ (ιατρικη η βιολογικο) μπορω να κανω επεκταση της αναβολης μου με την αιτιολογια οτι μπαινω (Αν περασω) σε δευτερη ανωτερη σχολη απο την πρωτη η οχι ; και αν ναι ποσο καιρο διαρκει ; Επισης αν δεν περασω σε δευτερη σχολη και συνεχισω με μεταπτυχιακο και με διδακτορικο δικαιουμε αναβολη ; Ευχαριστω.


1. Επέκταση αναβολής δεν μπορείς να κάνεις.. όταν σου τελείωσει η αναβολή μπορείς να πάρεις αναβολή για μία εσσό για κοινωνικούς λόγους
2. Μέχρι τα 28 δικαιούσαι να πάρεις αναβολή για μεταπτυχιακό
Στέφανος

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από Στέφανος »

Γεια σας
Ειμαι γεννημενος Νοεμβρη του 1991. Ελεγξα για την καταταγη μου στο army.gr νομιζω, γραφοντας τα στοιχεια μου και εγραψε πως δεν εχει προγραμματιστει κατι ακομα. Που θελω να καταληξω.
Ξεκινησα δημοσιο ΙΕΚ τον οκτωβρη αλλα σκοπευω να σταματησω στο τελος του εξαμηνου για να δωσω μηχανογραφικο με το 10% να μπω σε καποιο ΤΕΙ του χρονου.
Αμα ζητησω το χαρτι αναβολης απο τη γραμματεια,το χαρτι θα ισχυει για 2 χρονια, ακομα και αν πραγματικα σταματησω στο πρωτο εξαμηνο ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στέφανος έγραψε:Γεια σας
Ειμαι γεννημενος Νοεμβρη του 1991. Ελεγξα για την καταταγη μου στο army.gr νομιζω, γραφοντας τα στοιχεια μου και εγραψε πως δεν εχει προγραμματιστει κατι ακομα. Που θελω να καταληξω.
Ξεκινησα δημοσιο ΙΕΚ τον οκτωβρη αλλα σκοπευω να σταματησω στο τελος του εξαμηνου για να δωσω μηχανογραφικο με το 10% να μπω σε καποιο ΤΕΙ του χρονου.
Αμα ζητησω το χαρτι αναβολης απο τη γραμματεια,το χαρτι θα ισχυει για 2 χρονια, ακομα και αν πραγματικα σταματησω στο πρωτο εξαμηνο ;


Αν σταματήσεις και δεν περάσεις όμως σε άλλη σχολή. Όταν θα πας να κόψεις την αναβολή δεν θα έχεις κάποιο πιστοποιητικό οπότε θα έχεις κάνει κακή χρήση αναβολής
Στέφανος

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από Στέφανος »

Ας πουμε οτι δεν περναω σε καμια σχολη και αποφασιζω να συνεχισω στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ. Στη συγκεκριμενη περιπτωση τι γινεται; Κανω ανανεωση αναβολης στη νεα σχολη;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από dn24 »

Στέφανος έγραψε:Ας πουμε οτι δεν περναω σε καμια σχολη και αποφασιζω να συνεχισω στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ. Στη συγκεκριμενη περιπτωση τι γινεται; Κανω ανανεωση αναβολης στη νεα σχολη;
Αναβολή σπουδών δικαιούσαι εφόσον είσαι μαθητής ή σπουδαστής:

α. Λυκείων ή σχολείων δεύτερης ευκαιρίας και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 21ου έτους (έτος γεν.+ 20)
β. ΙΕΚ ή σχολών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή εσπερινών λυκείων και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 24ου έτους (έτος γεν.+ 23)
γ. Ανώτερης ή ανώτατης σχολής για κύριες ή μεταπτυχιακές σπουδές και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 28ου έτους (έτος γεν.+ 27)
δ. Για απόκτηση διδακτορικού διπλώματος και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 31ου έτους (έτος γεν.+ 30)

θεωρειται λοπον αυτονοητο οτι δεν την ανανεωνεις. Συνεχιζεις με την ηδη υπαρχουσα. Το ιδιο ειχα κανει και εγω το 2003.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
VGeo

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από VGeo »

Καλησπέρα σας και πάλι.

Σε συνέχεια ενός προηγούμενού μου post, μετά από πολλά τηλεφωνήματα στο Στρ/γικο γραφείο τα οποία δεν απέδωσαν, όποιος θέλει να γνωρίζει εάν έχει προγραμματιστεί για την επόμενη ΕΣΣΟ, μπορεί να απευθύνεται και στην σελίδα της στρατολογίας η οποία έχει μια βάση δεδομένων με τα στοιχεία του κάθε μελλοντικού στρατεύσιμου. Συμπληρώνοντας τα στοιχεία που έχει πάνω το χαρτί της αναβολής σας, σας αναφέρει εαν είστε προγραμματισμένος για την επόμενη ΕΣΣΟ.(http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=katataxi)

Πέρα από αυτό, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Η σχολή μου φοβάμαι ότι δεν θα προλάβει να μου δώσει την βεβαίωση σπουδών πριν τον νέο χρόνο, όπου και η αναβολή μου λίγει στις 31 Δεκεμβρίου. Υπάρχει περίπτωση να καταθέσω την βεβαίωση μετά το πέρας της αναβολής κατά την διάρκεια αναμονής για την κλήση μου στο Στρατό ή κατά την ημέρα καταταγής; Θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο σε αντίθετη περίπτωση;
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από Mike »

Αν δεν απατωμαι, η βεβαιωση πρεπει να υπαρχει στο φακελο σου οταν καταταγεις. Οχι οταν ληγει η αναβολη
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από dn24 »

VGeo έγραψε:Καλησπέρα σας και πάλι.
Πέρα από αυτό, θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Η σχολή μου φοβάμαι ότι δεν θα προλάβει να μου δώσει την βεβαίωση σπουδών πριν τον νέο χρόνο, όπου και η αναβολή μου λίγει στις 31 Δεκεμβρίου. Υπάρχει περίπτωση να καταθέσω την βεβαίωση μετά το πέρας της αναβολής κατά την διάρκεια αναμονής για την κλήση μου στο Στρατό ή κατά την ημέρα καταταγής; Θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο σε αντίθετη περίπτωση;
Τα δικαιολογητικά (βεβαιωση) κατατίθενται από την παραλαβή του Σημειώματος Κατάταξης και μέχρι πέντε (5) ημέρες πριν από την κατάταξη. Η οριστική απόφαση για τη χορήγηση ή μη της αναβολής αυτής λαμβάνεται από την προϊστάμενη του ΣΓ Διοίκηση Στρατολογίας.οποτε μην αγχώνεσαι.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
VGeo

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από VGeo »

dn24 έγραψε:Τα δικαιολογητικά (βεβαιωση) κατατίθενται από την παραλαβή του Σημειώματος Κατάταξης και μέχρι πέντε (5) ημέρες πριν από την κατάταξη. Η οριστική απόφαση για τη χορήγηση ή μη της αναβολής αυτής λαμβάνεται από την προϊστάμενη του ΣΓ Διοίκηση Στρατολογίας.οποτε μην αγχώνεσαι.



Δηλαδή μπορώ να δώσω τη βεβαίωση σπουδών μέχρι και 5 ημέρες πριν την κατατάξη έτσι; Συγχώρεσέ με αμα το μπερδεύω, αλλά, δεν λέω για να πάρω βεβαίωση για νέα αναβολή, αλλά για να δικαιλογήσω την αναβολή που μου έδωσαν εξ'αρχής.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από dn24 »

VGeo έγραψε:

Δηλαδή μπορώ να δώσω τη βεβαίωση σπουδών μέχρι και 5 ημέρες πριν την κατατάξη έτσι; Συγχώρεσέ με αμα το μπερδεύω, αλλά, δεν λέω για να πάρω βεβαίωση για νέα αναβολή, αλλά για να δικαιλογήσω την αναβολή που μου έδωσαν εξ'αρχής.


http://army.gr/files/File/stratologika_grafeia.pdf

βρες σε παρακαλω το τηλ του στρατολογικου γραφειου που ανηκεις, απο το ανωτερω link, και θα σου πουν 100%. Κ αν ειμαι σιγουρος 99%, αφηνω 1% για περιθωριο λαθους. Για αυτο και σου δινω το παραπανω link.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2010)

Δημοσίευση από Greek_Army »

VGeo έγραψε:
dn24 έγραψε:Τα δικαιολογητικά (βεβαιωση) κατατίθενται από την παραλαβή του Σημειώματος Κατάταξης και μέχρι πέντε (5) ημέρες πριν από την κατάταξη. Η οριστική απόφαση για τη χορήγηση ή μη της αναβολής αυτής λαμβάνεται από την προϊστάμενη του ΣΓ Διοίκηση Στρατολογίας.οποτε μην αγχώνεσαι.



Δηλαδή μπορώ να δώσω τη βεβαίωση σπουδών μέχρι και 5 ημέρες πριν την κατατάξη έτσι; Συγχώρεσέ με αμα το μπερδεύω, αλλά, δεν λέω για να πάρω βεβαίωση για νέα αναβολή, αλλά για να δικαιλογήσω την αναβολή που μου έδωσαν εξ'αρχής.


Φίλε μου μπορείς να το δώσεις 5 μέρες πριν την κατάταξη. Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης