Σχολή Ανθυποπυραγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
gumf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2012 10:11 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gumf »

Greek_Army έγραψε:Αν εννοείς την εκπαίδευση δόκιμων πυροσβεστών μετά την αποφοίτηση σου μπορείς να δώσεις πανελλήνιες για να μπεις στην σχολή Ανθυποπυραγών, αλλά θα εξεταστείς σε μαθήματα του Ενιαίου Λυκείου


Μια ερωτηση ηθελα να κανω. Ενδιαφερομαι να δωσω πανελληνιες για την σχολη ανθ/γων και ηθελα να νωριζω με βεβαιοτητα Αν μπορω να δωσω αμεσως μετα (την ιδια χρονια) την αποφοιτηση μου απο πυροσβεστης. Θα με βοηθουσατε παρα πολυ αν μπορουσατε να μου δωσετε καποια πληροφορια για το αν γινεται αυτο ετσι ωστε να μην μπω στη διαδικασια και σε εξοδα αδικα απο φετος. Υπαρχει καπου σε κανονισμο; Πρεπει να παρω καποιο τηλεφωνο και να ρωτησω καπου; Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Την συγκεκριμένη απάντηση την έχει δώσει ο been there στην πρώτη σελίδα του θέματος, το παιδί είναι πυροσβέστης και ότι έχει γράψει στο φόρουμ είναι με βάση κανονισμών.

Στην ιστοσελίδα της πυροσβεστικής ίσως βρεις κάτι παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
gumf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2012 10:11 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gumf »

been there... έγραψε:
gate21ss έγραψε:Καλημέρα!
Έχω 3 ερωτήσεις.

α) Σε περίπτωση που κάποιος είναι δόκιμος πυροσβέστης (βλέπε προκήρυξη των 725) μπορεί να δώσει πανελλαδικές για να εισαχθεί στη σχολή ανθυποπυραγών ή θα πρέπει να περιμένει 2 χρόνια πρώτα για να μονιμοποιηθεί;

β) Σε περίπτωση που κάποιος μπει στη σχολή ανθυποπυραγών μεσω πανελλαδικών εξετάσεων και είναι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ, εισάγεται στο 1ο ή 3ο έτος σπουδών;

γ) Στη σχολή ανθυποπυραγών είσαι εσώκλειστος ή όχι;

Ευχαριστώ!

α) Κατευθείαν μετά την αποφοίτηση.
β) 2ο.3ο πάνε όσοι μπαίνουν απευθείας σαν πτυχιούχοι (δλδ με αυτή που τρέχει τώρα, των 50).
γ) Όχι.


φιλε been there Ενδιαφερομαι να δωσω πανελληνιες για την σχολη ανθ/γων. Προλαβαινω Να δωσω αμεσως μετα (την ιδια χρονια) την αποφοιτηση μου απο πυροσβεστης. Υπαρχει καπου σε κανονισμο; Πως κατοχυρονεται αυτο το δικαιωμα. Θα με βοηθουσες πολυ Με Μια σου απαντηση καθως φενεται οτι γνωριζεις για το συγκεκριμενω θεμα. Σε ευχαριστω!

Greek_Army έγραψε:Την συγκεκριμένη απάντηση την έχει δώσει ο been there στην πρώτη σελίδα του θέματος, το παιδί είναι πυροσβέστης και ότι έχει γράψει στο φόρουμ είναι με βάση κανονισμών.

Στην ιστοσελίδα της πυροσβεστικής ίσως βρεις κάτι παραπάνω.
στην ιστοσελιδα δεν εχω βρει κατι. Ισως ο been there μας δωσει τα φωτα του! Ευχαριστω!
been there...
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 1:18 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από been there... »

Ενδιαφερομαι να δωσω πανελληνιες για την σχολη ανθ/γων. Προλαβαινω Να δωσω αμεσως μετα (την ιδια χρονια) την αποφοιτηση μου απο πυροσβεστης.
Ναι, αρκεί να έχεις αποφοιτήσει από την πυρ/στών πριν τελειώσει η προθεσμία των αιτήσεων για πανελλήνιες. Δλδ, όταν πας στο σχολείο να κάνεις αίτηση, να είσαι ήδη πυροσβέστης.
Υπαρχει καπου σε κανονισμο; Πως κατοχυρονεται αυτο το δικαιωμα.
Από την ίδια την προκήρυξη, από τη στιγμή που δεν αναφέρει τίποτα για ελάχιστη προϋπηρεσία στο Σώμα, αυτό αρκεί.(Υπάρχει εννοείται και κάποιος νόμος, κανονισμός ή οτιδήποτε στο οποίο στηρίζεται η προκήρυξη, αλλά δεν το έχω εύκαιρο αυτή τη στιγμή).

Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

been there... έγραψε:Ενδιαφερομαι να δωσω πανελληνιες για την σχολη ανθ/γων. Προλαβαινω Να δωσω αμεσως μετα (την ιδια χρονια) την αποφοιτηση μου απο πυροσβεστης.
Ναι, αρκεί να έχεις αποφοιτήσει από την πυρ/στών πριν τελειώσει η προθεσμία των αιτήσεων για πανελλήνιες. Δλδ, όταν πας στο σχολείο να κάνεις αίτηση, να είσαι ήδη πυροσβέστης.

Η αίτηση είναι αυτή που γίνεται κάθε Φεβρουάριο, αν θυμάμαι καλά, για τις σχολές της ΕΛ. ΑΣ. Και των Ενόπλων Δυνάμεων ή μόνο πριν την προθεσία για τις πανελλαδικές;
Υπάρχει δηλαδή κάποια προυπόθεση, εκτός από την αποφοίτηση από τη Σχολή των Πυροσβεστών, για να δώσουμε πανελλαδικές το Μάιο με σκοπό τη Σχολή Ανθυποπυραγών;
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

Κάλεσα στην Πυροσβεστική Ακαδημία και στο Α. Π. Σ. Αλλά δε βρέθηκε κάποιος να με διαφωτίσει 100%. Οι περισσότεροι μου είπαν ότι μπορούμε να δώσουμε για τη Σχολή Ανθυποπυραγών αμέσως μετα την αποφοίτηση από τη Σχολή πυροσβεστών. Κανείς όμως με σιγουριά.

Αν ισχύει όμως ότι θα πρέπει να έχουμε το βαθμό του Πυροσβέστη πριν να τελειώσει η προθεσμία αιτήσεων για τις πανελλαδικές, τότε μάλλον το αφήνουμε για του χρόνου. Παραθέτω αυτό το link που όπως αναφέρεται η προθεσμία για το 2012 ήταν από 10 έως 28 Φεβρουαρίου. Επίσης στο site της Πυροσβεστικής Ακαδημίας στην παράγραφο 1, β,(1) αναφέρεται:Ειδικά για τους Πυροσβέστες, θα πρέπει να φέρουν το βαθμό αυτό κατά την την ημερομηνία προκήρυξης του διαγωνισμού.(Π. Δ 65/2007 άρθρο 11) . Και όταν λέει προκήρυξη του διαγωνισμού κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεται στην προκήρυξη των πανελλαδικών εξετάσεων.
Οπότε εκτός απροόπτου όσοι από τους 725 θελήσουμε να δώσουμε πανελλαδικές για τη Σχολή Ανθυποπυραγών πάμε το για το 2014.
Άβαταρ μέλους
gumf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2012 10:11 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gumf »

gate21ss έγραψε:Κάλεσα στην Πυροσβεστική Ακαδημία και στο Α. Π. Σ. Αλλά δε βρέθηκε κάποιος να με διαφωτίσει 100%. Οι περισσότεροι μου είπαν ότι μπορούμε να δώσουμε για τη Σχολή Ανθυποπυραγών αμέσως μετα την αποφοίτηση από τη Σχολή πυροσβεστών. Κανείς όμως με σιγουριά.

Αν ισχύει όμως ότι θα πρέπει να έχουμε το βαθμό του Πυροσβέστη πριν να τελειώσει η προθεσμία αιτήσεων για τις πανελλαδικές, τότε μάλλον το αφήνουμε για του χρόνου. Παραθέτω αυτό το link που όπως αναφέρεται η προθεσμία για το 2012 ήταν από 10 έως 28 Φεβρουαρίου. Επίσης στο site της Πυροσβεστικής Ακαδημίας στην παράγραφο 1, β,(1) αναφέρεται:Ειδικά για τους Πυροσβέστες, θα πρέπει να φέρουν το βαθμό αυτό κατά την την ημερομηνία προκήρυξης του διαγωνισμού.(Π. Δ 65/2007 άρθρο 11) . Και όταν λέει προκήρυξη του διαγωνισμού κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεται στην προκήρυξη των πανελλαδικών εξετάσεων.
Οπότε εκτός απροόπτου όσοι από τους 725 θελήσουμε να δώσουμε πανελλαδικές για τη Σχολή Ανθυποπυραγών πάμε το για το 2014.
και εμενα ετσι μου ειπαν οτι μετα την αποφοιτηση απο τη σχολη πυροσβεστων δινεις κανονικα. Καθηγητη λυκειου που ρωτησα μου ειπε οτι γραφεσαι κανονικα χωρις την προυποθεση να εισαι πυροσβεστης και οποιος θελει γραφεται δεν τους απασχολουν τι θα δηλωσεις στο μηχανογραφικο σου. Αρα απο τα λεγομενα αυτα μπορω να υποθεσω πως οταν λεει προκυρηξη διαωνισμου εννοει την προκυρηξη που βγαζει η πυροσβεστικη ακαδημια και κοινοποιει οτι για τη χρονια 2011 ή 2012 ή 2013 θα εισαχθουν στην ακαδημια τοσα ατομα. Οπως εξαλου κανουν ολες οι σχολες καθε χρονο. Αν γνωριζει καποιος κατι περισσοτερο ας μας βοηθησει.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

Μάλλον έχεις δίκιο γιατί, οι Ένοπλες Δυνάμεις βγάλανε προκήρυξη εισαγωγής σε ΑΣΕΙ και ΑΣΣΥ στις 12/03/2012 και η Αστυνομία για ΣΑΕΑ και Αστυφυλάκων στις 20/06/2012. Οπότε μάλλον από αυτή την προκήρυξη θα εξαρτάται και ίσως υπάρχουν ελπίδες Εικόνα.
Δεν τη βρίσκω πουθενά όμως την αντίστοιχη προκήρυξη για την Πυροσβεστική. Μάλλον θα δημοσιεύεται στο εσωτερικό τους δίκτυο, αφού δεν αφόρα ιδιώτες παρά μόνο ήδη υπηρετούντες στο σώμα. Αν κάποιος την έχει πάντως ας τη δημοσιεύσει, έτσι από περιέργεια Εικόνα.
been there...
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 1:18 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από been there... »

Δικό μου λάθος τελικά, καθώς δεν είχα την προκήρυξη εύκαιρη. Ναι, πρέπει αν είσαι τουλάχιστον πυρ/στης την ημ/νια προκήρυξης των θέσεων από το ΠΣ.
Όχι ότι έχει και σημασία, γιατί κι αύριο να ξεκινήσει σχολή πυρ/στών, ούτε την (συνήθη) προθεσμία για τις πανελλήνιες δεν προλαβαίνετε.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

Αν την έχεις ανέβασέ τη να τη δούμε αν μπορείς, έτσι από περιέργεια.
Σχετικά με την ημερομηνία των πανελλαδικών, αυτές το 2012 ξεκίνησαν 21 Μαίου. Η Σχολή των Πυροσβεστών διαρκεί 4 μήνες αν δεν κάνω λάθος. Γιατί λες ότι δεν προλαβαίνουμε αν για παράδειγμα ξεκινήσει αύριο;

been there...
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 1:18 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από been there... »

Δεν την έχω, απλά έριξα μια ματιά για τη διατύπωση όταν ευκαίρησα.
Προθεσμία των πανελληνίων εννοούσα την καταληκτική ημ/νία κατάθεσης της αίτησης συμμετοχής που είναι κάπου τέλη Φεβρουαρίου - δλδ λιγότερο από 4 μήνες που κρατάει η σχολή. Από τη στιγμή που πρέπει αν είσαι πυροσβέστης ακόμα πιο πριν (δλδ όταν εκδόσει το Σώμα την προκήρυξη), είναι ευνόητο.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

Συνήθως εκδίδεται πριν την προθεσμία για τις πανελλαδικές αυτή η προκήρυξη από το Π. Σ; Για το 2012 πότε εκδόθηκε (και πότε εκδιδόταν συνήθως προηγούμενες χρονιές) ; Γιατί αν δεις προπροηγούμενο μήνυμά μου οι Ένοπλες Δυνάμεις και η ΕΛ. ΑΣ. Εκδώσαν ανάλογη προκήρυξη πολύ αργότερα (ειδικά για την ΕΛ. ΑΣ. Τελειώσανε πρώτα οι πανελλαδικές και μετά δηλώσανε όσοι θέλανε για τις αστυνομικές σχολές).

Υ. Γ.: Για την προθεσμία των πανελλαδικών δεν υπάρχει κάποια δέσμευση στο να έχουμε το βαθμό του Πυροσβέστη. Η προκήρυξη του Π. Σ. Μας περιορίζει.
been there...
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 22, 2011 1:18 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από been there... »

Απ' όσο θυμάμαι, πάντα την περίοδο των αιτήσεων στα σχολεία.

ΥΓ: Λογικό δεν είναι; Το ΠΣ βγάζει μια προκήρυξη για αξ/κους, και ορίζει σαν απαραίτητο προσόν συμμετοχής το βαθμό του πυρ/στη τη συγκεκριμένη ημ/νία. Το ότι η πλήρωση των θέσεων γίνεται βάσει των πανελληνίων είναι άσχετο. Και για το ύψος στη αστυφυλάκων πχ η προκήρυξη της Αστυνομίας σε περιορίζει, όχι το υπουργείο Παιδείας.
Άβαταρ μέλους
gate21ss
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 9:35 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gate21ss »

been there... έγραψε:Απ' όσο θυμάμαι, πάντα την περίοδο των αιτήσεων στα σχολεία.

ΥΓ: Λογικό δεν είναι; Το ΠΣ βγάζει μια προκήρυξη για αξ/κους, και ορίζει σαν απαραίτητο προσόν συμμετοχής το βαθμό του πυρ/στη τη συγκεκριμένη ημ/νία. Το ότι η πλήρωση των θέσεων γίνεται βάσει των πανελληνίων είναι άσχετο. Και για το ύψος στη αστυφυλάκων πχ η προκήρυξη της Αστυνομίας σε περιορίζει, όχι το υπουργείο Παιδείας.

Λογικό είναι δεν είναι παράλογο. Απλά ρωτάω για να ξέρουμε περίπου τις ημερομηνίες.
Άβαταρ μέλους
gumf
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 03, 2012 10:11 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ανθυποπυραγών

Δημοσίευση από gumf »

Μπερδεμενα τα πραγματα. Πρεπει να βρουμε μια προκυρηξη να τη διαβασουμε ακριβως. Παντως στο χερι τους ειναι να τη βγαλουν οποτε θελουν ετσι ωστε να εκσυπηρετηθουν και οι φετινοι πυροσβεστες. Ισως και Να μπορεσουμε να ζητησουμε κατι τετοιο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης