Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από diplomaths »

Γράφει στις διευκρινίσεις (και το έχουμε πει και αλλού εδώ στο φόρουμ)
than

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από than »

Στην προκήρυξη αναφέρει ότι μετά την Κατάταξη των υποψήφιων Στις σχολές θα υπάρχουν ιατρικές εξετάσεις για τα δικαιολογητικά που έχουμε προσκομίσει. Δηλαδή αν πάει κάτι στραβά στις εξετάσεις Μέσα στη σχολή υπάρχει πιθανότητα Να σε διώξουν από τη σχολή;
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από diplomaths »

Ναι
Αν είναι ετερόκλητα τα στοιχεία των εξετάσεων που θα σου κάνουν, με αυτά που έχεις φέρει, τότε αυτό είναι αιτία αποβολής. Εκτός αυτού και σωστά να ήταν αυτά που θα πας στις ΠΚΕ, και προκύψει κάτι ενδιάμεσα, και έχεις κάποια πάθηση από αυτές που δεν επιτρέπονται που αναφέρονται στην προκήρυξη, τότε προφανώς και θα φύγεις, είναι σαν να μην πέρασες τις ιατρικές στις ΠΚΕ.
Και αν έχει υπάρξει σκόπιμα δόλος για αλλοίωση των αποτελεσμάτων, με την βοήθεια του γιατρού, που έχει βάλει σφραγίδα και υπογραφή, τότε προφανώς, θα έχει μπλεξίματα και ο γιατρός
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από Vessty »

Ρε παιδια εγω εδωσα 2 χρονια για στρατιωτικες σχολες και εχω περασει ΠΚΕ 2 φορες... Ολα αυτα που λετε πρωτη φορα τα ακουω. Εγω πηγα κανονικα τα χαρτια οπως και τις αλλες χρονιες. Τωρα για τις υγειονομικες εξετασεις που λετε εγω ξερω οτι γινονται εκει και αν θελει καποιος μπορει να φερει ακτινογραφια θωρακα. Τωρα δηλαδη θα βγουν οι ημερομηνιες για τις ΠΚΕ και την 3η μερα των εξετασεων απλα θα φερουμε μαζι μας τα αποτελεσματα;

Παιδια τωρα εψαξα και διαβασα την προκυρηξη του 2010 (οι πρωτες ΠΚΕ που πηρα μερος), οπως και του 2011 που πηρα μερος. Οι αλλαγες ειναι οι εξης:1) ολες οι υγειονομικες εξετασεις γινοταν στο νοσοκομειο...2) Οι υποψηφιου οι οποιοι ειχαν επιλεχτει κατα την εισοδο τους στη σχολη (δηλαδη για να γινουν δεκτοι) κανανε το λεγομενο drug test (τεστ χρησης ουσιων), ενω φετος στους επιτυχοντες περιλαμβανεται και η εξεταση για ΗΙV και αλλες παθησεις που αναγραφονται συν το drug test. Συμπεραινω οτι στις παλιοτερες ΠΚΕ Γινοταν και τεστ για αφροδισια νοσηματα οταν εδινες αιμα γιατι δεν αναφερει κατι οπως στη φετινη προκυρηξη, η οποια το ανεφερει ξεκαθαρα. Φετος αυτα τα τεστ θα γινουν πριν μπουν στην σχολη οι εισακτεοι.*ΠΣ (εχω τη μανα μου γιατρο και ξερω οτι αυτα τα τεστ κοστιζουν οποτε σκεφτηκαν αντι να τα κανουν σε ολους ας τα κανουν μονο σε οσους περασουν) Εικόνα

ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 23, 2012 10:31 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ »

Έχω γνώση των εξετάσεων που πρέπει να κάνω αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία που πρέπει να τις στείλω αν πρέπει να τις στείλω. και επιπλέον τι εξετάσεις περνάω εντός της σχολής; ισχύουν οι ψυχολογικές εξετάσεις καθώς και ο έλεγχος απο επιτροπή για την κανονικότητα του σώματος;
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από diplomaths »

Νικολέττα, μετά τις πανελλήνιες, θα πας να κάνεις τις εξετάσεις που γράφει στην προκήρυξη, όλες. Τέλη ιουνίου-ιούλιο, που είναι οι ΠΚΕ, θα πας αυτές τις ιατρικές εξετάσεις, και εκεί θα γίνουν κάποιες άλλες όπως μέτρηση ύψους και ΔΜς, όπως και οι 2 μέρες των ψυχομετρικών
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από Αλέξης »

Ακριβώς όπως τα λέι ο diplomaths
TEO

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από TEO »

Για την ικαρων Τμημα ιπταμενων γνωριζει κανεις τι ισχυει σχετικα με τα σφραγισματα;
ziogas191
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: Τετ Αύγ 26, 2009 2:02 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από ziogas191 »

Φιλε ΤΕΟ για να γινεις ιπταμενος δεν θα πρεπει να εχεις καθολου σφραγισματα!
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από karabill »

Εχει παει κανεις να κανει τις εξετασεις στα νοσοκομεια; Αν ναι τι κοστος ειχαν ;
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Άβαταρ μέλους
AchillesΣΣΕ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2012 2:58 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από AchillesΣΣΕ »

Καλησπέρα Παιδιά. Πηγαίνω Τρίτη Λυκείου Και Θέλω Να Περάσω Στη ΣΣΕ. Με Απασχολούν Όμως Ιδιαίτερα Η Αλλεργική Ρινίτιδα Και η Πλατυποδία.
μπορώ να Ελπίζω Ή θα Απογοητευτώ... ; Παρακαλώ Απαντήστε μου Γιατί Είναι Όνειρο Ζωής... Ευχαριστώ Εκ των Προτέρων!

Υ Γ : Δεν Έχω Επισκευθει Ακόμη Κάποιον Ειδικό Για να μου Διαγνώσει Τα Παραπάνω. Αλλά Νομίζω Ότι Οι Φόβοι Μου Είναι Πιθανό Να Επιβεβαιωθούν...

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΡΙΝΟΣ: Στένωση και των δύο ρινικών κοιλοτήτων που εμποδίζουν
μέτρια την αναπνοή, Διάτρηση του ρινικού διαφράγματος, χρόνιες ρινίτιδες, αλλεργική ρινίτις

ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ: Κάθε συγγενής ή επίκτητη ανωμαλία,
ως προς τον αριθμό, το σχήμα και τις σχέσεις των μελών (επιμήκυνση, βράχυνση
πάνω από 5 εκατ. Βλαισότητα, ραιβότητα ψευδάρθρωση) εάν επιφέρει φανερή
δυσμορφία ή δυσκολία των λειτουργιών αυτών, το καθ' έξιν εξάρθρωμα του ώμου,
πλατυποδία με βλαισότητα του ποδιού και λειτουργικές διαταραχές, έλλειψη ή
αγκύλωση του αντίχειρα, έλλειψη ή αγκύλωση του δείκτη, απώλεια του μεγάλου
δακτύλου του ποδιού.

Άβαταρ μέλους
AchillesΣΣΕ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2012 2:58 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από AchillesΣΣΕ »

Δηλαδη δεν υπαρχει καμια πιθανοτητα; Οσον αφορα την πλατυποδια, δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη κινηση και ουτε χρησιμοποιω ειδικα παπουτσια, κανω θεραπειες κλπ. Γενικα δεν μου εχει εμφανιστει κανενα προβλημα εως τωρα...

παρεπιπτοντως να αναφερω οτι εχω αποτομη εξελιξη των οστων μου καθως ακομη δεν εχω κλεισει τα 18 και εχω υψος 2 μετρα... Επομενως ενα τετοιο προβλημα κατα μια αποψη, δεν ειναι φυσιολογικο για το ατομο μου;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εγώ απλά σου έγραψα τι αναφέρει η προκήρυξη, καλύτερα να πας να συμβουλευτείς κάποιον γιατρό
Άβαταρ μέλους
AchillesΣΣΕ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2012 2:58 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές,Υγειονομικές Εξετάσεις (2012)

Δημοσίευση από AchillesΣΣΕ »

Ευχαριστώ Για την Πληροφορία...
Είναι ομως Τόσο Αυστηροί Στον Έλεγχο;

Γιατί ειναι Κρίμα Να βγουν τα Μόρια Κτλ. Και να Κοπεί Κάποιος Από Ανούσια Πράγματα... Συμφωνείτε;

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες