Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση

Στρατό να πάω πριν ή μετά τη σχολή;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Αύγ 04, 2019 2:57 pm

Πριν
145
73%
Μετά
54
27%
 
Σύνολο ψήφων: 199

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostas

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από kostas »

Μετά τις σπουδές.

Γιατί:

τη φοιτητική ιδιότητα την έχεις για 6 χρόνια (πάσο, φαγητό, φοιτητικό επίδομα κ. Α)

Βιβλία θα δίνουν μέχρι το 2013 θα πρέπει να τα πάρεις με την εγγραφή σε κάθε εξάμηνο.

Θα κλίσουν τμήματα και κάποια θα συγχωνευτούν.

Λιγότεροι καθηγητές= λιγότερα μαθήματα επιλογής και χειρότερη διδασκαλία

Περιττά έξοδα για να πας να κάνεις την εγγραφή.

Χάσιμο χρόνου περιμένοντας να μπεις λογικά με τη γ εσσο θα τελειώσεις Μάιο εξετάσεις δεν θα δώσεις γιατί δεν θα ξέρεις τι σου γίνεται με τα μαθήματα και θα περιμένεις μέχρι τον Οκτώβριο (νέα χρονιά).

Όταν περάσουν τα χρόνια και θα είσαι στο πτυχίο με 1 ή 2 ή και περισσότερα μαθήματα τι θα κάνεις;; Πας τότε φαντάρος!

Ανάλογα με το πτυχίο μπορεί στο στρατό να σου χρησιμεύσει σε κάτι.

Και όσο είσαι φαντάρος έχεις την δυνατότητα να ψάξεις για δουλειά π. Χ ασεπ ή οποιαδήποτε άλλη, λίγο πριν απολυθείς.

Ο στρατός το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι να μειωθεί ή να βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης!

Άβαταρ μέλους
Achilles
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:06 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Achilles »

Έχω μια απορία αν και ίσως φανεί λίγο χαζομάρα.
Αν κάνω τα χαρτιά μου εθελοντής κάνω πιστοποιητικό τύπου Α και μου πουν ότι μπαίνω Νοέμβριο ή Φεβρουάριο. Μπορώ μέχρι τότε να πηγαίνω στην σχολή; Να γραφτώ δηλαδή και να παρακολουθώ κανένα μάθημα;
Άβαταρ μέλους
Ιουλιος
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 12:51 am
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Ιουλιος »

Achilles έγραψε:Έχω μια απορία αν και ίσως φανεί λίγο χαζομάρα.
Αν κάνω τα χαρτιά μου εθελοντής κάνω πιστοποιητικό τύπου Α και μου πουν ότι μπαίνω Νοέμβριο ή Φεβρουάριο. Μπορώ μέχρι τότε να πηγαίνω στην σχολή; Να γραφτώ δηλαδή και να παρακολουθώ κανένα μάθημα;


στη σχολη θα κανεις εγγραφη ανα εξαμηνο... Αν μπεις Νοεμβριο δεν θα μπορεις να δωσεις μαθηματα και θα εχεις μεινει απο απουσιες στα εργαστηρια. Τωρα για Φεβρουάριο μπορεις γιατι εγω π. Χ ειχα τελειώσει τις γραπτες εξετασεις τοτε.
Προτιμώ να πεθάνω για την Πατρίδα μου παρά να ζήσω για να την υποδουλώσω
Άβαταρ μέλους
Gladiatore
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Gladiatore »

Είμαι της άποψης ότι πρέπει να υπηρετήσεις πριν, και αυτό το στηρίζω με βάση αυτό που βίωσα εγώ μετά το πέρας της θητείας μου. Πάραυτα, αυτό το νόμισμα έχει δύο όψεις. Έχει τον άνθρωπο, έχει και τις συνθήκες. Δηλαδή : Πόσο έτοιμος είναι ένας νέος 18 ετών να ανταπεξέλθει στις αντιξοότητες που θα του παρουσιαστούν (νομοτελειακά), πως θα αντιδράσει σε αυτές, πόσο γρήγορα προσαρμόζεται, και σε ποιο σημείο θα "σπάσει" και τι επιπτώσεις θα έχει αυτό. Κοινώς, πόσο μουλάρι του Ιώβ μπορεί να είναι ένας 18χρονος; Η λογική λέει ότι μάλλον δεν έχει και μεγάλες αντοχές.

Απο κει και πέρα όμως, είναι ακριβώς αυτές οι συνθήκες εντός των περισσοτέρων στρατοπέδων στρατού ξηράς στην Ελλάδα, που μέσα απο τις κακουχίες και τα βάσανα σου δίνουν αυτή την πυροδότηση, αυτή την λαχτάρα να κάνεις πράγματα για τον εαυτό σου μετά τη θητεία σου, πράγματα που πιθανώς εάν δεν είχε διέλθει όλης αυτής της δοκιμασίας ίσως να μην αξιωνόσουνα ποτε να τα κάνεις είτε γιατί δεν θα είχες όρεξη, είτε γιατί δεν πίστευες τόσο πολύ στις δυνάμεις σου. Προσωπικά ο στρατός μου έδωσε πυροδότηση και δίψα για ζωή, όσο γραφικό και αν ακούγεται αυτό.

Βρέθηκα να εκτιμώ πολύ περισσότερο τον εαυτό μου (σ. Σ. Υπηρέτησα Ε. Δ. Να σημειωθεί) και άρχισα να πιστεύω πολύ περισσότερο στις δυνάμεις και στο πείσμα μου. Ως εκ τούτου θα κλείσω λέγοντας ότι το να μπείς στρατό στα 18 ή στα 19, είναι ευλογία, αρκεί να έχεις την γνώση και την σπιρτάδα να κρατήσεις την ουσία. Και όσοι απο εσάς το καταφέρουν αυτό, αφενός θα γίνουν πιο μεστοί (θα βαρύνει το "σασί" τους ρε παιδί μου) και ώριμοι και αφ'ετέρου θα διαπιστώσουν ότι εκεί που θα σταματάνε οι άλλοι εσείς θα έχετε αυτά τα επιπλέον εφόδια που θα σας δίνουν την ώθηση να συνεχίσετε. Μην κοιτάτε το δέντρο, γιατί θα χάσετε το δάσος λοιπόν.
«Γεννιόμαστε μέσα στην υποκρισία, μεγαλώνουμε μαζί της, την σπουδάζουμε με ζήλο, την διδάσκουμε με φανατισμό. Και όταν πεθαίνουμε, την αφήνουμε τρίτη Διαθήκη στα παιδιά μας.» Δημήτρης Λιαντίνης
Άβαταρ μέλους
alexantro
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 12:24 am
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από alexantro »

Gladiatore έγραψε:Είμαι της άποψης ότι πρέπει να υπηρετήσεις πριν, και αυτό το στηρίζω με βάση αυτό που βίωσα εγώ μετά το πέρας της θητείας μου. Πάραυτα, αυτό το νόμισμα έχει δύο όψεις. Έχει τον άνθρωπο, έχει και τις συνθήκες. Δηλαδή : Πόσο έτοιμος είναι ένας νέος 18 ετών να ανταπεξέλθει στις αντιξοότητες που θα του παρουσιαστούν (νομοτελειακά), πως θα αντιδράσει σε αυτές, πόσο γρήγορα προσαρμόζεται, και σε ποιο σημείο θα "σπάσει" και τι επιπτώσεις θα έχει αυτό. Κοινώς, πόσο μουλάρι του Ιώβ μπορεί να είναι ένας 18χρονος; Η λογική λέει ότι μάλλον δεν έχει και μεγάλες αντοχές.

Απο κει και πέρα όμως, είναι ακριβώς αυτές οι συνθήκες εντός των περισσοτέρων στρατοπέδων στρατού ξηράς στην Ελλάδα, που μέσα απο τις κακουχίες και τα βάσανα σου δίνουν αυτή την πυροδότηση, αυτή την λαχτάρα να κάνεις πράγματα για τον εαυτό σου μετά τη θητεία σου, πράγματα που πιθανώς εάν δεν είχε διέλθει όλης αυτής της δοκιμασίας ίσως να μην αξιωνόσουνα ποτε να τα κάνεις είτε γιατί δεν θα είχες όρεξη, είτε γιατί δεν πίστευες τόσο πολύ στις δυνάμεις σου. Προσωπικά ο στρατός μου έδωσε πυροδότηση και δίψα για ζωή, όσο γραφικό και αν ακούγεται αυτό.
Βρέθηκα να εκτιμώ πολύ περισσότερο τον εαυτό μου (σ. Σ. Υπηρέτησα Ε. Δ. Να σημειωθεί) και άρχισα να πιστεύω πολύ περισσότερο στις δυνάμεις και στο πείσμα μου. Ως εκ τούτου θα κλείσω λέγοντας ότι το να μπείς στρατό στα 18 ή στα 19, είναι ευλογία, αρκεί να έχεις την γνώση και την σπιρτάδα να κρατήσεις την ουσία. Και όσοι απο εσάς το καταφέρουν αυτό, αφενός θα γίνουν πιο μεστοί (θα βαρύνει το "σασί" τους ρε παιδί μου) και ώριμοι και αφ'ετέρου θα διαπιστώσουν ότι εκεί που θα σταματάνε οι άλλοι εσείς θα έχετε αυτά τα επιπλέον εφόδια που θα σας δίνουν την ώθηση να συνεχίσετε. Μην κοιτάτε το δέντρο, γιατί θα χάσετε το δάσος λοιπόν.

1000 like φίλε! Συμφωνώ μαζί σου σε όλα όσα λες!
Giannis Kriti

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Giannis Kriti »

Η αποψη μου ειναι να παει καποιος στρατό πριν τις σπουδες. Ειμαι 24+ παλικαρι και παρουσιαζομαι Νοεμβρη και κανω παυση την σχολη. Εαν μπορουσα και ειχα τα μυαλα θα πήγαινα πριν τις σπουδές, αλλα επειδή ειχα μια μακοχρονια σχέση και μετα το Λυκειο και τα μυαλα πάνω απο το κεφάλι, δεν το σκεφτομουν καν. Τον τελευταιο καιρο αναγκαζομαι να εξαρτώμαι οικονομικα απο τους γονεις μου (πραγμα που ειναι ενοχλητικο), διότι σε εταιρίες που δουλευα (πανω στο αντικέιμενο μου) για να εχω μια οικονομικη άνεση/ανεξαρτησια αυτη την δυσκολη εποχη παράλληλα με τη σχολη, δεν μου επιτρεπόταν να ανανεώσω συμβασεις λογο ανεκπληρωτες στρατιωτικες υποχρεώσεις. Ή εαν μια προκύρηξη μου κινουσε το ενδιαφέρον -και εχοντας τα απαραιτητα δικαιολογητικα- θα μπορουσα οποιαδηποτε στιγμη να δηλωσω συμμετοχη. Η σχολη μου ειναι αρκετα καλη, και θα προσπαθήσω να την τελειώσω και να συνεχίσω μολις τελειώσει η θητεία μου. (Το ελπίζω :) )
guitarplayer
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 3:39 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από guitarplayer »

Παιδια φετος περναω περιοδευον στο λυκειο και ηθελε να ρωτησω το εξης... Αν δηλωσω να μπω στρατο πριν τις σπουδες μου (δηλαδη προτακτος) τι θα πρεπει να κανω με τη σχολη μου ; Να εγγραφτω κανονικα και αν οχι θα μπορω να γραφτω αφου απολυθω ;
thanasis991
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Απρ 16, 2011 4:56 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από thanasis991 »

ΠΡΙΝ τις σπουδές παιδιά!! ΠΡΙΝ ! Μην το συζητάτε καθόλου, να ξεμπερδεύετε ! Μην κάνετε τα λάθη που κάναμε εμείς :/
Δημήτρης

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλύτερα να ξεμπερδεύετε από τώρα. Εγω θα πάω τώρα στα 26 και σκέφτομαι πόσο καλά θα ήταν να είχα πάει στα 18. Νομίζω πως οι περισσότεροι όταν είναι 18 δε σκέφτονται την περίπτωση στρατου, αλλά μετά από χρόνια λένε πόσο καλά θα ήταν αν είχαν πάει αμέσως μετά το σχολείο. Άσε που οι αγγαρείες στον στρατό μπορεί να κάνουν καλό στους 18χρονούς, ενώ πιστεύω ότι βγαίνουν πιο ώριμοι. Κάτι που για τους 26χρονους σαν και εμένα δεν ισχύει. Επίσης, καλό είναι μετά το σχολείο να έχεις ένα κενό όσον αφορά το διάβασμα. Είναι πολλοί που επειδή στο σχολείο είχαν πήξει με διαβασμα, φροντιστήρια κλπ, στις σχολές πήραν μπρος από το 2ο έτος. Δηλαδή έτσι κι αλλιώς έχασαν το 1ο έτος.
Βέβαια είναι σίγουρο ότι ο στρατός δεν κάνει για όλους τους 18χρονους.
Αλεξ02
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 05, 2019 2:46 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Αλεξ02 »

Διάβασα ένα άρθρο σε αυτή τη σελίδα και ήθελα να ρωτήσω αν ακόμα ισχύει αυτό που είχατε πει... Ότι μπορεί κάποιος να κάνει την εγγραφή του στο πανεπιστήμιο και να ξεκινήσει στρατό αλλά κάθε έξι μήνες να κάνει ανανέωση της εγγραφής του στο πανεπιστήμιο Ισχύει ακόμη αυτό; Ευχαριστώ πολύ
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες