ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Terminator RB
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2021 12:50 pm
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Terminator RB »

Κώστα αυτό που λες δεν έχει λογική. Μέχρι την ορκωμοσία είναι το ζόρι που δεν έχουν εξόδους.
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Η σχολή είναι δύσκολη σε όλη της τη διάρκεια. Και αν θες τη γνώμη μου ο πρώτος μήνας του δεύτερου έτους είναι άνετα πιο δύσκολος. Αν όχι αυτός τότε το Λιτόχωρο παίρνει για τους περισσότερους τα πρωτεία και αυτό είναι στη θερινή εκπαίδευση τον Ιούλιο. Μια χαρά έχει έξοδο μέχρι την ορκομωσία, μάλιστα επειδή είσαι ανορκιστος δεν τιμωρεισαι και δεν πρόκειται να την χάσεις, ούτε έχεις υπηρεσίες. Και αυτές και οι ποινές αρχίζουν μετά την ορκωμοσία. Απλά έχει νίλα η οποία στη σκληρή μορφή της τείνει να αποτελέσει περισσότερο μύθο πλέον. Νίλα έχει σε όλο το πρώτο έτος. Και στην πορεία καταλαβαίνεις ότι καλύτερα είναι να φας νίλα για 2 ώρες παρά να μείνεις μέσα το πσκ. Και αυτό είναι προνόμιο του 1ου έτους
Fr.88

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Fr.88 »

Ειναι τοσο ζορι τα πραγματα ρε παιδια στην σχολη; Ας πουμε δεν εχετε χρονο να ξεκιυραστειτε η κατι τετοιο; Γιατι ακουω ολους οτι τους. Ξεσκιζουν εκει μεσα κλπ... Και μετα ξερω οτι στον στρατο θα εισαι πιο χλαρα αλλιως αξιζει να μπω κ γω σε τετοια σχολη; Μια ζωη δηλαδη δεν θα απολαυσεις τιποτα?
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Ναι η σχολή είναι δύσκολη. Χρόνο να ξεκουραστείς θα έχεις, όχι όμως και να "καθαρίσεις" το μυαλό σου από την καθημερινότητα, και αυτό είναι που καμιά φορά σε δυσκολεύει περισσότερο. Συγκριτικά ναι είναι πιο χαλαρά αλλά αυτό θα εξαρτηθεί κυρίως από εσένα και το πώς κάνεις τη δουλειά σου. Η ζωή του στρατιωτικού είναι δύσκολη με λίγες χαρές. Πρέπει εσύ να θέτεις κάποιους στόχους και να βρίσκεις χαρά σε αυτό που κάνεις. Αν αξίζει να μπεις δεν θα στο πω εγώ ούτε κανείς άλλος. Εσύ αποφασίζεις. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου λύσω απορίες.
cornilios

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από cornilios »

Φίλε gofgof, δεν είναι δύσκολη η ζωή του στρατιωτικού ειδικά, δύσκολη είναι η ζωή κάθε φτωχού ανθρώπου που είναι εξαρτημένος απο ένα μισθό, ένα μεροκάματο ή ένα μικρομάγαζο.

Απο εκεί και πέρα οι δυσκολίες διαφέρουν ανάλογα το επάγγελμα. Κάθε επάγγελμα συγκρινόμενο με άλλα, σε άλλου τομείς είναι πιο δύσκολο και δυσάρεστο και σε άλλους τομείς πιο εύκολο.

Διάβασα πολλά από τα σχόλια εδώ και δεν καταλαβαίνω ένα πράγμα. Πολλοί συμβουλεύουν άλλους αν πηγαίνουν στην ΣΣΕ μόνο για τον μόνιμο μισθό να μην το κάνουν.

Να σας ρωτήσω λοιπόν το εξής: Θεωρείτε τον μόνιμο διορισμό και την εργασιακή ασφάλεια, καθώς και την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και σύνταξη που αποφέρει, λίγο πράγμα που δεν αξίζει να ταλαιπωρηθεί κανείς γι αυτό; Φυσικά καταλαβαίνω πως στη ζωή ενός αξιωματικού υπάρχουν δυσκολίες όπως είναι η δύσκολη σχολή, οι μεταθέσεις κλπ καθώς και ο μισθός των 1000 ευρώ που είναι μικρός αλλά που να δείτε πόσο δύσκολο είναι να έχει τελειώσει πανεπιστήμιο και να στέκεσαι στα πόδια σου 8 ώρες και να κάνεις καφέδες στα "Γρηγόρης" για 540 ευρώ, να σε απολύουν ό, τι ώρα γουστάρουν, να μην έχεις καμιά εξασφάλιση και κανένα κύρος στην κοινωνία.

Που να δείτε επίσης πόσο δύσκολο είναι να ξεφορτώνεις φορτηγά στις αποθήκες του τζάμπο ή να είσαι στα ταμία. Που να δείτε πόσο δύσκολα είναι να δουλεύεις σε μεγάλα ξενοδοχεία. Εκεί να δείτε απαιτήσεις, τρέξιμο και ζόρια.

Γι αυτό σας παρακαλώ, μην ξαναπείτε την βλακεία "αν το κάνεις για τη μονιμότητα μην το κάνεις" διότι κάθε πράγμα εξαρτάται πάντα απο τις εναλλακτικές που έχουμε και δεν μπορείς να το λες ξεκομμένα.

Αν είναι να πας να σκάβεις η να σερβίρεις καφέδες μια ζωή και να παρακαλάς να σε προσλάβει ο ένας και ο άλλος τότε ΝΑΙ αξίζει η ταλαιπωρία στην ΣΣΕ καθώς και οι μεταθέσεις και τα υπόλοιπα κακα ώστε να μπορείς να είσαι σίγουρος πως: Α) Θα έχεις δουλειά που δεν θα μπορεί ο καθένας να σε απολύει όποτε γουστάρει, πράγμα καθόλου δεδομένο στις μέρες μας β) Θα είσαι "κάτι" που η κοινωνία έχει σε μια εκτίμηση και αυτό θα επηρεάσει την συμπεριφορά του κόσμου απέναντι σου.

Παράδειγμα: Πολλοί θα ήθελαν για γαμπρό έναν αξιωματικό αλλά κανείς δεν θα ήθελε ένα ντιλιβερά.

Μη Υποτιμάτε λοιπόν την μονιμότητα και την εργασία ασφάλεια διότι μοιάζετε είτε πολύ βολεμένοι, είτε πολύ άπειροι στη ζωή.

Κατά τα λοιπά έχω να προσθέσω και κάποια πράγματα σχετικά με τη σχολή αλλά ίσως να το κάνω σε ένα προσεχές σχόλιο.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 28, 2021 9:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

Αδελφέ, ο Στρατός δεν είναι Δημόσιο, αρκετά παιδιά πάνε στις Ένοπλες Δυνάμεις όχι επειδή έχουν τα ιδανικά για τη Πατρίδα ή γιατί είναι από "στρατιωτική οικογένεια", αλλά για να έχουν μια γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση χωρίς να γνωρίζουν τι ζόρια πρόκειται να περάσουν.

Και δεν μου κάνει εντύπωση που όταν συμπληρωθούν 12 χρόνια υποχρεωτικής υπηρεσίας αρκετοί παραιτούνται.

Άμα σκοπός σου είναι η μονιμότητα και εργασιακή ασφάλεια, δώσε ΑΣΕΠ και μπες σε κανά Υπουργείο ή Τράπεζα της Ελλάδος, η νοοτροπία του Στρατού δεν κάνει για την ιδιοσυγκρασία σου.
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Ωραία η απάντηση γιατί έχει πολλές και σωστές απόψεις Σκοπός δεν είναι να αποτρέψω κανέναν από το να μπει ή να τον προτρέψω αντίστοιχα, περισσότερο να τον ενημερώσω για ορισμένα πράγματα που είναι αληθινά. Οπότε θα σου απαντήσω και σε κάθε επιχείρημα που θέτεις

Α) Εξίσου δύσκολο είναι να προσπαθείς να συντηρείς μια οικογένεια μόνο με τον δικό σου μισθό, με την λογική ότι λόγω των μεταθέσεων ο/η σύντροφος σου δεν θα έχει κάποια μονιμότητα, εκτός αν βέβαια βρεις κάποιον εντός του χώρου. Στην καλύτερη αφήνεις οικογένεια και παιδιά πίσω όπου θα έχουν και την στήριξη των πεθερικών και πας και μένεις στην μονάδα όπου και αν είναι αυτή ή σε σπίτι που μπορεί να σου παρέχει η υπηρεσία, αν πληρείς τις προϋποθέσεις και αν υπάρχουν διαθέσιμα

Β) Μονιμότητα ναι έχεις, ασφάλεια από την άλλη μόνο στα χαρτιά. Αρκεί ένα ατυχές περιστατικό, κάποιος που δεν σε πάει και τόσο, κάποιος που σε κοίταξε λίγο στραβά ή ακόμα χειρότερα μιας και είναι επίκαιρο, κάποιος που για διάφορους λόγους έβαλε τέλος στη ζωή του ενώ εσύ έτυχε να έχεις υπηρεσία εκείνη την μέρα. Μπορεί να αποστρατευτείς από τη μια στιγμή στην άλλη και να βρεθείς στο δρόμο με ένα πτυχίο που δεν ιδιαίτερη αξία εκτός του κλάδου και ένα χρέος εξαιτίας του ότι δεν έχεις συμπληρώσει τα απαραίτητα χρόνια υπηρεσίας. Ορισμένα πράγματα τα λέω γιατί έχω δουλέψει και στο Γρηγόρη και έχω δει τι παίζει και έξω.

Γ) Είμαι πλέον 1,5 χρόνο στο στρατό και το κουβαλιμα και σκάψιμο που έχω κάνει δεν παίζει να το έχει κάνει συνομιλικός μου, είτε αν δουλεύει στην οικοδομή είτε σε αποθήκη. Και όλα αυτά σε ένα πολύ πιο αυστηρό περιβάλλον από οποιαδήποτε εργοδότη. Ενημερωτικά είμαι 22 και πριν μπω φοιτούσα στο Πολυτεχνείο.

Δ) Και φτάνω στο τελευταίο που είπες σχετικά με την εκτίμηση γενικά που μου έχει η κοινωνία. Εδώ είναι που πρέπει πραγματικά να ρωτήσεις τον εαυτό σου γιατί μπήκες. Και το λέω για τον εξής λόγο. Τι είναι αυτό που σε ωθεί να συνεχίσεις να προσπαθείς μέσα στην σχετικά μικρή κοινωνία του στρατού; Προσπαθείς όντως ή μήπως περιμένεις απλά να τελειώσει η μέρα και ξανά από την αρχή μέχρι να περάσει ο καιρός; Όσο ανεβαίνεις τόσο περισσότερες ευθύνες έχεις, όχι μόνο για τον εαυτό σου αλλά και για άλλους. Για εμένα η εκτίμηση αυτών των ανθρώπων που έχω από κάτω μου αξίζει πολύ παραπάνω από το βλέμμα του θαυμασμού που μπορεί να μου δώσει κάποιος ενώ φοράω τη μπλε στολή. Επίσης θα το πάω και ένα βήμα παραπέρα. Είναι πάντοτε η εκτίμηση που μου έχουν οι έξω πάντοτε για τους σωστούς λόγους ή μήπως θέλει να καλύψει ο καθένας τις δικές του επιθυμίες έχοντας έναν αξιωματικό για γαμπρό για να τους καλύπτει;

Δεν είναι λίγο, αλλά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου προσωπικά. Το αν προσπαθείς ή όχι έχει περισσότερο αντίκτυπο σε αυτόν που έχεις υπό τη διοίκηση σου. Γιατί όσο θα βρίσκεται στην μονάδα έχει ανάγκες. Τις ίδιες που είχε και έξω και καλείσαι εσύ να του τις καλύψεις. Απλά παράλληλα τον εκπαιδεύεις ώστε αν χρειαστεί να μπορέσουν οι μελλοντικές γενιές να έχουν αυτά που έχουμε σήμερα και όχι λιγότερα.

Και για να κλείσω, είναι επιλογή του καθενός αν θα μπει ή όχι. Δεν θα του ορίσω ούτε εγώ ούτε κανείς τι στόχους έχει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν καταφέρει και μπει να είναι καλός στη δουλειά του, και ας ζεί και για το χιλιάρικο που λέει ο λόγος. Ξαναλέω, μονιμότητα υπάρχει, ασφάλεια όχι και δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να αποστρατευτεί κάποιος πρόωρα. Δύσκολη δεν είναι απαραίτητα η μετάθεση, δύσκολο είναι τι απογινουν αυτοί που αφήνεις πίσω σου. Και ξαναλέω, δεν είμαι εδώ για να αποτρέψω, είμαι εδώ για να ενημερώσω.

Μπορώ να σου πω και αρκετά καλά που έχει ο χώρος αντίστοιχα σε άλλο μήνυμα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Φεβ 28, 2021 2:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ραφελλος

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ραφελλος »

Κύριε gofgof καταρχάς σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις πολυτιμες πληροφορίες που μα χαρίζεται. Ειναι 17 ετων και θελω να εισαχθώ στην στρατιωτική σχολή ευελπίδων. Έχω καποιες απορίες που θα ήμουν ευγνώμων αν μπορουσατε να μου τις απαντησετε:

1) ΤΟ γνωρίζω οτι δεν μπορειτε να μιλησετε πολυ γι'αυτο αλλα απαντηστε μου οσο μπορειτε. Η κατασταση με τα καψωνια σε τι επιπεδο φτανει; Εννοώ ειναι απλα ενα πειραγμα με σκοπο την πειθαρχία ή φτάνει σε επικύνδηνα σημεία οπως για παραδειγμα σε ξυλοδαρμο, σοβαρό εκφοβισμό ή απειλές, επειδη ολοι μας εχουμε ακουσει ακρέες ιστορίες.

2) Οι κύπριοι φοιτητές (στρατιώτες) διαμένουν μαζί με τους κυπρίους ή εχουν κάποιες διαφοροποιήσεις οσον αφορα την θυτία τους;

3) Κατα την αποχώρηση απο το χωρο διαμονής υπάρχει κάποιο λεωφορίο της σχολής που σε μεταφέρει σε καποια αλλα κεντρικα σημεία της Αθήνας οπως για παραδειγμα την ζωγράφου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση σας και θα ηθελα να αναφέρω πως δεν κανω αυτες τις ερωτήσεις γιατι είμαι φυγόπονος αλλα γιατι θα ήθελα να μάθω περισσοτερες πληροφορίες γι'αυτήν.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Μαρ 01, 2021 4:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Α) Το έχω γράψει και πιο πάνω αλλά το πιο δύσκολο είναι το πρόγραμμα και η προσαρμογή σε αυτό. Το καψονι είναι απλά το κερασάκι στην τούρτα. Σε τι βαθμό γίνεται εξαρτάται από την εκάστοτε 4η τάξη, ειδικά τον διπλανό σου και αυτούς που θα έχεις στο λόχο, την διοίκηση της σχολής και πως λειτουργεί σε όλα τα επίπεδα και τέλος όσο περίεργο και αν φαίνεται και από εσένα.

Το σωστό καψονι έχει σκοπό να σε κάνει πιο δυνατό σωματικά και ψυχικά. Το λάθος είτε γίνεται εκδικητικά (δεν θα δεις κάτι τέτοιο στην αρχή) είτε επειδή ο άλλος δεν ξέρει πως να σε χειριστεί και τα λύνει όλα με τον συγκεκριμένο τρόπο.

Μπορεί να φτάσει σε επικίνδυνα σημεία αλλά όχι με τον ξυλοδαρμό (κάτι τέτοιο δεν ισχύει πλέον, και ας ελπίσουμε δεν θα ξαναεμφανιστεί), εκφοβισμός όχι δεν χρησιμοποιείται ούτε και απειλές, αν σου τύχει σίγουρα δεν θα είναι για εκπαίδευση και μάλλον όχι από 4ετή και σίγουρα δεν πρέπει να δώσεις σημασία. Γενικά δεν είναι κάτι που πρέπει να σε απασχολεί τόσο πολύ. Απλά να ξέρεις ότι θα ιδρώσεις πολύ.

Β) Οι Ελληνοκύπριοι ευέλπιδες μένουν μαζί με όλους τους άλλους και κάνουν όσα κάνουν και οι άλλοι.

Γ) Λεωφορεία όταν έχει έξοδο έχει προς Ελληνικό Σύνταγμα και Πειραιά

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Μαρ 01, 2021 4:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
cornilios

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από cornilios »

Αγαπητέ Gof Gof ίσως να παρεξηγήθηκα. Εγώ απλώς επεσήμανα ότι η μονιμότητα και ο μισθός του δημοσίου σε μια χώρα σαν την Ελλάδα δεν είναι να τα υποτιμά κανείς εκτός και αν ξέρει πως είναι γεννημένος επιχειρηματίας ή δεν έχει ανάγκη.Περαιτέρω πολύ θα ήθελα να ακούσω και τα θετικά της σχολής διότι τα περισσότερα που γράφονται εδώ είναι αρνητικά. Αν ακούσετε απόφοιτους της west point των ΗΠΑ μιλάνε με λατρεία για την σχολή τους και αν και οι περισσότεροι τελικά κάνουν άλλες δουλειές και σπουδάζουν και σε άλλες σχολές (στις ΗΠΑ το σύστημα είναι πιο φιλικό και πιο ευέλικτο) φορούν το δακτυλίδι της σχολής μέχρι να πεθάνουν.

Σε αντίθεση με την Ελλάδα που οι περισσότεροι μόνιμοι αλλά και οι σπουδαστές των στρατιωτικών σχολών μιλούν για την σχολή τους με τα χειρότερα λόγια. Επίσης μαθαίνω πως σε διεθνείς διαγωνισμούς πατώνουμε. Μήπως ο τρόπος και το πρόγραμμα φοίτησης είναι παρωχημένο; Τι επαγγελματίας θα γίνει κάποιος που απο την σχολή ακόμη δεν αγάπησε τίποτα και το μόνο που έχει να θυμάται είναι η πίεση; Εν τέλει ποιός φταίει γι΄ αυτό και τι είναι αυτό που πρέπει να αλλάξει;

Κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσουν με δυο αλλαγές:

α) Η έξοδος δεν κόβετε στους σπουδαστές για κανένα λόγο εκτός απο την περίπτωση της γενικής επιφυλακής. Το πρόγραμμα είναι ήδη βαρύ, δεν χρειάζεται κι άλλη επιβάρυνση

β) Στην σχολή είναι λάθος ο παλαιότερος να είναι κάτι σαν Θεός. Μιλάμε για νεαρά και πολύ πιεσμένα άτομα και η ιδέα να εκπαιδεύουν ή να παιδαγωγούν και να τιμωρούν άλλους νεότερους δεν είναι καλή.

Περιμένω να διαβάζω για τα θετικά της ΣΣΕ

Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Σίγουρα δεν είναι λίγο, αλλά υπάρχουν και εναλλακτικές. Ένα πτυχίο στην πληροφορική ή στα οικονομικά μπορεί να σου βγει σε βάθος χρόνου μια πολύ καλύτερη δουλειά από το στρατό.Θα ξεκινήσω από τα προφανή.

Σωματική άσκηση, εξαιρετική φυσική κατάσταση και σκληραγώγηση. Αν ασχοληθείς και λίγο μπορείς να φτάσεις απίστευτα επίπεδα.

Πρόσβαση σε παροχές του στρατού. Αυτό συμπεριλαμβάνει και υγειονομική περίθαλψη σε στρατιωτικά νοσοκομεία.

Λόγω του ότι η σχολή πιάνεται στα συνταξιμα χρόνια, έχεις ένα πλεονέκτημα από κάποιον που θα πιάσει δουλειά στα 28. Φυσικά θυσιάζεις την καλύτερη περίοδο της ηλικίας σου. Η επιλογή είναι του καθενός.

Ξένες γλώσσες. Είναι ο νούμερο ένα παράγοντας που επηρεάζει τις μεταθέσεις. Υψηλή κατάρτηση μπορεί να σε στείλει και στο εξωτερικό έως και 7 χρόνια (διαφέρει από χώρα σε χώρα) με εξαιρετική αμοιβή, ωστόσο πάνε πολύ λίγοι και σε ανώτερους βαθμούς.

Αναλόγως με το όπλο ή σώμα μπορεί να παρακολουθήσεις σχολεία εξωτερικού, Πολυτεχνείο ή και ξένα πανεπιστήμια ενόπλων δυνάμεων.

Σχολείο πρώτων βοηθειών μάχης tccc. Ένα σχολείο που θα έπρεπε να περνάει κάθε οπλίτης και κάθε στέλεχος αλλά δυστυχώς λόγω των απαρχαιωμένων αντιλήψεων της ηγεσίας και το όλο δυσκαμτο σύστημα που τις περιβάλλει, αποτελεί σχολείο ειδικών δυνάμεων που περνούν μόνο λίγα στελέχη. Η ίδια η σχολή στέλνει 3 εκπαιδευτικές σειρές των 15-20 ατόμων το χρόνο.

Military erasmus. Είναι το πρόγραμμα ανταλλαγής σπουδαστών στρατιωτικών σχολών που δυστυχώς λόγω covid δεν έγινε πέρσυ και φέτος.

Εκτός από την σχαλ, η σχολή έστειλε πέρσυ λίγα άτομα στο σχολείο ναυαγοσωστών στην ΜΥΚ για πρώτη φορά.

Σχετικά με το διαγωνισμό Sandhurst. Δυστυχώς βγήκαμε προ τελευταίοι. Ευτυχώς αυτό έφερε μια σειρά από αλλαγές στην σχολή. Μπορεί να μην είναι εντελώς σωστές, αλλά δείχνουν την νέα διαδρομή της σχολής. Ελπίζουμε όλοι ότι οι νεότερες γενιές θα φέρουν σιγά σιγά τα επιθυμητά αποτελέσματα. Γιατί τόσο αργά; Γιατί πολλά πηγάζουν από πιο ψηλά, και αν δεν "μας" πει κανείς ότι αυτό που κάνουμε είναι λάθος θα συνεχίσουμε να το κάνουμε.

Σχετικά με το west point. Όσοι ευέλπιδες πήγαν και ασκήθηκαν με τους Αμερικανούς ομολόγους τους έχουν να πουν το εξής: Σε θέματα πειθαρχίας υπερέχουμε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν είναι κάτι που πρέπει να καυχιέται κάποιος. Απλά αν σκεφτείς ότι το west point δεν είναι παραγωγική σχολή όπως εμείς καταλάβεις περισσότερο κάποιες διαφορές.

Όσο για τα τελευταία, δυστυχώς τώρα που μιλάμε διανύω την τρίτη κατά σειρά καραντίνας της σχολής και έχω κλείσει ήδη ένα μήνα μέσα μετά από διαβίωση. Για πιο λόγο γίνεται αυτό δεν μπορώ να το γράψω με λεπτομέρειες χωρίς ονομαστικές αναφορές. Το ιδανικότερο θα ήταν να μας φέρονταν σαν στελέχη και να πηγαίνει ο καθένας σπίτι του.

Η σχολή έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Και ως εκ τούτου παρουσιάζει την ιδανική μορφή του στρατού. Το καλό είναι ότι σου μαθαίνει επ ακριβώς πώς είναι το σωστό από τα πιο απλά στα πιο σύνθετα θέματα. Το κακό είναι ότι καταπιανόμαστε με θέματα ανούσια για την πραγματικότητα. Στη σχολή η διαφορά μεταξύ των επωμίων είναι πολύ πιο εμφανής και αυτό γιατί το καθένα παίζει διαφορετικό ρόλο. Σκοπός είναι να παίξει ο καθένας τον ρόλο του όπως αυτός θεωρεί πιο σωστά μέσα σε κάποια πλαίσια. Ο παλαιότερος δεν είναι θεός αλλά καμιά φορά κάποιος μπορεί να ξεφύγει λόγω της δύναμης του επωμίου του.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από Nassos »

GofGof έγραψε:Σχολείο πρώτων βοηθειών μάχης tccc. Ένα σχολείο που θα έπρεπε να περνάει κάθε οπλίτης και κάθε στέλεχος αλλά δυστυχώς λόγω των απαρχαιωμένων αντιλήψεων της ηγεσίας και το όλο δυσκαμτο σύστημα που τις περιβάλλει, αποτελεί σχολείο ειδικών δυνάμεων που περνούν μόνο λίγα στελέχη. Η ίδια η σχολή στέλνει 3 εκπαιδευτικές σειρές των 15-20 ατόμων το χρόνο.


Πόσα χρόνια το φωνάζω, εκπαίδευση Α' Βοηθειών Μάχης Tier 1 για όλους, αλλά αυτά είναι πολύ "προχώ" για τους καραβανάδες.
ραφελλος

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ραφελλος »

Παιδιά αν γίνετε σας παρακαλω να μου διευκρινήσετε την διαφορά αναμεσα στα όπλα και στα σώματα. Εχω ακούσει πως τα όπλα στην σχολή ειναι πιο ενεργά και συμμετέχουν σε περισσότερες δραστηριότητες (βολες, ασκήσεις, κτλ), υσχύει; Επίσεις εκτός απ τις διαφοροποιήσεις μέσα στην σχολή ποια η διαφορά τους μετα τη σχολή.
ραφαελλος

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από ραφαελλος »

Παιδια εχω διαβασει τα παλια μυνηματα του forum και καποιος ειχε πει οτι ενω παλαιοτερα στα δοματια των ευέλπιδων ζουσαν 4 ατομα (1 απο καθε ετος) πριν καποια χρονια εγεινε μια Και τωρα αν δεν κανω λαθος μενουν 12 ατομα Μαζι. Αν μπορει καποιος απο την σχολη να διευκρηνησει τι τελικα γινεται
Άβαταρ μέλους
GofGof
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:01 am
Επικοινωνία:

ΣΣΕ: Η ζωή στη Σχολή

Δημοσίευση από GofGof »

Μέχρι πρωτίστως ήταν των 12 ατόμων. Τώρα αρχίζουν και ανακαινίζονται κάποια κτίρια και ξαναγίνονται των 4

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες