Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
γιωργος

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από γιωργος »

Λοιπον ηθελα να ρωτησω. Ειμαστε λοιπον 4 αδερφια,3 κοριτσια κι εγω το μοναδικο αγορι! Μειωνεται σε μενα η θητεια ή οχι;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από dn24 »

γιωργος έγραψε:Λοιπον ηθελα να ρωτησω. Ειμαστε λοιπον 4 αδερφια,3 κοριτσια κι εγω το μοναδικο αγορι! Μειωνεται σε μενα η θητεια ή οχι;


Καλησπέρα φίλε μου, εδώ Έχει γίνει η ερώτηση και απάντηση στην ίδια ακριβώς ερώτηση 1 σελίδα πίσω.

Ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
νικος

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από νικος »

Καλησπερα. Ειμαι το 2ο αγορι απο πολυτεκνη οικογενεια και απ'οτι καταλαβα δικαιουμαι 8μηνη θητεια. Εχω 2 ερωτησεις. Διαβασα σε καποια σελιδα του φορουμ πως οσοι δικαιουνται 8μηνη θητεια πανε στα συνορα αρχικα. Ισχυει; Και 2ον επειδη ειμαι φοιτητης αν κανω τα χαρτια μου να παω, θα ειμαι σε θεση να παρακολουθω τη σχολη η στις εξεταστικες μονο;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από dn24 »

νικος έγραψε:Καλησπερα. Ειμαι το 2ο αγορι απο πολυτεκνη οικογενεια και απ'οτι καταλαβα δικαιουμαι 8μηνη θητεια. Εχω 2 ερωτησεις. Διαβασα σε καποια σελιδα του φορουμ πως οσοι δικαιουνται 8μηνη θητεια πανε στα συνορα αρχικα. Ισχυει; Και 2ον επειδη ειμαι φοιτητης αν κανω τα χαρτια μου να παω, θα ειμαι σε θεση να παρακολουθω τη σχολη η στις εξεταστικες μονο;


Φίλε Νίκο καλησπέρα, και εκ'των προτέρων σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ για την ερώτηση σου. Πάμε στο ερώτημα σου.

Καταρχήν φίλε Νικόλα, δεν μας είπες πόσα αδέρφια είστε. Ναι μεν πολύτεκνη, αλλά πόσα; Διότι αν είστε 5 ή 6 αδέρφια υπό Προϋποθέσεις δικαιούσαι 6μηνη θητεία.

Ως προς τα ερωτήματα σου, το που θα μετατεθείς, έχουμε ξανατονίσει ότι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες, όπως η ειδικότητα σου και το βίσμα που έχει ο καθένας. Πάτε παραμεθόριο κατα κανόνα (πλην των εξαιρέσεων που προανέφερα).

Δεν υπάρχει περίπτωση να παρακολουθείς την σχολή, δεν μας είπες επίσης σε τι σχολή είσαι φοιτητής. Αν φοιτείς σε ΙΕΚ, δεν δικαιούσαι φοιτητική άδεια .

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
νικος

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από νικος »

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Ειμαστε 4 παιδια οποτε δεν δικαιουμαι 6μηνη θητεια. Φοιτω στο ΕΜΠ ως ηλεκτρολογος μηχανικος. Οταν λετε ειδικοτητα τι ακριβως εννοειται?
S1991
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 29, 2014 1:40 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από S1991 »

Καλησπερα. Επειδη προκειται να μπω στον στρατο τον νοεμβριο και ειμαι μελος πολυτεκνης οικογενειας θα ηθελα να σας ρωτησω εαν το πιστοποιητικο απο το δημο μπορω να το καταθεσω στα κεπ η΄ στο στρατολογικο γραφειο πριν Μπω η αναγκαστικα μετα; Σας ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πριν μπεις στην διαδικασία να γράψεις ένα μήνυμα θα πρέπει να ψάξεις και αντίστοιχα άρθρα.

Μειωμένη στρατιωτική θητεία
Κώστας

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Κώστας »

Καλησπέρα, είμαι δεκαεφτά χρονών και στις είκοσι γενάρη πέρασα από περιοδεύων. Αυτό όμως που δεν ξέρω είναι το πότε θα μπορέσω να πάρω αυτό που λέμε χαρτί αναβολής για να το καταθέσω στο γραφείο το οποίο πέρασα από περιοδεύων, διότι σπουδάζω σε επαγγελματικό λύκειο (ΕΠΑΛ) έχω χάσει χρονιά και πηγαίνω στην δευτέρα τάξη. Επιπλέον έχω δύο ανήλικα αδέρφια (από την πλευρά της μητέρας μου, από τον πατέρα μου δεν ξέρω) και είμαι ο πρωτότοκος αν μπορείτε, απαντήστε μου σχετικά για το πόσους μήνες θα διαρκέσει η θυτεία μου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ραφαηλ

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από ραφαηλ »

Γεια σας θελω να σας κανω μια ερωτηση ειμαστε τεσσερα παιδια και ο αδερφοσμου ο μεγαλητερος εχει παρει μιωμενει θητεια και εχει δικια του οικογενια μπορω να παρω και εγω μιωμενει θητεια
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από dn24 »

ραφαηλ έγραψε:Γεια σας θελω να σας κανω μια ερωτηση ειμαστε τεσσερα παιδια και ο αδερφοσμου ο μεγαλητερος εχει παρει μιωμενει θητεια και εχει δικια του οικογενια μπορω να παρω και εγω μιωμενει θητεια


Και να μην είχε ασκήσει το δικαίωμα της μειωμένης θητείας, το δικαίωμα αυτό δεν μεταφέρεται. Οπότε δυστυχώς όχι φίλε μου, δεν μπορείς. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από gimitrop »

Είμαι δεύτερος γιος οικογένειας 4 παιδιών, παρουσιάζομαι το Μάρτιο και μου είπαν ότι θα κάνω μειωμένη θητεία (8μηνο)
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από dn24 »

gimitrop έγραψε:Είμαι δεύτερος γιος οικογένειας 4 παιδιών, παρουσιάζομαι το Μάρτιο και μου είπαν ότι θα κάνω μειωμένη θητεία (8μηνο)


Και πολύ σωστά σου είπαν!

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από gimitrop »

dn24 έγραψε:
gimitrop έγραψε:Είμαι δεύτερος γιος οικογένειας 4 παιδιών, παρουσιάζομαι το Μάρτιο και μου είπαν ότι θα κάνω μειωμένη θητεία (8μηνο)


Και πολύ σωστά σου είπαν!



Το παλικάρι από πάνω που είναι επίσης 4 αδέρφια γιατί θα κάνει πλήρη θητεία; Επειδή ο αδερφός του έχει κάνει δική του οικογένεια;
George

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από George »

Είμαστε 4 αδέρφια, τρία αγόρια και ένα κορίτσι κατά σειρά. εγώ είμαι ο τριτος, ο δεύτερος έχει πάρει Ι5 και μου είπαν ότι με μία αίτηση μεταβίβασης του δικαιώματος του μπορώ να υπηρετησω 8 μήνες αντί για 9. είναι αλήθεια ή μαλακια;
akyro

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από akyro »

Εξαρτάται αν έχει κριθεί ακατάλληλος όχι μόνο για στράτευση αλλά γενικά και για εργασία, πχ αναπηρία.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης