Επιτροπή Απαλλαγών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gv1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 7:59 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από gv1 »

Καλησπέρα, έκλεισα ραντεβού για επανεξέταση στο 424 αλλά έχω μια απορία. Μου είπαν ότι θέλουν χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο, δε ρώτησα για διευκρίνιση αλλά είπα από μέσα μου ότι ίσα ίσα αυτο που ΔΕΝ θα ήθελαν τόσο θα ήταν χαρτί ιδιώτη ωστε να υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να γράψει αυτό που θα του έλεγα εγώ. Για πιο λόγο αυτο?
gv1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 7:59 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από gv1 »

gv1 έγραψε: Πέμ Οκτ 12, 2023 11:20 am Καλησπέρα, έκλεισα ραντεβού για επανεξέταση στο 424 αλλά έχω μια απορία. Μου είπαν ότι θέλουν χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο, δε ρώτησα για διευκρίνιση αλλά είπα από μέσα μου ότι ίσα ίσα αυτο που ΔΕΝ θα ήθελαν τόσο θα ήταν χαρτί ιδιώτη ωστε να υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να γράψει αυτό που θα του έλεγα εγώ. Για πιο λόγο αυτο;
Επίσης, άμα δεν είναι ψυχίατρος και είναι ψυχολόγος, υπάρχει θέμα?
Edwwww

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Edwwww »

Ο ψυχολόγος τι ακριβώς γνωμάτευση να σου δώσει; Ο ψυχίατρος είναι γιατρός, σου δίνει οδηγίες, συνταγογράφηση φαρμάκων... Και επιβλέπει την πορεία της κατάστασης σου.
panapapa14
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2023 1:35 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από panapapa14 »

Καλησπέρα σε όλους. Με 2 έτη αναβολών για ψυχ. Λόγους και έπειτα από τη διαδικασία του Φρουραρχείου (εξέταση από ψυχίατρο εκεί) έλαβα ελαφρώς διαφορετικό email για την παραπομπή στην επιτροπή. Η κυριότερη διαφορά που παρατήρησα ήταν το περιθώριο 2 μηνών για να περάσω απ'την επιτροπή, και ότι το έγγραφο της παραπομπής δεν αναφέρονταν στη γνωμάτευση του ψυχιάτρου του Φρουραρχείου. Είναι κάτι που συμβαίνει λόγω τελικής κρίσης και όχι περαιτέρω αναβολής.; Ευχαριστώ πολύ
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα, εγώ πήγα στο φρουραχείο και ο γιατρός εν τέλει με έκρινε ικανό να υπηρετήσω, παρόλο που είχα ιατρική γνωμάτευση από ψυχίατρο με αγωγή κλπ. Τώρα πρέπει να παρουσιαστώ Αυλώνα, το σημείωμα κατάταξής μου γράφει πως δεν έχω την δυνατότητα εξέτασης από επιτροπή απαλλαγών, πιστεύετε πως θα έχω πρόβλημα αν πάω με το χαρτί γιατρού και τα χάπια και τους πω ότι δεν θέλω να υπηρετήσω;
Επισκέπτης

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σε ποιο φρουραρχείο πήγες ;
Ghch29

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Ghch29 »

Πέρασε κάνεις πρόσφατα από επιτροπή απαλλαγών 424 για απαλαγη να πει τι γίνεται. Είναι να περάσω αύριο με χαρτί από φρουραχειο που γράφει ι5 ακατάλληλος.
Tyro

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Tyro »

Καλησπέρα. Δυο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω γιατί δεν βρήκα απάντηση ούτε εδώ ούτε στη στρατολογία:

Έχω πάρει 2 χρόνια αναβολή λόγω ψυχολογικών η οποία λήγει τον Μάρτιο. Θέλω να συνεχίσω τη διαδικασία μέχρι τέλους (Ι5)

- Να φανταστώ ότι δεν γίνεται διακοπή αναβολής για να καταταγώ πιο γρήγορα (τον Μάρτιο, δλδ) όπως κάναμε με τη διακοπή αναβολής λόγω σπουδών;

- Όλοι μου λένε ότι η ημερομηνία κατάταξης μου θα είναι κάποιες μέρες νωρίτερα από την κανονική. Η διαδικασία από το φρουραρχείο πότε πρέπει να γίνει δλδ σε αυτή την περίπτωση; Αλλάζει κάτι;

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.
Razastarr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2024 1:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Razastarr »

Καλησπέρα και καλή χρονιά
Έχω πάρει 2χρονια αναβολής και αύριο θα περάσω την διαδικασία μέσω φρουραρχείου και έπειτα επιτροπή απαλλαγής (μετά απο 2-3 βδομάδες φαντάζομαι) δεν εχει αλλάξει κατι με αυτό σωστά;
Στην γνωμάτευση η γιατρος έχει γράψει αγχώδεις διαταραχή και κάτι άλλο καθώς επίσης και μειωμένη λειτουργικότητα. Σε ενα άλλο χαρτάκι εγραψε και 2 φάρμακα που θα παίρνω αλλα δεν το λέει με λόγια στην γνωμάτευση απλα τα γραφει ονομαστικα μαζι με την δόση.
Θα έχω θέμα αν δεν έχω τα φάρμακα μαζι μου; Ακομα δεν μου εχει έρθει μήνυμα να πάω να παραλάβω τα φάρμακα και έχω αγχωθει.
Hgsgdienxk2

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Hgsgdienxk2 »

Razastarr έγραψε: Δευ Ιαν 15, 2024 1:56 pm Καλησπέρα και καλή χρονιά
Έχω πάρει 2χρονια αναβολής και αύριο θα περάσω την διαδικασία μέσω φρουραρχείου και έπειτα επιτροπή απαλλαγής (μετά απο 2-3 βδομάδες φαντάζομαι) δεν εχει αλλάξει κατι με αυτό σωστά;
Στην γνωμάτευση η γιατρος έχει γράψει αγχώδεις διαταραχή και κάτι άλλο καθώς επίσης και μειωμένη λειτουργικότητα. Σε ενα άλλο χαρτάκι εγραψε και 2 φάρμακα που θα παίρνω αλλα δεν το λέει με λόγια στην γνωμάτευση απλα τα γραφει ονομαστικα μαζι με την δόση.
Θα έχω θέμα αν δεν έχω τα φάρμακα μαζι μου; Ακομα δεν μου εχει έρθει μήνυμα να πάω να παραλάβω τα φάρμακα και έχω αγχωθει.
Καλησπέρα. Δεν νομίζω να χρειάζεται να έχεις μαζί σου τα φάρμακα εγώ τουλάχιστον δεν τα είχα αλλά έγραφε την αγωγή στην γνωμάτευση και είχα μαζί μου και την συνταγή την οποία δεν μου την ζήτησαν αλλα εφοσον δεν αναγραφεται οτι παιρνεις αγωγη στην γνωματευση καλο ειναι να εχεις την συνταγη μαζι. Από εκεί και πέρα η διαδικασία και στο φρουραρχειο και στην επιτροπή απαλλαγής ήταν πολύ γρήγορη και τυπική δεν ρώτησαν τίποτα ουτε εδωσαν ιδιαίτερη βαση στα χαρτια. Μόνο στην επιτροπή απαλλαγής έγινε η ερώτηση αν θέλω απαλλαγη η να υπηρετήσω και ότι αν το μετανιώσω για την απαλλαγη μπορώ να ζητήσω να υπηρετήσω μέχρι τα 45.
Razastarr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2024 1:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Razastarr »

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι με την συνταγή. Συνταγή θεωρήτε αυτο το χαρτάκι που αναγράφει τα φάρμακα ονομαστικά τα φάρμακα και την δόση και το πόσες φορές την ημέρα πρέπει να τα παίρνω; Απλα ειναι ενα μικρο χαρτακι γραμμένο στο χερι που συνοδεύει την γνωμάτευση δεν είναι εκτυπωμένο απο επίσημη ιστοσελίδα της κυβέρνησης. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.
cutelilwayne

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από cutelilwayne »

Razastarr έγραψε: Δευ Ιαν 15, 2024 5:05 pm Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι με την συνταγή. Συνταγή θεωρήτε αυτο το χαρτάκι που αναγράφει τα φάρμακα ονομαστικά τα φάρμακα και την δόση και το πόσες φορές την ημέρα πρέπει να τα παίρνω; Απλα ειναι ενα μικρο χαρτακι γραμμένο στο χερι που συνοδεύει την γνωμάτευση δεν είναι εκτυπωμένο απο επίσημη ιστοσελίδα της κυβέρνησης. Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.
Την συνταγη την δινεις για να παρεις τα φαρμακα στο φαρμακειο (εκτος εαν εχεις αυλη αρα ουτε καν σε χαρτι δεν την εχεις). Αρα απλα να εχεις την γνωματευση.
Επισης, η διαγνωσεις σου και τα φαρμακα που παιρνεις φενονται στο προσωπικο σου φακελο υγειας που μπορεις να το δεις online.
Greekslot

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Greekslot »

Καλησπέρα στην ομάδα. Εχω πάρει αναβολή 1 έτους λόγω μικτής αγχώδους και καταθλιπτικής διαταραχής με χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο.
Πιστεύετε θα πάρω την δεύτερη αναβολή και μετά απαλλαγή ή υπάρχει περίπτωση να με στείλουν να υπηρετήσω
Παίρνω 3 αντικαταθλιπτικά,1 ηρεμιστικό και 2 ψυχωσικο χάπια
Θα μπορέσω να πάρω την απαλλαγή ή από την στιγμή που πήρα ήδη αναβολή θα είναι πιο εύκολο;
romie1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2022 12:36 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από romie1 »

Καλησπέρα,
Πρόκειται να περάσω τη διαδικασία της τελικής απαλλαγής στο 251 ΓΝΑ, αφού πήρα 2ετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους κατά την ημέρα της κατάταξης στην Τρίπολη (Αεροπορία).

Έχω διαβάσει όλα τα θέματα και τις πληροφορίες, να πω πραγματικά ευχαριστώ σε όσους έχουν μπει στον κόπο να δώσουν πληροφορίες και να μοιραστούν την εμπειρία τους.

Έχω μια συγκεκριμένη απορία για το χαρτί της γνωμάτευσης από το τον ψυχίατρο: Πρέπει να αναφέρεται για πόσο διάστημα με παρακολουθεί; Ή δεν το κοιτάνε;

Ρωτάω γιατί τα σημειώματα κατάταξης της ΠΑ αναφέρουν ότι πρέπει η παρακολούθηση από τον ψυχίατρο να είναι >6 μήνες.

Ευχαριστώ για όποια πληροφορία/εμπειρία σχετικά.
Asdxd123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 23, 2024 11:06 am
Επικοινωνία:

Re: Επιτροπή Απαλλαγών

Δημοσίευση από Asdxd123 »

Όταν θα παρουσιαστώ στο στρατόπεδο όταν θα μα ρωτήσουν ποιον είναι για αναβολή/απαλλαγή να το πω; Πάω για Ι5 παθολογικό η να περιμένω μέχρι να πάμε στους γιατρους του στρατοπέδου;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες