Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη; (Ναυτικό)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ναύτης Διαχειριστής

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη; (Ναυτικό)

Δημοσίευση από Ναύτης Διαχειριστής »

Καλησπέρα παιδιά! Επειδή τα πράγματα για το Πολεμικό Ναυτικό είναι λίγο θολά και δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες, εγώ παιδεύτηκα να βρω τι ακριβώς να πάρω μαζί μου στην κατάταξη. Έτσι, είπα να γράψω μια λίστα με το τι χρειάζεστε και τι όχι συγκεκριμένα στο ΠΝ και πιο συγκεκριμένα στον Πόρο (πρώτον για να μην ψάχνετε άδικα και δεύτερον για να μην κουβαλάτε πράγματα που είτε δεν θα σας χρειαστούν, είτε θα σας τα κρατήσουν την μέρα που παρουσιάζεστε). Να ξεκαθαρίσω ότι μπήκα με την Α' ΕΣΣΟ 2020 (δηλ. Φεβρουάριος του 20), οπότε είναι η πιο πρόσφατη λίστα για το ΠΝ που θα βρείτε αυτή τη στιγμή.

Σάκος (οτιδήποτε, ακόμα και βαλίτσα με ροδάκια) :

- 15 t-shirt μαύρα ή σκούρα μπλε (μη πάρεις άσπρα γιατί σε κάποιες υπηρεσίες μετά την προπαίδευση δεν τα επιτρέπουν)

- 15 ζευγάρια κάλτσες μαύρες ή σκούρες μπλε ψηλές (ας γράφουν και μάρκα)

- 15 βρακιά/μποξεράκια

- 1 σορτσάκι ή φόρμα (αν ντρέπεσαι να κοιμάσαι με τον μποξεράκι)

- 1 πετσέτα σώματος και 1 κεφαλιού (ότι χρώμα να'ναι)

- 1 σεντόνι και μια μαξιλαροθήκη ουδέτερου χρωματος (αν δεν θες να κοιμάσαι στου στρατού)

- 1 sleeping bag (οχι χειμερινό)

- χαρτομάντιλα

- καλλύματα τουαλέτας (αν τα βρουν τα κρατάνε)

- υγρά μαντηλάκια χεριών

- 4-5 σακούλες μεγάλες (εκεί θα βάλεις άπλυτα, τις πετσέτες και τα σαμπουάν όταν κάνεις μπάνιο και γενικά οτιδήποτε δεν θες να ακουμπάει τοίχους και πατώματα)

- γάντια μιας χρήσης (για τις αγγαρειες. Αυτά που σου δίνουν είναι μούφα και σκίζονται πανεύκολα)

- χαρτι υγειας δίνουν εκει αλλα ειναι σαν γυαλοχαρτο, οποτε παρε μαζι σου 5 ρολλα που σε βολεύουν

- γυαλιστικο για τις αρβυλες (αυτό που δίνουν πρώτον δεν θα φτάσει, δεύτερον είναι μούφα)

- 1 ή 2 πάτους παπουτσιων όχι gel (αν παρεις τις αρβυλες μεγαλυτερο νουμερο τοτε παρε 2)

- 1 μικρό φακό

Νεσεσερ:

- αποσμητικό (μονο roll-on, τα spray δεν περνάνε)

- σαμπουάν/αφρόλουτρο

- ξυραφάκι (αυτά που πουλάνε μεσα ειναι χάλια)

- ξυριστική μηχανή (αν μπεις με μούσι)

- μπατονέτες

- οδοντόκρεμα/οδοντόβουρτσα

- dettol σαπούνι για τα χέρια

- αντισηπτικά gel

- νυχοκόπτη (χωρις μαχαιράκι)

- hansaplast + compeet (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!)

Αλλα:

- Λουκέτα (1 μικρό με μακρύ λαιμό για τις αρβύλες,1 μικρό για το λουκάνικο και όσα χρειάζεται για να κλειδώσεις τον σάκο σου)

- κινητό χωρίς κάμερα + φορτιστή

Δεν περνάνε:

- μωρομαντηλα

- κινητο με καμερα

- powerbank (σε άλλους το άφησαν, σε άλλους όχι)

- οτιδηποτε κοβει ή καρφωνει (πχ ψαλιδακι νυχιων, σουγιαδακι, ραφτικά, νυχοκοπτης με μαχαιρακι κλπ)

- πολυμπριζο

- καλλυματα τουαλετας

- οτιδηποτε ειναι σε spray (πχ αποσμητικο, αφρος ξυρισματος, σπρευ για κοριους)

- after shave (εκτος και αν ειναι κρεμα)

- οινόπνευμα

Τέλος, να ξεκαθαρίσω ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχετε φοριαμό ή, αν έχετε, δεν θα χωράνε τα πράγματα σας μέσα, οπότε οι τσάντες σας θα είναι κάτω από τις κουκέτες σας. Αν ακολουθήσετε αυτή τη λίστα, δεν θα πάρετε τίποτα που δεν σας χρειάζεται και στο επισκεπτήριο θα δώσετε στους δικούς σας μόνο τα άπλυτα σας, τα πολιτικά σας ρούχα και παπούτσια και άντε την καλοκαιρνή στολή.

Καλή θητεία και καλή υπομονή!

Ναύτης Διαχειριστής

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη; (Ναυτικό)

Δημοσίευση από Ναύτης Διαχειριστής »

Ναύτης Διαχειριστής έγραψε: Αν ακολουθήσετε αυτή τη λίστα, δεν θα πάρετε τίποτα που δεν σας χρειάζεται και στο επισκεπτήριο θα δώσετε στους δικούς σας μόνο τα άπλυτα σας, τα πολιτικά σας ρούχα και παπούτσια και άντε την καλοκαιρνή στολή.
Να διευκρυνήσω ότι από 4 Μαϊου 2020 και μεχρι το Φθινοπωρο φοράμε την ΚΑΛΟΚΑΙΡΝΗ στολή (Ασπρη), οποτε στους δικους σας θα δώσετε την χειμερίνη. Αρα όσοι μπαίνετε Β' και Γ' ΕΣΣΟ θα ορκιστείτε με την καλοκαιιρινή στολή. Και ενα τιπ για να γλυτώσετε χρήματα αν χρειάζονται μεταποιηση οι στολες σας: Φτιαξτε τες ολες μαζι με την μια για να σας χρεωσουν σαν πακετο. Ουτως ή αλλως καποια στιγμη θα τυχει να τις φορεσετε. Και μην αγορασετε σηματα ναυτη με ειδικότητα (αυτα που θα σας δωσουν στο Κεντρο δεν φτανουν για ολες τις στολες), αν δεν πατε πρωτα στην μοναδα σας, γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα σας δωσουν εκει τσαμπα.
Απορίας

Τι να πάρω μαζί μου στη κατάταξη; (Ναυτικό)

Δημοσίευση από Απορίας »

Χαίρεται!

Θα μπω τον Μαϊο Ναυτικό κ καποιες απο τις απορίες μου είναι οι εξής:

1) τι ακριβώς είναι αυτά που σου δίνουν εκεί;(στολες, σακους κτλ)

2) Πλέον έχω ακούσει για πεζικό οτι θέμα με κινητό με κάμερα δν έχουν γτ πλέον όλοι έχουν κινητα με κάμερα. Η ερώτηση μου είναι σε ψάχνουν και αν ναί που; Κοιτανε πχ τσεπες, ανοιγουν τσάντες ή σου λενε "εχεις κινητο; "

3) Ισχύει το ίδιο όπως στο πεζικό για ορκομωσία; Π εισαι καμια 15αρια μέρες μέσα και μετά καμια 10 έξω πρωτού πας στην μοναδα π θα υπηρετήσεις ή είναι τελείως αλλιώς;

Καντηλαναύτης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2021 7:01 pm
Επικοινωνία:

Κατάταξη στο ΠΝ - Σετ Νεοσυλλέκτου

Δημοσίευση από Καντηλαναύτης »

Καλησπέρα σε όλους.

Πρόκειται να καταταγώ στο ΠΝ με την Δ' ΕΣΣΟ, τώρα σε 2 μήνες. Πέραν των υπολοίπων που θα προσπαθήσω να διαβάσω και να προετοιμάσω θα ήθελα τη συνδρομή σας σε κάτι. Δεν βρίσκω εύκολα, καταστήματα που να πουλάνε σετ νεοσυλλέκτων για το ΠΝ. Αντίθετα, για τη θητεία στον Στρατό, υπάρχουν δεκάδες, με τον αδερφό μου που κατετάγη νωρίτερα φέτος, να παραγγέλνει έτοιμο σετ με όλα τα απαραίτητα.

Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει; Αν δεν πρέπει να υπάρξουν απαντήσεις για συγκεκριμένα καταστήματα, στείλτε μου σε pm.

Ευχαριστώ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης