Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πολίτης1986

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Πολίτης1986 »

Καλησπέρα,

είμαι γεννημένος το 1986 και το καλοκαίρι του 2010 τέλειωσα την Ιατρική. Η αναβολή μου ισχύει μέχρι 12/2013. Σε λίγο καιρό περιμένω το διορισμό μου στην ειδικότητα και πρόκειται να αντιμετωπίσω το παρακάτω πρόβλημα:

Το νοσοκομείο για να μου επιτρέψει να υπογράψω τη σύμβαση εργασίας θέλει πιστοποιητικό τύπου Α με αναβολή ισόχρονη της τοποθέτησης (δηλαδή μέχρι τέλη του 2015).

Η στρατολογία για να μου παρατείνει την αναβολή ζητά υπογεγραμμένη τη σύμβαση εργασίας.

Πληρώ όλες τις νόμιμες προϋποθέσεις για να παρατείνω την αναβολή, όμως λόγω δύο ασυμβίβαστων διατάξεων (από το νόμο περί στρατολογίας και τις προϋποθέσεις του υπ. Υγείας) ενδέχεται να μου δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα.

Δεδομένου ότι μετά την παραλαβή της υπουργικής απόφασης πρόσληψης-τοποθέτησης υπάρχει πολύ περιορισμένος χρόνος, θα ήθελα να ακούσω τι μπορώ να κάνω ώστε να μη χρονοτριβήσω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Κώστας, Θεσσαλονίκη

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Βασικά κάνε λογαριασμό. Γιατί έχω να σου γράψω πολλά.Εικόνα
Politis1986
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2011 2:41 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Politis1986 »

Greek_Army έγραψε:Βασικά κάνε λογαριασμό. Γιατί έχω να σου γράψω πολλά.Εικόνα


Έκανα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

theo26
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Σεπ 06, 2011 5:20 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από theo26 »

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το συγκεκριμένο θέμα γιατί σε ένα μήνα ενδεχομένως να αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Greek_Army »

theo26 έγραψε:Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για το συγκεκριμένο θέμα γιατί σε ένα μήνα ενδεχομένως να αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Έχεις προσωπικό μήνυμα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από yandr »

Γιατί δεν τα γράφεις και εδώ; Θα στέλνεις ΠΜ σε κάθε έναν προσωπικά;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Greek_Army »

yandr έγραψε:Γιατί δεν τα γράφεις και εδώ; Θα στέλνεις ΠΜ σε κάθε έναν προσωπικά;


Θέλω να κάνω γνωριμίες με γιατρούς να έχω ένα κονε ρε αδερφέ πως το λέτε στα μέρη σου;Εικόνα
ΚΩΣΤΑΣ

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ »

Ειμαι το 1983 το 2001μπηκα οδοντιατρικη το2006 τελειωσα μπηκα ιατρικη τελειωσα το2010 περασα με εξετασεις για γναθοχειρουργικη εκανα 6 μηνες χειρουργικη και τωρα προσληφθηκα στο Γεννηματας για την ειδικοτητα η οποια ειναι 5 χρονια εχω μεταπτυχιακο και το διδακτορικομου το ειναι μεχρι το2013 καταθεσα για αναβολη μεχρι το 2016 θα την παρω

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΚΩΣΤΑΣ έγραψε:Ειμαι το 1983 το 2001μπηκα οδοντιατρικη το2006 τελειωσα μπηκα ιατρικη τελειωσα το2010 περασα με εξετασεις για γναθοχειρουργικη εκανα 6 μηνες χειρουργικη και τωρα προσληφθηκα στο Γεννηματας για την ειδικοτητα η οποια ειναι 5 χρονια εχω μεταπτυχιακο και το διδακτορικομου το ειναι μεχρι το2013 καταθεσα για αναβολη μεχρι το 2016 θα την παρω



1. Αναβάλλεται η κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις Των στρατευσίμων, οι οποίοι κατά την ημερομηνία που υποχρεούνται για κατάταξη είναι:

α. Διορισμένοι ή γραμμένοι για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας σε αρμόδιο κατά νόμο νοσηλευτικό ίδρυμα αναβολή χορηγείται εφόσον οι προϋποθέσεις υπήρχαν κατά την ημερομηνία κατάταξης.

5. Όσοι έτυχαν αναβολής κατάταξης σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου αυτού υποχρεούνται να καταθέσουν στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο, μέχρι την ημερομηνία που προσδιορίζεται για κατάταξη στις Ένοπλες Δυνάμεις, λόγω λήξης ή διακοπής της αναβολής

αυτής, πιστοποιήσεις ή βεβαιώσεις από τις οποίες να αποδεικνύεται συμμετοχή σε εξετάσεις εισαγωγής ή σε

διαδικασία εγγραφής όπου δεν απαιτούνται εξετάσεις, σε ανώτερη ή ανώτατη σχολή εσωτερικού ή εξωτερικού,

από την ημερομηνία χορήγησης της αναβολής, μέχρι τη λήξη ή τη διακοπή της.

6. Οι πιστοποιήσεις ή βεβαιώσεις της προηγούμενης παραγράφου δεν απαιτούνται στην περίπτωση που η αναβολή διακόπτεται με αίτηση των ενδιαφερομένων και από την ημερομηνία διακοπής της και μέχρι τη λήξη της μεσολαβούν εξετάσεις ή διαδικασία εγγραφής σε

ανώτερη ή ανώτατη σχολή του εσωτερικού.

volvial1986
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 20, 2013 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από volvial1986 »

Καλησπερα.Ειμαι γεννημενος κι εγω το '86 και δικαιουμαι αναβολης μεχρι 31-12-2013. Ειμαι για ειδικοτητα στη Σουηδια, εχω προσληφθει σε εξαμηνο δοκιμαστικο συμβολαιο και επικειται να παρω ειδικοτητα λιγο μετα την αρχη του χρονου... Δεν ξερω ομως αν θα προλαβω να την εχω παρει πριν με καλεσουν ή λιγους μηνες μετα; Τι γινεται σ αυτη την περιπτωση; Αν στειλω το χαρτι προσωρινου διορισμου που μιλα για την προοπτικη συνεχισης της συμβασης αρκει ή οχι;

ευχαριστω εκ των προτερων

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι δεν σε καλύπτει ένα χαρτί που απλά θα αναφέρει ότι υπάρχει προοπτική συνέχισης, τώρα για το αν σε καλέσουν νωρίτερα υπάρχουν 2 λύσεις.

Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους
Αναβολή για κοινωνικούς λόγους

Στα δύο θέματα που σου δίνω θα βρεις ότι πληροφορίες χρειάζεσαι, τα διαβάζεις και αποφασίζεις τι από τα δύο θα επιλέξεις.
volvial1986
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 20, 2013 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από volvial1986 »

Σ ευχαριστω θερμα... Ερχεται λοιπον το χαρτι καταταξης και αιτουμαι τριμηνης αναβολης για κοινωνικους λογους για εργασια στο εξωτερικο ενοψει εναρξης ειδικοτητας... Στεκει ομως αυτο σαν λογος;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι θα χρειαστεί να βάλεις και μπόλικη σάλτσα, ότι αν δεν πάρεις αναβολή για να ολοκληρώσεις το εξάμηνο δεν θα μπορείς να διευθετήσεις τις εκκρεμότητές σου.

Μην ξεφεύγουμε όμως από το θέμα, ότι άλλες απορίες έχεις να τις γράφεις στα αντίστοιχα θέματα.
dimitris1986

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από dimitris1986 »



Καλησπέρα,

Μου έχει έρθει ο διορισμός μου για το γενικό μέρος (2 χρόνια) παθολογίας σε νοσοκομείο της αττικής. Το συμβόλαιο που θα υπογράψω θα έχει διάρκεια 1 χρόνο και 8 μήνες λόγω εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. Δηλαδή αν υπογράψω αύριο θα είμαι διορισμένος μέχρι 13/10/2018.

ΟΜΩΣ:

Έχω αναβολή στράτευσης στο πολεμικό ναυτικό για λόγους υγείας μέχρι την 8/9/2018. Όταν το ανέφερα αυτό στο γραφείο προσωπικού, μου είπαν οτι η αναβολή δεν είναι ισόχρονη της άσκησης για ειδικότητα και θα καταγγελθεί μόλις πάρουν το πιστοποιητικο στρατολογικής κατάστασης τύπου Α και θα απολυθώ αυτοδικαίως. Το ίδιο μου είπαν και στο υπουργείο. Αργότερα είδα την αναβολή μου στο ιντερνετ που λέει οτι έχω αναβολή μέχρι 8/9/2018 ΑΛΛΑ οτι υποχρεούμαι να καταταγώ με την Δ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος 2018). Με την ημερομηνία λήξης της αναβολής καταγγέλεται η συμβασή μου ΑΛΛΑ με την υποχρέωση κατάταξης (νοέμβριος) διορίζομαι κανονικά. Έτσι, Σκέφτομαι να πάω αύριο στη στρατολογία και να ζητήσω το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α και να δώ τι γράφει. ΑΝ γράφει νοεμβριος του 2018 είναι όλα οκ γιατι είμαι παραπάνω απο ισόχρονος ΑΛΛΑ αν γράφει 8/9/2018 θα καταγγελθει η συμβασή μου. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ. Αν γράφει 8/9/2018 σκέφτομαι να ρώτησω μήπως μπορούν ενυπόγραφα να μου πιστοποιήσουν οτι θα παρουσιαστώ Νοέμβριο του 18. Γίνεται; Στην τελική, είναι εύκολο να μου παρατείνουν την αναβολή για αλλους 2 μήνες;
gr_ar

Αναβολή για ιατρική ειδικότητα

Δημοσίευση από gr_ar »

dimitris1986 έγραψε:

Καλησπέρα,

Μου έχει έρθει ο διορισμός μου για το γενικό μέρος (2 χρόνια) παθολογίας σε νοσοκομείο της αττικής. Το συμβόλαιο που θα υπογράψω θα έχει διάρκεια 1 χρόνο και 8 μήνες λόγω εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου. Δηλαδή αν υπογράψω αύριο θα είμαι διορισμένος μέχρι 13/10/2018.

ΟΜΩΣ:

Έχω αναβολή στράτευσης στο πολεμικό ναυτικό για λόγους υγείας μέχρι την 8/9/2018. Όταν το ανέφερα αυτό στο γραφείο προσωπικού, μου είπαν οτι η αναβολή δεν είναι ισόχρονη της άσκησης για ειδικότητα και θα καταγγελθεί μόλις πάρουν το πιστοποιητικο στρατολογικής κατάστασης τύπου Α και θα απολυθώ αυτοδικαίως. Το ίδιο μου είπαν και στο υπουργείο. Αργότερα είδα την αναβολή μου στο ιντερνετ που λέει οτι έχω αναβολή μέχρι 8/9/2018 ΑΛΛΑ οτι υποχρεούμαι να καταταγώ με την Δ ΕΣΣΟ (Νοέμβριος 2018). Με την ημερομηνία λήξης της αναβολής καταγγέλεται η συμβασή μου ΑΛΛΑ με την υποχρέωση κατάταξης (νοέμβριος) διορίζομαι κανονικά. Έτσι, Σκέφτομαι να πάω αύριο στη στρατολογία και να ζητήσω το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α και να δώ τι γράφει. ΑΝ γράφει νοεμβριος του 2018 είναι όλα οκ γιατι είμαι παραπάνω απο ισόχρονος ΑΛΛΑ αν γράφει 8/9/2018 θα καταγγελθει η συμβασή μου. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ. Αν γράφει 8/9/2018 σκέφτομαι να ρώτησω μήπως μπορούν ενυπόγραφα να μου πιστοποιήσουν οτι θα παρουσιαστώ Νοέμβριο του 18. Γίνεται; Στην τελική, είναι εύκολο να μου παρατείνουν την αναβολή για αλλους 2 μήνες;


Από την στιγμή που η αναβολή σου λήγει στις 8/9/2018 τότε παρουσιάζεσαι με την Δ'ΕΣΣΟ δηλαδή τον Νοέμβριο, με τις αναβολές για λόγους υγείας ισχύουν άλλες διατάξεις, μπορεί να το επαληθεύσεις και από μόνος σου διαβάζοντας την πρόσκληση στρατεύσιμων του Νοέμβριου 2016.

http://www.stratologia.gr/sites/default/files/%CE%A0%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%20%CE%A3%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%BC%CF%89%CE%BD%20%202016%20%CE%95%CE%84%20%CE%95%CE%A3%CE%A3%CE%9F%20%CE%A0N%20%206%CE%92%CE%A9%CE%9B6-%CE%A7%CE%A6%CE%A1_1.pdf

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες