Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασίλης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας. Ήταν να υπηρετήσω στην ΕΣΣΟ Ιουλιου 2017 όμως για λόγους υγειας μου προτειναν αναβολη (περασα φρουραχειο,401 Κτλπ). Πήρα τηλέφωνο Το αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου και μου είπαν ότι δεν έχει έρθει το χαρτί για την επιτροπή αναβολών ακομα. Το θέμα είναι ότι για προσωπικούς λογούς πρέπει να μεταβώ στο πατρικο μου που βρισκεται εκτος αθηνων την πεμπτη και λογικα θα κατσω για 4-5 μερες. Υπάρχει περίπτωση να με καλέσουν σε αυτό το διάστημα (καθότι έχουν περάσει ηδη και 3ς βδομδες) και να πρέπει να ανεβώ Αθήνα Παραυτα; Υπάρχει τρόπος να Επιμηκύνω τον χρονο κάπως; Ευχάριστο για πιθανή απάντηση.
Βασίλης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Βασίλης »

Φίλε, απ'όσο ξέρω, εφόσον έχεις ιατρική γνωμάτευση που λέει ότι δεν πρέπει να καταταγείς, μπορείς να απευθυνθείς στο συνήγορο του πολίτη. Στη χειρότερη πας στο στρατόπεδο και ζητάς να δεις άμεσα το γιατρό, πάλι με τα χαρτιά σου, για να σου χορηγήσει από εκεί την απαλλαγή.
Βασίλης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Βασίλης »

Επίσημα πήρα κι εγώ την απαλλαγή. Ήταν κυριολεκτικά 2 λεπτά υπόθεση. Είχα και χαρτί από ιδιωτικό γιατρό με γνωμάτευση και φαρμακευτική αγωγή. Αν πάτε σχετικά προετοιμασμένοι, δεν έχετε να φοβάστε τίποτα. Απλά μη σκάσετε με χαβανέζικο πουκάμισο και σαγιονάρα και φρέντο στο χέρι με χαρτί που λέει βαριά κατάθλιψη...
Guest

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα παιδιά. περιμένω κι εγώ να περάσω από την επιτροπή απαλλαγών αυτές τις μέρες. ο γιατρός του 401 έχει γράψει ι5. θα το επικυρώσουν ή μπορεί να το αλλάξουν; αν το αλλάξουν, μπορώ να ζητήσω επανεξέταση; Τέλος, την απόφαση τη μαθαίνω προφορικά εκείνη την ώρα ή μόνο όταν έρθει σπίτι;
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν την απόφαση του Γιατρού του 401.

Guest

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Guest »

Καθησυχαστικό το ότι δεν αλλάζει η απόφαση των γιατρών! την απόφαση θα την μάθω εκείνη την ώρα ή θα πρέπει να περάσουν άλλες 20 μέρες αγωνίας;
Μανώλης

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Μανώλης »

Καλημέρα, ειχα περάσει απο την επιτροπή απαλλαγών περί τα μέσα ιουλίου, μου είπαν οτι ΔΕΝ θα μου δώσουν 2 ετη αναβολή και μετά επανεξέταση για απαλλαγή, αλλά οτι απαλλάσσομαι κατευθείαν! Το θέμα είναι οτι δεν μου εχει ερθει κάποιο χαρτί περί της απαλλαγής μου. Μπαίνω και E-STRATOLOGIA και δεν υπάρχει φορμα περί απαλλαγης. Που μπορώ να απευθυνθώ για να μάθω αν οντως θα πάρω κάποιο χαρτί απαλλαγης; Ευχαριστώω !
Giannisrip
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2015 8:23 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Giannisrip »

Παιδιά καλησπέρα. Ειμαι 40 χρονών κ ανυπότακτος εσωτερικού εδώ κ 22 χρόνια. κ ξαφνικά σήμερα βλέπω μέσω τις εφαρμογής τις στρατολογίας ότι με έχουν κατάταξη για 6 Νοεμβρίου. εχω συμπληρώσει από τα 20 τα 2 χρόνια αναβολών κ πήγα μια φορά στην Επιτροπή απαλλαγών κ δεν μου έδωσαν το Ι5 κ δεν παρουσιάστηκα. τωρα μπορώ να πάω δεύτερη φορά στην Επιτροπή απαλλαγών; παιδιά δεν θέλω να υπηρετήσω γιατι τώρα έχω κάνει οικογένεια κ στηρίζονται σε εμένα. κ αν πάω να διακόψω την ανυποταξία θα με συλλάβουνε?
sam

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από sam »

Πέρασα από το φρουραρχειο για 3η φορα λογω ψυχολογικων θεματων. Ο γιατρος μου εγραψε για Ι5 και τωρα θα παω στην επιτροπη. Υπαρχει περιπτωση να μη μου το δωσουν; Εχω αγχωθει υπερβολικα.
Bill

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Bill »

Καλησπέρα σας,

Πέρασα απο το φρουραρχείο την προηγούμενη εβδομάδα και με εξέτασε και Ψυχίατρος (έχω ήδη 2 αναβολές) μου έγραψε Ι5 αλλά παράγραφο 341. Η επιτροπή θα μου δώσει το Ι5;

aleksis

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από aleksis »

καλημέρα σημερα περασα από τν γιατρό του φρουραρχειο (για πρώτη φορά) κ δεν έγραφες κάτι όπως διαβάζω από άλλες περιπτώσεις πχ ι4 ή ι5 κ απλα περιμενω να περάσω απο τν επιτροπή απαλλαγών
giwrgos9
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2018 2:48 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από giwrgos9 »

Καλησπερα και απο μενα! Η περιπτωση μου ειναι η εξης: Πριν 4 χρονια διαγνωσθηκα με λεμφωμα hodgkin. Εκανα χημειοθεραπειες στο γ. Γεννηματας, τωρα πλεον ειμαι οκ. Δικαιουμαι διετη απαλλαγη; Παραλληλα ειμαι παντρεμενος με 1 ανηλικο παιδι και αλλο ενα νεογεννητο. Η γυναικα μου ανεργη και εχουμε χαμηλο εισοδημα.(δεν ξερω αν αυτα μετρνε καπου!) Τι λετε; Μπορειτε ν με βοηθησετε; Ευχαριστω!
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Mparmpas »

Γιωργο τσεκαρε το αναλογο ΦΕΚ. Νομιζω οτι σαν καρκινοπαθης ακομα και αν εχεις ιαθει πληρως δικαιουσαι απαλλαγη.
Με 2 παιδια και οικονομικο προβλημα θα παρεις αναβολη στανταρακι και χωρις την ασθενεια.
Alex

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Alex »

Καλησπέρα σε όλους,

Σήμερα πέρασα φρουραρχείο κτλ και η γνωμάτευση είναι 1 χρόνος αναβολή. Τις επόμενες ημέρες θα περάσω από την επιτροπή.

Υπάρχει περίπτωση άρνησης της αναβολής από την επιτροπή; Και επίσης, τα χαρτιά μου τα κράτησε η στρατολογική υπηρεσία όλα (σημείωμα κατάταξης, γνωμάτευση γιατρού, κτλ). Θα τα πάρει αυτόματα η επιτροπή;

lysandros

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από lysandros »

Το χαρτί του γιατρού από το 401 αναφέρει δυετής αναβολή λόγω κανονισμού ΦΕΚ. Εάν η απόφαση της επιτροπής απάλλαγων είναι διαφορετική από την γνωμάτευση του ιατρού από το 401, είναι δυνατό να κάνω έφεση και να επανεξεταστεί η αίτηση μου;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες