AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εγώ μόλις τσέκαρα και τις 3 σελίδες, ούτε το antivirus σφύριξε ούτε το spybot.
vasilis

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από vasilis »

Καλησπέρα,είμαι Πλοίαρχος Β' Τάξεωςαναφέρομαι στους σπουδαστές/απόφοιτους ΑΕΝ, στην Ελλάδα το ΠΑΠΕΙ δε μας δέχεται λόγω πρύτανη, το Αιγαίου θέλει χοντρό βύσμα, οότε η λύση είναι η Αγγλία.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά υπάρχει αρκετή δόση παραπληροφόρησης στα λεγόμενά σας. Και αναλύω συγκεκριμένα για τα ναυτιλιακά:

1) Τα περισσότερα πανεπιστήμια στην Αγγλία σε δέχονται με βαθμό πτυχίου >6,5

2) Σύμφωνα με το Brittish Council γίνεται δεκτό μόνο το Cambridge Proficiency, και κάθε πανεπιστήμιο θέτει τα δικά του όρια επίδοσης για TOEFL κλπ. Είναι όμως στην διακριτή ευχέρεια του πανεπιστημίου να δεχτούν κι άλλα Proficiency

3) Υπάρχουν πάρα πολλά πανεπιστήμια για ναυτιλιακά στην Αγγλία, απλώς ισχύει το συν Αθηνά και χειρα κίνει. Στείλτε μηνύματα σε όλα, θα σας απαντήσουν 100%. Ακόμα μπορείτε να ζητήσετε να σας αποστείλουν και ενημερωτικά φυλλάδια.

4) Το συνολικό κόστος σπουδών στα ναυτιλιακά στην Αγγλία ελιναι περίπου 50.000 Ευρώ στο Λονδίνο και 30.000 στις υπόλοιπες πόλεις (συμπεριλαμβανομένων διδάκτρων, εστίας, διασκέδασης, φαγητού κλπ)

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από greko_27 »

Μεταπτυχιακο στη Νορβηγια για μηχανικους Ε. Ν.(διδακτρα δωρεαν) στην αγγλική γλωσσα.Επειδη στην ελλαδα μας κυβερνουν προδοτες στερωντας μας το δικαιωμα να κανουμε μεταπτυχιακο στην χωρα που γεννηθηκαμε (γιατι αραγε;) μια φτηνη ΛΥΣΗ ειναι και το ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ για τους αποφοιτους των ΑΕΝ και συγκεκριμενα για τους μηχανικους. Τα διδακτρα για τους κατοικους απο κρατη μελη της ΕΕ, οπως προανεφερα, ειναι δωρεαν. Το κοστος διαβιωσης στη νορβηγια δεν ειναι φθηνο, συγκεκριμενα τα πρωτα ειδη αναγκης ειναι κατα 30% ακριβοτερα απο την ελλαδα ενω τα ενοικια ειναι πανακριβα (ξεπερνουν τα 1000 ευρω). Οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να νοικιασετε δωματιο οπου το κοστος του κυμαινετε απο 350 εως και 600 ευρω το μηνα. Επισης εχετε την δυνατοτητα κατα την περιοδο των διακοπων να εργαζεστε. Υπαρχουν πολλες εταιρείες που περνουν φοιτητες για 4ωρη,6ωρη ή και 8ωρη εργασια με παρα πολυ καλους μισθους... Πχ εαν εργαζεστε ως καθαριστης για 8 ωρες θα καθαριζετε τουλαχιστον 2000 ευρω το μηνα... Καλο θα ηταν κατα την διαρκεια των σπουδων σας να μαθετε ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ. Τα μαθηματα επιδοτουνται απο το κρατος γιατι ειστε φοιτητες και η εκμαθηση της γλωσσας τους θα σας ανοιξει πολλους δρομους. Ενα απο τα πολλα πανεπιστημα που μπορειτε να κανετε μεταπτυχιακο ειναι το Vestfold Univ.

1) Σπουδες και ειδικοτητα: Master in Maritime Management with specialization in Maritime Technical Management

2) Επιπεδο γνωσης Αγγλικης γλωσσας: http://www.hive.no/proficiency-in-english/category2933.html

Άβαταρ μέλους
VALLGOX
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 07, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από VALLGOX »

AΠο οτι καταλαβα εξω δεν δεχονται το πτυχιο απο αεν για δουλεια
Αν κανεις μεταπτυχιακο στο εξωτερικο μετα την αεν, θα μπορεσεις να εργαστεις εξω πχ αμερικη ως ανθυποπλοιαρχος για 20.000 τον μηνα που ελεγες greko_27; Υπαρχει εξω ζητηση γενικα στο επαγγελμα του ναυτικου;
Μαρια

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Μαρια »

Γεια σας ειμαι στο 4ο ετος ΑΕΝ και σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στην Αγγλια. Με ενδιαφερει κυριως το κομματι του ναυτικου δικαιου. Μηοως γνωριζει κανενας κανενα καλο πανεπιστημιο στην Αγγλικα σχετικα με αυτο;
Autom engineer

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Autom engineer »

Αρχικά καλησπέρα σε όλους σας.

Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με ένα θέμα που με προβληματίζει αρκετό καιρό...
Είμαι 23 χρονών έχω τελειώσει την θητεία μου στον Ε. Στρατό και απο το 2009 μέχρι σήμερα σπουδάζω μηχανικός Αυτοματισμού.
Όνειρό μου είναι να ασχοληθώ με την ναυτιλεία και κυρίως το κομμάτι των ναυτιλιακών Αυτοματισμών πάνω σε πλοία...
Ο μόνος τρόπος που βρήκα και μπόρεσα να σκευτώ είναι, με το που αποφοιτήσω απο την σχολή μου να μπώ στην ΑΕΝ στο τμήμα μηχανικών και έτσι να τα συνδυάσω... Αλλά όπως καταλαβένεται πρόκειται να σπαταλίσω άλλα 4 χρόνια απο την ζωή μου για να μπορέσω να επιτύχω τον στόχο μου... Κάτι που Πιστέψτε με είμαι διατεθιμένος να κάνω χωρίς δεύτερη σκέψη... Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι... Α) Αξίζει τον κόπο... ;
Β) Μήπως γνωρίζετε κάποιον ποιό σύντομο τρόπο ;

kakoules
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 8:59 pm
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από kakoules »

Γεια σας παιδιά. Είμαι Πλοίαρχος Α' εν ενεργεία με υπηρεσία κατά κόρον σε γκαζαδικα. Τελευταία σκέφτομαι αρκετά να ακολουθήσω κάποια μεταπτυχιακή πορεία και θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα που θα ήταν εφικτό στις μέρες μας να μου αποδώσει τις καλύτερες προοπτικές εργασίας στην στεριά. Πλέον θεωρώ ότι οι σπουδές εξ ολοκλήρου στα ναυτιλιακα δεν πρόκειται να αποδώσουν καρπούς, οπότε και σκεφτόμουν αρκετά το riskmanagement...

Θα ήθελα την γνώμη σας... Τώρα φίλε μου όσον αφορά εσένα και την σταδιοδρομία σου στο ναυτικό επάγγελμα σαν μηχανικός έχοντας ήδη το πτυχίο των αυτοματισμών, να είσαι σίγουρος ότι έπειτα από αμέτρητες συζητήσεις με Α' Μηχανικούς και Αρχιμηχανικους, εκείνοι που τώρα και στο μέλλον θα έχουν αρκετά μεγάλη ζήτηση για πλοία και ιδιαίτερα γραφείο ειναι οι μηχανικοί Ε. Ν με ειδίκευση στον τομέα των αυτοματισμών... Στην θέση σου, εάν πραγματικά έχεις σκεφτεί σοβαρά να ακολουθήσεις το ναυτικό επάγγελμα και τα συναφή, τότε σε παροτρύνω ανεπιφύλακτα, διότι οι προοπτικές καριέρας σου θα είναι μεγάλες.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από Nassos »

Πάνω σε ποίο τομέα του Risk Management; Υπάρχουν αρκετοί τομείς, όπως Finance,Shipping/Maritime,Oil and Gas,Environmental, κλπ.

http://en.Wikipedia.org/wiki/Risk_management

Στη θέση σου θα πήγαινα για ένα ΜΒΑ σαν το παρακάτω, που συνδιάζει και Ναυτιλιακά και Χρηματοοικονομικά

http://www.alba.edu.gr/Academic/shipping/Pages/Overview.aspx
http://www.icmacentre.ac.uk/courses/msc-international-shipping-and-finance
kakoules
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 8:59 pm
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από kakoules »

Ευχαριστώ για την απάντησή σου και με συγχωρείς, μου διέφυγε να διευκρινίσω τον τομέα. Εγώ σκεφτόμουν περισσότερο για το κομμάτι του πετρελαίου και παραγώγων, διότι μου προσφέρθηκε μια θέση στο Dubai, απλά είμαι επίφοβος διότι δεν θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό μόνο και μόνο για τον λόγο της πρόσληψής μου εκεί, αλλά για να έχω μεγαλύτερο όγκο εναλλακτικών δραστηριοτήτων. Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση και τα links, θα το ψάξω.
FIERA

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από FIERA »

Τελειώνω οικονομική περιφερειακη ανάπτυξη στο ΠΑΝΤΕΙΟ θέλω να κάνω μεταπτυχιακό Χρηματοοικομικά Ναυτιλιακά Αγγλία ή Ολλανδια. Προτεινεται παρακαλώ πανεπιστήμια αν γνωρίζεται. Ευχαριστώ
ναυτικος

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από ναυτικος »

Καλημερα. Να ρωτησω ρε παιδια, μπορει ενας πλοιαρχος ΕΝ Να δωσει για κατακτηριες στο ΕΜΠ για ναυπηγος;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από dn24 »

ναυτικος έγραψε:Καλημερα. Να ρωτησω ρε παιδια, μπορει ενας πλοιαρχος ΕΝ Να δωσει για κατακτηριες στο ΕΜΠ για ναυπηγος;


Δεν υπάρχουν κατατακτήριες για την Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών. Μόνο για την Μηχανολόγων Μηχανικών του Ε. Μ. Π και όχι για τους πλοιάρχους.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
paval

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από paval »

Καλησπερα ειμαι πλοιαρχος στο 4ο ετος επειδη δεν εχω καταλαβει μπορω να δωσω κατατακτηριες για ολες τις σχολες ακομα και για πολεμικο ναυτικο;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από D.Y.K »

paval έγραψε:Καλησπερα ειμαι πλοιαρχος στο 4ο ετος επειδη δεν εχω καταλαβει μπορω να δωσω κατατακτηριες για ολες τις σχολες ακομα και για πολεμικο ναυτικο;


Κατατακτήριες για τα ΑΕΙ / ΤΕΙ ως πτυχιούχος από την ΑΕΝ μπορείς να δώσεις ναι. Για τις Στρατιωτικές / Αστυνομικές σχολές όμως δεν υπάρχουν κατατακτήριες άρα όχι. Το μόνο που μπορείς να κάνεις αν σε πιάνει το όριο ηλικίας όπως ορίζεται κάθε χρόνο από την προκήρυξη για τα ΑΣΣΕΙ / ΑΣΣΥ είναι να δώσεις και πάλι Πανελλήνιες.

Άβαταρ μέλους
TAG
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:29 pm
Επικοινωνία:

AEN: Mεταπτυχιακό στα Ναυτιλιακά

Δημοσίευση από TAG »

Στο Ελλαδισταν οπως γνωριζουμε το πτυχιο του Γ' Πλοιαρχου και του Γ' Μηχανικου δεν θεωρηται ουτε ΤΕΙ ουτε ΑΕΙ ουτε τιποτα, μονο του Α' θεωρειται ΤΕΙ.

Διαβασα σημερα κατι ομως, σχετικα με την αναγνωριση του πτυχιου του Γ' Μηχανικου στη Δανια και ερωτώ:

1) Είναι δυνατη η μετατροπή/αναγνώριση του πτυχιου του Γ' Πλοιαρχου ως BSc (Bachelor of Science) καπου, και αν ναι, που;
2α) Αν ναι, ποια ειναι η διαδικασια και τι αποτελεσμα φερει; Π. Χ. Απλη αναγνωριση, μετατροπη, τι παιζει;
2β) Υπαρχει καποιο κοστος, χρηματικο η χρονικο;(ο χρονος ειναι χρημα, ειδικα στην δικη μου περιπτωση [κοντεβω τα 21]) Θα πληρωσω τιποτα, θα ξανακαθισω στα θρανια;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες