ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Ξέρει κανείς τίποτε για τη σχολή που πάνε οι ΥΕΑ του ΣΥΠ; Εικόνα

lapapas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από lapapas »

Γεια χαρά, μια ερωτησούλα έχω και εγώ. Εάν πας για ΥΕΑ απτο ΚΕΥΠ έχεις πιθανότητες να μείνεις εκεί ή χρειάζεσαι πάλι βίσμα για να μη πάρεις μετάταξη; Επίσης το κέντρο εκπαίδευσης δοκίμων βρίσκεται επίσης στη Λαμία;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από kallitexnis »

lapapas έγραψε: Γεια χαρά, μια ερωτησούλα έχω και εγώ. Εάν πας για ΥΕΑ απτο ΚΕΥΠ έχεις πιθανότητες να μείνεις εκεί ή χρειάζεσαι πάλι βίσμα για να μη πάρεις μετάταξη; Επίσης το κέντρο εκπαίδευσης δοκίμων βρίσκεται επίσης στη Λαμία;
Μετάταξη; Δύσκολο αφού θα είσαι ΥΕΑ(ΥΠ). Το Κέντρο Εκπαίδευσης Δοκίμων Αξιωματικών εδώ είναι. Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι πρόσφατα.
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Anonymous »

Ακουσα οτι αν ζητήσεις για ΥΕΑ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε στείλουν πεζικό ή τεθωρακισμένα. Ξέρετε αν ισχύει κατι τέτοιο;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από kallitexnis »

lapapas έγραψε: Ακουσα οτι αν ζητήσεις για ΥΕΑ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε στείλουν πεζικό ή τεθωρακισμένα. Ξέρετε αν ισχύει κατι τέτοιο;
Όχι απαραίτητα. Αλλά όταν ζητάς από απλός οπλίτης να υπηρετήσεις ως ΥΕΑ τότε αλλάζει το σώμα ή το όπλο που θα πάρεις στη θητεία σου.
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Anonymous »

Μου ήρθε 10/11 ΚΕΥΠ με ένδειξη ΥΕΑ.

Είμαι χημικός με διδακτορικό.
Ξέρει κανείς τι παίζει με ειδικότητες κ αν συμφέρει να πάω ΥΕΑ;
MGEN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2009 6:14 am
Τοποθεσία: Germany
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από MGEN »

Chemist έγραψε:Μου ήρθε 10/11 ΚΕΥΠ με ένδειξη ΥΕΑ.

Είμαι χημικός με διδακτορικό.
Ξέρει κανείς τι παίζει με ειδικότητες κ αν συμφέρει να πάω ΥΕΑ;


Εφόσον είσαι χημικός σε συμφέρει να πας ΥΕΑ και στη συνέχεια όταν κάνεις την υποχρεωτική υπηρεσία σου σε μονάδα εκστρατείας να μετατεθείς στο Χημείο Στρατού που είναι στον Πειραιά ή στα Βιμηχανικά Εργοστάσια Βάσεως που είναι στον Αυλώνα. Έτσι θα αποκτήσεις και βεβαίωση που μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως προϋπηρεσία στο βιογραφικό σου.

Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι παλαιότερα ίσχυε. Δεν γνωρίζω αν ισχύει σήμερα, οι τρεις πρώτοι από τη Σχολή ΥΕΑ πήγαιναν σε όποια μονάδα ήθελαν.
Anonymous

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Anonymous »

Σ' ευχαριστώ mgen
Καλό μου ακούγεται αυτό για το χημείο του στρατού.
Υποθέτω όμως ότι θα θέλει τρελό βύσμα, κάτι που εγώ δεν έχω.
Αν δεν πάω ΥΕΑ παίζει να πέσω σε δυσμένεια κ να με μετατάξουν;
Gregkar13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 13, 2010 3:14 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Gregkar13 »

Αυτή τη μακακία ποιός την γράφει;/thiteia/keyp.asp

μας εκανες την καρδια περιβόλι μεγάλε, και τι ψώνισμα είναι αυτό με τους ΥΕΑ; Δλδ επειδή εσύ ήσουνα ΥΕΑ οι οπλίτες είναι ρούχλες και βρωμιάρηδες; Δεν το καταλαβαίνω αυτό το ψώνισμα των ΥΕΑ, κι εμένα μου ήρθε να πάω αλλά δεν θα κάνω ΥΕΑ γιατί έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω στην ζωή μου από το να παίζω τον αξιωματικό σε εναν υποτιθέμενο στρατό...
SPIROS

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από SPIROS »

Παιδια ηθελα νο ροτισω μπαινω 28 σεπτεμβιου θηβα υλικου πολεμου ΥΕΑ ! ... Ξερεται ποτε θα πανε οσοι μπαινουν στο τελος του σεπτεμβριου για εκπεδευση ΥΕΑ εφοσον οι αλλοι θα μπουν τελος αυγουστου; Οταν θα μπω εγω φανταρος οι αλλοι νθα εχουν ορκιστει του αυγουστου. Πως γινεται να παμε μαζι μετα για εκπεδυση ΥΕΑ μαζι; Εφοσον οι ΥΕΑ μπαινουν για εκπεδευση μολις ορκισουν φανταροι; Α και που θα εινια τελικα το κεντρο εκπεδευσης ΥΕΑ υλικου πολεμου θηβα; Η λαμια; Ευχαριστω
makis_neosilektos!!!

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από makis_neosilektos!!! »

Παιδιά παρουσιαζομαι θηβα 24-11 υλικου πολεμου και το σκεφτομαι για ΥΕΑ, μηπως γνωρίζει κάποιος αν το κεντρο εκπεδευσης ΥΕΑ υλικού πολέμου ειναι ακομα στη Λαμια ή είναι σε αλλο μέρος. Α! Και κατι ακομα πως γίνεται να τεριαζουν ημερομηνιακα οσοι είναι για ΥΕΑ και εφοσον πρέπει να πανε για εκπευδευση ολοι μαζί αυτοι που μπαίνουν Οκτοβριο με αυτούς που μπαίνουν Νοεμβριο εχοντας 1 μήνα διαφορα; Διλ θα είναι και τα 2 γγρουπ αλφαδες εχοντας 1 μηνα διαφορα πως θα γίνει αυτο;
Roki

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Roki »

Φευγω τον νοεμβριο για ειδικοτητα δοκιμος υλικου πολεμου Λαμια. Ποσο καιρο διαρκει η εκπεδευση και οταν ορκιστω ποσο καιρο αδεια μου δινουν;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από D.Y.K »

Roki έγραψε:Φευγω τον νοεμβριο για ειδικοτητα δοκιμος υλικου πολεμου Λαμια. Ποσο καιρο διαρκει η εκπεδευση και οταν ορκιστω ποσο καιρο αδεια μου δινουν;


4 μήνες διαρκεί η εκπαίδευση.

Όσο για την δεύτερη ερώτηση σου δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αν και παλιότερα δίνανε 4 ημέρες.

Δημητρης
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:55 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Δημητρης »

Συγγνώμη να κάνω μια ερώτηση῞ είμαι υεα στην κρήτη υλικού πολέμου μπήκα πριν 3 μέρες και μου ανακοίνωσε ένας ανώτερος μου ότι λογικά σε 3 βδομάδες το πολύ θα με μεταθέσουν, γνωρίζει κάποιος να μου πει σε ποιά πόλη είναι η σχολή εκπαίδευσης αξιωματικών υλικού πολέμου;
Σπύρος

ΥΕΑ: Θητεία στο Σώμα Υλικού Πολέμου

Δημοσίευση από Σπύρος »

Καλησπέρα μία ερώτηση ήθελα να κάνω έχω επιλεγεί υλικού πολέμου ΥΕΑ στο στρατόπεδο Θεοδωράκη Ιωάννου Λαγός Έβρου αν επιλέξω το ΥΕΑ θα με μεταθέσουμε από τον λαγό Έβρου
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες