Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

KostasKar έγραψε:Καλησπέρα σας! Είμαστε συνολικά 5 αδέρφια στην οικογένειά μου (3 αγόρια και 2 κορίτσια). Εγώ είμαι ο δεύτερος μεγαλύτερος αδερφός (όσον αφορά τα αγόρια) και τέταρτος στη σειρά συνολικά (και από τα 5 αδέρφια). Νομίζω δικαιούμαι 6-μηνη θητεία, σωστά;

30 Ιανουαρίου παρουσιάζομαι στο Ναύπλιο. Θα πρέπει να τα έχω κάνει από πριν τα χαρτιά για τη μειωμένη θητεία; Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει, ευχαριστώ!


8 μήνες κάνεις " ο δεύτερος αδελφός από πέντε ζώντα αδέλφια"

Τα χαρτιά για την μειωμένη θητεία τα καταθέτεις όποτε θέλεις στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις, για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ

πεζοναυτης

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από πεζοναυτης »

Καλησπερα επειδη διαβασα αυτο και μπερδευτηκα.

/stratologia/meiwmeni.asp

Ειμαστε 5 αδερφια 2 αγορια 1 κοριτσι κ παλ 2 αγορια εγς ειμαι ο δευτερος απο τα 5 παιδια ο 1ος υπηρετησε 6μηνο και στο παραπανω site λεει οτι ο 2ος απο 5 παιδια κανει 6μηνο αλλα ομως παρακατω παλι λεει οτι ο 2ος απο 5 παιδια κανει 8μηνο. Τελικα πιο ισχυει;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εσύ κάνεις 6μηνο

8 μήνες θα έκανες στην περίπτωση που ήσουνα το 2ο μεγαλύτερο αγόρι αλλά συνολικά το 3ο παιδί της οικογένειας, δηλαδή θα είχε γεννηθεί πριν από εσένα ένα κορίτσι Εικόνα

KostasKar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 25, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από KostasKar »

Greek_Army έγραψε:
KostasKar έγραψε:Καλησπέρα σας! Είμαστε συνολικά 5 αδέρφια στην οικογένειά μου (3 αγόρια και 2 κορίτσια). Εγώ είμαι ο δεύτερος μεγαλύτερος αδερφός (όσον αφορά τα αγόρια) και τέταρτος στη σειρά συνολικά (και από τα 5 αδέρφια). Νομίζω δικαιούμαι 6-μηνη θητεία, σωστά;

30 Ιανουαρίου παρουσιάζομαι στο Ναύπλιο. Θα πρέπει να τα έχω κάνει από πριν τα χαρτιά για τη μειωμένη θητεία; Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει, ευχαριστώ!


8 μήνες κάνεις " ο δεύτερος αδελφός από πέντε ζώντα αδέλφια"

Τα χαρτιά για την μειωμένη θητεία τα καταθέτεις όποτε θέλεις στην στρατολογική υπηρεσία που ανήκεις, για περισσότερες πληροφορίες διάβασε εδώ

Στο army.gr δεν εχει αυτη την περιπτωση που διαβαζω εδω: "ο δευτερος αδελφός από πέντε ζώντα αδέλφια". Ρωτησα χτες στο Ρουφ και μια κοπέλα εκει (δεν ξερω τι βαθμο ειχε) συμβουλευτηκε τα χαρτια και μου ειπε πως δικαιουμαι 6 μηνο.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Έχεις δίκιο, για την μειωμένη θητεία ισχύει το άρθρο 7 του Ν.3421/05 (ΦΕΚ τ. Α΄302/13-12-2005)

θα το αλλάξουμε.

Αντώνης

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Αντώνης »

Καλησπέρα,

Είμαι γεννημένος το 1987 και έχω αλλα 3 αδέρφια μεγαλύτερα (1 αγόρι και 2 κορίτσια). Ο αδερφός μου έχει κάνει ήδη μειωμένη θητεία και θέλω να ρωτησω αν και εγώ δικαιούμε 8μηνη.

Ευχαριστώ
στεφανος

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από στεφανος »

ειμαι ο 3ος απο τα 4 αδερφια, το τελευταιο κοριτσι. Ο 2ος ηταν εποπ και τωρα παρουσιαστηκε τον φλεβαρη για την κανονικη του θητεια καθως δεν ειχε 5 χρονια ως εποπ. Ο 1ος εχει κανει κανονικα την θητεια του.
και τα ερωτηματα ειναι.
θα με στειλουν στον τοπο διαμονης μου λογο του 2ου αδερφου που κανει την θητεια του τωρα;
Δικαιούμαι μειωμένη θητεία;
μπαινω κεεμ σπαρτης 6/3/2012.
Κωστας

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Κωστας »

Εχω την ιδια ερωτηση να κανω με τον αντωνη.. Κανουμε 8 ή 9 μηνες;
Kostas

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Kostas »

Καλησπέρα, Είμαι γεννημένος το 1985 και έχω αλλα 3 αδέρφια μεγαλύτερα (1 αγόρι και 2 κορίτσια). Ο αδερφός μου έχει κάνει ήδη μειωμένη θητεία και θέλω να ρωτησω αν και εγώ δικαιούμε 8μηνη. Ευχαριστώ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ρε παιδιά διαβάστε και το άρθρο η τις προηγούμενες απαντήσεις, δεν γίνεται να λέμε τα ίδια και τα ίδια
Agis

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Agis »

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μου πείτε εάν ξέρετε πόσους μήνες είναι η θητεία μου στον στρατό. Είμαι από πολύτεκνη οικογένεια 5 τέκνων στο σύνολο. Κατά σειρά ηλικίας είμαστε:1 κορίτσι,2 αγόρι (έχει ήδη πάει στρατό 6μηνο),3 αγόρι (σπουδάζει στο εξωτερικό εδώ και σχεδόν 1 χρόνο),4 εγώ (σπουδάζω και θέλω να διακόψω την αναβολή),5 κορίτσι (φέτος δίνει πανελλήνιες). Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι (πριν πάει φαντάρος ο αδελφός μου).
Από ότι διάβασα στο φόρουμ περίπτωση σαν τη δική μου δεν είδα και από όσο κατάλαβα από το άρθρο που έχετε στην ιστοσελίδα σας, εγώ πρέπει να θητεύσω 14μηνο, αφού για το τρίτο μεγαλύτερο αδελφό σε 5 ζώντα αδέλφια Δεν αναφέρονται πουθενά οι απαραίτητοι μήνες θητείας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν δικαιούσαι μειωμένη θητεία

επίσης η θητεία είναι 9 μήνες, τώρα που είδες εσύ ότι πρέπει να κάνεις 14 μήνες ένας θεός ξέρει...

Agis

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Agis »

Καλησπέρα,

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Για το 14μηνο όντως είπα βλακεία (δεν κατάλαβα σωστά τι έλεγε το άρθρο του ΓΕΣ).
σερραιος

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από σερραιος »

Λοιπον παιδες θελω επιβεβαιωση γτ πιο πανω διαβασα κατι κ θα παθαινα καρδιακο. Απο τη στρατολογια, μου ειχαν πει οκ Απλα δεν εχει σταλει ακομα ο φακελος μου στη μοναδα. Λοιπον στα 3 αδελφια ο πρωτος κανει 8. Στα 4 αδερφια οι 2 πρωτοι. Στους 6 και βαλε ολα τα αρσενικα 6μηνο. Στους 5 που ειμαστε εμεις ειμαι το δευτερο αγορι ασχετα που μεσολαβουν κοριτσια. Ο αδερφος μου εκανε 6μηνο.6 κι εγω εννοειται ε?EΥΧΑΡΙΣΤΩ
zilias

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από zilias »

Καλημέρα. Μια ερώτηση θέλω να κάνω εάν δικαιούμαι μειομενη Θητεία είμαστε 4 αδέλφια 3 αγόρια 1 κορίτσι ο πρώτος αδελφός μου είναι ΕΠΟΠ στις ειδικές δύναμης και δεν έχει πάει σαν φαντάρος και φυσικά δεν έχει πάρει το 8μινο μετά είναι η αδελφή μου και μετά ο αδελφός μου που έχει πάρει το 8μινο στο άρθρο λέει τα 2 μεγαλύτερα αλλα εφόσον το έχει πάρει μονο ο ένας το δικαιούμαι εγώ; Σαν τρίτος αδελφός *ο μεγαλύτερος αδελφός μου είναι ακόμα στο στρατό σαν ΕΠΟΠ*
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες