Σχολή Ανθυποπυραγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μόνιμος

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Μόνιμος »

Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία που πρέπει να γινει έτσι ώστε ένας μόνιμος πυροσβέστης να δωσει εξετάσεις για αξιωματικός; Εννοώ υπηρεσιακά εχει κάποια υποχρέωση κάνει αναφορά;
DM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 05, 2014 12:28 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από DM »

Καλησπερα. δινω πανελληνιες φετος δευτερη φορα για να περασω σε μια σχολη. δεν ειμαι ιδιαιτερα καλος μαθητης. ενδιαφερομαι ομως για το τμημα ανθυποπυραγων... μπορειτε να μ πειτε (αναλυτικα αν μπορειτε) τι διαδικασιες χρειαζεται να κανω για να μπορεσω να εισαχθω; ευχαριστω πολυ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αυτό που χρειάζεται είναι να βρεις άλλη σχολή γιατί η συγκεκριμένη παίρνει μόνο άτομα που υπηρετούν ήδη στο Πυροσβεστικό Σώμα.
DM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 05, 2014 12:28 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από DM »

Ναι το γνωριζω αυτο. απλα θελω να ξερω γτ με ενδιαφερει παρα πολυ. τι ενεργειες πρεπει να κανω για να μπω;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Θα πρέπει να περιμένεις να δεις τι θα γίνει με την Αναδιάρθρωση του Πυροσβεστικού Σώματος και για τις φετινές πανελλήνιες δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

DM

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από DM »

Γνωριζεις μηπως για αρχιπυροσβεστης τι προσοντα χρειαζονται; και μαι δευτερη ερωτηση. απο αρχιπυροσβεστης μπορω να μπω στο τμημα ανθυποπυραγων;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αρχηγέ σου απάντησα και νωρίτερα, όλες οι ερωτήσεις για εισαγωγή/κριτήρια είναι μέσα στο σχέδιο για την Αναδιάρθρωση , γενικά για την σχολή των Ανθυποπυραγών έχουνε αναλυθεί οι τρόποι εισαγωγής σε προηγούμενα μηνύματα.
Μεγακλής

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Μεγακλής »

Καλησπέρα φέτος θα δώσω για πανελλαδικές και θα ήθελα να περάσω ανθυποπυραγός. Ξέρω περίπου ότι η βάση για την σχολή είναι 7500-8000 μόρια και ελπίζω να τα καταφέρω να περάσω και Μετά έχει και αθλήματα για τα οποία αθλήματα ξέρω και σε ποιά αθλήματα θα εξεταστώ. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι εάν γνωρίζετε περίπου στην σχολή στην Αθήνα όπου είναι 4 χρόνια εκπέδευσης εάν μπορείς να μείνεις και μέσα στην σχολή και εάν είναι και δωρεάν φαγητό όπως πχ γίνετε σε άλλες σχολές. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει καποιός εάν κατά τα 4 χρόνια της εκπέδευσης πέρνω κάποιο χρηματικό ποσό και περίπου πόσο εάν ξέρει κάποιος. Γνωρίζω ότι μετά απο 4 χρόνια θα πέρνω μισθό εάν δεν κάνω λάθος κάπουστα 1200 ευρώ τον μήνα. Εάν γνωρίζει κάποιος κάποια απο τα πράγματα που ρώτησα εάν μπορεί και θέλει άς απαντήσει. Απλός ρε παιδιά ρωτάω γιατί φέτος θέλω να μπώ σε μια σχολή όπου θα έχει μέλλον και θα πέρνω κάθε μήνα τον μισθό μου δεν θέλω να περάσω κάπου όπου να σπουδάσω και να κρεμάσω το πτυχίο μου στον τοίχο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
alexakis7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 24, 2010 4:46 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από alexakis7 »

Φιλε απο ποτε η πυροσβεστικη ειναι στις πανελληνιες;
~312 λελε~
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μεγακλής έγραψε:Καλησπέρα φέτος θα δώσω για πανελλαδικές και θα ήθελα να περάσω ανθυποπυραγός. Ξέρω περίπου ότι η βάση για την σχολή είναι 7500-8000 μόρια και ελπίζω να τα καταφέρω να περάσω και Μετά έχει και αθλήματα για τα οποία αθλήματα ξέρω και σε ποιά αθλήματα θα εξεταστώ. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι εάν γνωρίζετε περίπου στην σχολή στην Αθήνα όπου είναι 4 χρόνια εκπέδευσης εάν μπορείς να μείνεις και μέσα στην σχολή και εάν είναι και δωρεάν φαγητό όπως πχ γίνετε σε άλλες σχολές. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει καποιός εάν κατά τα 4 χρόνια της εκπέδευσης πέρνω κάποιο χρηματικό ποσό και περίπου πόσο εάν ξέρει κάποιος. Γνωρίζω ότι μετά απο 4 χρόνια θα πέρνω μισθό εάν δεν κάνω λάθος κάπουστα 1200 ευρώ τον μήνα. Εάν γνωρίζει κάποιος κάποια απο τα πράγματα που ρώτησα εάν μπορεί και θέλει άς απαντήσει. Απλός ρε παιδιά ρωτάω γιατί φέτος θέλω να μπώ σε μια σχολή όπου θα έχει μέλλον και θα πέρνω κάθε μήνα τον μισθό μου δεν θέλω να περάσω κάπου όπου να σπουδάσω και να κρεμάσω το πτυχίο μου στον τοίχο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Φίλε είσαι εν ενεργεία Πυροσβέστης και θες να δώσεις για την Σχολή Ανθυποπυραγών; Σε ρωτάω γιατί αν είσαι μαθητής και θες να περάσεις στην Σχολή πως είσαι τόσο σίγουρος ότι (με βάση την αναδιάρθρωση) από φέτος θα συμπεριλαμβάνεται στο Μηχανογραφικό και για τους ιδιώτες;

Σχετικά με τον μισθό αλλά και τα επιδόματα διάβασε το Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής για να πάρεις μία ιδέα.

Μεγακλής

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Μεγακλής »

D.Y.K έγραψε:
Μεγακλής έγραψε:Καλησπέρα φέτος θα δώσω για πανελλαδικές και θα ήθελα να περάσω ανθυποπυραγός. Ξέρω περίπου ότι η βάση για την σχολή είναι 7500-8000 μόρια και ελπίζω να τα καταφέρω να περάσω και Μετά έχει και αθλήματα για τα οποία αθλήματα ξέρω και σε ποιά αθλήματα θα εξεταστώ. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι εάν γνωρίζετε περίπου στην σχολή στην Αθήνα όπου είναι 4 χρόνια εκπέδευσης εάν μπορείς να μείνεις και μέσα στην σχολή και εάν είναι και δωρεάν φαγητό όπως πχ γίνετε σε άλλες σχολές. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει καποιός εάν κατά τα 4 χρόνια της εκπέδευσης πέρνω κάποιο χρηματικό ποσό και περίπου πόσο εάν ξέρει κάποιος. Γνωρίζω ότι μετά απο 4 χρόνια θα πέρνω μισθό εάν δεν κάνω λάθος κάπουστα 1200 ευρώ τον μήνα. Εάν γνωρίζει κάποιος κάποια απο τα πράγματα που ρώτησα εάν μπορεί και θέλει άς απαντήσει. Απλός ρε παιδιά ρωτάω γιατί φέτος θέλω να μπώ σε μια σχολή όπου θα έχει μέλλον και θα πέρνω κάθε μήνα τον μισθό μου δεν θέλω να περάσω κάπου όπου να σπουδάσω και να κρεμάσω το πτυχίο μου στον τοίχο. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Φίλε είσαι εν ενεργεία Πυροσβέστης και θες να δώσεις για την Σχολή Ανθυποπυραγών; Σε ρωτάω γιατί αν είσαι μαθητής και θες να περάσεις στην Σχολή πως είσαι τόσο σίγουρος ότι (με βάση την αναδιάρθρωση) από φέτος θα συμπεριλαμβάνεται στο Μηχανογραφικό και για τους ιδιώτες;

Σχετικά με τον μισθό αλλά και τα επιδόματα διάβασε το Μισθός και επιδόματα Πυροσβεστικής για να πάρεις μία ιδέα.



Καλησπέρα και σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε αλλά δυστυχώς σήμερα πήρα στην πυροσβεστική για να μου εξηγήσουν και δυστυχώς όπως λένε η πυροσβεστική δεν υπάρχει στις εξετάσεις τουλάχιστον πρός το παρών... Εγώ μαθητής είμαι και σκόπευα να έδινα πυροσβεστική γιατί μου αρέσει πολύ αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει στις εξετάσεις.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Πάρε ένα τηλ στο Υπουργείο παιδείας καλύτερα και όχι σε Πυροσβεστικές Υπηρεσίες ή το Αρχηγείο για να σε κατατοπίσουν σωστότερα ως αρμοδιότεροι. Μην απογοητεύεσαι ενδεχομένως από φέτος να την συμπεριλάβουν στο Μηχανογραφικό αλλά και αυτό να μην γίνει θα γίνει σίγουρα στο μέλλον οπότε θα έχεις τις ευκαιρίες σου σίγουρα. Μικρός είσαι ακόμα Εικόνα
λεφτ

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από λεφτ »

Για να γινει καποιος πυροσβεστης πρεπει να εχει παρει οπως και διποτε το χαρτη απο τον στρατο; Γινεται να δωσω για σχολη ανθηπυραγων μεσο πανελληνιων χωρις να εχω περασει τη σχολη πυροσβεστων; Γινεται να παω στη σχολη πυροσβεστων πριν δωσω πανελληνιες; Παρακαλω βοηθηστε με θα με βοηθουσατε αρκετα...

Dmtrs

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Dmtrs »

Για να γινει καποιος πυροσβεστης πρεπει να εχει παρει οπως και διποτε το χαρτη απο τον στρατο;

Διάβασε τις προηγούμενες προκηρύξεις για πυροσβέστες. Αν δεν κάνω λάθος αναφέρει ότι πρέπει να έχει απολυθεί από το στρατό ή να έχει νόμιμα απαλλαχθεί από αυτό. Βέβαια, σε προηγούμενες προκηρύξεις το να υπηρετήσεις στο στρατό σου έδινε μόρια και αυξανόντουσαν οι πιθανότητες σου...

Γινεται να δωσω για σχολη ανθηπυραγων μεσο πανελληνιων χωρις να εχω περασει τη σχολη πυροσβεστων;

Όταν η σχολή ανθυποπυραγών ανοίξει για τους πολίτες, ώστε να μπορέσουν να το δηλώσουν στο μηχανογραφικό θα μπορούν να μπουν ανθυποπυραγών, χωρίς να έχουν τελειώσει τη πυροσβεστών. Προς το παρόν, η σχολή ανθυποπυραγών μπορεί να επιλεγεί Μόνο από πυροσβέστες (και όχι από πολίτες) που θα πρέπει προφανώς να έχουν τελειώσει και τη σχετική σχολή.

Γινεται να παω στη σχολη πυροσβεστων πριν δωσω πανελληνιες;

Όχι, για να μπεις στη σχολή πυροσβεστών πρέπει καταρχάς να είσαι ενήλικας - άνω των 18. Προς το παρόν, και μέχρι η σχολή πυροσβεστών να μπει στις πανελλήνιες για πολίτες, η εισαγωγή στη πυροσβεστών γίνεται μόνο με προκηρύξεις που γίνονται κατά καιρούς με μηδαμινές πιθανότητες να επαναληφθεί μια άμεσα.

Κοινώς, για το έτος 2015 ΔΕΝ μπορεί να εισαχθεί πολίτης σε καμία σχολή του Πυροσβεστικού Σώματος και λογικά, θα μπορούν να δηλώσουν τις αντίστοιχες σχολές από το 2016 στο μηχανογραφικό μέσω πανελληνίων. Επίσης, καλό θα είναι να διαβάσεις και σχετικά θέματα για να καταλάβεις τι παίζει με το σώμα γιατί νομίζω ότι τα έχεις πολύ μπερδεμένα στο μυαλό σου...

κωστας

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από κωστας »

Ειναι σιγουρο οτι οι πυροσβεστικη ακαδημια θα ειναι στις πανελληνιες το σχολικο ετος 2015-2016;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες