Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από nekrothaftis »

aris έγραψε:Ρε παιδια, ενας γνωστος μου που μπαινει σε αυτο το σωμα, λεει συνεχεια οτι εαν δηλωσει πως ειναι υδραυλικος θα περασει ζωαρα, και θα μεταφερθει σε ενα μερος που ονομαζεται "υλη διοικησεως" (αν ακουσα καλα), και οτι δεν ειναι απλοι φανταροι, αλλα κατι παραπανω, κλπ κλπ.
και ερωτω: Μα ειναι δυνατον να ισχυουν αυτες οι μυθοπλασιες;
ευχαριστω.
σιγά μην είμασταν και τζεντάϊ όσοι είμασταν σε ύλη διοικήσεως... Στο στρατό και επιστήμων να είσαι κακά θα καθαριζεις ΕικόναΕικόναΕικόνα
ανάλογα την ειδικότητα που πέρνει ο κάθε φαντάρος πηγένει και σε ανάλογη ϊλη... Οι Τυφεκιοφόροι είναι δημόσιας χρήσεως πάνε παντού... Δεν έχει σημασία αν είσαι υδραυλικος η ηλεκτρολόγος... Και σκοπίες θα κάνεις και "μπιφτεκια" θα τρως και απο όλα... Άντε καμία άδεια τιμητική να πάρεις... Βέβεα αυτα που λέω διαφέρουν απο μονάδα σε μονάδα... Μόνο όταν επιστέψεις στο ΚΕΤθ υπάρχει πιθανότητα να πας στο ΟΣΚ (ουλαμος συντηρήσεως κτιρίων) και να ασχοληθείς με υδραυλικά κλπ κλπ
Anonymous

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Anonymous »

Α! Τωρα θυμηθηκα το κορυφαιο, ειπε οτι θα εχουν και καθε σαββατοκυριακο 48ωρη εξοδο.
ευχαριστω για την απαντηση :)
nekrothaftis
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Σάβ Απρ 19, 2008 9:16 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από nekrothaftis »

aris έγραψε:Α! Τωρα θυμηθηκα το κορυφαιο, ειπε οτι θα εχουν και καθε σαββατοκυριακο 48ωρη εξοδο.
ευχαριστω για την απαντηση :)

ράδιο αρβύλα 100.1 οι επιτυχίες του σήμεραΕικόναΕικόναΕικόνα
κώστας

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από κώστας »

Ποιες είναι οι ειδικότητες από τεθωρακισμένα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Nassos »

Σε άρματα:

ΟΔΜΑ = Οδηγός Μέσου Άρματος

ΓΕΜΑ = Γεμιστής

ΠΑΜΑ = Πυροβολητής-Ασυρματιστής

ΑΠΜΑ = Αρχηγός Πληρώματος (σου χορηγήται και πιστόλι Browning 0.45

Σε Τεθωρακισμένα Οχήματα Προσωπικού Λεωνίδας/BMP1 Οδηγός ή Πολυβολητής,Οδηγός Αυτοκινήτου (ΟΔΑΥΤ) σε οχήματα Mercedes 4x4, ΤΤΟ (Τεχνίτης Τροχοφόρου Οχήματος) ή ΤΕΟ (Τεχνιτης Ερπυστριοφόρου Οχήματος).

Επίσης υπάρχουν οι ειδικότητες του Τυφεκιοφόρου, Σιτιστή, Γραφέα, Μάγειρα, Ιατρού Μονάδους.
angel1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2010 3:42 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από angel1 »

Καλησπέρα! Ξέρει κανείς τί ειδικότητες έχει το ΠΒΚ για τους μαυροσκούφηδες; Ευχαριστώ πολύ!
angel1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2010 3:42 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από angel1 »

Πεδίο Βολής Κρήτης. Δηλαδή Σούδα, ΧανιάΕικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Νατοική βάση αν θυμάμαι καλά για να πας εκεί κατευθείαν δεν πρέπει να πάρεις ειδικότητα υπαξιωματικού και να έχεις και το κατάλληλο "δόντι"
angel1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 06, 2010 3:42 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από angel1 »

Παίρνω κατ' εξέρεση λόγω οικογενειακών θεμάτων...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλά είναι εκεί βασικά θα πάθεις πλάκα. Καμία σχέση με μονάδα παραμεθωρίου
princeG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 10:09 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από princeG »

Γεια χαρά, μόλις τελείωσα την βασική μου εκπαίδευση στα Γιάννενα και τώρα ξενιτεύομαι στην Μεγαλόνησσο στα Τεθωρακισμένα με την ειδικότητα Οδηγού ασυρματιστή. Τί ακριβώς γνωρίζετε γι'αυτό; Δεν έχω ιδέα και θα ήθελα λίγες πληροφορίες από περιέργεια.
Psarakas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 5:13 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Psarakas »

Οδηγος ερπυστριοφόρου... Θα οδηγήσω ποτέ άρμα?
Ozymandias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 05, 2011 12:05 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Ozymandias »

Και οδηγός άρματος να ήσουν φίλε μου πάλι άρμα δεν θα οδηγούσες. Οι ειδικότητες όπως σου είπα είναι πιο πολύ διακοσμητικές. Για το ότι ο καθένας βλέπει με το δικό του τρόπο τη θητεία σίγουρα ισχύει. Όμως σε κάθε περίπτωση από τη στιγμή που ρωτάς "πως είναι τα πράγματα στο χ στρατόπεδο" αυτός που τυχον σου απαντήσει (εγώ ή όποιος άλλος) θα το κάνει με βάση τις δικές του εμπειρίες και με βάση το τι έζησε αυτός. Δεν ξέρω τι άτομο είσαι και πως βλέπεις τα πράγματα οπότε και δεν μπορώ να σου απαντήσω χρησιμοποιώντας το χαρακτήρα σου ως γνώμονα και συνεπώς αναγκάζομαι να σου περιγράψω ένα δικό μου βίωμα. Φυσικά και δεν σημαίνει ότι και το δικό σου θα είναι το ίδιο ή έστω παρόμοιο. Μακάρι στον καιρό που πέρασε το ΚΕΤΘ να έχει γίνει τρελό χυμείο. Πάντως αυτά που σου έγραψα ισχύουν στα περισσότερα ΚΕΝ (εξαιρώντας των βυσματικών όπλων όπως π. Χ ΚΕΥΠ). Συνεπώς αν προτιμάς να τα βλέπεις "αισιόδοξα" τα πράγματα, καλό είναι, καλύτερο από το να τα βλέπεις μαύρα. Ακόμα καλύτερο όμως είναι να είσαι προετοιμασμένος και για το καλύτερο και για το χειρότερο.

Από το λίγο που καταλαβαίνω, σε κόβω να γουστάρεις στρατό. Άρα πιθανό είναι και να γουστάρεις ΚΕΤΘ και την όλη φάση ψιλοτέντας. Σόρυ Κιόλας αλλά ως νέος σε φάση λούφας δεν θα περάσεις σε σχεδόν κανένα ΚΕΝ. Σε κάθε περίπτωση, μακάρι να πάνε και στους 2 σας τα πράγματα πολύ καλά και ανώδυνα. Άντε και καλοί πολίτες και πάλι Εικόνα

Psarakas
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 5:13 am
Επικοινωνία:

Ειδικότητες στα Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Psarakas »

Ειμαι αισιοδοξος γενικα και καλα καταλαβες οτι γουσταρω στρατο γιατι μπαίνω στα 20 μου και προτιμω να ειμαι στην τεντα και στην εμπειρια του κατι καινουργιου παρα να καθομαι και να τα ξίνω ολημερης σπαταλώντας τα 20 μου χρονια... Ειμαι 1.87 και 120 κιλα και εχω φαει σκάλωμα μην βγω άοπλος. Πιστευω πως με καταλαβαινεις. Τελος παντων αυτα απο μενα. Ευχαριστω και για το καλος πολίτης!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες