Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
George22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 6:11 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από George22 »

Παιδιά καλησπέρα,
Είδα ότι υπάρχει θέμα για τη μειωμένη θητεία αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι πιο συγκεκριμένο επειδή ο καθένας (ακόμα και μέσα από τη στρατολογία) μου λέει τα δικά του.

Παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες. Έχει πεθάνει ο πατέρας μου αλλά έχω 1 αδερφό ΕΤΕΡΟΘΑΛΗ μεγαλύτερο. Κάποιοι από τη στρατολογία μου λένε πως δε δικαιούμαι μειωμένη θητεία επειδή έχω μεγαλύτερο αδερφό και είναι από τον ίδιο πατέρα. Άλλοι μου λένε πως δικαιούμαι επειδή είναι ετεροθαλής και δεν έχει σχέση με τη δική μου οικογένεια. Ξέρει κανείς τι μπορεί να ισχύει;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
jpap
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 12:10 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από jpap »

Εχω κι εγω παρομοιο θεμα με τον αποπανω (ετεροθαλη αδερφια) Με τη διαφορα οτι ο πατερας μου πεθανε προσφατα. Δεν πρεπει τωρα να θεωρουμαι προστατης της μητερας μου;
George22
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 6:11 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από George22 »

jpap έγραψε:Εχω κι εγω παρομοιο θεμα με τον αποπανω (ετεροθαλη αδερφια) Με τη διαφορα οτι ο πατερας μου πεθανε προσφατα. Δεν πρεπει τωρα να θεωρουμαι προστατης της μητερας μου;


Ένας από τη στρατολογία μου είπε πως από τη στιγμή που έχω μεγαλύτερο ετεροθαλή αδερφό και είναι από τον ίδιο πατέρα, δε δικαιούμαι μειωμένη θητεία. Ένας άλλος πάλι (από τη στρατολογία κι αυτός), μου είπε πως από τη στιγμή που είναι ετεροθαλής αδερφός δικαιούμαι κανονικότατα μειωμένη θητεία. Άντε βγάλε άκρη...
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια ας μου απαντησει κ μενα καποιος χριστιανος... Περνουν το μωρακι μου στο ναυτικο (δεν εβαλε βυσμα) γιατι ολοι αυτο μας ρωτανε :P ειναι 24 χρονων εχει μεγαλυτερη αδερφη παντρεμενη. Η μητερα του ειναι μεγαλη σε ηλικια σχετικα κ δεν δουλευει πλεον ο πατερας του εχει πεθανει εδω κ χρονια. Ποση ειναι κανονικα η θητεια στο ναυτικο; Κ κεινος βαση τα παραπανω ποσο θα κανει; Ευχαριστω εκ των προτερων Ρε παιδες
woosi
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 21, 2009 1:38 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από woosi »

Καλησπερα σας παιδια και μπραβο για το πολυ χρησιμο φορουμ σας.

Μπαινω φανταρος τον Νοεμβρη και θα ηθελα να ρωτησω το εξης μιας και δεν καταλαβα ακριβως απο το γνωστο αρθρο που διαβασα.

Οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι εδω και παρα πολλα χρονια Η μητερα μου δεν εργαζεται (ειναι παντρεμενη με πολιτικο γαμο εδω και καποια χρονια) και ο πατερας μου ειναι καρκινοπαθης. Θεωρουμαι προστατης οικογενειας αρα εχω δικαιωμα να κανω 9μηνο;

Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα.
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπηκα φεβρουαριο του 2009 και με τον νεο νομο θα κανω 11μηνο. Ο πατερας μου δεν ζει αλλα εχω μεγαλυτερο αδερφο και δεν δικαιουμαι το 9μηνο. Τωρα που παντρευεται τον σεπτεμβρη αλλαζει η οικογενειακη κατασταση; Γινομαι εγω προστατης οικογενειας;

nickosps
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από nickosps »

Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι μειωμένη στρατιωτική θητεία. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι, μένω με την μητέρα μου και έχω ανήλικο αδερφό. Θεωρούμαι προστάτης οικογένειας; Επίσης παίζει ρόλο πότε θα ενηλικιωθεί ο αδερφός μου; Έχω αναβολή εως το 2011. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Επίσης, άγαμη μητέρα θεωρείται αυτή που δεν παντρεύτηκε ποτέ, ή και αυτή που έχει χωρίσει; Ο αδερφός μου πάει σχολείο και δεν μπορεί να εργαστεί.

ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

nickosps έγραψε:Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι μειωμένη στρατιωτική θητεία. Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι, μένω με την μητέρα μου και έχω ανήλικο αδερφό. Θεωρούμαι προστάτης οικογένειας; Επίσης παίζει ρόλο πότε θα ενηλικιωθεί ο αδερφός μου; Έχω αναβολή εως το 2011. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. Επίσης, άγαμη μητέρα θεωρείται αυτή που δεν παντρεύτηκε ποτέ, ή και αυτή που έχει χωρίσει; Ο αδερφός μου πάει σχολείο και δεν μπορεί να εργαστεί.

το μονο που μπορω να σε πω ειναι οτι σιγουρα θα εχεις μειωμενη θητεια γιατι εισαι προστατης...
Anonymous

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημερα! Με πατερα που εχειπανω απο 67% αναπηρια αλλα δουλευει, δικαιουμαι μειωμενη;
αντρέας
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2009 6:17 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από αντρέας »

Γεια σας, παρουσιάστηκα το Νοέμβριο στην Τρίπολη στο πεζικό, θέλω να σας ρωτήσω το εξής. Λόγω του πατέρα μου δικαιούμαι 8μηνη θητεία. Μου είπαν πήρα το πιστοποιητικό από το μητρώο Αρρένων στο δημαρχείο και με μια αίτηση το κατέθεσα στο Ρουφ. Μου είπαν ότι αυτοί θα ειδοποιήσουν την Τρίπολη. Ένα άλλο παιδί όμως μου είπε όμως ότι στην Τρίπολη πρέπει να σταλεί στο στρατόπεδο με fax το πιστοποιητικό. Ξέρετε τι γίνεται; Γιατί μέχρι αύριο πρέπει να γίνει ότι είναι να γίνει. Από το δήμο μου έδωσαν ένα πιστοποιητικό. Ευχαριστώ.

Θοδωρης

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Θοδωρης »

Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα. Εγω που θα υπηρετησω 9 μηνες στο στρατο ξηρας λογο του οτι ειμαι προστατης, υπαρχε περιπτωση να κανω πλεον λιγοτερο μετα απο τον νομο για 9 μηνες στον στρατο ξηρας;
Και τελος θ ηθελα να ρωτησω το εξεις. Ειμαι με αναβολη απο το φεβρουριο του 09. Ποτε θα με καλεσουν ξανα. Ποιο μηνα?
Tasos18
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 5:15 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Tasos18 »

Καλημερα! Αν ξερει καποιος να μου πει ποσους μηνες θα κανω επειδη ειμαι προστατης. Αλλοι μου λενε 8 αλλοι 6 αλλοι 3...
οποιος ξερει να μου πει.
Ευχαριστω... !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tasos18 την Κυρ Μαρ 14, 2010 5:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nick

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από nick »

Γεια σας! Ειμαι ελληνας καταδρομεας και θελω να ρωτησω το εξης. Εχω χασει τον πατερα μου εδω και 1.5 χρονο περιπου. Αυτο ομως δεν το εχω δηλωσει στο στρατο για να υπηρετησω 8 μηνες. Θελω να το δηλωσω τωρα αλλα υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω κατηγοριες για ψευδεις δηλωσεις;(οτι ζει ο πατερας μου) και αν οχι τι χαρτια ακριβως χρειαζονται; Και που πρεπει να τα παω στη στρατολογια στην πολη μου η στη στρατολογια του στρατοπεδου οπου υπηρετω; ΕυχαριστΩ!
Αndo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2010 9:02 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Δημοσίευση από Αndo »

Γεια σας παιδιά,Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι εδώ και πολλά χρόνια. Η μητέρα μου είναι έκτοτε ανύπαντρη. Έχω μια μικρότερη αδερφή αλλά ενήλικη. Την κηδεμονία και των δύο έχει η μητέρα μου. Παρακαλώ πείτε μου, δικαιούμαι μειωμένη θητεία;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης