Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kot

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από kot »

Στελιο π ανεβασες για το προκοπιδηπηγα και εγω την τριτη και με ειπαν για απαλλαγη πας μεσα απο το στρατοπεδο

προφανως λογω covid οσοι ειμαστε απο θεσσαλονικη και παρουσιαζομαστε θεσσαλονικη μας στελνουν κατευθειαν μεσω στρατοπεδου

τωρα ποσο ευκολο η δυσκολο σε σχεση με το φρουραρχειο δεν ξερω.

ας ελπιζοθμε για το καλυτερο

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Devilangel »

Καλησπερα παιδιά, επειδή είμαι νέος στην Αθήνα έχω κάποιες ερωτήσεις (ίσως χαζές).

1) Αρχικά για αναβολή για ψυχολογικούς λόγους Μπορω να κάνω την διαδικασία μέσω Φρουραρχειου Το οποίο βρίσκεται Μεσογείων 96 σωστά;

2) Επίσης, μετά το Φρουραρχειο θα χρειαστεί να περάσω από κάπου άλλου πχ 401;

3) το Ρουφ ( Πέτρου Ραλλη 2) που έχει αναφερθεί που αποσκοπει στην αναβολή;

4) έχουμε μαζί μας γνωμάτευση, σημείωμα κατάταξης και ταυτότητα, σωστά;

John1

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από John1 »

1.) Ναι μπορείς αρκεί να ανήκεις στην στρατολογία του Ρουφ (Αττικης). Δες στο σημειωμα καταταξης και πας απο 5 μερες πριν μεχρι και την μερα που ειναι η καταταξη

2.) Ναι υποχρεωτικά,1 λεπτο υποθεση. Απο το Φρουραρχείο θα πάρεις ενα χαρτί και θα το πας στο 401 και μετα ξανα-γυρνας φρουραρχείο.

3.) Στο τέλος της διαδικασίας θα πας τα χαρτιά στο Ρουφ, ωστε να ενημερωσεις την διοικηση οτι ΔΕΝ εισαι ανυπότακτος. ΟΜΩΣ ελεω covid πλεον δεν τα πας τα δινεις στο Φρουραρχειο.

4.) Σωστά.

Συνοπτικά:

Βήμα 1: ;Φρουραρχείο (με Ιατρικά εγγραφα, ταυτοτητα και χαρτι καταταξης) και αναμονή για να πάρεις

παραπεμπτικό απο το ιατρείο για να πας στο 401 ή 414 (αναλογα τι θα δηλωσεις οτι εχεις).

Βήμα 2:401 ή 414 οπου θα σε εξετάσουν.

Βήμα 3:Επιστροφή στο Φρουραρχείο.

Στο ίδιο ιατρείο που πήγες πριν για να πάρεις σύνταξη ιατρικής γνωμάτευσης και μετα θεωρηση απο Φρουραρχο.

Στο τέλος ΟΛΑ αυτά κανονικά θα τα πήγαινες στο Ρουφ ΑΛΛΑ τώρα τα δινεις εκει

Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Devilangel »

Σε ευχαριστώ πολυ με κάλυψες πλήρως. Εχω ακουσει ότι αν πας μια μέρα πριν παρουσιαστεις είναι πιο σίγουρο το αποτέλεσμα.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Devilangel »

Επίσης στο 401 ή 414 πας την ίδια μέρα που θα πας στο Φρουραρχειο;
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Παιδιά εγώ νόμιζα ότι αναβολή για ψυχολογικούς λόγους πας μόνο φρουραρχείο και να κάνεις όλα από εκεί χωρίς να πας 401

Liapunov13
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2020 4:08 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Liapunov13 »

Theologosvr έγραψε:Παιδιά εγώ νόμιζα ότι αναβολή για ψυχολογικούς λόγους πας μόνο φρουραρχείο και να κάνεις όλα από εκεί χωρίς να πας 401



Τα κανεις ολα εκει, αλλα μετα θα πρεπει να περασεις απο την Επιτροπη Απαλλαγων του 401 και αυτο γινεται συνηθως μετα απο καποιες μερες. Αν θελεις να περασεις την Επιτροπη Απαλλαγων την ιδια μερα και να παρεις την αναβολη/απαλλαγη, θα πρεπει να κανεις την διαδικασια μεσω στρατοπεδου οπως εξηγειται εδω:

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/αναβολή-απαλλαγή-κατά-κατάταξη-στρατόπεδο_topic20306.html

Προσωπικα εχω κανει και τις 2 διαδικασιες (Φρουραρχειο και στρατοπεδο) και συνειστω τη διαδικασια του στρατοπεδου. Ειναι μακραν πιο ευκολη/γρηγορη πλεον αφου εχουν επιτροπη μεσα στο στρατοπεδο και ξεμπερδευεις την ιδια μερα.

Hint: Να εχεται μαζι σας τα φαρμακα που λαμβανεται, βοηθανε πολυ στη διαδικασια.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Liapunov13 την Κυρ Νοέμ 01, 2020 6:16 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Devilangel
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 3:02 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Devilangel »

Ποιο είναι το σύνηθες χρονικό διάστημα για την Επιτροπή απαλλαγών; Διάβασα στο forum για δυο εβδομάδες με 30 μερες.

Επίσης κάποια tips που διάβασα είναι τα ακόλουθα:

1) είναι προτιμότερο κάποιος να παει στο Φρουραρχειο την προηγούμενη μέρα ή ακόμα κ την ίδια μέρα που παρουσιάζεται για να είναι πιο "Αποτελεσματικό"

2) αν έχει συνταγή από γιατρό καλό θα είναι να την έχει μαζί του ή ακόμα και τα κουτιά από τα φάρμακα

3) Αν έχεις γνωμάτευση και πόσο μάλλον συνταγή δεν μπαίνεις γιατί αν συμβεί το οτιδήποτε ο στρατιωτικός γιατρός έχει την ευθύνη και ενδέχεται ακόμα και να χάσει την θέση του. Εν ολίγοις κανένας δεν θέλει να βρει τον μπελά του από κάποιον που είτε το παίζει ότι έχει πρόβλημα είτε ότι όντως έχει.

4) επίσης δεν έχει καμία επίπτωση στην επαγγελματική σου πορεία καθώς εντάσσεται στο νομό για τα προσωπικά δεδομένα. Όσον αφορά το δημόσιο μόνο στα σώματα ασφαλείας δεν μπορείς να ενταχθεί κάποιος.

Αν θέλει να προσθέσει/διορθώσει κάποιος είναι καλοδεχούμενο.

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Παιδιά καλημέρα είναι κανείς για αναβολή από φρουραρχείο Αθηνών την επόμενη εβδομάδα?
Giannis1

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Giannis1 »

Εγώ πήρα χθες τηλέφωνο, μπαινω Πολεμικο Ναυτικό, και μου είπαν οτι κανονικά ειναι ανοιχτα και δεν χρειάζεται ραντευβου για την διαδικασία μέσω φρουραρχείο, τους ειπα οτι είναι για 1η φορα αναβολή και μου φάνηκαν χαλαροι σε φαση "αφου είσαι 1η φορά αναβολή ελα εδω να το τακτοποιήσουμε" απλά μου ειπαν ελα μετα τις 8 το πρωι. Μάλλον μαζευονται πολλοι απο τις 7 και αυτοι ανοιγουν 8 και αναγκαστηκα επειδη περιμενει κοσμος εξω ξεκινουν και δουλευουν νωριτερα χαχα

Τωρα για την επιτροπη που ειναι ενα μηνα πιο μετα ισως χρειαστει ραντευβου, ετσι οπως ειναι η κατασταση

Βεβαια ΟΛΑ αυτα ειναι μεχρι χθες, τωρα με το lockdown αν αλλαξει κατι δεν ξερω. ΑΛΛΑ δεν το νομιζω θα παρω και την Δευτερα τηλεφωνο καλου κακου

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Έγινε ωραία Και εγώ θα πάρω από Δευτέρα να ρωτήσω

Giannis

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Giannis »

Πήγα χθες Φρουραρχείο για Πολεμικο Ναυτικο, παρουσιάζομαι στις 11/11/2020

1.) Στο Φρουραρχείο στις 8 το πρωί δεν είχε πολύ κοσμο, περι τα 15 άτομα, πήρα παραπεμπτικο

2.) Μετά με έστειλαν στο ΝΝΑ (ήμουν με ψυχολογικο), στον γιατρό 1 λεπτό, μου εδωσε αναβολη 1 ετος

3.) Επιστροφη στο Φρουραρχειο

Στις 10 το πρωι ειχα τελειώσει, στο τελος στην πυλη συμπληρωνεις ενα χαρτι με στοιχεια και σε 10-15 μερες σε καλουν για επιτροπη

Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Καλησπέρα φίλε μου ήταν η πρώτη σου αναβολή για ψυχολογικούς λόγους?
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Theologosvr »

Παιδιά τώρα με το λοκ ντάουν πως θα κάνουμε την διαδικασία προς το φρουραρχείο?
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες