Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
panos24

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από panos24 »

Η επιτροπή
panos24

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από panos24 »

Απαλλαγών
Markos

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Markos »

Και μετά την επιτροπή κάνεις κάποια άλλη διαδικασία;
panos24

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από panos24 »

Όχι μετά δεν κάνεις τίποτα Απλά παίρνεις την αναβολή και πας του χρόνου πάλι

Φρουραρχειο και μετά επιτροπή απαλλαγών

Markos

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Markos »

Σε ευχαριστώ πολύ. Μου ήρθε παραπεμπτικό μέχρι 4 Απριλίου να πάω επιτροπή στο τηλ μου είπε να πάω μια βδομάδα πριν λέω να πάω στις 24 Μαρτίου
manolisk96
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Φεβ 18, 2020 4:36 pm
Επικοινωνία:

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από manolisk96 »

Εγώ που είχα πάρει δυο χρόνια αναβολή από στρατόπεδο τι πρέπει κάνω τώρα που θα με ξανακαλέσουν; Προτείνετε να πάω εκεί ή στο φρουραρχείο;
panos24

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από panos24 »

Όσοι έχουν πάρει αναβολή δύο χρόνια Θα πάνε πρώτα στο φρουραρχειο και μετά στην επιτροπή απαλλαγών

Στο φρουραρχειο πρέπει να έχεις το χαρτί του ψυχιάτρου η του ψυχολόγου η του παθολογου και μετά το καταθετεις στο φρουραρχειο και εφόσον δει την γνωμάτευση και σου γράψει το Ι5 μετά καταθετεις όλα τα χαρτιά από το φρουραρχειο στην στρατολογια και μετά πας στην επιτροπή απαλλαγών και σου βγάζει ι5

st34

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από st34 »

Έχει καταφέρει κανείς να πιάσει γραμμή αυτές τις μέρες;Από Παρασκευή που παίρνω, είναι συνεχώς κατηλειμμένα.

Markos

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Markos »

Εμένα στο τηλέφωνο μου είπαν να πάω χωρίς ραντεβού 9.00-13.00 μια εβδομάδα πριν λήξει η προθεσμία που γράφει πάνω το παραπεμπτικό
st34

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από st34 »

Ωραία θα κάνω κι εγώ το ίδιο, ευχαριστώ φίλε
Markos

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Markos »

Παρακαλώ καλή επιτυχία
Αντώνης_Κ

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Αντώνης_Κ »

Καλησπέρα.

Έκανα την διαδικασία μέσω φρουραρχείου για απαλλαγή από παθολογική αιτία. Η γιατρός που με εξέτασε στο 401 μου έγραψε σύσταση για Ι/5 χωρίς αναβολή, γιατί η ασθένεια μου προβλέπεται από το ΦΕΚ για Ι/5 χωρίς αναβολή.

Σήμερα πέρασα από την επιτροπή απαλλαγών στο 401. Ήταν εκεί ένας μόνο άντρας. Δε με ρώτησε απολύτως τίποτα! Απλά είδε τα χαρτιά μου και αντέγραψε το κείμενο που είχε γράψει η γιατρός από το 401 που με είχε εξετάσει. Στο τέλος μπόρεσα να διακρίνω ότι έγραψε Ι/5 ... Και μετά μια ακόμα λέξη που δε μπόρεσα να διακρίνω.

Μόλις τελείωσε το γράψιμο μου είπε "Μπες σε 1 - 1.5 μήνα στο stratologia.gr να δεις την απόφαση". Τον ρώτησα "δηλαδή έχω πάρει την απαλλαγή", αλλά δε μου απάντησε.

Τώρα εμένα με έχει φάει η αγονία...

Υπάρχει περίπτωση να μην έχω πάρει απαλλαγή; Ή αντί για απαλλαγή απ' ευθείας να μου έγραψε αναβολή;

Αντώνης_Κ

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Αντώνης_Κ »

*Αγωνία

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο, σε εσάς που πήγατε για αναβολή και όχι για απαλλαγή, σας έγραφε και εσάς Ι/5; Ή ο χαρακτηρισμός Ι/5 γράφεται μόνο στις απαλλαγές. Αν γράφεται μόνο στις απαλλαγές τότε, εντάξει, έχω πάρει απαλλαγή γιατί το είδα καθαρά το Ι/5. Μόνο την λέξη που έγραψε μετά το Ι/5 δε μπόρεσα να διακρίνω.

diterman

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από diterman »

Δεν εχω παει ακομα στο 401 αλλα στο Φρουραρχειο οσοι πηγαμε για αναβολη ο στρ. Ψυχιατρος μας εγραφε 341 που στην ΦΕΚ οριζεται ως νευρωτικες διαταραχες σε υφεση με καλη συμμορφωση σε φαρμακευτικη αγωγη. Αν ψαξεις το ΦΕΚ αυτος ο κωδικος κανονικα σε βγαζει Ι4 αλλα απο οτι φαινεται αρκει για να παρεις τις πρωτες αναβολες.

Οσοι πηγαιναν για απαλλαγη τους εγραφε 340 που στο ΦΕΚ ειναι ξεκαθαρο Ι5.

Υποθετω πως επεσες στον κλασσικο ερριστικο τυπο που εχει αναφερθει αρκετες φορες στο φορουμ να προσπαθει να ψαρωσει κοσμο με απειλες τυπου "θα σου παρουμε το διπλωμα", "θα σε φωναξουμε σε 3 χρονια" κλπ. Παντα κλεινει με το κλασσικο "μπες σε 1.5 μηνα στη στρατολογια να δεις την αποφαση". Αγνοησε τον, λογικα την εχεις παρει την απαλλαγη.

Αντώνης_Κ

Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Αντώνης_Κ »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Και εγώ αυτό διαβάζω στα ΦΕΚ. Το δικό μου λέει Ι/5, με το κουτάκι της αναβολής να είναι κενό. Είδα και το Ι/5 να το γράφει αυτός ο άντρας, δεν είδα να γράφει πουθενά για αναβολή ή κάτι τέτοιο. Επίσης, η γιατρός στο 401 μου είχε πει ότι είναι για απαλλαγή.

Πάντως, εύχομαι να σου πάνε καλά εσένα φίλε και να σου πουν κιόλας την "απόφαση" να μην έχεις άγχος μετά.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες