Ανάκληση διακοπής αναβολής

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
haytek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 5:27 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από haytek »

Greek_Army έγραψε:Σύμφωνα με το ΦΕΚ Φ.429.1/5/150045/2006 - ΦΕΚ 34/Β'/18.1.2006

"Η αίτηση διακοπής αναβολής κατάταξης, που υποβάλλεται από όσους έκαναν χρήση της αναβολής κατάταξης, είναι δυνατό να ανακληθεί εντός μηνός από την ημερομηνία υποβολής της. Η ανάκληση είναι δυνατόν να γίνει και μεταγενέστερα και μέχρι 5 ημέρες πριν την προσδιοριζόμενη ημερομηνία για κατάταξη, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι, ανεξάρτητοι από τη θέληση του αιτούντος και έλαβαν χώρα μεταγενέστερα από την κατάθεση της αίτησης διακοπής της αναβολής. Το δικαίωμα ανάκλησης διακοπής αναβολής ασκείται μία μόνο φορά. "

Ελπίζω να σε κάλυψα, επίσης απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα


Γνωρίζεις τι θα χρειαστεί για την αίτηση διακοπής αναβολής κατάταξης;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ότι έδωσες για να πάρεις αναβολή
LSG

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από LSG »

Καλησπέρα, παιδιά!

Θα σας περιγράψω την περίπτωσή μου όσο πιο συνοπτικά γίνεται:

Στις 15 Ιουλίου πήγα στη Στρατολογία προκειμένου να διακόψω την αναβολή μου και να καταταγώ με τη Δ' ΕΣΣΟ (Νοέμβρη). Καθώς είμαι φοιτητής ακόμα (γ' έτος), ένα από τα δικαιολογητικά που όφειλα να προσκομίσω, ήταν ένα πιστοποιητικό από τη σχολή μου, που να αποδεικνύει ότι δεν έχω κάνει κακή χρήση της αναβολής. Δεδομένου, όμως, ότι εκείνη την ημέρα η Γραμματεία της σχολής μου έκλεινε για καλοκαίρι και δεν προλάβαινα να το προμηθευτώ έγκαιρα, η στρατολόγος μου έδωσε να συμπληρώσω σε μία υπεύθυνη δήλωση ότι θα προσκομίσω το συγκεκριμένο δικαιολογητικό μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία της επιλογής μου (τέλη Σεπτεμβρίου).

Στο κυρίως:

Εδώ και λίγες ημέρες τείνω στην απόφαση να προχωρήσω σε ανάκληση διακοπής της αναβολής μου. Όμως, από τις 15 Ιουλίου έχει περάσει 1+ μήνας κι έτσι γνωρίζω ότι πλέον είναι πολύ δύσκολο να γίνει η ανάκληση. Γνωρίζετε αν το γεγονός ότι στην ουσία δεν είχα προσκομίσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τη διακοπή της αναβολής μπορεί να βοηθήσει και στην εύκολη ανάκλησή της; Και κάτι ακόμα: Γνωρίζετε, έστω και σε ψιλές γραμμές, ποιοι θεωρούνται "σοβαροί λόγοι" για την ανάκληση μετά το πέρας ενός μήνα από τη διακοπή της αναβολής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

LSG έγραψε:Καλησπέρα, παιδιά!

1. Γνωρίζετε αν το γεγονός ότι στην ουσία δεν είχα προσκομίσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τη διακοπή της αναβολής μπορεί να βοηθήσει και στην εύκολη ανάκλησή της; Και κάτι ακόμα:2. Γνωρίζετε, έστω και σε ψιλές γραμμές, ποιοι θεωρούνται "σοβαροί λόγοι" για την ανάκληση μετά το πέρας ενός μήνα από τη διακοπή της αναβολής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



1. Όχι δεν θα βοηθήσει γιατί στην ουσία μπορείς να το καταθέσεις το συγκεκριμένο χαρτί και κατά την διάρκεια της θητείας σου

2. Οικογενειακοί λόγοι, Ιατρικοί λόγοι

3. Υπάρχει κι'άλλη λύση η οποία όμως δεν ξέρω αν σε εξυπηρετεί, μπορείς να πάρεις αναβολή για κοινωνικούς λόγους και να παρουσιαστείς με την επόμενη εσσό, τουλάχιστον δεν θα χάσεις την εξεταστική.
Πολίτης

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Πολίτης »

Καλησπέρα,

διέκοψα την αναβολή μου στις 7 Σεπτέμβρη κ ζήτησα να μπω με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου 2011 (είχα αναβολή μέχρι 31 Δεκ.2013) προσκομίζοντας δίπλωμα Ηλ. Μηχανικου και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα. Ο λοχαγός του στρατολογικού γραφείου που με εξυπηρέτησε μου είπε πως πολύ πιθανόν να μπω Νοέμβρη 2011, αν κ κανονικά θα πρέπει να μπω Φλεβάρη (2012).

Ωστόσο,2-3 μέρες μετά αποδέχτηκα μία θέση για Διδακτορικό στο εξωτερικό, κ θα πρέπει να ξεκινήσω 1 Μάρτη 2012. Το θέμα είναι, πως μπορώ να μεταφέρω την έναρξη του Διδακτορικού τον Σεπτέμβριο 2012, ωστόσο αν τελικά με καλέσουν τον Φλεβάρη στο στρατό θα έχω μεγάλο πρόβλημα καθώς χάνω αυτην την ευκαιρία.

Υπάρχει δυνατότητα επαναφοράς της αναβολής μου;

Σημείωση:To site της στρατολογίας αναφέρει:
"Δεν έχετε προγραμματιστεί για κατάταξη με την ΕΣΣΟ που ακολουθεί. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο αρμόδιο Στρατολογικό Γραφείο/Στρατολογική Υπηρεσία. "

Αυτό σημαίνει ότι δεν θα με καλέσουν Νοέμβρη ή υπάρχει πιθανότητα να με καλέσουν τελικά; Γενικότερα πότε αποφασίζονται οι τελικές λίστες για το ποιοί θα υπηρετήσουν στην επόμενη ΕΣΣΟ;

Ευχαριστώ!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα το ΦΕΚ που έχω ανεβάσει. Και θα σου λυθεί η απορία

Yπάρχει πιθανότητα να σε καλέσουν διότι δεν έχει ανανεωθεί η εφαρμογή ακόμα για την Δ ΕΣΣΟ 2011

Δεν δικαιούσαι αναβολή λόγω διδακτορικού;

Πολίτης

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Πολίτης »

Greek_Army έγραψε:Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα το ΦΕΚ που έχω ανεβάσει. Και θα σου λυθεί η απορία

Yπάρχει πιθανότητα να σε καλέσουν διότι δεν έχει ανανεωθεί η εφαρμογή ακόμα για την Δ ΕΣΣΟ 2011

Δεν δικαιούσαι αναβολή λόγω διδακτορικού;



Ο υπεύθυνος μου είπε οτι για Διδακτορικό μπορώ να συνεχίσω την αναβολή μου μέχρι κ το 31ο έτος ηλικίας. Είμαι 25 χρονών, έχω δηλαδή 6 χρόνια ακόμη, που σίγουρα προλαβαίνω να το τελειώσω σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Το ερώτημα είναι ότι, αφού έκοψα την αναβολή ωστε να μπώ Νοέμβρη, και τελικά με βαλουν Φλεβάρη, μπορώ να κάνω ανάκληση της διακοπής επικαλούμενος το Διδακτορικό δίπλωμα;

Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Σύμφωνα με το ΦΕΚ Φ.429.1/5/150045/2006 - ΦΕΚ 34/Β'/18.1.2006

"Η αίτηση διακοπής αναβολής κατάταξης, που υποβάλλεται από όσους έκαναν χρήση της αναβολής κατάταξης, είναι δυνατό να ανακληθεί εντός μηνός από την ημερομηνία υποβολής της. Η ανάκληση είναι δυνατόν να γίνει και μεταγενέστερα και μέχρι 5 ημέρες πριν την προσδιοριζόμενη ημερομηνία για κατάταξη, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι, ανεξάρτητοι από τη θέληση του αιτούντος και έλαβαν χώρα μεταγενέστερα από την κατάθεση της αίτησης διακοπής της αναβολής. Το δικαίωμα ανάκλησης διακοπής αναβολής ασκείται μία μόνο φορά. "
Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι παραπάνω
Άβαταρ μέλους
aleksandermp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 9:03 am
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από aleksandermp »

Καταρχήν Καλημέρα σε όλους ! Είμαι νέο μέλος, δεν γνωρίζω Εάν Βρίσκομαι στην κατάλληλη κατηγορία για την δημοσίευση αυτού του άρθρου μου, ζητώ συγνώμη Εάν Υπάρχει η συγκεκριμένη απάντηση και στο παρελθόν αλλά από όσο έχω ψάξει δεν βρήκα άκρη και είναι εξαιρετικά επείγον για μένα !

Είμαι γεννημένος τον μαιο του 91, Όταν μου πρωτοήρθε το χαρτί, πήρα αναβολή για λόγους σπουδών ΙΕΚ ! Όλα καλά, έβγαλα το Ιεκ (σε ένα έτος λόγω συγγενικής ειδικότητας απο ΕΠΑΛ). Δεν γνώριζα όμως πως μπορούσα να κρατήσω την αναβολή εώς το 2014 (όσο με είχαν δώσει) παρόλο που είχα τελειώσει τόσο νωρίς και θεώρησα σωστό να διακόψω την αναβολή μου. Εγώ όμως είχα σκοπό να δώσω ή πανελλήνιες ή για κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Την αναβολή μου την διέκοψα τον Νοέμβριο και τώρα ήρθε το χαρτί και με ζητάνε τον Μαρτιο. Το σχέδιο για εξωτερικό Κατέρρευσε Και αποφάσισα να δώσω πανελλαδικές! Οι περίοδος αιτήσεων είναι αυτήν την στιγμή που μιλάμε, και οι πανελλαδικες για φέτος έχουν προσδιοριθεί τον ΜΑΙΟ. Τηλεφώνησα στην στρατολογία και το παλικάρι μου εξήγησε ότι χρονικά πλέον δεν δικαιούμαι αναβολή για πανελλαδικες, αυτό που μπορούσα

ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να κάνω είναι ανάκληση της αναβολής, αυτό που ρωτώ εγώ είναι εαν όντως ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝΑΚΛΙΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ! ΜΠΟΡΩ;

εαν δεν γινεται αυτο, τι αλλο μπορω να κανω ;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Διάβασε το ακριβώς από πάνω μήνυμα

2. Αναβολή για Πανελλήνιες Εξετάσεις

Υ. Γ Απαγορεύονται τα κεφαλαία γράμματα, δόξα τον θεό μια χαρά όραση έχουμε

Άβαταρ μέλους
aleksandermp
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 9:03 am
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από aleksandermp »

Φίλε μου, πήγα σήμερα στην στρατολογία, τελικά δεν δικαιούμαι Απαλλαγή Λόγω πανελληνίων. Ο αξιωματικός όμως με ενημέρωσε ότι όντως αυτό που είχα διαβάσει ισχύει, ότι δηλαδή η ανάκληση αναβολής ισχύει για ένα μήνα από την ημέρα της αναβολής, αλλά δικαιούσαι για ανεξάρτητους από εσένα λόγους να κάνεις Ανάκληση Μέχρι και 5 ημέρες πριν την κατάταξη σου. Σοβαρός Λόγος Προφανώς δεν είναι οι πανελλήνιες επομένως τι λόγους θα μπορούσα να επικαλεσθώ ; Αυτό που θέλω είναι να μην χάσω έναν ακόμη χρόνο ! θέλω να δώσω να περάσω και στα καπάκια στρατό. Οπότε πρέπει μέχρι τέλη μαίου να καταφέρω να πάρω μια αναβολή!

Υπάρχει κάποιο ανάλογο θέμα για λόγους ανάκλησης αναβολής από το παρελθόν στο φόρουμ για να ενημερωθώ ; Ή έστω κάτι άλλο, οτιδήποτε

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Greek_Army έγραψε:Σύμφωνα με το ΦΕΚ Φ.429.1/5/150045/2006 - ΦΕΚ 34/Β'/18.1.2006

"Η αίτηση διακοπής αναβολής κατάταξης, που υποβάλλεται από όσους έκαναν χρήση της αναβολής κατάταξης, είναι δυνατό να ανακληθεί εντός μηνός από την ημερομηνία υποβολής της. Η ανάκληση είναι δυνατόν να γίνει και μεταγενέστερα και μέχρι 5 ημέρες πριν την προσδιοριζόμενη ημερομηνία για κατάταξη, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι, ανεξάρτητοι από τη θέληση του αιτούντος και έλαβαν χώρα μεταγενέστερα από την κατάθεση της αίτησης διακοπής της αναβολής. Το δικαίωμα ανάκλησης διακοπής αναβολής ασκείται μία μόνο φορά. "
Άβαταρ μέλους
niksoul
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2012 4:05 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από niksoul »

Καλησπερα,

Θελω να μπω στρατο το Νοεμβριο και οπως εμαθα απο το site θα κοψω την αναβολη μου
απο αρχες Ιουλιου μεχρι τελος αυγουστου. Το προβλημα ειναι οτι θα κανω τα χαρτια μου για μια σχολη
και θελω να ξερω σε περιπτωση που μαθω οτι θα Με δεχτουν Πχ το οκτωβριο, πως θα μπορεσω να ξαναπαρω αναβολη απο τον στρατο.

Ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν θα μπορέσεις, εκτός και αν ξεκινήσεις μεταπτυχιακό η αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις ανάκληση (βλέπε το από πάνω μήνυμα)
Ilias

Ανάκληση διακοπής αναβολής

Δημοσίευση από Ilias »

Καλησπέρα. Έκοψα την αναβολή μου στις 20 Σεπτεμβρίου μα θέλω να κάνω αναίρεση της διακοπής. Μήπως ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης