ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
christos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2011 1:15 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από christos »

Θέλω να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος απόφοιτος της ΣΣΕ θέλει να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό θα λάβει τον επόμενο βαθμό του σαν να δούλευε κανονικά δηλαδή αν θυμάμαι καλά μετά από 4 χρόνια;

Επίσης οι μετέπειτα σπουδές μπορουν να γίνουν αιτία για να αλλάξεις απλο/σώμα;

Άβαταρ μέλους
ar93
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από ar93 »

Οι μετέπειτα σπουδές ίσως γίνουν αιτία να αλλάξεις όπλο/σώμα (όχι όμως σε όλες τις περιπτώσεις), π. Χ αν σπουδάσεις παιδαγωγικά δεν θα σε επηρεάσει σε κάτι, όμως αν σπουδάσεις πληροφορική ίσως πας στο σώμα έρευνας-πληροφορικής! για την άλλη ερώτηση σου δυστυχώς δεν έχω απάντηση, οπότε ας σου απαντήσει κάποιος άλλος που γνωρίζει... :)
ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Στα σωματα σχεδον ολοι σπουδαζουν με ειδικη αδεια του στρατου σε συγκεκριμενες σχολες, στα οπλα μονο στο μηχανικο και διαβιβασεις το ιδιο, αλλα οχι ολοι.Στα υπολοιπα οπλα μπορει καποιος με δικη του ευθυνη μεσα και χρονο να κανει μεταπτυχιακο η να ξεκινησει απ την αρχη πανεπιστημιο, θα λαμβανει ομως μονο αδεια σε περιοδο εξεταστικης, εκτος αν τον στειλει ο στρατος σε συγκεκριμενο αντικειμενο στο εξωτερικο

Γιώργος

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Γιώργος »

Γίνεται από την Ευελπίδων να φοιτήσει κάποιος σε στρατιωτική σχολή του εξωτερικού π. Χ.West Point,Sandhurst σαν μετεκπαίδευση?
Άβαταρ μέλους
karabill
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 1:53 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από karabill »

Ποιος ο λογος να γινει κατι τετοιο; Δεν νομιζω να γινεται! Αν εχει τελειωσει ευελπιδων δν πιστευω να θες να πας και σε σχολη εξωτερικου. Σχολεια περνας στο εξωτερικο και αν φανεις τυχερος και καμια μεταθεση
~ΑΡΧΕΣΘΑΙ ΜΑΘΩΝ ΑΡΧΕΙΝ ΕΠΙΣΤΗΣΕΙ~ "Αν μάθεις να διοικείσαι θα γνωρίζεις να διοικείς"
Άβαταρ μέλους
diplomaths
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 12:57 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από diplomaths »

Γιώργος έγραψε:Γίνεται από την Ευελπίδων να φοιτήσει κάποιος σε στρατιωτική σχολή του εξωτερικού π. Χ.West Point,Sandhurst σαν μετεκπαίδευση;


Είναι σαν να τελειώνεις το μαθηματικό αθήνας, και να πας να κάνεις το μαθηματικό θεσσαλονίκης. Θα πήγαινες;
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Το sandhurst ειναι 1 χρονο γιατι παιρνει αποφοιτους ΑΕΙ δεν ειναι κανονικα στρατιωτικη σχολη.
Γιώργος

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Γιώργος »

Ωστόσο μπορούν οι Ευέλπιδες να εκπαιδευτούν σε σχολεία του όπλου τους στο εξωτερικό; Γιατί απ'ότι ξέρω οι μόνιμοι του Πεζικού εφόσον είναι στις ειδικές δυνάμεις εκπαιδεύονται και στο εξωτερικό. Και κάτι άλλο... Οι Ευέλπιδες εφόσον αποφοιτήσουν και τελειώσουν την εκπαίδευση που χρειάζεται για το Όπλο τους μπορούν να πάνε σε ελληνικές αποστολές στο εξωτερικό; Σε ποιες χώρες έχει στείλει η Ελλάδα στρατό; Απ'ότι ξέρω είναι στο Κόσσοβο και στο Αφγανιστάν...
Άβαταρ μέλους
Mr.White
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 3:44 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Mr.White »

Ηθελα να ρωτησω... Μηπως μπορει να μου πει καποιος αν ξερει τι γινεται με το μηχανικο (απο Σ. Σ. Ε) δηλαδη θελω να καταλαβω τι κανω ως ανθυπολοχαγος στο μηχανικο και πως μπορω να περασω σε πανεπιστημια και τετια (δηλαδη κανω αλλα 4 χρονια πανεπιστημιο ή τι; ) και με το βαθμο μου τι γινεται ; Μενω στασιμος σε ανθυπολοχαγος οσο θα ειμαι στο πανεπιστημιο; Αν θα μπορουσατε να μου πειτε ή να μου δωσετε το σχετικο παραθεμα θα ημουν ευγνομων

Ευχαριστω

"Δε διαλέγω το στρατο για τα καλα, αλλα για τα κακα του"
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από roverr24 »

Περνας ειδικο σχολειο την ΣΤΕΑΜΧ διαρκειας 2.5 ετων και μετα μπαινεις 8ο εξαμηνο στο πολυτεχνειο δηλαδη κανεις 1,5 μονο χρονο, μονο πολιτικος μηχανικος και μονο στο μετσοβειο αφου δωσεις εξετασεις βεβαια και για να μπεις στεαμχ και για να μπεις πολυτεχνειο

Άβαταρ μέλους
Mr.White
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 3:44 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Mr.White »

Αα. Ευχαριστω πολυ
"Δε διαλέγω το στρατο για τα καλα, αλλα για τα κακα του"
Γιώργος

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Γιώργος »

Από ποιο όπλο δίνεται στον αξιωματικό πιο εύκολα μια άνοδος στα ανώτερα στρατιωτικά αξιώματα; Στο Πεζικό, στο Πυροβολικό ή στα Τεθωρακισμένα?
KostasSSE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 4:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από KostasSSE »

Βλεποντας τα παραπανω μηνυματα συμπερανω οτι δεν αξιζει να φοιτησεις σε καποιο σχολειο στο εξωτερικο (πανω στο οπλο σου φυσικα). Μετα την ΣΣΕ δεν μπορεις να περασεις στα ΟΥΚ; Και απο εκει δεν μπορεις να πας Αμερικη για εκπαιδευση στους SEALS; Η μονο απο ΣΝΔ μπορεις;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

Έτσι και αλλιώς αν επιλέξεις να πάς στο Σχολείο Δυτών Μάχης του Στρατού Ξηράς, μετά σε στέλνουν στους US Navy SEALs για μετεκπαίδευση. Αυτό τουλάχιστον διάβασα σε στρατιωτικό περιοδικό.
KostasSSE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2010 4:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Δημοσίευση από KostasSSE »

Νασο υπαρχει πουθενα στο σιτε για αυτο το σχολειο να ενημερωθω;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες