Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kalispera

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από kalispera »

Καλησπερα

Εγω ειχα παει πριν μια βδομαδα και δεν ειχε φτασει ακομα ο φακελος ενω ειχα ερθει αφου φτασει το email

Οποτε τσαμπα...

Ειχε κανεις παρομοια εμπειρια; Ποτε πηγατε?
vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από vangelis »

Από όσους υπάγονται στη Στρατολογία Πειραιά, είναι κανένας που ήταν να καταταγεί στις 17/7 ή αργότερα και τον έχουν δεχτεί στην Επιτροπή;
kostastns

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από kostastns »

Καλησπέρα παιδιά,
Μπορεί να μου πει κάποιος τι ώρα ανοίγει το 401 γιατι δεν το βρίσκω πουθενά;
Επίσης, πέρα από ταυτότητα και γνωμάτευση ψυχιάτρου χρειάζεται να πάρω κάτι άλλο μαζί μου;(Πάω για απαλαγή)
Edwwww

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Edwwww »

kostastns έγραψε: Τετ Ιούλ 26, 2023 7:27 pm Καλησπέρα παιδιά,
Μπορεί να μου πει κάποιος τι ώρα ανοίγει το 401 γιατι δεν το βρίσκω πουθενά;
Επίσης, πέρα από ταυτότητα και γνωμάτευση ψυχιάτρου χρειάζεται να πάρω κάτι άλλο μαζί μου;(Πάω για απαλαγή)
Διάβασες το θέμα; Αν το διαβάσεις θα σου λυθούν οι απορίες.
kostastns

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από kostastns »

Καλησπέρα παιδιά,
Είναι εύκολο να μου πει κάποιος τι ώρα ανοίγει το 401; Έχω βρει 3-4 διαφορετικές απαντήσεις.
Ευχαριστώ!
Edwwww

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Edwwww »

Ανοίγει 8 δημόσια υπηρεσία είναι.
Greeklander

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Greeklander »

Καλημέρα σας. Όσο αναφορά την απαλλαγή ήθελα να ρωτήσω και τι πιθανότητες έχω να την πάρω.
Αρχικά έχω χαρτί από ψυχολόγο ο οποίος αναγράφει ότι παρουσιάζω διαταραχές πανικού και υποχονδριακή διαταραχή και πως παραπέμφθηκα σε ψυχολόγο. Ακόμη έχω 2 βεβαιώσεις από ψυχίατρο όπου αναγράφουν ότι πάσχω από μικτή αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή και συγκεκριμένα αντιμετωπίζω κρίσεις πανικού, κρισεις άγχους υγείας, έκπτωση της λειτουργικότητας σε κοινωνικό και επαγγελματικό επίπεδο. Και στις 2 βεβαιώσεις αναγράφετε η αγωγή που παίρνω καθώς είναι ένα αντικαταθληπτικο, ένα ψυχωσικο και ένα αγχολυτικό για τις κρισεις κυρίως. Η δεύτερη βεβαίωση αναγράφει την αγωγή αυξημένη και με μέτρια ανταπόκριση.
Έχω πιθανότητες να πάρω απαλλαγή ;
Και επίσης αν συμπληρώσω 2 χρόνια αναβολών παίρνω απαλλαγή ή υπηρετώ κανονικά και πως παίρνω την απαλλαγή;
gmoniou
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 19, 2021 2:03 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από gmoniou »

Greeklander έγραψε: Δευ Ιούλ 31, 2023 10:43 am Καλημέρα σας. Όσο αναφορά την απαλλαγή ήθελα να ρωτήσω και τι πιθανότητες έχω να την πάρω.
Αρχικά έχω χαρτί από ψυχολόγο ο οποίος αναγράφει ότι παρουσιάζω διαταραχές πανικού και υποχονδριακή διαταραχή και πως παραπέμφθηκα σε ψυχολόγο. Ακόμη έχω 2 βεβαιώσεις από ψυχίατρο όπου αναγράφουν ότι πάσχω από μικτή αγχώδης καταθλιπτική διαταραχή και συγκεκριμένα αντιμετωπίζω κρίσεις πανικού, κρισεις άγχους υγείας, έκπτωση της λειτουργικότητας σε κοινωνικό και επαγγελματικό επίπεδο. Και στις 2 βεβαιώσεις αναγράφετε η αγωγή που παίρνω καθώς είναι ένα αντικαταθληπτικο, ένα ψυχωσικο και ένα αγχολυτικό για τις κρισεις κυρίως. Η δεύτερη βεβαίωση αναγράφει την αγωγή αυξημένη και με μέτρια ανταπόκριση.
Έχω πιθανότητες να πάρω απαλλαγή ;
Και επίσης αν συμπληρώσω 2 χρόνια αναβολών παίρνω απαλλαγή ή υπηρετώ κανονικά και πως παίρνω την απαλλαγή;
Καλησπέρα, μην αγχώνεσαι καθόλου παίρνεις άνετα και αναβολή και την απαλλαγή σου όταν έρθει η ώρα. Όσο για τη διαδικασία της απαλλαγής μπορείς να βρεις και να διαβάσεις τη δική μου εμπειρία σε προηγούμενη σελίδα, η οποία είναι και φρέσκια (μόλις δύο βδομάδες). Ήταν μέσω του στρατοπέδου της Θήβας και ήταν πανεύκολη.
Sintofas

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Sintofas »

Παιδιά πως τυπώνω το χαρτί ότι πήρα απαλλαγή;
Πλέον δεν γραφει «Δεν υπάρχουν πληροφορίες για την απαλλαγή»
Αλλά δεν ξέρω πως να το τυπώσω;
noarmy

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από noarmy »

Παίδες απο εμένα μια τελευταία ενημέρωση σχετικά με την εμπειρία μου για την απαλλαγή ώστε να φύγει το άγχος από πολλούς, όπως είχα και εγώ πριν δω πως είναι.

Επιτέλους σήμερα πέρασα για 3η φορά απο την Υγειονομική Επιτροπή Απαλλαγών - πλέον όχι για αναβολή αλλά για την απαλλαγή μου, οπότε είχα και έξτρα άγχος καθώς περίμενα πως θα με περάσουν για ιερά εξέταση. Τα πράγματα δεν ήταν καθόλου έτσι, η διαδικασία ήταν για άλλη μια φορά τυπική και γραφειοκρατική, και με έκανε να καταλάβω πως δεν είναι και πολλά που μπορεί να κάνει η επιτροπή εφόσον έχεις χαρτιά γιατρού και τη βεβαίωση του φρουραρχείου πως πάσχεις από κάποιο ψυχολογικό νόσημα και δεν μπορείς να στρατευθείς. Να σας πω λοιπόν την ιστορία για να σας λυθούν και απορίες.

Έμαθα από γνωστό μου που πήγε χθες πως η επιτροπή ξεκινάει να δέχεται κόσμο κάπου κοντά στις 9, οπότε πήγα στο 401 9 παρά 10. Υπήρχαν καμιά 15ρια άτομα που κάθονταν σε κάποια καθίσματα εκτός του κτηρίου και περίμεναν. Μπήκα μέσα για να δώσω σε έναν στρατιώτη το παραπεμπτικό που μου είχε έρθει στο mail, περίμενα 5 λεπτάκια να μου δώσει τον φάκελό μου (αυτόν δηλ. Που έχει αποσταλεί απο το φρουραρχείο) και μετά μου είπαν να περιμένω και εγω έξω. Κατά τις 9 όντως έβαλαν άτομο μέσα και μας είπαν σιγά σιγά να σχηματίσουμε μια ουρά. Ήμουν 10ος στην σειρά (η ουρά ήταν κάπως τυχαία δεν ακολούθησε τη σειρά που είχαμε πάει εκεί). Ανα 3-4 λεπτάκια περνούσε και άλλος μέσα.

Όταν ήρθε η ώρα μου πήγα, ήταν 2 άτομα, εμένα με φώναξε μια γυναίκα να της δώσω τα χαρτιά μου - δηλ. Τον φάκελο απ το φρουραρχείο, τη γνωμάτευση που έχω απο τον γιατρό μου (την οποία αυτή τη φορά την πήρε και την σύρραψε μαζί με τον φάκελο), και την ταυτότητά μου. Εκείνη στο πίσω μέρος των χαρτιών απλά σημείωσε αυτό που έγραφε η παραπομπή απο το φρουραρχείο. Με ρώτησε αν παίρνω αγωγή, και αν νιώθω πως είμαι οκ και με έχει πιάσει. Της είπα όχι, και οτι την αυξήσαμε πρόσφατα με τον γιατρό. Με ξαναρώτησε αν νιώθω καλά με την αγωγή λίγο δύσπιστα που της είπα όχι - της είπα ξανά όχι όσο θα ήθελα. Αυτό ήταν όλο... Μιλήσαμε και για ένα άλλο σωματικό ζήτημα που είχα παλιά (Είχα πάθει ένα εγκεφαλικό το οποίο ευθύνεται για το άγχος υγείας που έχω έκτοτε), μόνο πληροφοριακά την ενδιέφερε να μάθει τι είχε γίνει κτλ. Αν δεν είχα δηλ. Αυτό θα είχα τελειώσει μέσα σε ένα λεπτό, ενω τώρα τέλειωσα σε 5. Μου είπε πως σε 1.5 μήνα θα δω το αποτέλεσμα στο σαιτ της στρατολογίας, αλλά είδα πως πάνω στον φάκελο σημείωσε όπως έλεγε και το χαρτί του φρουραρχείου, Ι5.9.30 είχα φύγει.

Χωρίς άγχος λοιπόν (όσο γίνεται) και καλή λευτεριά σε όλους!
dasilhs

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από dasilhs »

Καλησπέρα παιδιά.
Γνωρίζει κανέις εάν με έναν όρχι (εκ γεννετής) μπορώ να πάρω απαλλαγή από την στράτευση; Επίσης μπορώ να πάω στο στρατιωτικό νοσοκομείο στην επιτροπή απαλλαγών χώρις να έχω κόψει την αναβολή μου;
Dimitris900

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Sintofas έγραψε: Τρί Αύγ 01, 2023 10:34 am Παιδιά πως τυπώνω το χαρτί ότι πήρα απαλλαγή;
Πλέον δεν γραφει «Δεν υπάρχουν πληροφορίες για την απαλλαγή»
Αλλά δεν ξέρω πως να το τυπώσω;
Πρέπει να κάνεις αίτημα για έκδοση πιστοποιητικού στρατολογικής κατάστασης (πλήρες ή μη πλήρες - ό, τι θες, αλλά το μη πλήρες είναι αυτό που σου χρειάζεται - το άλλο είναι για εσωτερική χρήση) εδώ:
https://www.gov.gr/ipiresies/strateuse/ ... katastases
Bernd

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Bernd »

Λοιπόν πέρασα και από επιτροπή απαλλαγών σήμερα αφού αιτήθηκα την πρώτη αναβολή κατάταξης (Δ ΕΣΣΟ 2023) για ψυχολογικούς λόγους.

Έφτασα 10:20, περίμενα κάνα 20λεπτο και μπαίνω μέσα αφού με κάλεσαν. Με ρώτησαν τι έχω σπουδάσει και πού δουλεύω, απάντησα ειλικρινά και μονολεκτικά σχεδόν. Μου λέει είστε έτοιμος μπείτε εντός κάποιων ημερών να δείτε την απόφαση στο site της στρατολογίας.

Είχα χαρτί γιατρού και γενικά είναι πολύ οργανωμένοι, εξυπηρετικοί και διακριτικοί. Η όλη διαδικασία εξέτασης σωματικής ικανότητας ίσως να κράτησε 1 λεπτό.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Devilangel »

Γεια σας παιδιά, θα γράψω κ εγω με την σειρά μου την δίκη μου εμπειρία στο 424 Θεσσαλονίκη (διαδικασία φρουραρχείου)

Έχοντας πάρει 2 χρόνια αναβολών για ψυχιατρικούς λόγους πήγε τελευταία φορά για απαλλαγή. Πήγα πρωί πρωί έκανα ο γιατρός δεν με ρώτησε τίποτα ουσιαστικά απλά μ είπε από ότι φαίνεται όπως έγραψε ο συνάδελφος δεν λαμβάνετε τακτικά την αγωγη σας λέω εγω δεν την έπαιρνα τακτικά αλλά τώρα την λαμβάνω (αυτό έγινε γιατί ο γιατρός είχε γράψει στην γνωμάτευση ότι δεν ειχα καλή συμμόρφωση) αυτό ουσιαστικά διαχωρίζει το ι5 από το ι4 γιατί αν κάποιος έχει καλή συμμόρφωση και καλή λειτουργικότητα υπάρχει πιθανότητα να του πουν μπες με ι4 αλλά αν γράφει επιδείνωση κατάστασης κ όχι καλή συμμόρφωση τότε δεν πας για ι5. Στην συνέχεια μου έδωσε το χαρτί που έγραφε ξεκάθαρα ι5 και βάσει ΦΕΚ 340 κ ότι δεν υπάρχει προβλεπόμενος χρόνος ίασης.

Στην επιτροπή ήταν ένας τύπος είχε όρεξη για κουβέντα. Μ έλεγε σε φάση από ότι βλέπω δεν μπορείτε να υπηρετήσετε, τι θα κάνουμε τώρα ; Να σας απαλλάξουμε του λέω εγω σε φάση ναι, μετά με ρώτησε ξανά τ ίδιο πράμα του είπα ακριβώς την ίδια απάντηση κ μετά μ λέει κάτι τύπου δεν θέλετε να υπηρετήσετε κ του λεω δεν είμαι σε θέση η απλά κούνησα τ κεφάλι δλδ δεν είπα πολλά κ μ λέει έχετε απαλλαχθεί με ι5 καλή συνέχεια.

Ωστόσο να πω εδώ επειδή έχω συζητήσει με αρκετά παιδιά εδώ μέσα αλλά και στην έξω ζωή δεν ξέρω κανέναν που να ήθελε ι5 και να μην πήρε. Επίσης αυτό που θα σας γράψει ο στρατιωτικός ψυχίατρος δλδ πχ ένδειξη για αναβολή 1 έτος, ένδειξη για αναβολή 2 χρόνια και μετά ένδειξη για ι5 βάσει ΦΕΚ 340 αυτό και θα πάρετε. Η επιτροπή απλά επικυρώνει την απόφαση του γιατρού, πολύ δύσκολα την αλλάζουν.
Yolo123
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2023 7:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Yolo123 »

Καλησπέρα σε όλους!
Ήρθε η ώρα να περάσω την πρώτη μου επιτροπή απαλλαγών. Σύμφωνα με το ΦΕΚ δικαιούμαι:
1η πάθηση: Ι5
2η πάθηση: Ι5 Ετήσια Αναβολή
3η πάθηση: Ι4

Τι πιστέυετε ότι θα είναι το αποτέλεσμα;
Οι παθήσεις μου είναι παθολογικές- νευρολογικές σχετικά με τα μάτια και το πρόσωπο, όχι ψυχολογικές.
Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία θα ήθελα να μου πει την άποψή του.
Ευχαριστώ πολύ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες