ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
μελίντα

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από μελίντα »

Γεια σας. Χρειαζομαι την βοηθεια απο αυτους που ξερουν σχετικα με το ναυτικο. Ειμαι στην 3η λυκειου σε επαλ της ειδικοτητας διοικησης επιχειρησεων- οικονομικα Και επειδη εχω τρελα με την θαλασσα απ'οτι ειδα στο μηχανογραφικο σχολες που μπορω να παω ειναι Α. Ε. Ν ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ και ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (Σ. Μ. Υ. Ν). Θελω να μου εξηγησετε που θα ειμαι περισσοτερο στην θαλασα και ποια θα ειναι η δουλεια μου. Απ 'οτι μου ειπαν θα ειμαι κλεισμενη σε γραφειο κοντα σε λιμανι γιατι ειμαι γυναικα ενω εγω θέλω να ειμαι συνεχεια πανω σε καραβι. Ποια ειδικοτητα μορει να μου προσφερει κατι τετοιο και ο μισθος που ειναι καλυτερος;

chris_rebel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 10:52 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από chris_rebel »

μελίντα έγραψε:Γεια σας. Χρειαζομαι την βοηθεια απο αυτους που ξερουν σχετικα με το ναυτικο. Ειμαι στην 3η λυκειου σε επαλ της ειδικοτητας διοικησης επιχειρησεων- οικονομικα Και επειδη εχω τρελα με την θαλασσα απ'οτι ειδα στο μηχανογραφικο σχολες που μπορω να παω ειναι Α. Ε. Ν ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ και ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (Σ. Μ. Υ. Ν). Θελω να μου εξηγησετε που θα ειμαι περισσοτερο στην θαλασα και ποια θα ειναι η δουλεια μου. Απ 'οτι μου ειπαν θα ειμαι κλεισμενη σε γραφειο κοντα σε λιμανι γιατι ειμαι γυναικα ενω εγω θέλω να ειμαι συνεχεια πανω σε καραβι. Ποια ειδικοτητα μορει να μου προσφερει κατι τετοιο και ο μισθος που ειναι καλυτερος;

μελιντα εγω θα σου ελεγα να πας Α. Ε. Ν. ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ. Εκει μπορεις να γινεις καπετανισσα. Πραγμα που σημαινει οτι θα ταξιδευεις συνεχεια. Για Σ. Μ. Υ. Ν. Δεν ξερω πολλα. Ρωτα και καποιον ή μαλλον καποια που τα εχει ψαξει καλυτερα. Ψαξε ατομα στο φέισμπουκ.
μελίντα

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από μελίντα »

Σ' ευχαριστω! Και θα ηθελα κατι ακομα να μου πεις εαν γνωριζεις. Λοιπον εχω 2 τατουαζ στην μεση και δεν φαινονται ειναι προβλημα αυτο; Γιατι μου ειπαν οτι αμα δεν ειναι σε εμφανες σημειο να μην ανησυχω.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

μελίντα έγραψε:Γεια σας. Χρειαζομαι την βοηθεια απο αυτους που ξερουν σχετικα με το ναυτικο. Ειμαι στην 3η λυκειου σε επαλ της ειδικοτητας διοικησης επιχειρησεων- οικονομικα Και επειδη εχω τρελα με την θαλασσα απ'οτι ειδα στο μηχανογραφικο σχολες που μπορω να παω ειναι Α. Ε. Ν ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ και ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (Σ. Μ. Υ. Ν). Θελω να μου εξηγησετε που θα ειμαι περισσοτερο στην θαλασα και ποια θα ειναι η δουλεια μου. Απ 'οτι μου ειπαν θα ειμαι κλεισμενη σε γραφειο κοντα σε λιμανι γιατι ειμαι γυναικα ενω εγω θέλω να ειμαι συνεχεια πανω σε καραβι. Ποια ειδικοτητα μορει να μου προσφερει κατι τετοιο και ο μισθος που ειναι καλυτερος;



Εαν περασεις ΣΜΥΝ θα εισαι στρατιωτικος με τον αναλογο μισθο που αντιστοιχει στους κελευστες του ΠΝ θα φτασεις σε καποιον βαθμο κτλπ. Περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις εδω για την ΣΜΥΝ: /forum/forum_posts.asp?TID=3803 .

Εαν περασεις ΑΕΝ θα εισαι ιδιωτικος υπαλληλος με με τις αντιστοιχες συμβασεις που αντιστοιχουν στους ναυτικους. Θα παιρνεις περισσοτερα λεφτα (ξεκινας απο 3000-5000 και μετα απο πολλα χρονια θα περνεις γυρω στα 10000 ΕΥΡΩ σαν αξιωματικος σε ποντοπορα πλοια με ελληνικη σημαια) και οταν αποφοιτησεις θα εχεις το πτυχιο της σχολης συν το διπλωμα του Ανθυποπλοιαρχου ή Γ' Μηχανικου. Το μινιμουμ που θα καθεσαι στα βαπορια ειναι οι 6 μηνες αναλογα βεβαια με την συμβαση που θα υπογραφεις καθε φορα. Βεβαια μπορεις να καθησεις οσο γουσταρεις μεσα στο πλοιo πχ 10 μηνες.Παντως να ξερεις πως το επαγγελμα του ναυτικου εχει πολλες ιδιαιτεροτητες και ειδικα για τις γυναικες ειναι δυσκολα οταν προκειται να κανουν οικογενεια. Περισσοτερες πληροφοριες για το εμπορικο ναυτικο θα βρεις εδω στο φορουμ και επισης μπορεις να δεις εδω οτι αφορα για τις γυναικες στο εμπορικο ναυτικο: /forum/forum_posts.asp?TID=7072

YΓ: Καλυτερα να πας ΣΜΥΝ... Απο κει και περα καλη τυχη οτι και εαν αποφασισειςΕικόνα
... ...
μελίντα

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από μελίντα »

Ναι ξερω κελευστης, επικελευστης, αρχικελευστης κλπ. Ομως απο ποσο ξεκινιναει περιπου ο μισθος ενος κελευστη; οσον αφορα το οτι ειμαι γυναικα και τον βαθμο δυσκολιας της συγκεκριμμενης δουλειας το κατανοω αλλα εχω ζησει αρκετο καιρο στην θαλασσα (διοτι ο παππους μου ηταν ναυτικος) και την Εχω λατρεψει. Επεισης το ποσο καιρο θα κανω να πατησω στερια ή να δω ανθρωπο εκτος πλοιου δεν με επηρεαζει ουτε στο ελαχιστο. Το μονο που με απασχολει ειναι να μην ειμαι εσοκλειστη σε γραφειο, και Δεν το γνωριζω κιολας ισχυει κατι τετοιο επειδη ειμαι γυναικα?
chris_rebel
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 10:52 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από chris_rebel »

μελίντα έγραψε:Σ' ευχαριστω! Και θα ηθελα κατι ακομα να μου πεις εαν γνωριζεις. Λοιπον εχω 2 τατουαζ στην μεση και δεν φαινονται ειναι προβλημα αυτο; Γιατι μου ειπαν οτι αμα δεν ειναι σε εμφανες σημειο να μην ανησυχω.
κοιτα δεν νομιζω να εχουν προβλημα. Ειδικα αν δεν ειναι σε εμφανη θεση... Δεν ωομιζω ψαχνουν το σωμα σου...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από greko_27 »

μελίντα έγραψε: Το μονο που με απασχολει ειναι να μην ειμαι εσοκλειστη σε γραφειο, και Δεν το γνωριζω κιολας ισχυει κατι τετοιο επειδη ειμαι γυναικα;


Οχι δεν ισχυει κατι τετοιο... Στο καραβι θα εισαι... . Παντως εντελως διαφορετικα φαινεται να ειναι οταν δουλευεις και ζεις παραλληλα σε ενα πλοιο που τις περισσοτερες φορες θα ερθεις σε συγκρουση με τους συναδελφους σου παρα οταν πηγαινεις απλως σαν επισκεπτης.
μελίντα

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από μελίντα »

Εντος καραβιου και της ειδικοτητας ως διαχ; Σ'ευχαριστω παντως greko_27
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Στην ειδικότητα διαχειριστής λογιστικού αναφέρεσαι μελίντα?
μελίντα

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από μελίντα »

Ναι λογιστικου αλλα Και υλικων.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Καλές ειδικότητες είναι και οι 2.

Εννοείται πως για αρχή έχουν κάποια πλεύσιμα αλλά στην πορεία (ειδικά εάν είσαι απο σχολή) μπορείς άνετα να τοποθετηθείς σε στεριανά πόστα!

Όσο για τα τατουάζ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα απο την στιγμή που δεν είναι σε πολύ εμφανή σημεία!
μελίντα

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από μελίντα »

Επειδη ειμαι απο επαλ σ'αυτες τις ειδικοτητες μπορω να παω. Και προτειμω να ειμαι στο πλοιο, λατρευω την θαλασσα! ευχαριστω για την απαντηση το ειχα αγχος σχετικα με τα τατουαζ...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από Greek_Army »

KΑι εγώ την λατρεύω την θάλασσα για καλοκαίρι. Αλλά δεν ξέρω αν θα την λάτρευα αν ήμουνα 8 μήνες σε ένα καράβι. Εσύ ξέρεις

...
μελίντα

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από μελίντα »

Ολοι την λατρευουν ειδικα το καλοκαιρι! Οχι, ειλικρινα την αντεχω χειμωνα-καλοκαιρι... Χαρα μου ειναι!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΜΥΝ ή Σχολή Πλοιάρχων

Δημοσίευση από D.Y.K »

μελίντα έγραψε: Και προτειμω να ειμαι στο πλοιο, λατρευω την θαλασσα!


Πίστεψέ με θα αναιρέσεις μόλις αντικρίσεις τα του επαγγέλματος και την αντιμετώπιση των συναδέλφων σου (των αντρών κυρίως).

1000 φορές να περάσεις στην ΣΜΥΝ κατ'εμέ!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες