475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
NPD
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 8:31 pm
Επικοινωνία:

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από NPD »

Καλησπέρα,

Σήμερα έμαθα για την μετάθεσή μου στο 475 ΤΔΒΕΘ στην Μυτιλήνη (με ειδικότητα χειριστής ΣΕΖΜ),
και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου πεί τι παίζει εκεί;
Πώς είναι οι συνθήκες στο στρατόπεδο απο εξόδους-υπηρεσίες κτλ.

Και ήθελα επίσης να ρωτήσω, καθώς η πρώτη μου μετάθεση είναι παραμεθόριο, μετά απο πόσους μήνες μπορώ να φύγω απο εκεί; Εννοώ πόσους μήνες κάνει κανείς παραμεθόριο στην 9 μηνη θητεία πλέον;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
jkp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 8:41 am
Επικοινωνία:

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από jkp »

Παρουσιάζομαι σε 20 μέρες και είμαι στις Διαβιβάσεις.
Μετά τη βασική εκπαίδευση και την ειδικότητα κλπ. σκεφτόμουν να ζητήσω να έρθω Μυτιλήνη, όπου έχω σπίτι, αυτοκίνητο, κλπ.
Ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει πώς είναι τα πράγματα εκεί στο 475 ΤΔΒΕΘ στην Παγανή.
Ευχαριστώ πολύ.
Δημήτρης

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Φίλε σε πιο ΚΕΝ παρουσιάζεσαι; Εγώ παω διαβιβάσεις αυλώνα και έλεγα να δηλώσω Μυτιλήνη που έχω συγγενείς ή Χίο. Αλλά δεν έχω μπορέσει να βρω πληροφορίες για κανένα από τα δύο.
jkp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 8:41 am
Επικοινωνία:

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από jkp »

Αυλώνα παρουσιάζομαι αλλά ούτε κι εγώ ξέρω πολλά.
Απλώς Μυτιλήνη έχω σπίτι και θα το προσπαθήσω για εκεί.
Αν καταφέρω να μάθω κάτι περισσότερο τις επόμενες μέρες, θα σου ξαναγράψω εδώ.
Και γράψε κι εσύ αν βγάλεις καμιά άκρη.
Δημήτρης

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Ok. Πάντως αν έχεις σπίτι δε νομίζω πως χρειάζεται να το πολυσκέφτεσαι. Μπορεί σε κάποια άλλη περιοχή να είναι καλύτερα όσον αφορά το Στρατόπεδο, αλλά το ότι έχεις σπίτι στη Μυτιληνη είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Δεν πρόκειται να είναι κάπου τόσο καλύτερα που να αξίζει να αγνοήσεις το πλεονέκτημα του σπιτιού. Ο τόπος διαμονής σου που είναι;
Δημητρης

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από Δημητρης »

Δε πιστεύω να μένεις και Αμπελοκηπους; Βασικά ρώτησα γιατί αν έμενες βόριο Ελλάδα, ισως να σε συνεφερε ο Εβρος καλύτερα από τι να πήγαινες Μυτιλήνη. Αλλά αφού μένεις Αθήνα, φαντάζομαι πως σκέφτεσαι μετάθεση σε νησιά. Τα μόνα που δέχονται διαβιβαστές νομίζω πως είναι η Λέσβος, η Χίος, η Κως, η καλυμνος, η Λήμνος και η Ρόδος. Το μόνο συμπέρασμα που έχω βγάλει ψάχνοντας πληροφορίες γι' αυτά τα νησιά, είναι πως στη Λήμνο είναι πολύ άσχημα τα πράγματα. Όχι κάτι σθγκεκριμένο όσον αφορά τους διαβιβαστές, αλλά εκεί φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα για όλους. Αν ήταν κάπου πολύ καλά πιστεύω πως θα είχαμε βρει αρκετές πληροφορίες.
jkp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 8:41 am
Επικοινωνία:

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από jkp »

Νομίζω ότι αν είμαστε καλή σειρά (που απ' ό, τι φαίνεται θα είμαστε τεράστια σειρά, όλα θα πάνε καλά.
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από Signaller »

Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτήν την υπόθεση ;Εικόνα Εικόνα
Ενα νεοναζιστικό στρατόπεδο αναβιώνει στην καρδιά της πόλης της Μυτιλήνης: Συνεχής εγκλεισμός των νέων μέχρι και 10 μέρες, εξουθενωτικές ασκήσεις, βολές σε μακρινά μέρη του νησιού, αγγαρείες, κρατήσεις, φυλακές και βρισιές. Σε όλα αυτά, βασικό ρόλο παίζει η συμπεριφορά του Αντισυνταγματάρχη διοικητή του τάγματος, που δέχεται «περίεργες» δωρεές από «δικά του παιδιά».

Η ιεραρχία στρατεύματος στο νησί που βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση από το συγκεκριμένο στρατόπεδο δεν γνωρίζει ότι αυτά δεν γίνονται σε κανένα άλλο στρατόπεδο του νησιού; Δεν γνωρίζουν ότι οι στρατιώτες έχουν πολλά προβλήματα οικονομικά, υγείας και οικογενειακά; Δεν ξέρουν τουλάχιστον ότι οι μορφές πολέμου έχουν αλλάξει ή εθελοτυφλούν ηθελημένα για προσωπικούς τους λόγους.

ΠΗΓΗ
Άβαταρ μέλους
Axileas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2016 6:46 pm
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από Axileas »

Καλησπέρα παιδιά μπήκα με την 2016 γ εσσο ειμαι στο γυθειο για να πάρω ειδικότητα μάγειρα! βγηκε η μετάθεση μου για το 475 τάγμα διαβιβασεων στην λεσβο! ξερει κανεις πως ειναι τα πράγματα εκει γτ εχω ακούσει τα χειρότερα! ευχαριστω εκ των προτέρων!
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από Signaller »

Axileas έγραψε:Καλησπέρα παιδιά μπήκα με την 2016 γ εσσο ειμαι στο γυθειο για να πάρω ειδικότητα μάγειρα! Βγηκε η μετάθεση μου για το 475 τάγμα διαβιβασεων στην λεσβο! Ξερει κανεις πως ειναι τα πράγματα εκει γτ εχω ακούσει τα χειρότερα! Ευχαριστω εκ των προτέρων!


Πριν 10+ χρόνια που ήμουνα εγώ ήταν καλά, αλλά πλέον δεν πολυμετράει η γνώμη μου, αφού πέρασαν τόσα χρόνια και αλλάζουν πολλά. Πάντως είναι κοντά στην πόλη. Σαν μάγειρας ενδέχεται να σε κάνουν ή σκοπάνθρωπο ή μάγειρα στα εστιατόρια, που είναι στο στρατόπεδο. Αυτό δεν είναι τόσο καλό γιατί το στρατόπεδο έχει ΔΒ, ΠΒ, ΤΘ, ΥΓ κλπ δηλαδή θα έχει πολλή δουλειά. Οι δικοί μας μάγειρες έπηζαν.

Αλλά ξαναλέω πάνε 10 χρόνια.

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Άβαταρ μέλους
Axileas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2016 6:46 pm
Τοποθεσία: Στρατιώτης
Επικοινωνία:

475 ΤΔΒΕΘ - Παγανή Λέσβου

Δημοσίευση από Axileas »

Ειμαι απο κεφαλλονια φίλε γιαυτο ειμαι απο ιονιο! με στέλνουν φουλ Παραμεθοριο! και δεν ξερω σε πόσο καιρό μπορω να πάρω μετάθεση!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες