Πολεμικές Τέχνες

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
avlopaoki
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 5:56 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από avlopaoki »

Ο Μπρους Λι ηταν ο ιδρυτης του Jeet Kune Do αλλα νομιζω οτι αυτος ηξερε Kung Fu. Για την ακριβεια ποια πολεμικη τεχνη ηξερε ο βασιλιας;
Άβαταρ μέλους
avlopaoki
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 5:56 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από avlopaoki »

Τελικα θα ξεκινησω ΜΜΑ γιατι εχει και μαχες στο εδαφος.
yersinia pestis

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Αν θες μαχη δρομου, θα πρεπει να μαθεις και οπλα[του δρομου]διοτι ο δρομος αλλαξε πλεον! Κερατο ζουτζου[ελπιζω να καταλαβαινεις]τα μμα γενικα αντιμετωπιζουν 1 αοπλο[πολυ καλα]αλλα εκτιθεσαι σε επιθεσεις δευτερου[ειδικα στο εδαφος]και συν οτι δεν μαθαινεις οπλα!
yersinia pestis

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από yersinia pestis »

Αν θες να γινεις καλος μαχητης θα πρεπει να εισαι μια ζωη μαθητης και να γνωριζεις τα αδυνατα σημεια σου[και να τα βελτιωνεις]ακομα θα πρεπει να εχεις και ενα πολυ καλο
billaras
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από billaras »

Ηθελα να αρχισω ενα απο τα παραδοσιακα και κλασσικα αθληματα (εραστιχενικα)
στις επιλογες μου εχω παλη (ειτε ελληνορωμ ειτε ελευθερη),judo,karate
ο λογος ειναι καθαρα για εκγυμναση και διασκεδαση
ουτε για να κολλαω μαγκιες στο δρομο, ουτε για να ασχοληθω επαγγελματικα (ωστοτο εννοειται να παιζω κανεναν φιλικο αγωνο στα γυμναστηριο)
παραθετω τι εμαθα απο μελετη... Ας με διορθωσει οποιος ξερει καλυτερα
διαβασα οτι το judo δεν εχει χτυπηματα αλλα λαβες και joint locks (απο οτι διαβασα να το πω ετσι "ζουλας" ενα σημειο του αντιπαλου πχ χερι ποδι, για να δηλωσει υποταγη) και διαβασα οτι εχει 2 σταδια
στο πρωτο ορθιοι και στο 2ο αφου καποιος ριξει τον αλλον κατω παλευουν αυτο που ειπα πριν
ωστοσο σε πολλα βιντεο που ειδα ο αγωνας τελειωνει οταν πεσει καποιος κατω

το καρατε το ειδα να εχει κλοτσομπουνιδια και λιγες λαβες... Η ερωτηση μου εδω ειναι καταποσο μπορει να ς βοηθησει να μπλοκαρεις τα χτυπηματα αυτη η τεχνικη

παλη
δεν εχω πολλα να πω, κλασσικο και ωραιο αθλημα

τωρα το στυλ μ
εγω γενικα δεν ειμαι βιαιος οποτε εχω την ταση και οταν τσακωνομαι με τους φιλους μου να ακινητοποιησω χωρις να πληγωσω τον αλλον (τον ιδανικο θα ηταν και χωρις να τον πονεσω) οποτε αυτο ειναι ενα --- για το καρατε που εχει πολλα χτυπηματα και ισως για μενα ηταν καλυτερο judo-παλη που εχει λαβες

θελω να μ προτεινετε αναμεσα στις 3 λαμβανοντας υποψη το στυλ μ, το ποια απο τις τεχνικες σε βοηθαει με τα αντανακλαστικα σου και ενα Τελευταιο που παραθετω

διαβασα οτι με τα πολλα χρονια το judo και η παλη (ειδικα το judo που σε σκανε κατω συνεχεια) σου προκαλει προβληματα στο γονατο και στην πλατη
ισχυει και τετιο στο ερασιτεχνικο;
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από mixanikara »

Οι περισσότεροι επαγγελματίες του ΜΜΑ ειναι πισογλέντηδες εντωμεταξύ.Εικόνα. Γουστάρουν να πλακώνονται γιατι τους αρέσει το ιδρωμένο αντρικο σωμα.Εικόνα. Οπως και οι μποντυμπιλνταραδες που απο την τεστοστερόνη και τα φάρμακα δέν τους κάνει κουκου και ψάχνουν άλλες λυσεις στο πρόβλημα τους.Εικόνα

Σοβαρα τώρα. Το πιο ακραίο πολεμικο συστημα μάχης που είναι ότι θέλετε μαζί σε ένα ειναι η Ταυλανδέζικη πυγμαχία αν και ολες οι πολεμικές τέχνες της ΝΑ Ασίας είναι ίδιες. Ειναι το σημείο αναφοράς για όλα τα υπόλοιπα συστήματα μαχης. Οι Ταυλανδοί ζούσαν στην Κίνα προτού μεταναστεύσουν στην Ταυλάνδη και είχαν άναπτύξει ακομα πιο παλια κάποια πολεμική τέχνη προτού ξεκινήσουν να σφάζονται με τους Καμποτζιανούς. Ειναι απλή μέθοδος και μπορείς να τη μάθεις εύκολα με εξάσκηση ασχετα το σωματότυπό σου. Το μονο που χρειάζεσαι είναι φυσική αντοχή.Εικόνα

Τρεξιμα χιλίομετρα καθε μέρα. Σχοινάκι. Και ένα σακο με ενα επίδεσμο του μπόξ. Τίποτε άλλο. Εγω είχα ξεκινήσει στο Βερολίνο να μαθαίνω που έχουν και παρα πολύ καλές σχολές με Ταυλανδούς μαστορες αλλα διέκοψα γιατι είχα πάρει αέρα και παραλίγο να πάω φυλακή μια φορά με ενα Τουρκο που με προκάλεσε.Εικόνα. Αμα το σώμα σου αρχίσει και συνηθίσει το στρές και γίνουν ελαστικοι οι μύς σου αντιδρώντας αυτοματα μετα χωρίς να το καταλάβεις μπορεί να σκοτώσεις και κανέναν.Εικόνα. Παν μέτρο άριστον.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από DaMon »

Λιγο δυσκολο δε βρισκεις να βαρας γονατιες και κλωτσιδια μεσα σε ενα δρομο φορωντας τα καθημερινα σου ρουχα; Απλα δε βολευει...

Για ξυλο στο δρομο δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο τη πατροπαραδοτη πυγμαχια.

Για οποιον βεβαια ενδιαφερεται και δεν ξερει τι να αποφασισει γενικοτερα πρεπει να ξερει ενα πραγμα, το μαχητικο αθληα ειναι ΑΘΛΗΜΑ, θα κανει οτι κανει ενας αθλητης...

Η πολεμικη τεχνη ειναι πανω απο ολα μια διαφορετικη φιλοσοφια, θα μαθετε εκει διαφορα πραγματα περα του ωμου ξυλου, καθε πολεμικη τεχνη εχει και το δικο της συστημα και τους δικους της τροπους εκγυμνασης κτλπ...

Για οποιον θελει ενδιαφερον πραγματα, πολυπλοκες τεχνικες κτλπ, ας ασχοληθει με μια πολεμικη τεχνη, οποιος θελει να ριχνει ξυλο, να ακολουθησει καριερα στον αθλητισμο με αγωνες και πρωταθληματα ας ακολουθησει ενα μαχητικο αθλημα.

Υ. Γ.

Κατι πολεμικες τεχνες του τυπου Καρατε,Muay Thai,Judo,taekwondo κτλπ εχουν γινει πλεον καθαρα αθληματα και εχουν χασει το οποιο στοιχειο πολεμικης τεχνης ειχαν οποτε η επιλογη θα ειναι στην τελικη αναμεσα σε μαχητικα αθληματα...

Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από mixanikara »

Εξαρτάται τί θα φοράς και πόσο κοντά είναι ο αντίπαλος σου.Εικόνα Εξάλλου όλο το σώμα σου γίνεται ένα όπλο και λειτουργεί τοσο καλύτερα όσο καλύτερη είναι η φυσική σου κατάσταση... Η Ταυλανδέζικη πυγμαχία είναι στην ουσία τεχνικές ώστε να παράγεις τη μέγιστη μηχανική δύναμη απο το σώμα σου και να χτυπήσεις τα σημεία πίεσης του αντιπάλου σου. Δεν έχει σημασία δηλαδή τί μέγεθος έχει ο αντιπαλος σου. Αντιθέτως. Οσο πιο μυώδης τόσο καλύτερα για σένα. Και το κυριοτερο είναι οτι η Ταυλανδέζικη πυγμαχία εστιάζει περισσότερο στο πως μπορείς να προστατευτείς απο τα χτυπήματα του αντιπαλου σου προτού επιτεθείς. Κάθε κίνηση που κάνεις είναι μελετημένη να σε προστατεύει ταυτοχρονα και απο αιφνιδιαστική επίθεση... Βασικα υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων. Αυτοι που ξέρουν Ταυλανδέζικη πυγμαχία και μπορει να ζησουν σε μια συγκρουση και αυτοι που δέν ξέρουν και δεν έχουν ελπίδες.Εικόνα Να πούμε ότι μια αγκωνια στο τέμπλ του κεφαλιού σου μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλική αιμοραγία και να τεζάρεις επιτόπου. Αμα δείς κανα παραδοσιακο αγώνα στο Λουμπινι σταδιο στην Μπαγκογκ θα καταλάβεις αν και έχουν απαγορευτει και εκει οι αγκωνες γιατι έχουν πεθάνει κανα δυο... Ειναι επικίνδυνα πραγματα αυτα αλλα καλό είναι να τα ξέρεις. Για να γίνει άθλημα το Muay Thai έπρεπε να κοψουν όλες τις θανατηφόρες τεχνικές. Ε και στο τέλος δέν έμεινε τίποτε.Εικόνα
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από DaMon »

KΑταρχην το Muay Thai ειναι το αθλημα το οποιο εχει ως Προγονο το θανατηφορο Muay Boran (απο αυτο κοψαν ενα σωρο για να βγει το αθλημα που εχουμε εμεις σημερα), εκει ναι, εκει ανθρωποι πεθαιναν...

Ειχα βρει καποια βιντεο που επαιζαν ακομα με σχοινακια αντι για γαντια στα χερια και ριχναν τρελο ξυλο... Στο youtube αλλα δεν θυμαμαι καν τιτλους... Μιλαμε για κανονικο αγωνα οχι ξυλο στον δρομο. Τωρα πως επετρεψαν να παιξουν με σχοινακια δεν ξερω...
Άβαταρ μέλους
mixanikara
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:05 pm
Τοποθεσία: Σουηδία
Ενδιαφέροντα: UAV
Επάγγελμα: Μηχανικος
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από mixanikara »

Σωστα τα λές αλλα δεν έχουν φοβερές διαφορές τα δύο συστηματα. Βασικα το πρόβλημα που ήθελαν να λύσουν οι Ταυλανδοί ήταν ότι μόλις ένας στρατιώτης τους έχανε το όπλο του για κάποιο λόγο στο πεδίο της μάχης βρισκοταν σε μειονεκτική θέση. Κάθησαν λοιπον και μελέτησαν όλες τις κινήσεις του ανθρωπινου σώματος για το πώς μπορεί να γίνει όπλο και να αντιμετωπίσει οπλισμενους στρατιώτες! Καμια σχέση με Σαολιν, καλογέρους και δέν ξέρω τί άλλο. Πολλές μάλιστα απο τις "μαγικές" τελετές τους έχουν μείνει απο κεί σαν έθιμο και στο σύχρονο ώς άθλημα. Οταν δέν είχαν πόλεμο με τους γείτονές τους τότε σε γιορτές καθιέρωναν αγώνες Muay Thai για διασκέδαση και απο κεί πήρε και την σημερινη μορφή του που είναι γνωστή ώς Muay Thai. Ώς άθλημα πλέον.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Άβαταρ μέλους
majima
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 15, 2012 10:40 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από majima »

Εξαιρετική τέχνη είναι και το kyokushin karate. Πρόκειται για full contact καράτε στο οποίο δεν φοράς προστατευτικά ούτε γάντια. Το μεγαλύτερο μειονέκτημα αυτής της τέχνης είναι οτι δεν επιτρέπονται οι γροθιές στο κεφάλι, οι κλωτσιές επιτρέπονται σε όλα τα σημεία του σώματος.
Αποτέλεσμα της ενασχόλησης με αυτή την τέχνη είναι σώμα απο ατσάλι και κλωτσιές με απίστευτη τεχνική και δύναμη. Ωστόσο ο καλύτερος συνδιασμός γίνεται με την πυγμαχία ωστε να μάθει κανείς να χτυπάει και στο κεφάλι αποκτώντας παράλληλα αντοχές και σε αυτό το ευαίσθητο σημείο του σώματος.

Άβαταρ μέλους
bodybuilder625
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 19, 2011 6:08 pm
Τοποθεσία: Λοκατζής
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από bodybuilder625 »

Kick Boxing - Muay tha i,Krav Maga... Οι καλυτερες τεχνες για μενα.
ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ
Άβαταρ μέλους
Commander
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 03, 2011 2:16 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από Commander »

Ειμαι 90 κιλα και 1,88 και 15 χρονων, τι μου προτεινετε; Εχω δοκιμασει kung fu Αλλα δεν μου λεει πολλα...
ΜΙΧΑΛΗΣ

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από ΜΙΧΑΛΗΣ »

Προτεινω 6 μηνες kick boxing για να μαθεις γροθιες και μετα σταματα το και ξεκινα krav maga
alexvo

Πολεμικές Τέχνες

Δημοσίευση από alexvo »

Παιδια πυγμαχια και ξερω ψωμι για μενα προσοπικα ειναι οτι καλητερο υπαρχει για το δρομο (και το κραβ μαγκα φυσικα) εχω σωθει απειρες φορες απο τσακομους... Ειχα χτιπισει και παλεστη με γροθια στο δρομο κι κουνιονταν περα δωθε σαν εκρεμες... Ακομα και με ατομα που αντεχαν το ξιλο μετα απο 4-5 γροθιες πεφταν κατω :P σας μιλαω απο προσοπικη εμπειρια και σας λεο οτι ειναι το καλυτερο για το δρομο!(βεβεα προσοχη τα χερια σας γιατι αν χτηπυσετε οπως χτηπατε με τα γαντια στη προπονηση μπορει να παθετε ζημια)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης