Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
zalpar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 13, 2014 10:45 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από zalpar »

Greek_Army σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτά τα είχα δει και γι αυτο πήρα το έναυσμα να ρωτήσω για να σιγουρευτώ.

Δεν ήμουν σίγουρος αν απαιτείται να είναι και οι 2 ανω των 70 ή επειδη ειναι ηδη συνταξιούχοι δεν ήξερα αν ισχύει :)

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Τα off topic ερωτήματα σβήνονται, διάβασε τους κανόνες του φόρουμ και χρησιμοποίησε την φόρμα αναζήτησης για να βρεις τα θέματα που θέλεις.

Σπύρος

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Σπύρος »

Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι εδώ και τρία χρόνια. Εγώ είμαι ο μεγαλύτερος υιός της οικογένειας 21 χρονών. Η μητέρα έχει αναλάβει την επιμέλεια εμού και του αδερφού μου (μαθητής Γ' Λυκείου). Αυτή τη στιγμή και οι δύο γονείς εργάζονται. Δικαιούμε με κάποιο τρόπο μειωμένη θητεία;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σπύρος έγραψε:Γειά σας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι εδώ και τρία χρόνια. Εγώ είμαι ο μεγαλύτερος υιός της οικογένειας 21 χρονών. Η μητέρα έχει αναλάβει την επιμέλεια εμού και του αδερφού μου (μαθητής Γ' Λυκείου). Αυτή τη στιγμή και οι δύο γονείς εργάζονται. Δικαιούμε με κάποιο τρόπο μειωμένη θητεία;


Όχι.

SteveMc
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 01, 2014 4:32 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από SteveMc »

zalpar έγραψε:Greek_Army σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτά τα είχα δει και γι αυτο πήρα το έναυσμα να ρωτήσω για να σιγουρευτώ.

Δεν ήμουν σίγουρος αν απαιτείται να είναι και οι 2 ανω των 70 ή επειδη ειναι ηδη συνταξιούχοι δεν ήξερα αν ισχύει :)

Μήπως γνωρίζει κανένας τα διακιολογητικά που χρειάζονται για την συγκεκριμένη περίπτωση;

Άβαταρ μέλους
konza1990
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιουν 16, 2014 4:49 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από konza1990 »

Καλησπερα.οσον αφορα τη μεταθεση.

εγω παρουσιαζομαι 16 σεπτεμβριου Καλαματα και ειμαι απο θεσσαλονικη.

ποτε πρεπει να αναφερω και να παω το αναλογο χαρτι που δειχνει οτι ειμαι 8μηνος;(εχασα τον μπαμπα μου)

Άβαταρ μέλους
geoponos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Φεβ 26, 2014 8:46 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από geoponos »

Επικοινώνησε με το στρατολογικό γραφείο στο οποίο ανήκεις και θα σου πούνε. Γενικά και μέχρι το τέλος να τα πας δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά καλό είναι όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Ιάσονας

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Ιάσονας »

Καλησπέρα!Είμαι ορφανός από τον ένα γονέα και ο μεγαλύτερος αδερφός μου πήρε παθολογικό Ι5 λόγω επάρατης νόσου. Εγώ θα υπηρετήσω 8 ή 9 μήνες; Ευχαριστώ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για να υπηρετήσεις 8 μήνες θα πρέπει ο αδερφός σου να περάσει από την Ανωτάτη επιτροπή του στρατού και αν κριθεί πως είναι ανίκανος για εργασία τότε θα κάνεις μειωμένη θητεία.
Άβαταρ μέλους
spiros9
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 25, 2014 1:37 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από spiros9 »

Έχει σημασία αν έχεις ανήλικο αδερφό-αδερφή όταν είσαι προστάτης οικογενείας;(1 γονέας - 3 αδέρφια)
χανιώτις ζαννής

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από χανιώτις ζαννής »

Καλημερα σας εγω ειμαι γιος αγαμης μητερας οχι αναγνωρισμενος απ τον πατερα μου. Μας χει παρατησει απ την ημερα της γενας δεν εργαζομαι πουθενά ουτε η μανα μου, η μανα μου παίρνετ αναπηρικη συνταξη απ'τον παππου μου που ηταν αναπηρος πολεμου κ ενα ενοικιο απο περιπτερο στο ονομα της μανας μου και της θειας μου... Ειμαστε πολυ δυσκολα οικονομικα... Γινετε καποια μειωμενη θητεια για εμενα; Εχω τελειώση μονο δευτέρα Γυμνασίου... Τι γινεται στιν περιπτωση μου; Ευχαριστώ πολυ!
kapetanios1234
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από kapetanios1234 »

Καλησπέρα σας. Έχω γεννηθεί Γερμανία. Είμαι δηλωμένος από τότε που γεννήθηκα μέχρι και σήμερα στην Γερμανία. Είμαι ορφανός από πατέρα. Δευτερότοκος υιός. Έχω παρακολουθήσει όλες τις σχολικές χρονιές στην Γερμανία εκτός της Γ λυκείου, βέβαια εκείνο το χρονικό διάστημα δεν ξεδηλώθηκα από την Γερμανία. Δικαιούμαι μειωμένη θητεία (τρίμηνη η εξάμηνη); Ευχαριστώ
giwrgos_25

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από giwrgos_25 »

Καλησπερα παιδια, ηθελα να ρωτησω... Εχω χασει και τους δυο γονεις μου και παρουσιαζομαι την τριτη, ξερει κανεις τι δικαιωματα μπορει να εχω;(μεταθεση, θεμα χρηματων... Κλπ)
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Nassos »

Δικαιούσαι 6μηνη θητεία, αν όμως έχει και μικρότερα αδέλφια που είναι ανίκανα εργασίας, δικαιούσαι απαλλαγή.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες