Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση

Στρατό να πάω πριν ή μετά τη σχολή;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Αύγ 04, 2019 2:57 pm

Πριν
145
73%
Μετά
54
27%
 
Σύνολο ψήφων: 199

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Tatsinio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 1:17 am
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Tatsinio »

Καλησπέρα παιδιά!

Μόλις τελειωσα το σχολειό και του χρόνου μπαίνω σε κάποια σχολη, αλλα επειδή είμαι από αυτούς που σκέφτονται λίγο και το μέλλον και όχι μονο την καλοπέραση, σκέφτηκα να μπω στρατό από πριν... (t αναφέρω αυτό γτ όλοι της ηλικίας μου πιστέυουν ότι Είναι περίεργο)

2 ακομα ερωτησεισ

¨1) υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί η διάρκεια θητείας;

2) είμαι 18 αλλα κατέχω την υπηκοότητα εδώ και 4 μήνες... Έχω γεννηθεί στην ελλάδα όμως...9 μηνo θα κάνω;

billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από billaras »

Οτι σκεφτεσαι το μελλον καλο ειναι δεν λεω... Αλλα στην προκειμενη ειναι λιγο ασχετο
κοιτα
θα τα κανεις και τα 2 απο οτι φαινεται
και για να μη σου κανει κικιρικου
πας τωρα που μπορεις και τα εχεις φρεσκα στη σχολιτσα σου, παιρνεις το πτυχιακι σου τωρα που εισαι συνηθισμενος στη μαθητικη ζωη και μετα πας στρατο
τι κερδιζεις; Ξεμπερδευεις μονοκοπανια με τις σπουδες τωρα που εισαι "ζεστος"

επιλογη νουμερο 2
πας και πηζεις στο στρατο για 1 χρονο (δεν θελω να ακουσα βλακειες του στυλ ειναι 9 μηνες οχι 8 οχι 11... Θα χασεις απο σχολη ενα ακαδημαικο ετος)
ξεβολευεσαι απο το μαθητικο βιο
ξεχνας τα λιγα πραματα που σου εχουν μεινει απο το λυκειο
και προσπαθεις να παρεις πτυχιο
τι κερδιζεις; Τιποτα
Τι χανεις; Το κεφι σου για διαβασμα

τωρα το οτι δεν σκεφτεσαι την καλοπεραση ειναι... Ανευ σημασιας δεν μπορω να σκεφτω γιατι θα σε βοηθησει στην επιλογη σου... Τωρα αν υπονοεις οτι καλοπεραση=φοιτητικη ζωη
την ιδια φοιτητικη ζωη θα κανεις ειτε ενα χρονο πριν ειτε ενα χρονο μετα...
Tatsinio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 1:17 am
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Tatsinio »

Ανάφερα ότι σκέφτομαι το μέλλον μου με την έννοια ότι μετά τη σχολη μπορεί να πιάσεις κατ/θείαν δουλειά λόγω κoνε με καθηγητές-πρακτικές ktlp... Και μπορεί να τα χάσεις λόγω στρατού...

όσο για τις γνώσεις του λυκείου εκεί είναι ένα δίλημμα:

μετά τι σχολη αν μπεις στρατό δη ξεχνάς ένα ποσοστό από αυτά p έμαθες;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Nassos »

Αν μου έθεταν το παραπάνω ερώτημα, πρώτα θα πήγαινα στρατό και μετά θα συνέχιζα τις σπουδές. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι βάρος σας βγαίνει από πάνω.Εικόνα Βέβαια τότε (2002) η θητεία ήταν 15 μήνες...

Όσο για το διάβασμα, κάπου στο 3ο χρόνο στη σχολή θα βαρεθείς να ανοίγεις βιβλίο και θα θές ένα διάλλειμα.

Όχι δεν τα ξεχνάς αυτά που έμαθες. Μπορεί να μην τα θυμάσαι εκείνη τη στιγμή, όταν όμως ανοίξεις τα βιβλία και τις σημειώσεις τότε τα "επαναφέρεις" στη μνήμη σου.
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από billaras »

Το να επαναφερεις φιλτατε
εξαρταται και απο ποσο καλα τα εμαθες οταν τα εμαθες
τωρα αν κανεις ολοκληρωματα και παραγωγους και τα ξερεις... Καλα ρε παιδι μου οχι και αριστα
και για 1 χρονο (οχι να πας στρατο, απλα να καθεσαι) και η μονη σου ασχολια ειναι που θα πας για καφε
απλα τα εχεις σαν αναμνηση, οχι σαν γνωση για να ξυπνησεις την παλια σου "εμπειρια" θες καμποσο χρονο
και αν εχεις προβληματα συγκεντρωσης δεν αξιζει

τωρα στον αγαπητο που αρχισε το θεμα
ρε συ... Τα κονε τα διατηρεις. Αμα ειναι σε 9-6 μηνες δεν ξερω ποσο θα πας να σε ξεγραψουν δεν ηταν ποτε κονε εξ αρχης
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από nikopaok4 »

Η αποψή μου... Οταν πας στρατο μετα τα 23 έχεις διαμορφώσει κάπως τον χαρακτήρα σου και πιστεύω οτι πέρνεις πολλά πραματα πολύ ποιο χαλαρα μεσα στο στρατό οπως και έχεις την εμπειρία να προστατέψεις τα συμφέροντά σου όταν τίθεται θέμα. Θυμάμαι περίπτωση 18 χρονου κρητικού που είχε βαρέσει τρελές απαλεψίες στο φυλάκιο επειδή δεν σήκωνε το κινητό του η κοπέλα του (και μιλαμε για φοβερη σχέση 2 μηνών) και προσέχαμε ολη την νύχτα τον πιτσιρικά μη κάνει καμια βλακεία. Γενικα πιστεύω οτι μεγαλύτερος ελέγχεις καλύτερα τις καταστάσεις. το μονο που κερδίζεις αν πας 18 χρονών είναι αυτό που είπες ότι μπορεί να βολευτείς καλύτερα άμεσα μετα τις σπουδές σου. Αυτο στο υπογράφω. Εγω ένα χρόνο σχεδόν μετα και ακόμα σταθερή δουλεία δεν έχω βρεί.

Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από dimitris mak »

Παιδια εγω περασα σε ενα τει πολυ καλο τει διπλα απο το σπιτι μου στην αθηνα αλλα ειχα δηλωσει να μπω εθελοντικα στις ειδικες δυναμεις και 26 σεμπτεμβριου μπαινω. Εγω πηγαινα σε επαλ οποτε δεν μπορω να πω οτι θα εχω κενα γιατι μαθηματα οπως φυσικη και βιολογια που θα κανω στην σχολη εχω να κανω απο πρωτη λυκειου στο εννιαιο που πηγαινα και βιολογια δεν θυμαμαι καν απο ποτε. Το προβλημα μου ειναι οτι θα παω δοκιμος ειδικες και θελω να μαθω αν μπορω να συνδιασω στρατο και σχολη. Αν ειμαι στα αλεξιπτωτα το σπιτι μου και η σχολη θα ειναι δυο βηματα (χαιδαρι-αιγαλεω). Επισης να πω οτι τα 18 τα εκλεισα τον απριλιο.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Nassos »

Ξέχασε το. Δεν θα έχεις χρόνο και όρεξη για διάβασμα.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Achilles
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:06 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Achilles »

Εγώ μετά από αυτήν την χρονιά δεν έχω καθόλου όρεξη από διάβασμα. Προτίμω με 1000 να πάω στρατό. Ακόμη έχω την εντύπωση πως αν στα 24 αποφασίσει κάποιος να πάει στον στρατό και τον διατάζουν τα 18-19 χρονα ή έστω κάποιος νεότερος θα του κακοφανεί.
Tatsinio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 1:17 am
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Tatsinio »

Να υποθέσω και συ 18 δεν είσαι; Σου έχει έρθει χαρτί να παρουσιαστεις; Γτ εμενα δεν ηρ8ε κατι ακόμα, ούτε σε φίλους μου συνομιλικους...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Nassos έγραψε:Αν μου έθεταν το παραπάνω ερώτημα, πρώτα θα πήγαινα στρατό και μετά θα συνέχιζα τις σπουδές.


Θα συμφωνήσω με τον Νάσο.

Επίσης είμαι της άποψης ότι καλό θα είναι (ειδικά οι πιτσιρικάδες) να εκμεταλλεύονται την θητεία τους είτε ώς ΔΕΑ είτε ώς καταδρομείς για την μοριοδότησή τους σε μελλόντικές προκυρήξεις.(ποτέ δεν ξέρεις) Εικόνα

faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από faoust21 »

Κοιτα, μιας και πηγα στρατο μεγαλυτερος σχετικα,25 να σου πω την αποψη μου. Εγω ψιλοηξερα τι να περιμενω γιατι εχω δυο κολλητους αξιωματικους. Οποτε ειχα μια σχετικη επαφη με την πραγματικοτητα. Τωρα, αν πας μετα τις σπουδες οπως εγω και εχεις και καποια εργασιακη εμπειρια ή σπουδες στο εξωτερικο, οπως ειχα και τα δυο, θα σου φανει υπερβολικα ευκολος ο στρατος. Προσωπικα μου φανηκε πιο πολυ δυσκολο το μεταπτυχιακο μου στην αγγλια παρα ο στρατος. Ειχα γνωρισει και ΔΕΑ αρχηγο ταξης ο οποιος ειχε μολις τελειωσει το διδακτορικο του και μπηκε ΔΕΑ γιατι ηθελε για 1,5 χρονο να μην σκεφτεται και γιατι ηταν σχετικο με το διδακτορικο του.

Εγω θα σου προτεινα να μην πας στρατο τοσο μικρος. Στον στρατο πρεπει να εχεις μαθει να προσεχεις τον εαυτο σου, γιατι εκει δεν θα σε προσεξει κανεις, και δεν ξερω αν ενα παιδι στα 18 του το εχει μαθει. Δευτερον, εβλεπα πιτσιρικαδες, οπως ανεφερε ο φιλος, που δεν την παλευαν στο φυλακιο γιατι δεν το σηκωνε η γκομενα ή γιατι εμεναν πολλες μερες μεσα ή γιατι τους ελειπαν οι φιλοι τους κτλπ. Σε οσους ειμασταν μεγαλυτεροι δεν φανηκε κατι τετοιο. Τριτον, οταν εισαι μικροτερος σου ειναι πιο δυσκολο να εισαι τυπικος. Πολλοι πιτσιρικαδες τιμωρουνταν για μικροπαραπτωματα ενω οσοι ειμασταν μεγαλυτεροι μας ηταν πιο ευκολο να ακολουθουμε δυο τρια βασικα πραγματα (ξυρισμα, γυαλισμα, στολη, κρεβατι).

Το να σου κακοφανει να σε διαταζουν 19χρονα δεν μου συνεβη γιατι δεν ειχαμε τετοιες περιπτωσεις. Για να ειναι ο αλλος 19χρονος θα πρεπει να ειναι εποπ στρατιωτης ή λοχιας μικρος απο σμυ. Εναν λοχια που ειχαμε 20χρονο στο κεντρο μπροστα στους αξιωματικους καναμε οτι τον υπακουμε αλλα στην ουσια καναμε ο, τι θελαμε. Και οταν υπακουγαμε το καναμε περισσοτερο για να μην του την πει ο λοχαγος και ηταν κριμα να ακουει σκατο το παιδακι.

παντως κανενας δεν ηρθε με υφος 1000καρδιναλιων να μας διαταξει. Μπορει να επεσα και σε φυσιολογικους ανθρωπους, μπορει και ετσι να ειναι γενικα. Παντως υπηρχε ενας τυπικος σεβασμος απο υπαξιωματικους σε μεγαλυτερους σε ηλικια φανταρους.
Άβαταρ μέλους
bodybuilder625
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2011 6:08 pm
Τοποθεσία: Λοκατζής
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από bodybuilder625 »

Εγω απο την αλλη πιστευω πως ειναι προτιμότερο να υπηρετήσει κάποιος πριν τις σπουδές για να ξεμπερδεύει νωρίς με αυτό το θέμα... Μετά μόλις απολυθεί θα είναι έτοιμος να ξεκινήσει απο την αρχή τις σπουδές του χωρις να χρειαστει να τις διακοψει στο μελλον... Από τη μία μπορει να εχει χασει 1 χρόνο από τα μαθήματά του αλλά από την άλλα αμα ανανεώνει την εγγραφή του στη σχολή όσο είναι φαντάρος θα μπορεί να συνεχίσει κανονικά... Τώρα όσο αφορά αυτό που είπατε ότι σε ηλικία 18-19 ετών είναι ακόμα μικρός κάποιος και δεν μπορεί να προσέξει καλά τον εαυτό του... Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο γιατι ένας φίλος μου που πήγε πρόσφατα (18 ετών) πέρασε μια χαρά στο στρατό αρκετά άνετα... Τωρα βέβαια εχει να κανει και με τους ανθρωπους που θα πεσεις αλλα τι να πω... Υπομονη!
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από billaras »

Μην αργιζουμε τα ενας φιλος ενας γνωστος ενας μπαρμπας
μιλαμε γενικα και ορθολογικα

οντως θα συμφωνησω με εναν προηγουμενο φιλο οτι 18-19 το πολυ πολυ να ειναι ΕΠΟΠ που θα ειστε το ιδιο πραμα πανω κατω
τωρα η ηλικεια του ανωτερου ειναι χαζο επιχειρημα
αμα ειναι ανωτερος σου μπορει να σου κανει αμα θελει τη ζωη δυσκολη
ειτε τον υπακους ειτε τον δουλευεις
σε βγαζει στην αναφορα στον λοχαγο και σου κανει τη θητεια ποδηλατο
δεν υπαρχει περιπτωση ο μονιμος να μην υποστηριξει τον συναδελφο του μπροστα στους φανταρους
αλλα και αναφορα να μην σε βγαλει θα σε πεθανει στην αγγαρεια (και εχει καθε εξουσια να το κανει)
οποτε μην βαζεις δικα σου κριτηρια ηλικειας και αλλα για το ποιον θα υπακους γιατι θα σου κανει τη ζωη δυσκολει αν καταλαβει οτι τον σνομπαρεις για καποιο λογο

τωρα οτι "ξεμπερδευεις" δεν ειναι κατι αξιο συζητησης
αφου θα το κανεις στα νιατα σου ουτως ή αλλως σκοπος ειναι να βρεις ποια σειρα θα σε ευεγερτησει
να πεις θα το κανω τωρα να τελειωνω ειναι χαζος λογος (μην ξεχναμε οτι μετα τις πανελληνιες θες να ξεδωσεις λιγο) αν εχεις καποιο πιο λογικο λογο να πας πριν τις σπουδες του
κανε το
Άβαταρ μέλους
Achilles
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:06 pm
Επικοινωνία:

Θητεία πριν ή μετά τις σπουδές; (δημοσκόπηση)

Δημοσίευση από Achilles »

Tatsinio έγραψε:Να υποθέσω και συ 18 δεν είσαι; Σου έχει έρθει χαρτί να παρουσιαστεις; Γτ εμενα δεν ηρ8ε κατι ακόμα, ούτε σε φίλους μου συνομιλικους...


Ούτε και εμένα φίλε μου.

Όσον αναφορά το θέμα του στρατού πριν τις σπουδές να το πω και αλλιώς. Αν εγώ τελειώσω του χρόνου στις ειδικές δυνάμεις (που το έχω μεράκι πως να το πούμε), επιπροσθέτως πάρω και κάποια μόρια θα μπορέσω να μπω σε κάποια προκήρυξη που από ότι φαίνεται πέρνουν αρκετούς. Σε 5 χρόνια όμως από τωρα ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι θα έχει προκηρύξεις. Όπως και να έχει την απόφαση μου την έχω πάρει.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης