Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kostas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα ειμαι στο πεζικο και οταν παρουσιαστικα με εβαλαν Ι1. Το θεμα ειναι οτι εγω στην πορεια αρχισα να ποναω πολυ στα ποδια. Και με εστειλαν στο ΣΤΕΠ της κω (ειμαι στο 543 μκ τε) και μου βρικαν πλατυποδια και βλαισό μεγάλο δακτυλο (κοτσια) και στα 2 ποδια. Δεν μπορω να στεκομε για ωρα ορθιος και να κανω σπεν με τιποτα δυσκολευομαι να τρεχω και να κανω περιπολους. Ποναω πολυ και φοβαμε μην παθω κατι σοβαροτερο. Στο στεπ δεν μου εδωσαν και πολυ σημασια. Μου εδωσαν παυσιπονα και αντιφλεγμονοδη και το στομαχι μου εεχει γινει κολος... Μου ειπαν οτι αν συνεχισω να ποναω θα με στειλουν 401 για αλλαγή σωματικης ικανοτητας...
Θα επιθυμουσα πραγματικα να βγω αοπλος και να μην κανω τοσο κοπιαστικες υπηρεσιες για τα ποδια μου. Θα βγω ομως; Στο συγκεκριμενο στρατοπεδο εχουμε λιγα ατομα και τρωμε πολλες υπηρεσιες τι μερα. Τι πρεπει να τους πω στο 401 για να το καταλαβουν; Φοβαμε οτι δεν θα με καταλαβουν;
κατι ακομα ειμαι 8μηνος εχω χασει τον πατερα μου και εχω μονο μια μανα στην αθηνα, κανονικα 24 φλεβαρη πρεπει να ερθω κοντα στο σπιτι μου, αν με βγαλουν π'χ Ι4 αοπλο αλλαζει κατι στην μεταθεση ή στον κανονισμό; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην με φερουν;

απαντηστε παρακαλω οσο πιο γρηγορα και καπιος που ξερει επι του θεματος. Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kostas έγραψε:Μου ειπαν οτι αν συνεχισω να ποναω θα με στειλουν 401 για αλλαγή σωματικης ικανοτητας...
Θα επιθυμουσα πραγματικα να βγω αοπλος και να μην κανω τοσο κοπιαστικες υπηρεσιες για τα ποδια μου. Θα βγω ομως; Στο συγκεκριμενο στρατοπεδο εχουμε λιγα ατομα και τρωμε πολλες υπηρεσιες τι μερα. Τι πρεπει να τους πω στο 401 για να το καταλαβουν; Φοβαμε οτι δεν θα με καταλαβουν;
κατι ακομα ειμαι 8μηνος εχω χασει τον πατερα μου και εχω μονο μια μανα στην αθηνα, κανονικα 24 φλεβαρη πρεπει να ερθω κοντα στο σπιτι μου, αν με βγαλουν π'χ Ι4 αοπλο αλλαζει κατι στην μεταθεση ή στον κανονισμό; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μην με φερουν;

απαντηστε παρακαλω οσο πιο γρηγορα και καπιος που ξερει επι του θεματος. Ευχαριστώ.


1. Θα βγεις άοπλος, απλά πρέπει να το τονίσεις ότι έχεις πρόβλημα και δεν μπορείς να κάθεσαι τόσες ώρες όρθιος στην σκοπιά κτλπ κτλπ

2. Δεν έχει καμία σχέση αν είσαι Ι1-8μηνος η Ι4-8μηνος

Kostas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

σχετικα με το παραπάνω ερώτημα εχω καπια νεοτερα που θα ηθελα να ρωτήσω. Μετα απο εξεταση στο στεπ με εστειλαν για αλλαγή σωματικής ικανοτητας στο 401, εκει με είδε για πολύ λίγο ενας ορθοπεδικος στα εξωτερικα ιατρεία (ηθελα κοινως να με ξεπετάξει για βιαζοτανε) και μου εγραψε την ακολουθη διαγνωση την οποία μου ειπε να προσκομίσω στην μονάδα μου, αυτή λεει:

-πλατυποδία αμφωτερη και στα 2 ποδια.
-βλαισος μεγάλος δακτυλος αμφωτερος με λειτουργικά ενοχλήματα.
-ενδειξη Ι4 (Κ/4) ΠΑΡ 828
-Ι3 (Κ/3) ΠΑΡ 830
-ΕΟ ΕΙΣ Ε. Α. ΜΙΜ

τον ρωτησα αν βγαινω ενοπλος ή αοπλος τελικα και δεν μου διευκρινησε επακριβως λεγοντας μου οτι θα δείξει και οτι θα με κρινουν παλι στο στεπ του νησιου που υπηρετώ αφου τους δειξω το συγκεκριμενο χαρτί διαγνωσης...

μηπως γνωρίζει κάποιος τι διαγνωση εχω; Παραπανω μου γραφει ενδειξη για Ι4 αλλα μου εχει και Ι3... Το ΕΟ σημενει ελευθερος οπλισμού;

ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σε έβγαλε άοπλο, η πρώτη πάθηση που σου βρήκε ήτανε για Ι/4 βάση ΦΕΚ και η δεύτερη Ι/3

ΕΟ = Ελεύθερος Οπλισμού

ΕΙΣ Ε. Α. = Εισήγηση για Ελεύθερος Ασκήσεων

Kostas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Kostas »

Μαλιστα τα αρχικα τα ειχα καταλαβει και εγω αλλα δεν μου ειπε τιποτα και δεν μπορούσα να ειμαι σιγουρος.
αυτο τωρα εχει κατοχυρωθει ή θα πρεπει να με κρινουν εκ νεου γυρνωντας παλι στη μοναδα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kostas έγραψε:Μαλιστα τα αρχικα τα ειχα καταλαβει και εγω αλλα δεν μου ειπε τιποτα και δεν μπορούσα να ειμαι σιγουρος.
αυτο τωρα εχει κατοχυρωθει ή θα πρεπει να με κρινουν εκ νεου γυρνωντας παλι στη μοναδα;


Από επιτροπή δεν πέρασες;

Kostas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Kostas »

Ειχα παραπεμπτικο για τα εξωτερικα ιατρεια του 401, πηγα πρωτα στο φρουραρχειο αθηνων και μου εδωσαν ενα νεο παραπεμπτικο και με εστειλαν στα εξωτερικα ιατρεια του 401 στους ορθοπεδικους. Εκει ηταν 2 ατομα και περασα και με ειδε ο ενας απτους δυο και μου εβγαλε αυτη την διαγνωση... Τωρα αυτο θεωρήτε επιτροπή; Δεν ξερω πραγματικα γιαυτο ρωτάω. Βασικα με ρωτησε τι θελω να βγω, και του ειπα αοπλος γιατι ποναω κλπ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kostas έγραψε:Ειχα παραπεμπτικο για τα εξωτερικα ιατρεια του 401, πηγα πρωτα στο φρουραρχειο αθηνων και μου εδωσαν ενα νεο παραπεμπτικο και με εστειλαν στα εξωτερικα ιατρεια του 401 στους ορθοπεδικους. Εκει ηταν 2 ατομα και περασα και με ειδε ο ενας απτους δυο και μου εβγαλε αυτη την διαγνωση... Τωρα αυτο θεωρήτε επιτροπή; Δεν ξερω πραγματικα γιαυτο ρωτάω. Βασικα με ρωτησε τι θελω να βγω, και του ειπα αοπλος γιατι ποναω κλπ.


H επιτροπή είναι ένα ξεχωριστό κτίριο που είναι μέσα στο 401, η επιτροπή αποτελείται από 2 η 3 άτομα, εκεί πας μετά από εξετάσεις για να σου οριστικοποιηθεί η σωματική ικανότητα

Όταν πήγες σε αυτούς γράψανε τίποτα σε κάποιο Βιβλίο ;

Kostas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Kostas »

Δεν θυμαμε αν με εγραψαν γιατι γινοταν χαμος. Με ειδε για πολύ λιγο μου εδωσε το χαρτι με την διαγνωση και μου ειπε να το δειξω στην μοναδα μου στη κω οταν γυρισω... Δεν μου ειπαν δηλαδη να παω σε αλλο κτηριο που θα ειναι επιτροπη κλπ. Λες να μην εχει γινει σωστα η διαδικασια; Αλλα δεν μπορει αυτοι εκει δεν ξερουν; Οτι μου ειπαν εκανα.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kostas έγραψε:Δεν θυμαμε αν με εγραψαν γιατι γινοταν χαμος. Με ειδε για πολύ λιγο μου εδωσε το χαρτι με την διαγνωση και μου ειπε να το δειξω στην μοναδα μου στη κω οταν γυρισω... Δεν μου ειπαν δηλαδη να παω σε αλλο κτηριο που θα ειναι επιτροπη κλπ. Λες να μην εχει γινει σωστα η διαδικασια; Αλλα δεν μπορει αυτοι εκει δεν ξερουν; Οτι μου ειπαν εκανα.



Κάνε αυτό σου είπε ο γιατρός και βλέπουμε, όντως δεν νομίζω να έκανε γκάφα Εικόνα

Kostas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Kostas »

Ναι αυτο λεω και εγω, απλα ανησυχω γιατι δεν ειναι μαλλον κατοχυρωμενη στα σιγουρα ακομα η διαγνωση και μπορει να μου λενε μετα στην κω τιποτα περιεργα...

ευχαριστω πολύ για την βοηθεια
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kostas έγραψε:Ναι αυτο λεω και εγω, απλα ανησυχω γιατι δεν ειναι μαλλον κατοχυρωμενη στα σιγουρα ακομα η διαγνωση και μπορει να μου λενε μετα στην κω τιποτα περιεργα...

ευχαριστω πολύ για την βοηθεια


Όταν μάθεις και θέλεις ενημέρωσε Εικόνα

Καλή χρόνια και καλό υπόλοιπο

Guest

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Guest »

Λοιπόν, την τελική απόφαση θα την πάρει η επιτροπή.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:
-ενδειξη Ι4 (Κ/4) ΠΑΡ 828: Αυτό σημαίνει ότι ο ορθοπεδικός απλά σου έβγαλε την ένδειξη για να πας στην επιτροπή, δε σε έβγαλε Ι4. Τώρα πρέπει ο γιατρός της μονάδας σου ή του ΣΤΕΠ και η μονάδα σου (συνήθως το 1ο γραφείο) να ετοιμάσουν τα απαραίτητα χαρτιά για την επιτροπή απαλλαγών. Ο γιατρός θα συμπληρώσει στο αντίστοιχο χαρτί "ένδειξη Ι4 Παρ.828". Η επιτροπή είναι που θα σου αλλάξει οριστικά το Ι. Οι γιατροί απλά διαγιγνώσκουν την πάθηση και σε στέλνουν σε επιτροπή με κάποια ένδειξη.

-ΕΟ ΕΙΣ Ε. Α. ΜΙΜ:Το ΕΟ το πιθανότερον είναι ότι σημαίνει Εδόθησαν Οδηγίες, δηλαδή ότι μίλησες με τον ορθοπεδικό και σου εξήγησε τι πρέπει να κάνεις κτλ. Το ΕΙΣ Ε. Α. ΜΙΜ σημαίνει ότι πρέπει να πας στην Επιτροπή Απαλλαγών Μερίμνη Ιατρού Μονάδας. Αυτό ακριβώς που εξήγησα παραπάνω. Πρέπει να πάρεις αυτό το χαρτί μαζί σου στη μονάδα και να το δείξεις στο γιατρό της μονάδας ή του ΣΤΕΠ, ώστε να σου ετοιμάσει τα χαρτιά για την επιτροπή απαλλαγών.

Ξέχασα να πω, ότι ο γιατρός της μονάδας μάλλον θα σε στείλει στην κοντινότερη επιτροπή απαλλαγών. Δηλαδή, αν υπάρχει κάποιο στρατιωτικό νοσοκομείο με επιτροπή απαλλαγών στην Κω ή σε κάποιο από τα γύρω νησιά, μάλλον θα πας εκεί.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ωραίος, εγώ αλλιώς τις γνώριζα αυτές τις λέξεις Εικόνα

Όσο για στρατιωτικό νοσοκομείο, στην ΚΩ δεν θυμάμαι να έχει, αλλά σίγουρα έχει στην Ρόδο

Kostas

Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Δημοσίευση από Kostas »

Ευχαριστω πολύ για την πληροφορία, αλλα αν ειναι ετσι τα πραγματα τοτε δεν ειναι σιγουρο οτι θα απαλλαγω απο τον πονο και την ταλαιπορια που τραβαω σε σκοπιες και περιπολους.
αν μπορειτε πειτε μου γιατι δεν εχω καταλαβει, τελικα υπάρχει Ι3 αοπλο μονο για ψυχολογικα αιτια; Δεν υπάρχει για παθολογικα οπως το δικο μου π. Χ;
κοιταξα στο ιντερνετ και δεν το διευκρινιζει αυτο καπου.
και στην τελικη αν με βγαλουν Ι3 ενοπλο τι αλλαζει απο το να ειμουν Ι1; Παλι τις ιδιες υπηρεσιες δεν θα κανω; Οποτε προς τι όλο αυτό;

ευχαριστω πολύ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης