Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πανος Μ

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Πανος Μ »

Παιδια καλησπερα και καλο μηνα. Στις 14 του μηνα παρουσιαζομαι. επειδη εχω ψαξει και δεν εχει ξεκαθαρίσει το τοπιο , μπορει καποιος να μου απαντησει στο εξης: Ειμαι 5ο παιδι και η σειρα παει αγορι κοριτσι αγορι κοριτσι αγορι. Τα δυο πρωτα ειναι απο προηγουμενο γαμο του πατερα μου. Δικαιουμαι μειωμενη θητεια; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γιώργος

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα παιδιά, έχω διαβάσει τα παραπάνω άλλα δεν έχω βρει απάντηση στην κατηγορία που ανήκω θα εκτιμούσα την βοήθεια σας. Θέλω να ρωτήσω αν ισχύει και για τους 2 (Β και Γ) "Οι δυο μεγαλύτεροι αδελφοί από 4 ζώντα αδέρφια'' δικαιούνται 8 μήνη θητεία (Α. Κορίτσι (29) , Β. Αγόρι (24) δίδυμος, Γ. Αγόρι (24) δίδυμος, Δ. Κορίτσι 19)

Αντώνης

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Αντώνης »

Καλησπέρα ειμαι ο μεγαλύτερος από τα άλλα 2 ανηλικα αδελφια μου το ένα ειναίσθημα 10 και το αλλο 16 ο πατέρας μου έχει πρόβλημα καρδια και δεν δουλευει ουτε και η μάνα μου δεν δουλεύει θέλω να ρωτήσω πόσους μήνες θα κάνω θητειας
JohnG

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από JohnG »

KΑλησπερα,

ειμαι πολυτεκνος και δικαιουμε μειωμενη θητεια. Στο Σημειωμα Καταταξης λεει οτι πρεπει να φερω μαζι μου πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης (εφοσον δικαιουμε μειωμενη θητεια).

Ωστοσο, διαβαζω οτι για την μειωμενη θητεια η αιτηση γινεται στην Στρατολογια. Τι κανω;

Ευχαριστω!

359λελε

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από 359λελε »

Είναι επίσημο. Η νέα μειωμένη θητεία για 3τεκνους και πολύτεκνους πιάνει και όσους υπηρετούν ήδη. Κάνετε μια αίτηση στην στρατολογία και απολύεστε.
Άβαταρ μέλους
Κωστας 13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2019 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Κωστας 13 »

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω είμαι ομογενής 33 ετών με 1παιδι (έχω μία αδερφή πιο μεγάλη και ένα πιο μικρό αδερφό) ενώ πριν 6μηνες μου είχαν πει στο ρουφ για 3μηνη θητεία τώρα που ήμουνα θηβα μου είπαν ότι είμαι 9μηνο και με στείλανε στη Χίο.. Γνωρίζει κάποιος πόσο είναι η θητεία μου και που πρέπει να απευθυνθώ.

alex27
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 21, 2019 1:50 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από alex27 »

Καλησπέρα. Πήγα στην στρατολογία στο ΡΟΥΦ και μου είπαν ότι δικαιούμαι μειωμένη θητεία (6 μήνες) επειδή ο πατέρας μου είναι πολύτεκνος. Όταν δηλαδή καταταγώ θα πρέπει να δώσω πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης για στρατολογική χρήση προκειμένου να κάνω μειωμένη θητεία. Ωστόσο, οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και τα 3 ετεροθαλή αδέλφια μου είναι από δύο διαφορετικές μητέρες με κοινό κηδεμόνα τον πατέρα μου. Άρα, στο πιστοποιητικό μου φαίνομαι μόνο εγώ και η μητέρα μου. Τα δύο αδέρφια μου φαίνονται στην οικογενειακή μερίδα του πατέρα μου με την τωρινή του σύζυγο και το άλλο ένα στην μερίδα της δικής του μητέρας.Η ερώτηση μου λοιπόν είναι η εξής: Πώς θα φανεί ότι στο πιστοποιητικό που μου ζήτησαν ότι είναι πολύτεκνος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

costaser
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 18, 2020 3:36 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από costaser »

Γεια σας.Ειμαι ο μονος γιος και εχω 3 αδερφες.

Δικαιουμαι 6μηνη θητεια;

Pk9
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2020 3:06 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Pk9 »

Μάγκες εγώ είμαι πολύτεκνος με άλλα 3 αδέρφια και 1 εγώ 4. Δικαιούμαι 8 μηνό, γιατί εξάμηνο δεν θέλω καθώς είμαι Ειδικές δυνάμεις και θέλω τα μόρια!
Μειωμένος

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Μειωμένος »

Θα δοκιμάσω να ρωτήσω Κι εγώ.
Αεροπορία, είμαστε 4 αδέλφια (οι ηλικίες των άλλων δεν έχουν σημασία απ' ότι έχω καταλάβει), με τα τωρινά δεδομένα δικαιούμαι 6/8/9 μήνες;
Κι επίσης, πάει παραμεθόριο επειδή είναι μειωμένη;
ilias-1611
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2020 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από ilias-1611 »

Εμένα σε 2 τηλέφωνα που πήρα στρατολογία πάντως μου είπαν ότι πλέον (απ' το 2019 που άλλαξε η μειωμένη θητεία δηλαδή), από 4 παιδιά και πάνω, όλοι δικαιούνται 6μηνο και σε Αεροπορία/Ναυτικό.

Δηλαδη,

3 παιδιά, όλα:8 μήνες για ΣΞ,9 μήνες για ΠΑ/ΠΝ

4 και παραπάνω παιδιά, όλα:6 μήνες σε ΣΞ/ΠΑ/ΠΝ

Κρατάω πισινή μέχρι να την αιτηθώ και να εγκριθεί βέβαια, και θα ενημερώσω πάλι τότε.

Δερμάτινος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:09 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από Δερμάτινος »

ilias-1611 έγραψε:Εμένα σε 2 τηλέφωνα που πήρα στρατολογία πάντως μου είπαν ότι πλέον (απ' το 2019 που άλλαξε η μειωμένη θητεία δηλαδή), από 4 παιδιά και πάνω, όλοι δικαιούνται 6μηνο και σε Αεροπορία/Ναυτικό.

Δηλαδη,

3 παιδιά, όλα:8 μήνες για ΣΞ,9 μήνες για ΠΑ/ΠΝ

4 και παραπάνω παιδιά, όλα:6 μήνες σε ΣΞ/ΠΑ/ΠΝ

Κρατάω πισινή μέχρι να την αιτηθώ και να εγκριθεί βέβαια, και θα ενημερώσω πάλι τότε.

Η αίτηση γίνεται μετά την κατάταξη;
Άβαταρ μέλους
ArmyOfficer
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2020 2:36 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από ArmyOfficer »

Καλησπέρα! Διάβασα το ΦΕΚ Από ότι κατάλαβα για τους πολύτεκνους δεν αλλάζει κάτι σωστά; Άρα θα κάνουν 6μηνη θητεία! Ας απαντήσει κάποιος!

teosigkouIMBACK
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:29 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Πολύτεκνοι

Δημοσίευση από teosigkouIMBACK »

ArmyOfficer έγραψε:Καλησπέρα! Διάβασα το ΦΕΚ Από ότι κατάλαβα για τους πολύτεκνους δεν αλλάζει κάτι σωστά; Άρα θα κάνουν 6μηνη θητεία! Ας απαντήσει κάποιος!



Ναι, αυτό είπα και πριν, ο νόμος του 2005 που καθορίζει την εξάμηνη θητεία για όσους την δικαιούνται (ΜΚΕ, πολύτεκνους, κλπ) δεν καταργήθηκε με το νέο ΦΕΚ ούτε αναφέρει κάποιες αλλαγές οπότε συνεχίζει να ισχύει.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες