Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους

Σε ποια ηλικία να υπηρετήσω τη θητεία;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Ιαν 22, 2017 1:45 am

18 - 20 πριν τις σπουδές
175
55%
20 - 24 κατά τη διάρκεια των σπουδών
47
15%
25 - 27 πριν πιάσω δουλειά
80
25%
28 - 35
7
2%
35+ μεγάλος για να μη χώνομαι
7
2%
 
Σύνολο ψήφων: 316

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ θα άφηνα το στρατό για μετά τις σπουδές.
Άβαταρ μέλους
Achilles
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:06 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από Achilles »

Προσωπικά μπήκα ως εθελοντής στα 18 μου, απολύθηκα χθες απο ρεντίνα (πήρα τα μόρια μου) και δεν Το μετάνιωσα ποτέ. Πίστευω έκανα την καλύτερη κίνηση. Τώρα έχω όλη μου την ζωή μπροστά χωρίς να με εμποδίζει κάτι
Άβαταρ μέλους
Lgts
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2012 7:39 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από Lgts »

Όντως παιδιά καλύτερα μικρός. Εγώ είμαι στα 25 και παρουσιάζομαι τώρα. Δεν με χαλάει ίσα ίσα Αλλα καλύτερα τότε.
Άβαταρ μέλους
the_dude
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 7:14 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από the_dude »

Αν μπεις μικρος θα ψαρωνεις ευκολα και θα σε κανουν οτι θελουν οι ανωτεροι σου μιας και θα πιστευουν οτι οσο πιο μικρος εισαι τοσο μεγαλυτερες βλακειες θα κανεις. Να αναμενεις αυστηροτερες ποινες απο το κανονικο. Εγω προσωπικα μπηκα σχετικα μεγαλος και για κατι που ετρωγα 1 μερα κρατηση, το αντιστοιχο που ετρωγε ενας 18χρονος ηταν 5 ή 10 μερες φυλακη. Με φωνες κιολας.

Αν μπεις μεγαλος και μορφωμενος δε θα ψαρωνεις τοσο ευκολα και θα βλεπεις τους ανωτερους σου σαν κανονικους ανθρωπους που απλα εχουν κατι περιεργα συμβολα ραμενα στα ρουχα και στο τζοκει τους. Πιο πολυ θα ξενερωνεις που 1 μηνα εκανες διπλωματικη στο πανεπιστημιο για την διαχειρηση των πυρηνικων αντιδραστηρων και τωρα ασχολεισαι με το να κανεις φακελο 50-50 στο πρωινο στρωσιμο.

Διαλεγεις και παιρνεις.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

the_dude έγραψε:Αν μπεις μικρος θα ψαρωνεις ευκολα και θα σε κανουν οτι θελουν οι ανωτεροι σου μιας και θα πιστευουν οτι οσο πιο μικρος εισαι τοσο μεγαλυτερες βλακειες θα κανεις. Να αναμενεις αυστηροτερες ποινες απο το κανονικο. Εγω προσωπικα μπηκα σχετικα μεγαλος και για κατι που ετρωγα 1 μερα κρατηση, το αντιστοιχο που ετρωγε ενας 18χρονος ηταν 5 ή 10 μερες φυλακη. Με φωνες κιολας.


Συγνώμη αλλά τι είναι αυτά που γράφεις; Στις τιμωρίες διακρίσεις δεν υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από thanos123 »

Συμφωνώ με τον army. Τι είναι αυτά που γράφεις; Ασε που χωρίζεις τους στρατιωτες σε μορφωμένους και μη. Αυτοι δηλ που παρουσιάστηκαν και δεν τελείωσαν πανεπιστήμιο τι είναι αμόρφωτοι; Μην μας τρελαίνεις κι εσυ. δηλ ο διοικητής οταν είναι να ρίζει καμπανα κοιτάει αν ειναι μορφωμένος και μεγάλος ο άλλος;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στο τέλος θα μας πει ότι επειδή τελείωσε πανεπιστήμιο δεν θα πρέπει να καθαρίσει τις τουαλέτες... Εικόνα
Άβαταρ μέλους
the_dude
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 7:14 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από the_dude »

thanos123 έγραψε: Μην μας τρελαίνεις κι εσυ. Δηλ ο διοικητής οταν είναι να ρίζει καμπανα κοιτάει αν ειναι μορφωμένος και μεγάλος ο άλλος;


Ναι.

Και στα 3 στρατόπεδα που ήμουν, τα οποία ήταν η μέρα με την νύχτα το ένα με το άλλο, ο κανόνας αυτός ήταν απαράβατος!

Ναι, σύμφωνα με τα χαρτιά δε θα έπρεπε να ισχύει κτλ κτλ, αλλά μην ξεχνάς ότι και ο στρατός είναι μια μικρή κοινωνία, και όπως και όλες οι κοινωνίες, έχει και αυτός τους άγραφους νόμους τους, τις προκαταλήψεις κτλ.

Και στην τελική είναι πολύ πιο πιθανό να κάνει την βλακεία (πρόσεξε, βλακεία, όχι λάθος της στιγμής!) ένας 17χρονος που 2 μέρες πριν παρουσιαστεί έκανε κόντρες με το φτιαγμένο παπάκι του στο βουνό, παρά ο 30αρης μεταπτυχιακός οικονομολόγος!

Και όταν λέω βλακεία, εννοώ κάτι που είχε κάνει σε εμάς ένας 30κατι-χρονος που έγραψε μέσα στο κράνος του Aεκαρα 21 και το είδε ο λοχαγός στην επιθεώρηση (15φ) λίγο πριν μια επιθεώρηση από πολλά σπαθιά και φλόγες.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Επειδή ίσχυε σε 3 στρατόπεδα που πήγες δεν σημαίνει ότι ισχύει και στα υπόλοιπα 3000 που έχει η Ελλάδα, γιατί και εγώ άλλαξα άλλα τόσα στρατόπεδα σαν και εσένα και πουθενά δεν είδα τέτοιες διακρίσεις, δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι με τέτοια θέματα γιατί βγάζουμε μια εικόνα προς τα έξω η οποία δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο.
Άβαταρ μέλους
the_dude
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 7:14 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από the_dude »

Να το θέσουμε αλλιώς τότε σε κάτι που μάλλον συμφωνούμε:

υπάρχουν διοικητές/λογαγοί που είναι by the book και κάνουν ότι λέει ο κανονισμός αυστηρά, υπάρχουν και διοικητές/λοχαγοί που χρησιμοποιούν και. Άλλες παραμέτρους για να κρίνουν το όποιο παράπτωμα.

Στον ίδιο στρατό πήγαμε, στην ίδια χώρα ντε.

Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από thanos123 »

the_dude έγραψε:
thanos123 έγραψε: Μην μας τρελαίνεις κι εσυ. Δηλ ο διοικητής οταν είναι να ρίζει καμπανα κοιτάει αν ειναι μορφωμένος και μεγάλος ο άλλος;


Ναι.

Και στα 3 στρατόπεδα που ήμουν, τα οποία ήταν η μέρα με την νύχτα το ένα με το άλλο, ο κανόνας αυτός ήταν απαράβατος!

Ναι, σύμφωνα με τα χαρτιά δε θα έπρεπε να ισχύει κτλ κτλ, αλλά μην ξεχνάς ότι και ο στρατός είναι μια μικρή κοινωνία, και όπως και όλες οι κοινωνίες, έχει και αυτός τους άγραφους νόμους τους, τις προκαταλήψεις κτλ.

Και στην τελική είναι πολύ πιο πιθανό να κάνει την βλακεία (πρόσεξε, βλακεία, όχι λάθος της στιγμής!) ένας 17χρονος που 2 μέρες πριν παρουσιαστεί έκανε κόντρες με το φτιαγμένο παπάκι του στο βουνό, παρά ο 30αρης μεταπτυχιακός οικονομολόγος!

Και όταν λέω βλακεία, εννοώ κάτι που είχε κάνει σε εμάς ένας 30κατι-χρονος που έγραψε μέσα στο κράνος του Aεκαρα 21 και το είδε ο λοχαγός στην επιθεώρηση (15φ) λίγο πριν μια επιθεώρηση από πολλά σπαθιά και φλόγες.



τι θα πει ήταν νόμος απαράβατος; Ποιος; Να κοιτούν οι δκτες η οι λγοι σου στα στρδα που υπηρέτησες την ηλικία του οπλίτη και να ρίχνουν καμπάνες; Δυστυχώς οι δκτές /λγοι σου ήταν για άντε να μην το γράψω. Ανεγκέφαλοι Και πιθανόν όχι καριέρας. Μετά από αυτό το αρχηγηλίκι σίγουρα ήταν γαι αποστρατεία. Ούτε άγραφος Νόμος είναι φιλαράκι ούτε προκατάληψη. Βλακεία των δκτων είναι και όχι των οπλιτών. Οι οπλίτες υπξκοι αξκοι "χορεύουν' σύμφωνα με τα μυαλά του κάθε δκτη τους. Αν δεν Μπορεί ο κάθε δκτης να ξεχωρίσει τις βουρτσες απο τις... Το κάθε στρδο δεν θα μπορέσει ποτέ να βρει το ρυθμό του.

Άβαταρ μέλους
the_dude
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2012 7:14 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από the_dude »

Δηλαδή, θεωρείς σωστό ένας 30χρονος επιστήμονας άνθρωπος να κατσαδιαστεί από έναν 22χρονο και να τιμωρηθεί επειδή οι αρβυλες του δεν γυάλιζαν αλλά ήταν απλά καθαρές;(εχει γινει, ημουν μπροστα, δεν ηξερα αμα τον τρολαρε ή το εκανε στα σοβαρα)
Ειναι δηλαδη τοσο λογικο αυτο το πραγμα και το υπερασπιζομαστε, ή απλα πρεπει για 9 μηνες ο φανταρος εξωτερικα να λεει "μαλιστα" και απο μεσα του "αντε και. ";
Το οτι μπαινεις στο στρατο δε σημαινει οτι παυεις να εισαι ανθρωπος, με τα ελλατωματα και τα προτερηματα σου.Δεν μιλαμε για μηχανες, αλλα για ανθρωπους.

Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από thanos123 »

the_dude έγραψε:Δηλαδή, θεωρείς σωστό ένας 30χρονος επιστήμονας άνθρωπος να κατσαδιαστεί από έναν 22χρονο και να τιμωρηθεί επειδή οι αρβυλες του δεν γυάλιζαν αλλά ήταν απλά καθαρές;(εχει γινει, ημουν μπροστα, δεν ηξερα αμα τον τρολαρε ή το εκανε στα σοβαρα)
Ειναι δηλαδη τοσο λογικο αυτο το πραγμα και το υπερασπιζομαστε, ή απλα πρεπει για 9 μηνες ο φανταρος εξωτερικα να λεει "μαλιστα" και απο μεσα του "αντε και. ";
Το οτι μπαινεις στο στρατο δε σημαινει οτι παυεις να εισαι ανθρωπος, με τα ελλατωματα και τα προτερηματα σου.Δεν μιλαμε για μηχανες, αλλα για ανθρωπους.



το θέμα δεν είναι τι θεωρώ εγώ σωστό αλλά πως λειτουργεί ο στρατός και αν θέλουμε να εφαρμόζουμε τις διαταγές σ αυτόν. Υπαρχει λογική στο στρατό για να ρωτάς το τι θεωρώ εγω λογικό; Δεν νομίζω. Ο στρατός θέλει μηχανές και όχι ανθρώπους με συναισθηματισμούς και προβλήματα απο την πολιτικη τους ζωη που τα κουβαλούν όταν πάνε να υπηρετήσουν.

Άβαταρ μέλους
thanos123
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 432
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2012 12:25 am
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από thanos123 »

the_dude έγραψε:Τι σχέση έχει η ελληνική στρατιωτική θητεία με την ώρα της μάχης;


μπαρδόν; Για σένα δηλ είναι 2 διαφορετικά πράγματα; Καλα φιλαρακι άστο. Έχουμε ξεφύγει και απο το θεμα.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Καλύτερη ηλικία για να μπω στρατό

Δημοσίευση από Avatar »

Εγώ λέω όποιος είναι "επιστήμονας" να απαλλαγεί από την στρατιωτική θητεία και να του δίνεται και μία αποζημίωση ως ένδειξη σεβασμού που σπούδασε.
Στο στρατό διακρίσεις δεν υπάρχουν όλοι είναι στρατιώτες και πρέπει να παιρνάνε την ίδια ακριβώς εκπαίδευση τόσο ψυχολογικά όσο και σωματικά. Και φυσικά το επίπεδο σε πάρα πολλές μονάδες πρέπει να ανέβει !
Η καλύτερη ηλικία να μπεις φαντάρος (για μένα) είναι μικρός για λόγους προσαρμογής, αντοχής και υπομονής. Άμα τελειώσεις τη σχολή σου και πάρεις πτυχίο μετά σε κόβει κατά κάποιον τρόπο ο στρατός για ένα χρόνο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες