Τακτικές Μάχης

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bobus
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2011 11:30 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από bobus »

Γνωρίζετε αν υπάρχουν στο διαδίκτυο βιβλία που να περιγράφουν τακτικές μάχης; Π. Χ. Σχετικά με κατάληψη υψώματος ή αποτροπή απόβασης ή μάχη σε περιβάλλον πόλης; Έχω το ενδιαφέρον να ενημερωθώ σχετικά...

Ή ταχεία τάξη πυροβόλου, στο ΠΒ λόγω μυωπίας ήμουν άοπλος, όλη μέρα σε γραφείο, δεν έμαθα σχεδόν τίποτε...

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
evritis309
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 8:44 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από evritis309 »

Ενώ αν ήσουν ένοπλος θα γινόσουν Ρόμελ.

Τέσπα σχετικά με το ερώτημά σου, στο διαδύκτιο υπάρχουν τα ΕΕ του Αμερικανικού Στρατού. Αν είσαι καλός στ Αγγλικά στα προτείνω ανεπιφύλακτα. Δυστυχώς Ελληνικά αντίστοιχα δεν έχω βρει, αν κ στο περιεχόμενο διαφέρουν ελάχιστα από τα αμερικάνικα...
bobus
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2011 11:30 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από bobus »

Όχι φίλε μου, αν ήμουν ένοπλος θα ήμουν κανονικός φαντάρος, ενώ έτσι όπως με βάλανε, ήμουν γραφέας και καθαριστής ΚΨΜ στο οποίο ούτε καν πήγαινα αφού δεν προλάβαινα, δηλαδή πήγαινα μόνο για να το καθαρίσω, λίγο πριν πέσω για ύπνο για 3 ώρες

μη βγάζεις αυθαίρετα συμπερασματα για άτομα που δεν γνωρίζεις καθόλου

τα αγγλικά μου είναι πάρα πολύ καλά, αλλά το "ΕΕ του Αμερικανικού Στρατού" δεν μου λέει απολύτως τίποτε, δεν με βοηθά να ξεκινήσω αναζήτηση
Άβαταρ μέλους
evritis309
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2011 8:44 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από evritis309 »

Βρε δε θέλω να στην πω, απλά το αν είσαι ένοπλος με το αν θα ξέρεις όλα αυτά που ζητάς είναι άσχετο, αυτό ήθελα να σου πω.

Για την ερώτησή σου εδώ είναι ένα link:

http://www.globalsecurity.org/military/library/policy/army/fm/. Μάλιστα το FM 21-75 (Combat skills) το είδα τάλε κουάλε σε Ελληνική έκδοση, ακόμη κ οι εικόνες ήταν ίδιες.
bobus
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2011 11:30 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από bobus »

Ναι νομίζω με κάλυψες τώρα... Έχω να διαβάζω...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από Nassos »

Bobus, και ένοπλος να ήσουν, μόνο αν είχες συγκεκριμένη ειδικότητα πχ στο Πυροβολικό θα μάθαινες κάτι.

Γιατί CQB (Close Quarter Combata),FIBUA (Fight In Built-Up Areas), ανακαταλήψεις κλπ. Στις Ειδικές Δυνάμεις τα μαθαίνεις, και εννοείται είσαι μόνιμο στέλεχος.

Και εγώ άοπλος ήμουν, παρ'όλα αυτά στο ΚΕΤΘ ο τότε Ταξίαρχος μας έβαλε ΟΛΟΥΣ να κάνουμε βολή με G3. Και μου δόθηκε και η δυνατότητα να ρίξω και με πολυβόλο των 0.50.
bobus
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2011 11:30 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από bobus »

Στο ΠΒ θα ήμουν κανονικά ΤΕΒΠΑΡ λόγω ΕΜΠ, αλλά και σκοπευτής-πυροβολητής να ήμουν, νομίζω θα μάθαινα τα περί τάξης

έριξα κι εγώ με το g3 μια βολή, ήταν κάτι σαν παρηγοριά, να έχω τουλάχιστον αυτή την εμπειρία, μου είπαν πως έριξα 5/20 και χάρηκα, μετά έμαθα πως έδιναν πόντους ψεύτικους στην κρύπτη... Μπαχαλιστάν...

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από samloxias »

Παρόλα Στρατιωτικό το φόρουμ, δέν έχει κίνηση περί αυτού του θέματος. Μόνο να διαβάζουμε δεν βγαίνει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από samloxias »

Αφού εξαντλήσαμε ενάμιση χρόνο τώρα για θέματα περίπολα επαφές ενέδρες και γενικά τακτικές κτλπ κτλπ κτλπ! Πάμε τώρα για καμιά φραπεδοκουλτούραΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από samloxias »

Εδώ και 6 χρόνια μιλώ μόνος σε αυτό εδώ το "τόπικ" ΕικόναθέμαΕικόνα και γελώ και μόνος.

Έριξα μια ματιά γενικά στο φόρουμ και μάλιστα στρατιωτικό, και είδα ότι εδώ μέσα όλοι ψάχνουν

για εργασία στης ένοπλες δυνάμεις και γενικά στα σώματα ασφαλείας. Σε κανέναν δέν έπεσε στην

αντίληψή του αυτό το θέμα και το αφήνεται ορφανό. Στρατός και σώματα ασφαλείας χωρίς κίνηση αυτού

του θέματος δέν γίνετε._

samloxias

ΥΓ) Εύχομαι μήν γράψω πάλι εγώ μετά από χρόνια

Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από JimA »

Εγω εχω να ανοιξω θεμα. Και ειναι πολυ σημαντικο καθως αφορα την χρηση της ξιφολογχης. Πρεπει κατεμε να καθιερωθει στην εκπαιδευση ολων των στρατευσιμων ασκηση με εφοπλου λογχη κατι που παραμελειται εν πολλοις παρα τα οσα εχουν να μας διδαξουν οι συγχρονοι πολεμοι οπου η εφοδος με ξιφολογχη σαν τακτικη συνανταται συχνα. Σαν παραδειγμα θα φερω τον πολεμο στα Φωλκαντς οπου οι Βρετανοι χρησιμοποιησαν ξιφολογχη με θεαματικα αποτελεσματα καθως οι ανεκπαιδευτοι στο αντικειμενο Αργεντινοι στρατιωτες παγωναν στη θεα της καλοακονισμενης ξιφολογχης. Και τελος ειναι κριμα ενω οι αλλοι εκπαιδευονται στην εν λογω τακτικη να την παραμελουμε εμεις που σε ολους τους πολεμους γινομασταν ξακουστοι εφορμοντας και φωναζοντας το ΑΕΡΑ!
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από giannismar »

Με ενα search που εκανα, οντως εφοδος με ξιφολογχη εγινε μια φορα στον πολεμο των falklands σε μια φαση απελιπισας Παντως οι αμερικανοι εχουν να χρησιμοποιησουν ξιφολογχες απο την κορεα, και εχουν παει σε πολλους πολεμους, οποτε φανταζομαι οτι δε συμφερει. Σιγουρα ειναι μια τακτικη με υψηλη θνητοτητα, ειδικα τη σημερινη εποχη που η δυναμης πυρος της ομαδας πεζικου εχει ανεβει κατα πολυ.+ οτι υπαρχει αρκετη ποικιλια οπλισμου και εξοπλισμου, οπλοβομβδιδες, διοπτρες κλπ.

οσον αφορα το αρχικο θεμα, με βιλβια κλπ, υπαρχει στο εμποριεο το Βιβλιο ''CQB Βολές μάχης ταχείας αντίδρασης, οπλισμός - εξοπλισμός - τακτικές στο σύγχρονο πεδίο μάχης''. Απο στελεχη του ελληνικου στρατου. Νομιζω προκειται για πολυ καλο βιβλιο για οποιον τον ενδιαφερει το αντικειμενο.

Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από JimA »

Πραγματικα εχετε δικιο σχετικα με την ξιφολογχη αλλα παντως δεν ειναι τυχαιο που οι στρατοι των ΗΠΑ ΗΒ κλπ ακομα εκπαιδευονται και σε αυτο το αντικειμενο. Παλια μου τεχνη κοσκινο που λενε... Το βιβλιο πολυ καλο πραγματικα και γραμμενο απο καταρτισμενους στρατιωτικους.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από Nassos »

Οι Βρετανοί το ξαναέκαναν στο Αφγανιστάν το 2004 όταν έμειναν από πυρομαχικά.

https://www.forces.net/services/army/bayonet-charge-foiled-taliban

Κάποτε οι ΥΕΑ έκαναν άσκηση με ξιφολόγχες, ακόμη και ανα μεταξύ τους μάχη.
Άβαταρ μέλους
JimA
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 10:39 pm
Επικοινωνία:

Τακτικές Μάχης

Δημοσίευση από JimA »

Μακαρι να ξαναμπει στην εκπαιδευση αυτο το κομματι. Εδω εγω στην θητεια μου που μονο παρουσιαστε εκανα με ξιφολογχη την πρωτη φορα που εκανα εξασκηση στραβοκαταπινα μη γινει καμμια στραβη και μουρθει καρωτιδα. Φανταστειτε να τις δει ο εχθρος να λαμπουν απο αποσταση πως θα τα χασει. Και ισως σε καποιες περιπτωσεις εδω στην Ελλαδα φανει χρησιμη η τακτικη αυτη καθως δεν θα μας χωριζουν και μεγαλες εκτασεις "απλας" απο τυχον μπακαλοκομμωτριες εισβολεις. Βεβαια σε ειδικες περιπτωσεις μπορει να γινει αυτο γιατι οπως πολυ σωστα υπογραμμιστηκε πιο πανω απο το 1944 ξερω γω που υπηρχε μεγαλη ισχυς πυρος οι γενναιοι Ιαπωνες πενηντα πενηντα πεφτανε με τις εφοδους μπανζαϊ μπροστα στους πεζοναυτες με τα πολυβολα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες