Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Θεόδωρος

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από Θεόδωρος »

Με το κίτρινο φυλλάδιο (λόγω μυωπίας) υπάρχει κάποιος περιορισμός όσον αφορά την εξέλιξη σαν μηχανικός ή περιορίζεται στα καθήκοντα επί της γέφυρας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από greko_27 »

Θεόδωρος έγραψε:Με το κίτρινο φυλλάδιο (λόγω μυωπίας) υπάρχει κάποιος περιορισμός όσον αφορά την εξέλιξη σαν μηχανικός ή περιορίζεται στα καθήκοντα επί της γέφυρας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Το κιτρινο ναυτικο φυλλαδιο ή ναυτικο φυλλαδιο περιορισμενων ειδικοτητων το αποκτουν οσοι δεν μπορουν να εργαστουν σε ειδικοτητες γεφυρας λογω πχ μυωπιας, δυσχρωματοψιας κτλπ... Ουσιαστικα οποιος εχει κιτρινο ναυτικο φυλλαδιο δεν μπορει να γινει πλοιαρχος παρα μονο μηχανικος... ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΝΑΥΤΙΚΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ
Δημήτρης

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Κάνεις λάθος. Το κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο δεν επιτρέπει την εργασία ως μηχανικός ή ηλεκτρολόγος πλοίου για μυωπία πάνω από 2,5. Είναι η επίσημη απάντηση του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας. Στην αρχή βέβαια δεν σου λένε τίποτα προκειμένου να πληρώσεις τα παράβολα. Αντιθέτως για ιπτάμενος μηχανικός επιτρέπεται μυωπία μέχρι 6! Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνω να βγάλω ναυτικό φυλλάδιο άλλης εθνικότητας. Φαίνεται ό, τι το κράτος μας έχει πάρ... Πολλά λεφτά και δεν χρειάζεται τις εισφορές νέων ναυτικών. Για laser ούτε λόγος γιατί μπορείς να πάθεις γερεί μόλυνση ή και τύφλωση από τη μουτζούρα των καραβιών.

Aντώνης

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από Aντώνης »

Εγώ δηλαδή που θα βγάλω κίτρινο φυλλάδιο τι θα κάνω κάτω στις μηχανές; Γιατί και αυτός ο ίδιος μου είπε λόγο αστιγματισμού θα πας κάτω
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από dn24 »

Aντώνης έγραψε:Εγώ δηλαδή που θα βγάλω κίτρινο φυλλάδιο τι θα κάνω κάτω στις μηχανές; Γιατί και αυτός ο ίδιος μου είπε λόγο αστιγματισμού θα πας κάτω


Λαδάς θα είσαι, μην αγχώνεσαι φίλε μου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Αντώνης

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από Αντώνης »

Μπορείτε να μου πείτε τι μισθό παίρνουν οι λαδάδες, καθαριστές και οι απλοί ναυτικοί μηχανικοί; Παλιά ήξερα ότι οι λαδάδες παίρνανε καλό μισθό αν δεν κάνω λαθος γύρω στα 1800 ευρώ τώρα όμως?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από dn24 »

Αντώνης έγραψε:Μπορείτε να μου πείτε τι μισθό παίρνουν οι λαδάδες, καθαριστές και οι απλοί ναυτικοί μηχανικοί; Παλιά ήξερα ότι οι λαδάδες παίρνανε καλό μισθό αν δεν κάνω λαθος γύρω στα 1800 ευρώ τώρα όμως;


Ανάλογα την Ναυτιλιακή. Στην δική μου, Ακτοπλοίας, δίνουν τον κατώτατο της ΣΣΕ κατώτερων πληρωμάτων (1500-1600ε) για την ειδικότητα που ζητάς.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Anonymous

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από Anonymous »

MΑκάρι φίλε μου να δίνουν καλό μισθό και να μην ελπίζω άδικα... Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από dn24 »

έγραψε:MΑκάρι φίλε μου να δίνουν καλό μισθό και να μην ελπίζω άδικα... Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου


Αυτά είναι τα μισθολόγια, και μεταξύ μας, έχεις επιλέξει την καλύτερη ειδικότητα πρωτόμπαρκου κατώτερου πληρώματος.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Αντώνης

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από Αντώνης »

Δουλεύουν μόνο 6 μηνα; Και εξωτερικό; Η ανάλογα την ναυτιλιακή; Και απ την εταιρία σου λένε τι ειδικότητα παίρνεις; Γιατί θέλω για λαδάς
Guest

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από Guest »

Ισχύει ότι μετά από κάποια χρόνια μπορείς να έχεις δίπλωμα μηχανοδηγού?
Αντώνης

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από Αντώνης »

Σε ποιες εταιρίες μπορώ να πάω να κάνω αιτήσεις για πρωτόμπαρκος για Αθήνα εννοώ όλοι μου λένε ότι είναι πολύ δύσκολα παίρνουν μόνο αλλοδαπούς είναι αλήθεια; Τζάμπα θα κατέβω στην Αθήνα. Σας παρακαλώ απαντήστε μου
κωνσταντινος

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από κωνσταντινος »

Γεια θελω να παω καμαρωτος υπαρχει καποια σχολη;konstantinosm58@gmail.com απαντηστε εδω στο email
ΠΑΝΤΕΛΗς

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από ΠΑΝΤΕΛΗς »

Ρε παιδια εχω ναυτικο φυλλαδιο περιορισμενης χρησης λογω αστυγματισμου για ναυτης επιτρεπεται να παω; που μπορω να βρω τη νομοθεσια

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Κίτρινο ναυτικό φυλλάδιο

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

ΠΑΝΤΕΛΗς έγραψε:Ρε παιδια εχω ναυτικο φυλλαδιο περιορισμενης χρησης λογω αστυγματισμου για ναυτης επιτρεπεται να παω; Που μπορω να βρω τη νομοθεσια



Στο δεύτερό μήνυμα από πάνω είναι η απάντηση σου.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες