Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ΚΡΗΤΗ_1 έγραψε: γεια σας παιδια εχω κ εγω ενα προβλημα κ δεν βρισκω απαντηση. λοιπον ημουν σπουδαστησ ιεκ κ τελειωσα τον ιουνιο που μασ περασε. τωρα λοιπον πρεπει να δωσω πιστοποιηση τον νοεμβρη - δεκεμβρη. θα ηθελα να ρωτησω εχω καποιο προβλημα; πρεπει να κοψω τωρα την αναβολη;

η αναβολη που μου εδωσαν ληγει στις 31/12/2010
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Μπορείς να την εξαντλήσεις...

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

ΤΟ ιδιο μου ειπαν κ στη στρατολογια αλλα οταν τους ειπα οτι αν ερθω το 2010 ενω οι σπουδεσ μου θα εχουν τελειωσει τον δεκεμβρη του 2008( με την πιστοποιηση) δεν θα εχω επιβαρυνση; μου ειπαν οτι ναι θα εχω. την αναβολη αυτη μου την εδωσαν περσι. πνιγομαι... βοηθεια...
pantierakos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2006 7:58 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από pantierakos »

Καλησπέρα απο την Χαλκίδα μας μετά απο πολύ καιρό. Θέλω την βοήθεια σας για το εξής θέμα: έχω αναβολή μέχρι 31/12/2008 είχα πάρει αναβολή λόγω σπουδών αλλα κατάφερα μόνο να τελειώσω την 1ή τάξη λυκείου και μετά τα παράτησα. Βέβαια για τα μάτια του κόσμου πήγα και στον ΟΑΕΔ και γράφτηκα αλλά και εκεί τα παράτησα (ο λόγος είναι ότι προσωπικά δεν μπορώ να συνδυάσω 12ώρη εργασία + σχολείο) σήμερα είμαι στην ηλικία των 23ών όταν πήγαινα σχολείο τεχνικό τότε ήταν Τ. Ε. Ε καιι τώρα Ε. Π. Α. Σ αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:1όν μπορώ να ξαναπάρω αναβολή; αν ναι τι αναβολή λόγω σπουδών;2όν αν δεν μπορώ να πάρω άλλη αναβολή και πρέπει να υπηρετήσω μετα το τέλος της αναβολής μου θα ζητηθούν κάποια δικαιολογιτικά για όλο τον καιρό που είχα αναβολή; και τέλος η αναβολή λήγει 31/12/2008 μετά ποιό μήνα παρουσιάζομαι; τον φεβρουάριο;

Θα ήμουν υπόχρεος για την βοήθεια σας...
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημέρα,

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Είμαι γεννημένος 2/1981. Μου έχει χορηγηθεί αναβολή μέχρι 31/12/2008 λόγω μεταπτυχιακών σπουδών. Βάση του νόμου 3421/2005 ο οποίος λέει:
η αναβολη καταταξης διαρκει μεχρι τη 31η δεκεμβριου του ετους που συμπληρωνουν τα παρακατω κατα περιπτωση ορια ηλικιας: α) 28ο για α. Ε. Ι, τ. Ε. Ι για κυριες σπουδες ή μεταπτυχιακό

β) 31ο για διδακτορικο.

δεν θα έπρεπε να έχω αναβολή μέχρι 31/12/2009; Ξεκίνησα το μεταπτυχιακό το 2005, το οποίο έχει ελάχιστη διάρκεια 2 χρόνια. Άρα θεωρώ ότι μου δώσανε μέχρι το 2008 λόγω 2+1 χρόνων. Πήρα τηλέφωνο τη στρατολογία και μου είπανε ότι δεν δικαιούμαι αναβολή μέχρι το 2009 γιατί θεωρούμαι ότι γεννήθηκα 1/1/1981 (βάση του ίδιου νόμου), οπότε το 28ο έτος το συπληρώνω 31/12/2008. Επίσης είδα σε πιο πάνω δημοσίευση, ότι κάποιοσ αναγνώστησ γεννημένος το 2008 έχει αναβολή μέχρι 31/12/2008 λόγω μεταπτυχιακών σπουδών. Εγώ που είμαι του 1981 δεν θα έπρεπε να έχω μέχρι το 2009; Τελικα τι ισχύει;

ευχαριστώ πολύ

Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Για το μεταπτυχιακο, συμφωνα με τον νομο, δεν παιρνεις εξτρα αναβολη σε σχεση με το πτυχιο, παρα μονο για διδακτορικο.

Αναβολη μεχρι 12/2009 εχει καποιος φοιτητης που ειναι γεννημενος το 1982. Εσυ που εισαι του 1981 δικαιουσαι μεχρι 12/2008.

Σου τα ειπαν σωστα απο τη στρατολογια.
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά θα ήθελα να διευκρινήσω το εξής. Το έτος που συμπληρώνω το 28ο έτος της ηλικίας μου, ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι γεννήθηκα 1/1/1981, είναι το 2009 και για την ακρίβεια 1/1/2009... Άρα βάση το νόμο που ανέφερα πριν, θα έπρεπε να μου δωθεί αναβολή μέχρι 31/12 του έτους που συμπληρώνω τα 28 μου χρόνια, άρα 31/12/2009...
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν μετρανε ετσι τα χρονια στο στρατο.

To χ ετος το συμπληρωνεις "στρατιωτικα" με βαση την χρονολογια εγγραφης στα μητρωα αρρενων + (χ-1) χρονια.
Για τα 28 σου δηλαδη,1981 + (28-1) = 2008.
Πρακτικα η αναβολη τελειωνει στα 27 σου.

Μπορεις να ζητησεις τον στρατιωτικο νομο για περισσοτερες πληροφοριες, αν και νομιζω οτι θα σου ηταν πιο χρησιμο να δεις με ποιον αλλο τροπο θα παρεις παραπανω αναβολη.
Anonymous

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστώ για άλλη μια φορα για την απάντηση... Μου αρέσει όπως το έθεσες... Ότι το χ έτος το συμπληρώνω "στρατιωτικά" με τον τάδε τρόπο.. Υπάρχει δηλαδή η "πολιτική" αριθμητική και η "στρατιωτική"... Δεν με κάνουν "στρατιωτικά" και 67, να βγω στη σύνταξη;
dimitris_patra
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 12:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από dimitris_patra »

Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω γτ προκειται να φυγω τωρα το Νοεμβρη. Χαρτι γενικα δν μ χε ερθει ποτε ουτε καν απο περιοδευων δν ειχα περασει μεχρι που πηγα στρατολογια για να παρω την πρωτη αναβολη λογω σπουδων και με πηραν μεσα! Με βγαλαν λιποτακτη(; ) και μου ρβγαλαν προστιμο αλλιως 1 μηνα θητεια παραπανω. Τεσπα θελω να ρωτησω επειδη δν ειχε ερθει χαρτι τοτε μου φαινεται οτι ουτε τωρα θα ερθει! Μπορω να μαθω απο καπου; Εχω ακουσει οτι πανε τα χαρτια στην Αστυνομια και μετα τα στελνουν αυτοι; Με ενδιαφερει γτ θελω να δω να εχει γινει μεταταξη, ή ειναι νωρις ακομα; Με ειχαν πεζικο αλλα εχω κανει μεταταξη για αεροπορια για Τριπολη. Ευχαριστω!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Το χαρτί θα σου έρθει περίπου 10 ημέρες πριν καταταχθείς. Θα σε πάρουν τηλέφωνο από το οικείο Αστυνομικό Τμήμα και θα σου πουν να περάσεις να το πάρεις. Αν δεις ότι δεν έχει έρθει, τότε πρέπει να πάς στη Στρατολογία να μάθεις.

Ο ένας μήνας παραπάνω θητείας είναι εξαγοράσιμος, αν δεν κάνω λάθος, προς 90 Ευρώ.
dimitris_patra
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 12:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από dimitris_patra »

Eυχαριστω! Ελπιζω να με παρουν συντομα τηλ για να δω τι εγινε με το βισμα. Η εξαγορα ειναι οπως το πες και για την ακριβεια 87 ευρω μου ειχαν πει! Θα τα δωσω φυσικα αν το θυμονται ακομα!
kostantinosk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από kostantinosk »

χαίρεται, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Η αναβολή μου τελείωνει τελος 2008, τελειωσα τη σχολή που ήμουνα και τώρα βρίσκομαι Αγγλία. Θα ξεκινήσω μεταπτυχικό αλλά όχι ακόμα.
Το θέμα είναι ότι, ακόμα δεν έχω κάποιο χαρτί απο το πανεπιστήμιο και βασικά δεν πρόκειται να το έχω στα χέρια μου, πρίν απο τα μέσα του επόμενου χρόνου.
Αυτή τη στιγμή, έχω ξεκινήσει μαθήματα αγγλικών στο Βρετανικό Συμβούλιο.
Μπορώ να καταθέσω αυτότο χαρτί και να ανανεώσω την αναβολή μου για άλλο ένα χρόνο ή έστω τουλάχιστον μέχρι να έχω την επίσημη βεβαίωση απο το πανεπιστήμιο;
Είμαι 26 χρονών.
Εθχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από yandr »

kostantinosk έγραψε: χαίρεται, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Η αναβολή μου τελείωνει τελος 2008, τελειωσα τη σχολή που ήμουνα και τώρα βρίσκομαι Αγγλία. Θα ξεκινήσω μεταπτυχικό αλλά όχι ακόμα.
Το θέμα είναι ότι, ακόμα δεν έχω κάποιο χαρτί απο το πανεπιστήμιο και βασικά δεν πρόκειται να το έχω στα χέρια μου, πρίν απο τα μέσα του επόμενου χρόνου.


Δεν μπορείς να πάρεις βεβαίωση από τη σχολή σου ότι ολοκλήρωσες τον κύκλο σπουδών και εκκρεμεί η απονομή πτυχίου;

Αν έχεις γίνει δεκτός για μεταπτυχιακό δεν βλέπω ποιο είναι το πρόβλημα.
kostantinosk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 18, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης για σπουδές (2008)

Δημοσίευση από kostantinosk »

Αν εκκρεμεί η απονομή του πτυχίου, μπορείς να πάρεις παράταση αναβολής;
δεν εχω γίνει δεκτός ακόμα, μετακόμισα νωρίτερα αγγλία, τα χαρτιά μου τα έκανα τώρα και την απάντηση θα την λάβω αφού θα έχει λήξη η αναβολή μου.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες