Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
χ

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από χ »

Δηλ εγω που ειμαι ο 2ος γιος αλλα το 3ο παιδι στη σειρα δν δικαιουμαι μειωμενη θητεια;(απο 4 αδερφια εννοω)
στρατιωτης

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από στρατιωτης »

Καλησπερα, ειμαστε 4 αδερφια κ εγω ειμαι ο 2ος γιος στη σειρα. Ο αδερφος μου ομως ο μεγαλος θα παντρευτει πριν μπω. Δεν εχει παει στρατο γιατι ειναι στην αστυνομια. Θα κανω 8μηνο η 9μηνο?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

στρατιωτης έγραψε:Καλησπερα, ειμαστε 4 αδερφια κ εγω ειμαι ο 2ος γιος στη σειρα. Ο αδερφος μου ομως ο μεγαλος θα παντρευτει πριν μπω. Δεν εχει παει στρατο γιατι ειναι στην αστυνομια. Θα κανω 8μηνο η 9μηνο;


Αν είχες διαβάσει το άρθρο που έχουμε στο φόρουμ η προηγούμενα μηνύματα θα διάβαζες ότι μειωμένη θητεία δικαιούνται " Οι δύο μεγαλύτεροι αδελφοί από 4 ζώντα αδέλφια "

Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Δεν βρήκα ανάλογη απάντηση οπότε θα ρωτήσω.4 παιδιά, είμαι μοναχογιος.8μηνο κάνω;

Edit: Το βρήκα,8μηνο κάνω!
Και όσοι άλλοι έχουν την ίδια απορία ας δουν εδώ
""Ο τέταρτος και οι μικρότεροι από αυτόν αδελφοί από έξι ζώντα αδέλφια, ο δεύτερος αδελφός από πέντε ζώντα αδέλφια και ο μόνος ή μεγαλύτερος αδελφός από τρία ή τέσσερα ζώντα αδέλφια""

Πάντως υπάρχουν ασάφιες στο κείμενο.
Π. Χ. Λέει στην 6μηνη θητεία: "Όλοι οι αδελφοί σε οικογένειες με έξι ή περισσότερα ζώντα αδέλφια"
ενώ στην 8μηνη γράφει: "Ο τέταρτος και οι μικρότεροι από αυτόν αδελφοί από έξι ζώντα αδέλφια", διευκρινίζει δηλαδή ότι δεν κάνουν όλοι εξάμηνο Εικόνα

Επίσης πουθενά δεν γράφει τι ισχύει για μοναχογιο 5τεκνης οικογένειας.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Kbs2011 έγραψε:Δεν βρήκα ανάλογη απάντηση οπότε θα ρωτήσω.4 παιδιά, είμαι μοναχογιος.8μηνο κάνω;

Edit: Το βρήκα,8μηνο κάνω!
Και όσοι άλλοι έχουν την ίδια απορία ας δουν εδώ
""Ο τέταρτος και οι μικρότεροι από αυτόν αδελφοί από έξι ζώντα αδέλφια, ο δεύτερος αδελφός από πέντε ζώντα αδέλφια και ο μόνος ή μεγαλύτερος αδελφός από τρία ή τέσσερα ζώντα αδέλφια""

Πάντως υπάρχουν ασάφιες στο κείμενο.
Π. Χ. Λέει στην 6μηνη θητεία: "Όλοι οι αδελφοί σε οικογένειες με έξι ή περισσότερα ζώντα αδέλφια"
ενώ στην 8μηνη γράφει: "Ο τέταρτος και οι μικρότεροι από αυτόν αδελφοί από έξι ζώντα αδέλφια", διευκρινίζει δηλαδή ότι δεν κάνουν όλοι εξάμηνο Εικόνα

1.Επίσης πουθενά δεν γράφει τι ισχύει για μοναχογιο 5τεκνης οικογένειας.



6μηνο, για τις ασάφειες μπορείς να απευθυνθείς στην στρατολογία Εικόνα

IronHead
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 1:54 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από IronHead »

Γειά σας,Θα ήθελα να ρωτήσω αν θεωρούμαι πολύτεκνος, ή όχι,(ή τι μπορώ να κάνω για να θεωρηθώ, αν μπορώ) γιατί η κατάσταση έχει ως εξής:

Οι γονείς μου με γέννησαν, χώρισαν, ξαναπαντρεύτηκαν και έκαναν ένα παιδί ο καθένας με άλλο γονέα.

Κάθε τεκμηριωμένη άποψη είναι δεκτή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

IronHead έγραψε:Γειά σας,Θα ήθελα να ρωτήσω αν θεωρούμαι πολύτεκνος, ή όχι,(ή τι μπορώ να κάνω για να θεωρηθώ, αν μπορώ) γιατί η κατάσταση έχει ως εξής:

Οι γονείς μου με γέννησαν, χώρισαν, ξαναπαντρεύτηκαν και έκαναν ένα παιδί ο καθένας με άλλο γονέα.

Κάθε τεκμηριωμένη άποψη είναι δεκτή.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.



Διάβασε το άρθρο

kostasant
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2011 3:51 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από kostasant »

Καλησπέρα παιδιά! Εχω μια απορία! Ισως μπορείτε να με βοηθήσετε! Ειμαι προστάτης της οικογένειας, έχει πεθάνει ο πατέρας μου, και η οικογένεια μου θεωρείται επίσημα πολύτεκνη (εχω αλλες τρεις αδερφες) από τον αρμόδιο οργανισμό. Γνωρίζει κανείς σας πόση μειωμένη θητεία δικαιούμαι; Παίρνω τηλ και στα στρατολογικά γραφεία αλλά δυστυχώς δεν το σηκώνουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

kostasant έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Εχω μια απορία! Ισως μπορείτε να με βοηθήσετε! Ειμαι προστάτης της οικογένειας, έχει πεθάνει ο πατέρας μου, και η οικογένεια μου θεωρείται επίσημα πολύτεκνη (εχω αλλες τρεις αδερφες) από τον αρμόδιο οργανισμό. Γνωρίζει κανείς σας πόση μειωμένη θητεία δικαιούμαι; Παίρνω τηλ και στα στρατολογικά γραφεία αλλά δυστυχώς δεν το σηκώνουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Kαλησπέρα,8 μήνες θα κάνεις

γιαννης317

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από γιαννης317 »

Καλησπερα. Εχω 2 αδερφια απο τον πρωτο γαμο της μητερας μου και 3 απο τον πρωτο γαμο του πατερα μου. Απο τον μεταξυ τους γαμο ειμαι μονο εγω. Ο πατερας μου εχει πεθανει. Δικαιουμαι 6μηνη θητεια λογω οικογενειας με 6 παιδια η οχι επειδη ειναι ετεροθαλη?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

γιαννης317 έγραψε:Καλησπερα. Εχω 2 αδερφια απο τον πρωτο γαμο της μητερας μου και 3 απο τον πρωτο γαμο του πατερα μου. Απο τον μεταξυ τους γαμο ειμαι μονο εγω. Ο πατερας μου εχει πεθανει. Δικαιουμαι 6μηνη θητεια λογω οικογενειας με 6 παιδια η οχι επειδη ειναι ετεροθαλη;


Αδέλφια θεωρούνται όσα προέρχονται από τους ίδιους γονείς ή από κοινό πατέρα ή μητέρα

Galadian

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Galadian »

Καλησπέρα 2 ερώτησης θέλω να κάνω... Πρώτον τι χαρτιά πρέπει να δηλώσω στο στρατόπεδο που θα αποδεικνύουν ότι είμαι πολύτεκνος και μια δεύτερη ερώτηση είμαστε 4 αδέρφια σύνολο 3 αγόρια 1 κορίτσι εγώ είμαι ο τέταρτος ο πρώτος αδελφός είναι αξιωματικός στο στρατο ο δεύτερος έχει πάει φαντάρος και έχει χρησιμοποίηση το δικαίωμα του για μειωμένη θητεία εγώ σαν τρίτος αδελφός μπορώ να το χρησιμοποιήσω εφόσον ο πρώτος αδελφός μου δεν το έχει κάνει; Ευχάριστο
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Galadian έγραψε:Καλησπέρα 2 ερώτησης θέλω να κάνω... Πρώτον τι χαρτιά πρέπει να δηλώσω στο στρατόπεδο που θα αποδεικνύουν ότι είμαι πολύτεκνος και μια δεύτερη ερώτηση είμαστε 4 αδέρφια σύνολο 3 αγόρια 1 κορίτσι εγώ είμαι ο τέταρτος ο πρώτος αδελφός είναι αξιωματικός στο στρατο ο δεύτερος έχει πάει φαντάρος και έχει χρησιμοποίηση το δικαίωμα του για μειωμένη θητεία εγώ σαν τρίτος αδελφός μπορώ να το χρησιμοποιήσω εφόσον ο πρώτος αδελφός μου δεν το έχει κάνει; Ευχάριστο


Δεν δικαιούσαι μειωμένη θητεία

KostasKar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 25, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από KostasKar »

Καλησπέρα σας! Είμαστε συνολικά 5 αδέρφια στην οικογένειά μου (3 αγόρια και 2 κορίτσια). Εγώ είμαι ο δεύτερος μεγαλύτερος αδερφός (όσον αφορά τα αγόρια) και τέταρτος στη σειρά συνολικά (και από τα 5 αδέρφια). Νομίζω δικαιούμαι 6-μηνη θητεία, σωστά;

30 Ιανουαρίου παρουσιάζομαι στο Ναύπλιο. Θα πρέπει να τα έχω κάνει από πριν τα χαρτιά για τη μειωμένη θητεία; Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει, ευχαριστώ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης