Ζ' ΜΑΚ

Εκπαίδευση, μισθοί, βαθμολογική εξέλιξη, μέριμνα για το προσωπικό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΒΑΓΓΟΣ

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΟΣ »

Σαν Αξιωματικός ειδ δυν περα των σχολειων που πρεπει Εχεις βγαλει υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προσων το οποιο θα βοηθησει Να σε παρουν στη Ζ ΜΑΚ
Τζακ

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Τζακ »

Αυτο που δε καταλαβα ποτε ειναι γιατι μερικοι εφεδροι βαζουν βυσμα για να πανε ΕΤΑ ή Ζ ΜΑΚ αφου δεν προκειται να συμμετασχουν σε ασκησεις κτλπ.Βαζουν βυσμα για να βαρανε σκοπετα και να κανουν αγγαρειες; Δε το καταλαβαινω...

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Lxias »

Vessty έγραψε: AΝοιξα το θεμα γιατι δεν υπηρχε αντιστοιχο και θεωρω καλο να μαζευτουν πληροφοριες για μια απο τις καλυτερες αν οχι την καλυτερη μοναδα των Ε. Δ. Στη Ζ'ΜΑΚ υπηρετουν 300 ατομα, γυρω στα 8-16 ειναι εφεδροι σε θεσεις γραφιαδων η οδηγων. Επισης το 75% του μαχημου προσωπικου ειναι ΕΠ. ΟΠ. Η εκπαιδευση στη Ζ'ΜΑΚ συμφωνα με την εφημερια των Ε. Δ ειναι διαρκης σε συνεργασια με ολα τα τμηματα των ενοπλων δυναμεων. Η κυρια εκπαιδευση στη Ζ'ΜΑΚ διαρκει 18 μηνες αλλα συνεχιζεται καθημερινα και μετα την ολοκληρωση των 18 μηνων. Ιδρυθηκε το 1996 μετα την κριση των Ιμιων και εχει εδρα στο Μ. Πευκο. Οι περισσοτεροι ανδρες που την επανδρωνουν ειναι ΕΠ. ΟΠ 29-31 ετων οι οποιοι εχουν τελιωσει αρκετα σχολεια των Ε. Δ. Πως μια μοναδα της οποιας το μαχημο δυναμικο ειναι κυριως ΕΠ. ΟΠ θα συνεχισει να λειτουργει οπως πρεπει χωρις νεες προσληψεις;
Λοιπόν παλικάρια θα σας πω την ιστορία της Ζ΄Μ. Α. Κ όπως την έζησα εγώ: Στις 27 Ιανουαρίου 1996 γίνεται το σκηνικό με τις ΙΜΙΑ και οχι τα ΙΜΙΑ που βλέπω και γράφεται, είναι οι Βραχονησίδες ΙΜΙΑ οπού εκει ήτανε η Ι΄Μ. Α. Κ και οι κατσίκες πριν το σκηνικό. Με αποκορύφωμα στις 31 Ιανουαρίου 1996. Εγώ ήδη υπηρετούσα στον 6 μήνα της θητείας μου στην 2α Μ. ΑΛ ως έφεδρος Λχίας, για το τι έγινε και που ήτανε η 2α Μ. ΑΛ εκείνες τις ημέρες μην περιμένετε να σας πω. Με το που τελείωσε το σκηνικό και αναλύσανε εντός διμήνου τα υπερ και τα κατά αποφασίστηκε η συγκρότηση της ΘΡΥΛΙΚΗΣ Ζ΄ΜΑΚ απο 60 Στρατιώτες της 2ας ΜΟΙΡΑΣ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ και έτσι βρέθηκα στο ΚΕΕΔ και αρχίσαμε να φτιάχνουμε την Ζ΄ΜΑΚ παράλληλα είχε μπεί και μια σειρά τον Δεκέμβριο του 1995 απο ΕΠΥ και εκπαιδευόταν στην Ρεντίνα. Έτσι λοιπόν με τους λεβέντες της 2α Μ. ΑΛ και τους ΕΠΥ αυτής της σειράς ιδρύθηκε η Ζ΄Μ. Α. Κ τον Αύγουστο του 1996 με πρώτο Δκτή της Ζ΄Μ. Α. Κ τον Λάζαρη. Να ενημερώσω οτί οι τότε έφεδροι καταδρομείς ήτανε τόσο καλά εκαιδευμένοι και πειθαρχημένοι που ουδεμία σχέση έχουν με τους σημερινούς. Κάναμε και μπορούσαμε τα πάντα! Το είπε και δημόσια ο τότε Δντής Ειδικών δυνάμεων Στρατηγός Νικολαίδης το 1996. Η ιστορία λοιπόν παιδιά της Ζ΄Μ. Α. Κ είναι οι έφεδροι καταδρομείς της 2α Μ. ΑΛ που υπηρετούσαν το 1996. Ελπίζω να έμαθαν οι νεότεροι και να θυμηθούν οι παλαιότεροι απο ένα φάντασμα του Αιγαίου!
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 14, 2012 8:47 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ »

Ετσι ειναι οπως τα λες. τωρα μονο τα ΟΥΚ πραγματικα κομαντο

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Lxias »

ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ έγραψε: Ετσι ειναι οπως τα λες. Τωρα μονο τα ΟΥΚ πραγματικα κομαντο

Να είσαι καλά ρε κομάντος, υπηρέτησες εκείνη την εποχή?
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Άβαταρ μέλους
OMEGA
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Παρ Ιαν 01, 2010 1:43 am
Τοποθεσία: Inside Forward
Ενδιαφέροντα: Game Developer-Μπασκετ-Πολο
Επάγγελμα: Web Designer
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από OMEGA »

Titis έγραψε:Δηλαδή σε αυτήν την μοίρα υπάρχουν 75% ΕΠΟΠ και 25% αξιωματικοί; Δηλαδή ο ΕΠΟΠ έχει πιο πολλές πιθανότητες να μπει απ'ότι ο αξιωματικός; Παραξενο μου ακούγεται...


ετσι ειναι πριν 8 μηνες τουλαχιστον που υπηρετουσα.

"Η Κρήτη έχει διαφορά απο τους άλλους τόπους γιατι έχει αντάρτικη καρδιά και κουζουλούς ανθρώπους"
Άβαταρ μέλους
Nicolas_mk2
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 26, 2009 1:27 am
Τοποθεσία: Φραπεδούπολη
Επάγγελμα: Υπάλληλος Μ.Ι.Τ.
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Nicolas_mk2 »

Lxias έγραψε: Λοιπόν παλικάρια θα σας πω την ιστορία της Ζ΄Μ. Α. Κ όπως την έζησα εγώ: Στις 27 Ιανουαρίου 1996 γίνεται το σκηνικό με τις ΙΜΙΑ και οχι τα ΙΜΙΑ που βλέπω και γράφεται, είναι οι Βραχονησίδες ΙΜΙΑ οπού εκει ήτανε η Ι΄Μ. Α. Κ και οι κατσίκες πριν το σκηνικό. Με αποκορύφωμα στις 31 Ιανουαρίου 1996. Εγώ ήδη υπηρετούσα στον 6 μήνα της θητείας μου στην 2α Μ. ΑΛ ως έφεδρος Λχίας, για το τι έγινε και που ήτανε η 2α Μ. ΑΛ εκείνες τις ημέρες μην περιμένετε να σας πω. Με το που τελείωσε το σκηνικό και αναλύσανε εντός διμήνου τα υπερ και τα κατά αποφασίστηκε η συγκρότηση της ΘΡΥΛΙΚΗΣ Ζ΄ΜΑΚ απο 60 Στρατιώτες της 2ας ΜΟΙΡΑΣ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ και έτσι βρέθηκα στο ΚΕΕΔ και αρχίσαμε να φτιάχνουμε την Ζ΄ΜΑΚ παράλληλα είχε μπεί και μια σειρά τον Δεκέμβριο του 1995 απο ΕΠΥ και εκπαιδευόταν στην Ρεντίνα. Έτσι λοιπόν με τους λεβέντες της 2α Μ. ΑΛ και τους ΕΠΥ αυτής της σειράς ιδρύθηκε η Ζ΄Μ. Α. Κ τον Αύγουστο του 1996 με πρώτο Δκτή της Ζ΄Μ. Α. Κ τον Λάζαρη. Να ενημερώσω οτί οι τότε έφεδροι καταδρομείς ήτανε τόσο καλά εκαιδευμένοι και πειθαρχημένοι που ουδεμία σχέση έχουν με τους σημερινούς. Κάναμε και μπορούσαμε τα πάντα! Το είπε και δημόσια ο τότε Δντής Ειδικών δυνάμεων Στρατηγός Νικολαίδης το 1996. Η ιστορία λοιπόν παιδιά της Ζ΄Μ. Α. Κ είναι οι έφεδροι καταδρομείς της 2α Μ. ΑΛ που υπηρετούσαν το 1996. Ελπίζω να έμαθαν οι νεότεροι και να θυμηθούν οι παλαιότεροι απο ένα φάντασμα του Αιγαίου!


Γεια σου ρε Λοχια μου, κανεις δεν ξεχναει τα ''φαντασματα''!Εικόνα

Παντως δεν νομιζω οτι ειναι πλεον μυστικό η διασπορά των μονάδων... Για παραδειγμα, το ΕΤΑ, και η κουτση Μαρια ξερει πλεον που πηγε για 6 μηνες!Εικόνα
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Lxias »

Nicolas_mk2 έγραψε:]Γεια σου ρε Λοχια μου, κανεις δεν ξεχναει τα ''φαντασματα''!ΕικόναΠαντως δεν νομιζω οτι ειναι πλεον μυστικό η διασπορά των μονάδων... Για παραδειγμα, το ΕΤΑ, και η κουτση Μαρια ξερει πλεον που πηγε για 6 μηνες!Εικόνα
Γειά σου Nicolas να είσαι καλά, άλλες εποχές, οτι και να πω για το Ε. Τ. Α είναι πλύ λίγο, να είναι πάντα καλά τα παιδιά του Ε. Τ. Α
ΕΦΕΔΡΟΣ ΟΡΕΙΝΟΣ

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από ΕΦΕΔΡΟΣ ΟΡΕΙΝΟΣ »

Καλησπέρα. Θα ήθελα αν γίνεται να με πληροφορήσετε για το εξής. Μπορεί ένας έφεδρος (έστω μετά από μετάθεση από άλλη μοίρα, κατά τη διάρκεια της θητείας του) να υπηρετήσει στη Ζ΄ ΜΑΚ; Και αν μπορεί, ποια η δυνατότητά του να συμμετέχει σε γυμναστική, στίβο μάχης και ασκήσεις, αντί να κάθεται και να σαπίζει;

Άβαταρ μέλους
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 12, 2010 6:48 am
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ »

Το εχουμε πει... δεν μπορει
FutureChamp
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 26, 2012 9:21 pm
Τοποθεσία: Ελλάς
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από FutureChamp »

KΑλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, θέλω να μπω στις ειδικές δυνάμεις αλλά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα, σκέφτομαι για Ζ ΜΑΚ ή πεζοναύτες, αλλά όλα αυτά τα δηλώνεις ; Μόλις πήγα για το περιοδεύων, και για την στρατολόγηση πάω πάω σε καμιά εβδομάδα ! Με έχουνε μπερδέψει τα ονόματα γενικότερα των ειδικών δυνάμεων, και θέλω κάτι το οποίο θεωρείται ως η πιο σκληρή μονάδα ! Ασχολούμαι με τις πολεμικές τέχνες εδώ και αρκετά χρόνια δεν ξέρω αυτό θα παίξει ρόλο στην μετέπειτα πορεία μου ; Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που είμαι τόσο άσχετος περί των θεμάτων αλλά έχω συγκεκριμένο λόγο που θέλω να πάω στο πιο δύσκολο (αν και βέβαια όλα δύσκολα είναι στο πιο δύσκολο όμως) . Οι μονάδες όπως το ΚΕΑΠ είναι μεμονωμένη μονάδα ή απλά από εκεί περνάνε όλες οι μονάδες των ειδικών δυνάμεων όπως πχ. ΟΥΚ ; Α και αυτό που λέγεται για 20% δικαιολόγηση θανάτων επίσης δεν το κατάλαβα και αν γίνεται κάποιος να αφιερώσει λίγο από το χρόνο του να με ενημερώσει τον ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ ! Θα ήθελα να σπουδάσω κιόλας σε κάποια στρατιωτική σχολή αλλά ο μόνος λόγος είναι το ότι σε αυτόν τον τομέα έχω άλλα όνειρα ! Ευχαριστώ και πάλι !
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πρέπει να σου πήρε πολύ ώρα για να γράψεις αυτό το κείμενο, σίγουρα θα κέρδιζες χρόνο αν καθόσουν να ψάξεις το φόρουμ

ΖΜΑΚ, ΟΥΚ δεν μπορείς να κάνεις την θητεία σου

Ποίο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Από ΣΜΥ στις Ειδικές Δυνάμεις

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις

typos

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από typos »

Εν ολιγοις, στη Ζ μπορεις να πας μονο ως μονιμος. Το ιδιο και στα ΕΤΑ, ΟΥΚ για να σε προλαβω.Το πιο δυσκολο σωμα στο οποιο μπορεις να πας ως εφεδρος ειναι θεμα μεγαλης κουβεντας. Εγω θα σου πω Αλεξιπτωτα λογω σχολειου που ειναι απλα αιμα. Η 35ΜΚ στη Κυπρο ειναι παααρα πολυ μαχιμη, καθως και στην Ναουσα φημιζονται οτι εχουν τα πιο ζορικα κομμαντο.

ΚΕΑΠ ειναι σχολειο και πας μονο σαν ΥΕΑ/ΔΕΑ Ειδικων Δυναμεων, για να γινεις ΥΕΑ πρεπει να εχεις βγαλει το λυκειο, για να γινεις ΔΕΑ ΕΔ θελει βυσμα, αφου βεβαια περασεις ολες τις αλλες απαιτησεις, οπως αθληματα, μαθηματα, συνεντευξεις κτλπ.

Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Lxias »

Η χειμωνιάτικη νύχτα της 30 προς 31 Ιαν 1996 ήταν διαβολεμένη . Το κρύο ήταν τσουχτερό και ο δυνατός βοριάς μαστίγωνε με το ψιλόβροχο τους «τυχερούς» που έβρισκε στο δρόμο του. Και ήταν πολλοί .

Η Μονάδα, όπως και όλες οι άλλες Μονάδες του ακριτικού μας νησιού, από νωρίς το απόγευμα ήταν σε ετοιμότητα για άμεση εκκένωση του Στρατοπέδου και επάνδρωση του τομέα ευθύνης της. Κοντά στα μεσάνυχτα η διαταγή που ήλθε με κωδικοποιημένο σήμα ήταν λιτή και κοφτή σαν τα αστροπελέκια που έφερνε μαζί της η καταιγίδα :

«Η Μονάδα να έχει ετοιμότητα με το πρώτο φώς για Άμυνα επί της τοποθεσίας της βάσει σχεδίων. ».

Ο Διοικητής διάβαζε σιωπηλός το σήμα, ενώ οι Αξιωματικοί του περίμεναν με κομμένη την ανάσα.

Μία βαθειά αναπνοή και μία αποφασιστική φράση : «Ήρθε η ώρα. Φύγαμε ! ».

Δεν χρειαζόταν τίποτε άλλο . Το προσωπικό της Μονάδας, καλά εκπαιδευμένο και προετοιμασμένο για την ώρα αυτή, ξεχύθηκε από το Στρατόπεδο προς τις ακτές για να καταλάβει τις θέσεις μάχης και να προετοιμαστεί για να εκτελέσει την αποστολή του. Και ο τελευταίος στρατιώτης ήξερε καλά τι έπρεπε να κάνει. Πίσω έμεινε μόνο ο Υποδιοικητής της Μονάδας με 2-3 στρατιώτες, για την κατάταξη των ντόπιων εφέδρων, που ήδη είχαν αρχίσει να έρχονται, έτοιμοι για όλα

Ήξεραν όλοι καλά ότι η νύχτα θα ήταν μακριά, επειδή σε λίγες ώρες θα έπρεπε να κάνουν όσα προβλεπόταν από τα επιχειρησιακά σχέδια να γίνουν σε 3-4 μέρες. Και ο παλιόκαιρος δεν βοηθούσε καθόλου.

Η προσπάθεια ήταν τιτάνια από όλους. Όλοι είχαν πάρει προσωπικά την υπόθεση Ο χρόνος σμικρύνθηκε σε απίστευτο βαθμό και τα πάντα υλοποιούνταν με μία ομαδική εργασία πρωτόγνωρης αποτελεσματικότητας. Οι άσχημες καιρικές συνθήκες δεν είχαν καμία σημασία.

Και ο Διοικητής ; Ένοιωθε πως είχε έλθει και η δική του ώρα. Και ο Σταθμός Διοικήσεως της Μονάδας δεν τον χωρούσε... Έπρεπε να βρεθεί μπροστά στην ακτή, κοντά στους άντρες του. Άφησε στο πόδι του τον Λοχαγό του Λόχου Διοικήσεως, πήρε μαζί του ένα αυτόματο (έτσι να βρίσκεται, γιατί ένα πιστόλι τι να σου κάνει), ανέβηκε στο τζιπ και έφυγε .

Ξεκινώντας, ούτε που φανταζόταν το μεγαλείο που θα συναντούσε στο δρόμο του και πόσο αυτό το μεγαλείο θα τον σημάδευε για την υπόλοιπη ζωή του !

Η αρχή είχε ήδη γίνει, όταν φεύγοντας από το Στρατόπεδο για τον Σταθμό Διοικήσεως διασταυρώθηκε με μερικούς χωριανούς εφέδρους που πήγαιναν βιαστικοί να καταταγούν. Τον χαιρέτησαν με αστεία λέγοντας «εδώ είμαστε κι εμείς».

Πιο κάτω ήταν οι αποθήκες πυρομαχικών, που έπρεπε να εκκενωθούν και τα πυρομαχικά να προωθηθούν ταχύτατα στις θέσεις μάχης. Ήταν η πρώτη προτεραιότητα και η μεγάλη ανησυχία του Διοικητή.

Και τι βλέπει μόλις φθάνει εκεί ! Οι δύο αποθηκάριοι, γυμνοί από τη μέση και πάνω και καταϊδρωμένοι μέσα στον διαβολόκαιρο, να φορτώνουν πυρομαχικά με μία απίστευτη και πεισματώδη ταχύτητα, βοηθούμενοι όχι μόνο από τον οδηγό και τον συνοδηγό του συγκεκριμένου οχήματος, αλλά και των άλλων οχημάτων που κατέφθαναν διαδοχικά για φόρτωση. Μόνοι τους, χωρίς επίβλεψη Αξιωματικού. Δεν χρειαζόταν άλλωστε. Ο Λοχίας αποθηκάριος ήταν υπεραρκετός και έδινε το παράδειγμα. Και τα οχήματα έφευγαν φορτωμένα με μία απρόσμενη συχνότητα.

Συνέχεια: Ευστράτιος Ουζούνογλου Ταξίαρχος ε. Α.: ΙΜΙΑ-Η εικόνα της Ελλάδας που ήταν έτοιμη για όλα.
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Ζ' ΜΑΚ

Δημοσίευση από Lxias »

Ξημέρωνε 31 Ιαν 1996, όταν στην Αίθουσα Επιχειρήσεων του 13ουΣΑΚ και ενώ βρισκόταν σε εξέλιξη όλες οι επιχειρησιακές διαδικασίες για την ανάθεση- ανάληψη αποστολής, εισήλθε προερχόμενος από το ΣΔΑΜ (Στρατηγείο Διοικήσεως Ανατολικής Μεσογείου με αποστολή τη Διεύθυνση και τον Έλεγχο των Ναυτικών Επιχειρήσεων του Πολεμικού μας Ναυτικού), ο Αξιωματικός Σύνδεσμος της ΜΥΚ στο 13οΣΑΚ και επιβεβαίωσε την αιωρούμενη μέχρι τότε πληροφορία, για πτώση Ελικοπτέρου του Πολεμικού Ναυτικού, λέγοντας με δάκρυα στα μάτια επακριβώς «Κύριοι δυστυχώς οι Τούρκοι μας κατέρριψαν Ελικόπτερο, που απονηώθηκε από τη Φρεγάτα ΝΑΥΑΡΙΝΟ για αναγνώριση στη Δυτική ΙΜΙΑ».

Όπως καταλαβαίνετε, η ατμόσφαιρα φορτίστηκε συγκινησιακά και πριν προλάβουμε να συνέλθουμε από το πρώτο ΣΟΚ, η Διοίκηση και το Επιτελείο του 13ουΣΑΚ και ο Διοικητής του ΕΤΑ/ΣΧΑΛ (Ειδικό Τμήμα Αλεξιπτωτιστών της Σχολής Αλεξιπτωτιστών), ακολούθησε η σταδιακή αποκλιμάκωση και ο τερματισμός της κρίσης, που έφεραν στην Αίθουσα σκυμμένα κεφάλια, ταπείνωση και προβληματισμό.
Ταπείνωση και προβληματισμό, γιατί οι Ένοπλες Δυνάμεις υπέστησαν απώλειες, κατελήφθη Εθνικό Έδαφος-έστω και προσωρινά- χωρίς αντίδραση, δημιουργήθηκε «γκρίζα» περιοχή στο Αιγαίο Πέλαγος και όλα αυτά από την κακή, κάκιστη μπορώ να πω, συνεργασία της Πολιτικής με την Στρατιωτική Ηγεσία, που οδήγησε στη χείριστη εκτίμηση και αξιολόγηση μίας μικρής τοπικής κρίσης και σε λανθασμένες αποφάσεις.

Η κρίση αυτή ανήκει στην Ιστορία, η οποία είμαι σίγουρος ότι θα προσθέσει και άλλες
άγνωστες μέχρι τώρα σελίδες στο μέλλον, για να κλείσει οριστικά αυτό το κεφάλαιο και να δοθούν οριστικές απαντήσεις στα αναπάντητα ερωτήματα πρώτον των συγγενών, απογόνων και φίλων των ΤΡΙΩΝ ΗΡΩΩΝ και δεύτερον ολόκληρου του Ελληνικού Λαού.
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση, πέραν των ολοφάνερων ευθυνών και της ανεπάρκειας της
τότε Πολιτικής Ηγεσίας, μία προσεκτική προσέγγιση και αξιολόγηση των δεδομένων, οδηγεί στα εξής συμπεράσματα όσον αφορά στις αποφάσεις του Α/ΓΕΕΘΑ;

α. Δεν έδωσε εντολή για επάνδρωση και της Δυτικής ΙΜΙΑ.

β. Απέκλεισε, παρά την φορτική πίεση του Διευθυντή Ειδικών Δυνάμεων υποστράτηγου Θεοδώρου Νικολαίδη, τη χρησιμοποίηση Τμήματος Ειδικών Δυνάμεων προσιδιάζοντος στη φύση της συγκεκριμένης αποστολής και έδωσε εντολή για επάνδρωση ΜΟΝΟ της Ανατολικής ΙΜΙΑ και μάλιστα από άνδρες της ΜΥΚ, εκπαιδευμένους σε αποστολές τελείως διαφορετικές από την ανατεθείσα, προφανώς «Για να πάρει όλη τη δόξα το Πολεμικό Ναυτικό» σε περίπτωση θετικής έκβασης, έχοντας υπερεκτιμήσει τις δυνατότητες αυτών των ανδρών.

γ. Έδωσε εντολή για απονήωση και αναγνωριστική υπέρπτηση της Δυτικής ΙΜΙΑ, στο Ελικόπτερο ΠΝ 21 της Φρεγάτας ΝΑΥΑΡΙΝΟ, γνωρίζοντας ότι η αποστολή αυτή οδηγούσε κατευθείαν στο θάνατο, αφού επρόκειτο να εκτελεσθεί κάτω από κακές καιρικές συνθήκες και το κυριότερο πάνω από εχθρικό έδαφος (ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΔΥΤΙΚΗ ΙΜΙΑ ΕΙΧΕ ΗΔΗ ΚΑΤΑΛΗΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΙΣ), με ότι αυτό συνεπάγεται.

δ. Η επίκληση εκ μέρους του και εκ των υστέρων της δικαιολογίας, ότι αυτές τις οδηγίες έλαβε από την Πολιτική Ηγεσία επειδή μόνο στην Ανατολική ΙΜΙΑ είχε υψωθεί η Ελληνική Σημαία, δεν αναιρεί τις ευθύνες του ως Α/ΓΕΕΘΑ όσον αφορά στη μή επάνδρωση και της Δυτικής ΙΜΙΑ, αποκλείοντας με τον τρόπο αυτό τον αντιπερισπασμό εκ μέρους των Τουρκικών Δυνάμεων, όπως και έγινε, με σκοπό την αποκόμιση μεγαλύτερων οφελών στο διπλωματικό πεδίο.

Συνέχεια: Μια προσωπική μαρτυρία για Ίμια. Γράφει ο Αντώνης Τσαμπάζης Ταξίαρχος ε. Α.
Γίνανε έτσι ακριβώς όπως τα καταθέτει ο κ. Ταξχος ε. Α. Σας τα είχα αναφέρει και εγώ πιο μπροστά. Στρατηγέ Νικολαίδη για εμάς τους καταδρομείς που υπηρετήσαμε εκείνη την εποχή είστε ΛΕΒΕΝΤΗΣ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες