ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ξενοφών
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 3:00 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Ξενοφών »

Μπορει κάποιος που γνωρίζει να μου πει καποια στοιχεία οσον αφορα το μηχανικο και τα τεθωρακισμένα; Δηλαδη με τι ασχολούνται ακριβώς που εχει αντιστοιχες μονάδες και αν υπάρχει δυνατότητα να σπουδάσεις κατι διαμέσου αυτων.
Ευχαριστω πολύ!
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

Ξενοφών έγραψε:Μπορει κάποιος που γνωρίζει να μου πει καποια στοιχεία οσον αφορα το μηχανικο και τα τεθωρακισμένα; Δηλαδη με τι ασχολούνται ακριβώς που εχει αντιστοιχες μονάδες και αν υπάρχει δυνατότητα να σπουδάσεις κατι διαμέσου αυτων.
Ευχαριστω πολύ!
Στο όπλο μάχης του Ιππικού Τεθωρακισμένων εκπαιδεύεσαι 6 μήνες (περίπου) Στο ΚΕΤΘ (Αυλώνα). Η εκπαίδευση των αξιωματικών και μονίμων υπαξιωματικών διεξάγεται στη Σχολή Αξιωματικών Τεθωρακισμένων, σύμφωνα με το πρόγραμμα εκπαιδεύσεως του ΓΕΣ. Συνήθως περιλαμβάνει τα εξής τμήματα:

    Προκεχωρημένο, διάρκειας 12 εβδομάδων.
    Ιλάρχων ΑΤΘ, διάρκειας 4 εβδομάδων στη ΣΑΤΘ και 2 εβδομάδων στο ΚΕΤΧ.
    Βασικό Ανθυπιλάρχων ΣΣΕ, διάρκειας 29 εβδομάδων.
    Διοικητικών Ανθυπασπιστών, διάρκειας 14 εβδομάδων.
    Τεχνικών Υπασπιστών, διάρκειας 6 εβδομάδων στη ΣΑΤΘ και 8 εβδομάδων στο ΚΕΤΧ.
    Μονίμων Διοικητικών Υπαξιωματικών, διάρκειας 23 εβδομάδων.
    Ανθυπασπιστών γυναικών, διάρκειας 4 εβδομάδων.
    Υπαξιωματικών γυναικών, διάρκειας 4 εβδομάδων.
    Εφέδρων εξ' εφεδρείας Αξιωματικών, διάρκειας 2 εβδομάδων.
    Υποψήφιων Εφέδρων Αξιωματικών, διάρκειας 16 εβδομάδων.
    ΕΜΘ Υπαξιωματικών ανδρών, διάρκειας 4 εβδομάδων.
    ΕΠΥ ανδρών (τμήμα ΑΠΜΑ), διάρκειας 8 εβδομάδων.
Αντίστοιχα στο όπλο Υποστήριξης Μάχης του Μηχανικού εκπαιδεύεσαι στο ΚΕΜΧ (Ναύπλιο). (1) Στη ΣΜΧ λειτουργούν τα παρακάτω τμήματα Στελεχών σε ημερομηνίες και αριθμό στελεχών διαφοροποιούμενο κάθε φορά, ανάλογα με τις δυνατότητες της ΣΜΧ, τις υπηρεσιακές ανάγκες και τις αιτήσεις των Στελεχών.
Α/Α - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΕΝΩΝ - ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ -

1 - Προκεχωρημένο Τμήμα - Λγοι ΣΣΕ- ΜΑ- ΣΜΥ - Διοικητικοί -

2 - Τμήμα Λγων Αρχιτεχνιτών - Λγοι - Αρχιτεχνίτες -

3 - Βασικό Τμήμα - Ανθλγοι ΣΣΕ - -

4 - Τμήμα Ανθστών - Ανθστές - Αλχίες - Άνδρες Διοικητικοί -

5 - Τμήμα Ανθστών - Ανθστές - Γυναίκες -

6 - Τμήμα Υπξκών ΣΜΥ - Μον. Λχίες ΣΜΥ - Διοικητικοί - Τεχνικοί -

7 - Τμήμα Υπξκών ΕΜΘ - Επχίες ΕΜΘ Λοχίες - Γυναίκες -

8 - Τμήμα Υπξκών ΕΜΘ - ΕΜΘ Λχίες - Άνδρες -

9 - Τμήμα Χειριστών Πυροτεχνικών Μέσων Διασπάσεως Ν/Π - Κατώτεροι Αξκοι - Διοικητικοί Υπξκοι - Άνδρες -

10 - Τμήμα EOD- C-IED - ΑΞΚΟΙ - Υπξκοι - Ανδρες -

11 - Τμήμα ΥΑΚ - Ανώτεροι - Κατώτεροι Αξκοι - Άνδρες -

12 - Τμήμα Μη Πολεμικών Αποστολών - Κατώτεροι Ανθστές - Μον Υπξκοι ΕΜΘ Ο-Σ - Άνδρες -

(2) Όλα τα παραπάνω τμήματα (εκτός των 9,10,11,12) είναι υποχρεωτικά για τα στελέχη στον αντίστοιχο βαθμό που προβλέπεται να φοιτήσουν και αποτελούν ουσιαστικό κριτήριο προαγωγής τους στον επόμενο βαθμό. (3) Μετά τη ΣΜΧ εκπαιδεύονται στο ΚΕΜΧ οι Ανθλγοι ΣΣΕ, για δύο (2) εβδομάδες, στην μηχανοδήγηση και τους χορηγείται δίπλωμα στρατιωτικού αυτοκινήτου. Επίσης στην μηχανοδήγηση στο ΚΕΜΧ εκπαιδεύονται και όσες ΕΜΘ γυναίκες δεν κατέχουν δίπλωμα οδήγησης στρατιωτικού αυτοκινήτου, αμέσως μετά την αποφοίτησή τους από το αντίστοιχο τμήμα της ΣΜΧ. (4) Στην Σχολή Τεχνικής Εκπαίδευσης Αξκών Μηχανικού (ΣΤΕΑΜΧ) εκπαιδεύονται για πέντε (5) εξάμηνα, Αξκοι βαθμού Υπλγού - Τχη (ηλικία μέχρι 34 ετών) ύστερα από επιτυχείς εισαγωγικές εξετάσεις στις οποίες συμμετέχουν, αφού έχουν τα προσόντα που καθορίζονται από την ΠαΔ 3-17/1993/ΓΕΣ/ΔΕΚΠ και τον αντίστοιχο Οργανισμό της Σχολής. Πρόσφατα, για την αναβάθμιση των παρεχομένων γνώσεων στους εκπαιδεύομενους στη Σχολή, προστέθηκε ένα επιπλέον εξάμηνο στο χρόνο φοίτησης. (5) Οι Αξκοι ΜΧ φοιτούν στη Σχολή Διοίκησης και Επιτελών (ΣΔΙΕΠ), προκειμένου να χαρακτηρισθούν επιτελείς και ακολούθως μετά από επιτυχείς εισαγωγικές εξετάσεις μπορούν να φοιτήσουν στη Διακλαδική Σχολή Πολέμου (ΔΙΣΠΟ). Η αποφοίτηση από τη ΔΙΣΠΟ αποτελεί ουσιαστικό προσόν σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο περί προαγωγών, για εξέλιξη σε ανωτάτους βαθμούς. (6) Η φοίτηση στην Σχολή Εθνικής Άμυνας (ΣΕΘΑ) γίνεται ύστερα από επιλογή των υποψηφί...
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

Ξενοφών έγραψε:Μπορει κάποιος που γνωρίζει να μου πει καποια στοιχεία οσον αφορα το μηχανικο και τα τεθωρακισμένα; Δηλαδη με τι ασχολούνται ακριβώς που εχει αντιστοιχες μονάδες και αν υπάρχει δυνατότητα να σπουδάσεις κατι διαμέσου αυτων.
Ευχαριστω πολύ!
Μονάδες ΤΘ και ΜΧ υπάρχουν σε όλη την Ελλάδα...
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από billaras »

Γεια σας

ειμαι νεος εδω και ελπιζω να εστειλα στο σωστο τομεα
-ενδιαφερομαι για την ΣΣΕ και κυριως για το μηχανικο (οχι οτι αν πηγαινα καπου αλλου δεν θα μου αρεσε) πρεπει να παω στα οπλα ή στα σωματα;

-οι μεταθεσεις μετα τα 35 ελατωνονται καπως;(για οικογενεια κτλ);

-με τα επιδοματα και ολα αυτα ποιος ειναι ο τελικος μισθος του ανθυπολοχαγου;

-εχω ακουσει οτι οι δοκιμοι μενουν σε κοιτωνες των 5 αληθευει;

επισης οποιαδηποτε πληροφορια για την διαμονη στο σχολη ευπροσδεκτη
Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Giannis91 »

billaras έγραψε:Γεια σας

ειμαι νεος εδω και ελπιζω να εστειλα στο σωστο τομεα
-ενδιαφερομαι για την ΣΣΕ και κυριως για το μηχανικο (οχι οτι αν πηγαινα καπου αλλου δεν θα μου αρεσε) πρεπει να παω στα οπλα ή στα σωματα;

-οι μεταθεσεις μετα τα 35 ελατωνονται καπως;(για οικογενεια κτλ) ;

-με τα επιδοματα και ολα αυτα ποιος ειναι ο τελικος μισθος του ανθυπολοχαγου;

-εχω ακουσει οτι οι δοκιμοι μενουν σε κοιτωνες των 5 αληθευει;

επισης οποιαδηποτε πληροφορια για την διαμονη στο σχολη ευπροσδεκτη


Γεια σου billara,

Για να πας στο μηχανικο πρεπει να πας στα οπλα, οι μεταθεσεις ειναι στανταρ και γινονται συχνα (για να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν περιοριζονται αμα κανεις οικογενεια αλλα δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο, ισως να γινονται πιο αργα δηλαδη μπορει να καθεσαι περισσοτερο σε ενα μερος), οι ευελπιδες μενουν σε κοιτωνες των τεσσαρων ατομων και οχι πεντε και καθε ευελπης ειναι απο διαφορετικο ετος (δηλαδη σε καθε δωματιο υπαρχει ενας πρωτοετης, ενας δευτεροετης, ενας τριτοετης και ενας τεταρτοετης, οπου ο τεταρτοετης ειναι υπευθηνος για τον πρωτοετη και ο τριτοετης υπευθηνος για τον δευτοροετη), ο μισθος του ανθυπολοχαγου οταν βγει απ την σχολη ειναι γυρω στα 1000ευρω και σε κανα δυο χρονια διαμορφωνεται στα 1200 (το ξερω απο γνωστο μου ανθυπολοχαγο)

ελπιζω να σε βοηθησα και ισως καποιος που ξερει καλυτερα θα μπορουσε να μας διαφωτισει περισσοτερο για τις μεταθεσεις οταν κανεις οικογενεια
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από -erased- »

Για τις μεταθέσεις, ο διοικητής σου μπορεί αν θέλει να αναβάλει μια μετάθεση και να σε κρατήσει στο ίδιο μέρος.'Ένας γνωστός μου ζήτησε από τον διοικητή του να παραμείνει Θεσσαλονίκη για όσο καιρό τα παιδιά του θα ήταν στο Λύκειο, έτσι ώστε να μην του έρθει μετάθεση στο τελευταίο κρίσιμο έτος για αυτά. Βέβαια έτσι γεννάται το ερώτημα πόσο αξιοκρατικά γίνονται όλα αυτά μεταξύ των διαφόρων στελεχών.
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

Billara όντως το Μηχανικό ανήκει στα όπλα υποστήριξης Μάχης και δεν πρέπει απλά να περάσεις ΣΣΕ-ΟΠΛΑ αλλά να κληρωθείς και στο Μηχανικό. Επίσης οι μεταθέσεις είναι ανά 2-3 χρόνια και δεν παίζουν ρόλο τα χρόνια υπηρεσίας. Δύσκολα θα συμπληρώσεις 35ετία διότι μέχρι Συνταγματάρχης διανύεις κατά μέσο όρο τα 30 χρόνια υπηρεσίας και είναι δύσκολο να παραμείνεις Ανώτατος Αξιωματικός στο Μηχανικό. Θα σου υπενθυμίσω ότι στα χρόνια υπηρεσίας προσμετράς και τα 4 χρόνια της Σχολής. Περίπου 1.000-1.100 ευρώ αλλά δεν είναι πολλά τα επιδόματα διότι έχεις κρατήσεις για τη Σ. ΜΧ. Οι κοιτώνες είναι των 4 ατόμων και ο EIV είναι υπεύθυνος για όλους και ανάλογα την απουσία την θέση του καλύπτει ο EIII ή EII. Για τη διαμονή ρώτα αναλυτικά...

melontikos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 6:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από melontikos »

Καλλιτεχνη εισαι πολυ κατατοπιστικος στις απαντησεις σου και διαβαζοντας απο την αρχη τις απαντησεις στο φορουμ ειδα πως γνωριζεις αρκετα πραγματα. Θα ηθελα να σε ρωτησω κ εγω κατι, κ αν το γνωριζεις θα ηθελα να μου πεις για το καθενα ξεχωριστα. Αν οχι οποιος γνωριζει θα ηθελα να μου πει. σε ποιες περιοχες υστερα απο την τεταρτοετη φοιτηση στη σχολη κατανεμονται τα οπλα και για ποσο υστερα απο την κληρωση.

αν επιλεχθεις για πεζικο που θα κανεις την ειδικευση σου κ για ποσο;

επισης για πυροβολικο;

για τεθορακισμενα;

για διαβιβασεισ;

για μηχανικο;

για αεροπορια στρατου;

ευχαριστω εκ των προτερων.

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

melontikos έγραψε:Καλλιτεχνη εισαι πολυ κατατοπιστικος στις απαντησεις σου και διαβαζοντας απο την αρχη τις απαντησεις στο φορουμ ειδα πως γνωριζεις αρκετα πραγματα. Θα ηθελα να σε ρωτησω κ εγω κατι, κ αν το γνωριζεις θα ηθελα να μου πεις για το καθενα ξεχωριστα. Αν οχι οποιος γνωριζει θα ηθελα να μου πει. σε ποιες περιοχες υστερα απο την τεταρτοετη φοιτηση στη σχολη κατανεμονται τα οπλα και για ποσο υστερα απο την κληρωση.

αν επιλεχθεις για πεζικο που θα κανεις την ειδικευση σου κ για ποσο;

επισης για πυροβολικο;

για τεθορακισμενα;

για διαβιβασεισ;

για μηχανικο;

για αεροπορια στρατου;

ευχαριστω εκ των προτερων.

Με την έξοδό σου απ'την ΣΣΕ ως Ανθυπολοχαγός μετατείθεσαι στη Σχολή Αξιωματικών του όπλου ή σώματός σου για τη βασική εκπαίδευση: Σχολή Πεζικού: Χαλκίδα

Σχολή Πυροβολικού: Θήβα

Σχολή Ιππικού Τεθωρακισμένων: Αυλώνα

Σχολή Διαβιβάσεων: Καλαμάτα

Σχολή Μηχανικού: Ναύπλιο

Σχολή Α. Σ.: Στεφανοβίκειο Μαγνησίας

Σχολή Υλικού Πολέμου: Λαμία

Σχολή Τεχνικού: Πάτρα

Σχολή Εφοδιασμού Μεταφορών: Σπάρτη

Σχολή Στρατονομίας: Ρούσσο Καρδίτσας

Σχολή Έρευνας Πληροφορικής: Γουδί

melontikos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 6:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από melontikos »

Αααα! Πολυ ωραια ευχαριστω Εικόνα, η βασικη εκπαιδευση ποσο κραταει ομως σε κάθε περιπτωση, Η διάρκεια βασικης εκπαιδευσης ειναι σε ολες τις σχολές ιδια; Και παλι η έξοδος θα ειναι επιτρεπτή μονο τα παρασκευοσαββατοκύριακα; Κ κατι τελευταιο, μετα απο την μετεκπαιδευση, τι; Αρχιζουν οι μεταθεσεις σε εβρο κ παραμεθοριο; Για ποσο, για 2-3 χρονια; Μετα τα 3 ξερω οτι γινεσαι υπολοχαγος. Ελπίζω να μην γινομαι κουραστικη, αλλα σκεφτομαι να δηλωσω την σσε στο μηχανογραφικο μου, και αν το κανω θελω να γνωριζω τι θα με περιμενει μετα απο αυτη την επιλογη.

kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από kallitexnis »

melontikos έγραψε: Αααα! Πολυ ωραια ευχαριστω Εικόνα, η βασικη εκπαιδευση ποσο κραταει ομως σε κάθε περιπτωση, Η διάρκεια βασικης εκπαιδευσης ειναι σε ολες τις σχολές ιδια; Και παλι η έξοδος θα ειναι επιτρεπτή μονο τα παρασκευοσαββατοκύριακα; Κ κατι τελευταιο, μετα απο την μετεκπαιδευση, τι; Αρχιζουν οι μεταθεσεις σε εβρο κ παραμεθοριο; Για ποσο, για 2-3 χρονια; Μετα τα 3 ξερω οτι γινεσαι υπολοχαγος. Ελπίζω να μην γινομαι κουραστικη, αλλα σκεφτομαι να δηλωσω την σσε στο μηχανογραφικο μου, και αν το κανω θελω να γνωριζω τι θα με περιμενει μετα απο αυτη την επιλογη.

Για 1 χρόνο θα είσαι σίγουρα στη Σχολή Αξιωματικών του όπλου ή του σώματός σου. Στη Σχολή Αξιωματικών είσαι κανονικό στέλεχος. Μένεις σε δικό σου οίκημα και πληρώνεσαι κανονικά. Απλά εκπαιδεύεσαι πάνω στο αντικείμενο σου. Μετά από ένα χρόνο περνάς στα ΚΕΝ και χρεώνεσαι διμοιρία, όπου πλήν του Πεζικού τα υπόλοιπα είναι στις πόλεις που είναι και οι Σχολές Αξιωματικών. Το ΠΖ έχει ΚΕΝ Σε Μεσολόγγι , Κόρινθο , Τρίπολη , Σέρρες κλπ... Η παραμεθώριος δεν αποφεύγεται από κανέναν. Μπορεί να μην είναι 2-3 η παραμονή σου σε κεντρικό ή παραμεθώριο στρατόπεδο. Εξαρτάται από τις ανάγκες της ειδικότητάς σου. Μπορεί να μετατεθείς στα 2 ή και στα 5 χρόνια.
Anonymous

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

kallitexnis έγραψε:
melontikos έγραψε:Καλλιτεχνη εισαι πολυ κατατοπιστικος στις απαντησεις σου και διαβαζοντας απο την αρχη τις απαντησεις στο φορουμ ειδα πως γνωριζεις αρκετα πραγματα. Θα ηθελα να σε ρωτησω κ εγω κατι, κ αν το γνωριζεις θα ηθελα να μου πεις για το καθενα ξεχωριστα. Αν οχι οποιος γνωριζει θα ηθελα να μου πει. σε ποιες περιοχες υστερα απο την τεταρτοετη φοιτηση στη σχολη κατανεμονται τα οπλα και για ποσο υστερα απο την κληρωση.

αν επιλεχθεις για πεζικο που θα κανεις την ειδικευση σου κ για ποσο;

επισης για πυροβολικο;

για τεθορακισμενα;

για διαβιβασεισ;

για μηχανικο;

για αεροπορια στρατου;

ευχαριστω εκ των προτερων.

Με την έξοδό σου απ'την ΣΣΕ ως Ανθυπολοχαγός μετατείθεσαι στη Σχολή Αξιωματικών του όπλου ή σώματός σου για τη βασική εκπαίδευση: Σχολή Πεζικού: Χαλκίδα

Σχολή Πυροβολικού: Θήβα

Σχολή Ιππικού Τεθωρακισμένων: Αυλώνα

Σχολή Διαβιβάσεων: Καλαμάτα

Σχολή Μηχανικού: Ναύπλιο

Σχολή Α. Σ.: Στεφανοβίκειο Μαγνησίας

Σχολή Υλικού Πολέμου: Λαμία

Σχολή Τεχνικού: Πάτρα

Σχολή Εφοδιασμού Μεταφορών: Σπάρτη

Σχολή Στρατονομίας: Ρούσσο Καρδίτσας

Σχολή Έρευνας Πληροφορικής: Γουδί



Να κανω μια διωρθωση η ΑΣ πανε Χαλκιδα μαζι με το Πεζικο
melontikos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2009 6:31 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από melontikos »

Θελω να ρωτησω, οι διαβιβασεις, ειναι στην καλαματα ή στο χαιδαρι οταν τελειωσεις την σσε κ κληρωθεις αυτη την ειδικοτητα... ;

Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Giannis91 »

melontikos έγραψε:Θελω να ρωτησω, οι διαβιβασεις, ειναι στην καλαματα ή στο χαιδαρι οταν τελειωσεις την σσε κ κληρωθεις αυτη την ειδικοτητα... ;



πρωτα εισαι για εναν χρονο στο χαιδαρι και μετα αλλον εναν χρονο στην καλαματα οπου ειναι το κεντρο διαβιβασεων. Μετα αρχιζουν κανονικα οι μεταθεσεις σου
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από billaras »

Ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με την αεροπορια στρατου και την ΣΣΕ

καταρχας αν τελειωσεις την ΣΣΕ και μπεις αεροπορια στρατου... Κατα την διαρκεια πιθανης εκπαιδευσης για την αεροπορια στρατου ο χρονος αυτος μετραει Ωστε να παρεις βαθμο; Επισης παιρνεις το μισθο σου κανονικα;

υπαρχει οριο μυωπιας και αστιγματισμου στην αεροπορια στρατου;
οκ για την ΣΣΕ ΟΠΛΑ ειναι το πολυ 6 δηλαδη αν εισαι ηδη στην ΣΣΕ εισαι οκ με Επιπλεον ιατρικες εξετασεις;

ισχυει οτι υπαρχουν οχταδες στην σχολη και οτι ο πρωτος απο καθε 8αδα μπορει να διαλεξει το οπλο που θα μπει;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες