Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Fotis

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Fotis »

Ετησια θα εισαι κατα 99%

Καταρχας το χαρτι δεν το εχεις τωρα, το εδωσες εκει

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Το είχα βγάλει φωτογραφία με το κινητό ετήσια γράφει αν θες στείλε μου φου μπου να στο στείλω να το δούμε για σίγουρα ΕικόναΑυτό μπορεί να αλλάξει στην επιτροπή στο νοσοκομείο;

Giorgos92K
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 18, 2020 8:26 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Giorgos92K »

Giorgoskol έγραψε:
Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση εχω πιο πολυ για επιβεβαιωση γιατι ποτε δεν ξερεις. Ειχα κανει την διαδικασια μεσω φρουραχειου στις 5/11 (στρατο ξηρας) για 1η αναβολη για ψυχολογικους λογους. Ολα οκ ο γιατρος εκει εγραψε ετησια. Πριν καμια βδομαδα μου ηρθε με mail το παραπεμτικο για επιτροπη απαλλαγων στο 401. Μετα απο πολλες προσπαθειες σημερα καποιος σηκωσε το τηλεφωνο στο 401 και μου ειπε πως η επιτροπη εχει αποφασισει πως λογο covid δεν θα δεχεται κοσμο εαν ειναι για αναβολη και απλα θα εξεταζει τον φακελο κ σε ενα μηνα να μπω στο site να δω την αναβολη.

Πηρα τηλεφωνο στη Στρατολογια και τους ρωτησα εαν ισχυει αυτο; Εαν το ξερουν; Και μου ειπαν οτι σου ειπαν αυτοι δεν ειναι δικη μας αρμοδιοτητα (οχι με απολυτη σιγουρια) αλλά πως το ξερουν/εχουν ακουσει.

ΕΤΩΤΗΣΗ: Εχει τυχει κ σε αλλους παιδια;

Οντως ισχυει; Αυτη ειναι η διαδικασια τωρα; Μην εχουμε κανα θεμα και μας βγαλουν ανυποτακτους απο το πουθενα.

Ευχαριστω.



Ξέρει κανένας αν ισχύει το ίδιο και με τις απαλλαγές;

Επίσης, αν απορριφθεί η αίτηση για αναβολή/απαλλαγή, τότε τι γίνεται; Παρουσιαζόμαστε άμεσα ή πάμε στην επόμενη ΕΣΣΟ;

Fotis

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Fotis »

Η διαδικασια στο τελος στην επιτροπή ειναι 99% τυπικη οταν προκειται για 1η και 2η αναβολη, μην αγχωνεσαι πηρες την αναβολη χωρις να χρειάζεται να πας, αν οντως στο 401 στο ειπαν, ειχε γινει και σε προηγουμενη ΕΣΣΟ τον Μαιο. Απλα μπες σε 1 μηνα και δες οτι οντως πηρες την αναβολη.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Devilangel »

Fotis έγραψε:Η διαδικασια στο τελος στην επιτροπή ειναι 99% τυπικη οταν προκειται για 1η και 2η αναβολη, μην αγχωνεσαι πηρες την αναβολη χωρις να χρειάζεται να πας, αν οντως στο 401 στο ειπαν, ειχε γινει και σε προηγουμενη ΕΣΣΟ τον Μαιο. Απλα μπες σε 1 μηνα και δες οτι οντως πηρες την αναβολη.


Αν πρόκειται για πρώτη ή δευτερη αναβολή εφόσον είναι τυπική η διαδικασία στην Επιτροπή, που υπάρχει περίπτωση να στραβώσει; Φρουραρχειο; Εννοώ για ψυχολογικούς λόγους

Giorgoskol
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 19, 2020 11:22 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Giorgoskol »

Εμενα στο τηλεφωνο με ρωτησε εαν ειναι για αναβολη η απαλλαγη. Απο οτι καταλαβα εαν πας για απαλλαγη η επιτροπη δεχεται κανονικά. Μονο για 1η 2η αναβολη απλα εξεταζουν τον φακελο σου.(αυτο μου ειπαν τουλαχιτον. Κ δεν Βρισκω τον λογο Γιατι να πει καποιος Ψέματα) Αλλα το περιεργο ειναι οτι στην στρατολογια δεν ηξεραν (Η εκαναν οτι δεν ηξερα) και πεταξαν το μπαλακι στο 401. Και το χειροτερο ειναι οτι λογο covid δεν δεχονται κοινο πουθενα και οπου και να πας τρως ακυρο στον εισοδο. Και στα τηλεφωνα παλευεις με τις ωρες και στο τελος μιλας με καποιον και δεν εισαι ποτέ καλυμμένος 100% ότι και να σου πει κ να βρεθεις μπλεγμενος απο το πουθενα χωρις να μπορεις να αποδειξεις τιποτα. Γιαυτο αγχωνομαι.

Η λογικη λεει οτι εαν εχεις περασει απο Φρουραχειο Και ο γιατρος εκει εχει γραψει στην γνωματευση ετησια η αλλης διαρκειας αναβολη 99% δεν μπορει να στο απόρριψει ειδικα εαν ειναι για 1η 2η αναβολη.

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Devilangel »

Giorgoskol έγραψε:Εμενα στο τηλεφωνο με ρωτησε εαν ειναι για αναβολη η απαλλαγη. Απο οτι καταλαβα εαν πας για απαλλαγη η επιτροπη δεχεται κανονικά.Μονο για 1η 2η αναβολη απλα εξεταζουν τον φακελο σου.(αυτο μου ειπαν τουλαχιτον. Κ δεν Βρισκω τον λογο Γιατι να πει καποιος Ψέματα) Αλλα το περιεργο ειναι οτι στην στρατολογια δεν ηξεραν (Η εκαναν οτι δεν ηξερα) και πεταξαν το μπαλακι στο 401.Και το χειροτερο ειναι οτι λογο covid δεν δεχονται κοινο πουθενα και οπου και να πας τρως ακυρο στον εισοδο. Και στα τηλεφωνα παλευεις με τις ωρες και στο τελος μιλας με καποιον και δεν εισαι ποτέ καλυμμένος 100% ότι και να σου πει κ να βρεθεις μπλεγμενος απο το πουθενα χωρις να μπορεις να αποδειξεις τιποτα. Γιαυτο αγχωνομαι.

Η λογικη λεει οτι εαν εχεις περασει απο Φρουραχειο Και ο γιατρος εκει εχει γραψει στην γνωματευση ετησια η αλλης διαρκειας αναβολη 99% δεν μπορει να στο απόρριψει ειδικα εαν ειναι για 1η 2η αναβολη.



Στον γιατρό στο φρουραρχειο, ήταν οκ ή ηταν κανένας περίεργος;

Gtsrikisvilis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 21, 2020 5:47 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Gtsrikisvilis »

Καλησπερα σε ολους, στις 2 Δεκεμβριου θα περασω απο επιτροπη για απαλλαγη αλλα μου ζητησαν και γνωματευση απο εξωτερικο ψυχιατρο. Ξερει κανεις καποιον ψυχιατρο στη Θεσσαλονικη που ασχολειται με το θεμα να μου γραψετε σε μηνυμα το τηλεφωνο του; Ευχαριστω εκ τον προτερων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Νοέμ 21, 2020 9:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νίκος

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Νίκος »

Αυτός ο περίεργος της επιτροπής απαλλαγών Αθηνών είναι ακόμα εκεί; Έχει καιρό να αναφερθεί κάτι για αυτόν. Αν πέρασε κάποιο παιδί τους τελευταίους 1-2 μήνες ας γράψει
Kaizoku
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Τετ Μάιος 29, 2019 8:54 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Kaizoku »

Παιδιά. Έχω πάρει 1 χρόνο αναβολή διαγνωσμένος με αγχώδης καταθλιψη και ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη. Μου προτεινε να πάρω cipralex ο ιατρος.

Τις τελευταίες μέρες έχω εντονη ανηδονία. Δεν με ευχαριστεί τίποτα και πολλες φορές σκέφτομαι για το τι υπάρχει μετα το θάνατο και γενικα με εχουν πιασει προβληματα τέτοιου είδους. Πολλες φορές φαίνομαι αρκετα νορμαλ και αμα ξεχαστω λιγάκι, απολαμβάνω την ζωή. Αλλα για λίγο. Η διαταραχή και η ανηδονία παραμένουν. Τα χάπια δεν τα παιρνω και δεν τα πηρα.

Απλά ήθελα να ρωτήσω, έτσι όπως ειμαι πιστευέτε θα καταφέρω να πάρω οριστική απαλλαγή ή θα μου πουν είσαι σχετικα οκ σε σχεση με άλλους οποτε παρε ενα ι4;

Απο την μια υπάρχουν ανθρωποι που ειναι χειρότερα απο εμένα αλλα απο την άλλη δεν μπορω να φανταστώ τον εαυτό μου να είμαι εκει μέσα. Τί πιστεύετε

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Gtsrikisvilis έγραψε:Καλησπερα σε ολους, στις 2 Δεκεμβριου θα περασω απο επιτροπη για απαλλαγη αλλα μου ζητησαν και γνωματευση απο εξωτερικο ψυχιατρο. Ξερει κανεις καποιον ψυχιατρο στη Θεσσαλονικη που ασχολειται με το θεμα να μου γραψετε σε μηνυμα το τηλεφωνο του; Ευχαριστω εκ τον προτερων.


εχε τη γνωματευση και τα ψυχοφαρμακα μαζι σου, και δε θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα απο κανεναν. Καλη τυχη

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Κυρ Νοέμ 22, 2020 9:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Giorgos92K
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 18, 2020 8:26 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Giorgos92K »

Παιδιά βοήθεια όποιος ξέρει. Δε μου δώσανε απαλλαγή μέσω φρουραρχείου και τώρα πήρα σημείωμα κατάταξης που γράφει ότι δεν έχω δυνατότητα επανεξέτασης από επιτροπή απαλλαγών. Θα τρελαθώ, δεν μπορώ να υπηρετήσω. Αν παρουσιαστώ δεν μπορώ να ξαναπεράσω από γιατρούς;
xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Giorgos92K έγραψε:Παιδιά βοήθεια όποιος ξέρει. Δε μου δώσανε απαλλαγή μέσω φρουραρχείου και τώρα πήρα σημείωμα κατάταξης που γράφει ότι δεν έχω δυνατότητα επανεξέτασης από επιτροπή απαλλαγών. Θα τρελαθώ, δεν μπορώ να υπηρετήσω. Αν παρουσιαστώ δεν μπορώ να ξαναπεράσω από γιατρούς;


Μην αγχωνεσαι... Οταν θα πας στο στρατοπεδο θα εχεις μαζι σου την γνωματευση απο τον ψυχιατρο, τυχον συνταγη με φαρμακα που θα σου εχει γραψει και ακομα και τα φαρμακα τα ιδια αν εχεις ακομα καλυτερα, ταυτοτητα και σημειωμα καταταξης... Οταν παρουσιαστεις θα πεις εχω ερθει για απαλλαγη... Και θα σε περασουν παλι απο επιτροπη κατα πασα πιθανοτητα θα εχουν μεσα στο στρατοπεδο επιτροπη απαλλαγων που συνηθως εκει ειναι λιγο πιο ευκολο να παρεις την απαλλαγη μεσα στο στρατοπεδο... Αρα μην αγχωνεσαι... Απλα το αρνητικο ειναι οτι μπορει να περιμενεις πολλες ωρες... Αν εισαι εκει στις 8 το πρωϊ μπορει να ξεμπερδεψεις μεχρι το μεσημερι αλλιως αν πας πιο αργα ισως τελειωσεις και απογευμα και να εχεις την ιδια μερα την αποφαση με την απαλλαγη...

Giannis

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Giannis »

Giorgos92K http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_s/drop_down.png
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/member_pro.asp?PF=31949 -

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/pm_new_message_.asp?name=Giorgos92K -

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/search_.asp?USR=Giorgos92K -

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/pm_buddy_list.asp?name=Giorgos92K -

Έκανες την διαδικασία για 1ή αναβολή ή πηγαινες για απαλλαγη;

Στην επιτροπή τι σε ρώτησαν, σε ρώτησαν ΑΜΚΑ ή να τους δείξεις τα φάρμακα τους;

Επίσης που εδώ στην Αθηνα;

themis

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από themis »

Giorgos92K

Φίλε μου για Αναβολή ήσουν ή Απαλλαγη;

Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης