Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Acheen
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2011 4:04 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από Acheen »

elenaki88 έγραψε:Το ένα με δύο βαθμούς ήταν γιατί μέχρι τώρα αυτοί με πτυχίο ΑΕΙ έπαιρναν 2 ενώ με ΤΕΙ 1 βαθμό τώρα είπαν ότι θεωρούνται ισάξια...

... Ισάξια;(κανονικά, αυτό είναι το σωστό, τριτοβάθμιας είναι και τα δύο άλλωστε πτυχία) Μα σε ένα διάταγμά τους**, είχα δει πως για τούς Υπαξ. Ότι μπορεί, καθώς αποφοιτάς, οι έχοντες ΠΕ ή ΑΕΝ πτυχίο (μόνο!) να πάνε Αρχικελευστές (αντί για Κελευστές) 5 έτη και μετά Ανθυπασπιστές (2 έτη) και ύστερα κανονικά κάθε όταν είναι να αλλάξουν βαθμό; Για τούς ΤΕ δεν το ανέφερε αυτό... Έχουν αλλάξει τα πράγματα; Γνωρίζεις;

** Νόμος 3922 (ΦΕΚ 35Α) "Σύσταση Αρχηγείου Λιμενικού Σώματος - Ελληνικής Ακτοφυλακής" 04-03-2011

8. Η παράγραφος 2 του άρθρου 59 του ΚΠΛΣ, αντικαθίσταται ως εξής:
«2. Ανθυπασπιστές και Υπαξιωματικοί που εξέρχονται από τη Σχολή Δοκίμων Υπαξιωματικών Λ. Σ.Μετά την 26 Μαρτίου 2009, και κατέχουν πτυχίο Ιδρύματος Ανώτατης Εκπαίδευσης Πανεπιστημιακού Τομέα ή δίπλωμα Αξιωματικού Γ΄ τάξεως Εμπορικού Ναυτικού, προέλευσης Α. Ε. Ν. Ή πρώην Α. Δ. Σ. Ε. Ν. Προάγονται στο βαθμό του Ανθυπασπιστή και Σημαιοφόρου, αντίστοιχα, με τη συμπλήρωση χρόνου υπηρεσίας που διανύεται από μεν τους πτυχιούχους στις Λιμενικές Αρχές ή Α. Ε. Ν. Ή πρώην Α. Δ. Σ. Ε. Ν. Από δε τους διπλωματούχους σε πλωτά ή εναέρια μέσα του Λ. Σ. Ως εξής:
α) Αρχικελευστές: Πέντε έτη ως Υπαξιωματικοί, β) Ανθυπασπιστές: Δύο έτη στο βαθμό αυτό. ».

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες Ελένη.

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από greko_27 »

Εαν θεωρουνταν ισαξιοι οι πτυχιουχοι των ΤΕΙ ή ΑΤΕΙ θα εδιναν και για αξιωματικοι... Και οσο για το νεο ΠΔ των μεταθεσεων... Χμμμμμμ... Γιατι δεν εφαρμοζεται αξιοκρατικαγια ολους; Αυτην την απορια θα μου την λυσει κανεις; Εικόνα
Διαβαστε τον κωδικα προσωπικου ΛΣ, το νεο νομοσχεδιο και το ΠΔ μεταθεσεων και θα ειστε καλυμενοι
εφεδρος ανθυπολοχαγο

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από εφεδρος ανθυπολοχαγο »

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω υπηρετησει σαν δοκιμος και εχω απολυθει με το βαθμο του εφεδρου ανθυπολοχαγου. Αν Περασω στη σχολη υπαξιωματικων του λιμενικου Υπαρχει περιπτωση να χασω τον βαθμο που εχω στο στρατο; Εχω διαβασει οτι αυτο ισχυει (προφανως) για οποιον δοκιμο αποφασιζει να γινει εποπ. Ισχυει αυτο και για τα σωματα ασφαλειας;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

εφεδρος ανθυπολοχαγο έγραψε:Και που ειναι το αυτονοητο ρε μεγαλε; Τι σχεση εχει το λιμενικο με το στρατο και την εθνικη αμυνα; Δεν μιλαμε για εποπ στο στρατο για λιμενικο μιλαμε Που δεν εχει σχεση με το υπουργειο εθνικης αμυνας.


Λοιπόν ο βαθμός χάνεται δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση
εφεδρος ανθυπολοχαγο

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από εφεδρος ανθυπολοχαγο »

Αμα βρεις και καμια σοβαρη πηγη που να το αναφερει αυτο θα σε παραδεχτω. Μεχρι τοτε θα διατηρω τις αμφιβολιες μου. Νομιζω πως εισαι λαθος. Και ναι αφου το θεωρεις τοσο αυτονοητο και το γνωριζεις περιμενω αναλυση απο εσενα.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Ο βαθμος χανεται γιατι ειναι πλασματικος, δεν εχει καμια αξια, σαν βαθμος παντα στον ελληνικο στρατο, σε ξενους στρατους που ολοι οι ΥΕΑ ειναι αποφοιτοι πανεπιστημιου μπορουν να συνεχισουν κανονικα την καριερα τους με τον ιδιο βαθμο στο στρατο η σε οποιοδηποτε αλλο σωμα... Εσυ αν τελειωσεις σχολη υπαξιωματικων γιατι να εισαι ισοτιμος με εναν ευελπι, ενα ναυτικο δοκιμο η εναν ικαρο, η ενα σασιτη η ενα που εχει τελειωσει πανεπιστημιο και μπηκε με διαγωνισμο; Υπαξιωματικος θα εισαι κελευστης και δεν νομιζω πως το να μιλας ασχημα δειχνει πολιτισμο, δεν ειναι κανεις νεαντρερνταλ εδω μεσα ολοι προσπαθουν να απαντησουν

Ειμαι στο ΠΝ αξιωματικος και στο λεω σιγουρα, μη περιμενεις βαθμους

εφεδρος ανθυπολοχαγο

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από εφεδρος ανθυπολοχαγο »

Καταρχην ασχημα μιλησε ο αλλος και εγω απλα του απαντησα καταλληλα.

Nα μπουμε στην ουσια. ΔΕΝ με απασχολει τι βαθμο θα εχω αν καταφερω τελικα και μπω στη σχολη των υπαξιωματικων λιμενικου (με βαση την προσφατη προκυρηξη).

Αυτο που με απασχολει ειναι αν παραλληλα θα ειμαι στην εφεδρια του στρατου σαν εφεδρος ανθυπολοχαγος. Ο βαθμος δεν ειναι πλασματικος οπως λες. Σε περιοδο Επιστρατευσης Αυτο το βαθμο θα εχουμε (ή και μεγαλυτερο), οπως και σε περιπτωση μετεκπαιδευσης κλπ. Δεν με απασχολει καθολου ο βαθμος του λιμενικου. Με απασχολει ομως να μην χαθει ο βαθμος που εχω σαν εφεδρος στο στρατο ξηρας.17 μηνες προσπαθειας δεν ειναι λιγοι και δεν θελω να χαθουν.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Η ερωτηση μου ηταν ειναι δυνατον Να ειμαι κελευστης στο λιμενικο και συγχρονως να ειμαι στην εφεδρια του στρατου ξηρας σαν εφεδρος ανθυπολοχαγος οπψς ειμαι τωρα.

Να αναφερω βεβαια οτι εχω τελειωσει και ΑΕΙ αλλά οπως ειπα ο βαθμος στο λιμενικο δεν με απασχολει.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που ζητάς. Και ίσως σου ζητήσουν να παραδώσεις το Ειδικό Φύλλο Πορείας όταν περάσεις στο Λιμενικό.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στην αστυνομία πάντως αυτό ισχύει. Παραδίδεις το ειδικό φύλλο πορείας.
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από roverr24 »

Ο βαθμος φυσικα και ειναι πλασματικος γιατι αν πας για ΕΠΟΠ, βγαινεις δεκανεας γιατι εσυ μπορει να εχεις πτυχιο ΑΕΙ αλλοι ομως ΥΕΑ δεν εχουν, ενω στο εξωτερικο εχουν ολοι γιατι ειναι υποχρεωτικο.Αν εχεις πτυχιο ΑΕΙ μπορεις να γινεις αξιωματικος στη διαρκεια της καριερας σου στο ΛΣ, αν δεις και 2 ατομα απο την ηγεσια του ΛΣ Ξεκινησαν υπαξιωματικοι και με το πτυχιο τους γινανε σημαιοφοροι

nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από nikopaok4 »

roverr24 έγραψε:Ο βαθμος φυσικα και ειναι πλασματικος γιατι αν πας για ΕΠΟΠ, βγαινεις δεκανεας γιατι εσυ μπορει να εχεις πτυχιο ΑΕΙ αλλοι ομως ΥΕΑ δεν εχουν, ενω στο εξωτερικο εχουν ολοι γιατι ειναι υποχρεωτικο.Αν εχεις πτυχιο ΑΕΙ μπορεις να γινεις αξιωματικος στη διαρκεια της καριερας σου στο ΛΣ, αν δεις και 2 ατομα απο την ηγεσια του ΛΣ Ξεκινησαν υπαξιωματικοι και με το πτυχιο τους γινανε σημαιοφοροι

απορια, με τα χρονια αν μπεις υπαξιοματικος δεν γινεσαι αξιωματικος ;

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από greko_27 »

nikopaok4 έγραψε:απορια, με τα χρονια αν μπεις υπαξιοματικος δεν γινεσαι αξιωματικος ;


Σε 12 χρονια
Noname

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από Noname »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελειωσεις σχολή υπαξ. Και κατα την διάρκεια των ετών αποκτήσεις δίπλωμα ΑΕΙ ποια θα είναι η εξέλιξή σου; Ισχύει δηλαδη το 5+2 χρόνια?
paulos

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από paulos »

Κατι σχετικώς με την Βαθμολογική Προαγωγή... Μολις Συμπληρώσει Κανεις τα χρονια που Αντιστοιχούν Για τον Εκάστοτε Βαθμο Προάγεται Ή και εκει ειναι ο βισμας του βισματος και δεν μπορεις να ανεβεις;

ΤΕΟ

Βαθμολογική εξέλιξη Λιμενικών

Δημοσίευση από ΤΕΟ »

greko_27 έγραψε:
Acheen έγραψε:έχεις δίκιο GREKO. Για να μην αναφέρει κάτι για τους ΤΕ, μάλλον είναι όπως τα λες και τελικώς παίρνουν τα... Παπάκια. Στην Ελλάδα, αυτό το φαινόμενο βέβαια είναι πέραν ορθολογικής μιας και στο εξωτερικό ένας ΠΕ και ένας ΤΕ είναι ισάξιοι. Τέσσερα έτη σπουδών ο ένας, τέσσερα και ο άλλος (εξαιρουμένων των Πολυτεχνικών Σχολών). Ποιά η διαφορά λοιπόν; Δημιουργείται ένα χάσμα εκ τού μη όντος. Συμφέρει κάποιους μάλλον...
Ειδικότερα δε οι απόφοιτοι ΤΕ δεν υστερούν σχετικά με τους ΑΕΝ και ΑΣΔΕΝ που ωστόσο αναγνωρίζει. Τέλος πάντων. Γραφειοκρατικά μεν όλα αυτά, ουσιώση δε για όποιον έχει ενδιαφέρον επ'αυτών των θεμάτων.

Ευχαριστώ και πάλι που ασχολήθηκες και απάντησες. Βοήθησες αρκετά.


Καλα εας μην ειχε τα σκαφη το ΛΣ οι αποφοιτοι των ΑΕΝ θα ειχαν την ιδια μοιρα με τους αποφοιτους απο τα ΤΕΙ... Εικόνα

Βρήκα αυτο:
http://www.yen.gr/yen.chtm?prnbr=31035
Που σημαίνει η βαθμολογική εξέλιξη ήταν ίδια για τους ΠΕ και για τους ΤΕ.
Αλλα με το νεο Π. Δ. Είναι μόνο για τους ΠΕ. Αλλα και κάποια στο φόρουμ που λέει οτι αυτό θα αλλάξει για να περιλάβει και τους ΤΕ. Τελικά ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες