Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αστέριος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Απρ 14, 2014 1:07 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Αστέριος »

Είμαι μαθητής Λυκείου και ενδιαφέρομαι για Σ. Σ. Ε. Οι γονείς μου γενικά μου έχουν πει να γίνω οτι μου αρέσει. Ωστόσο, λέγοντας τους οτι θέλω να πάω Ευελπίδων είναι κάπως αρνητικοί και μου λένε διάφορα αρνητικά. Ο λόγος λοιπόν που γράφω είναι για να με βοηθήσετε να κάνω το σωστό και να με συμβουλεύσετε αν πρέπει να ακούσω τους γονείς μου ή εμένα...
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Terminator »

Θα ακολουθήσεις το επάγγελμα που θες εσυ κι οχι αυτό που θελουν οι γονείς σου.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αστέριος έγραψε:Είμαι μαθητής Λυκείου και ενδιαφέρομαι για Σ. Σ. Ε. Οι γονείς μου γενικά μου έχουν πει να γίνω οτι μου αρέσει. Ωστόσο, λέγοντας τους οτι θέλω να πάω Ευελπίδων είναι κάπως αρνητικοί και μου λένε διάφορα αρνητικά. Ο λόγος λοιπόν που γράφω είναι για να με βοηθήσετε να κάνω το σωστό και να με συμβουλεύσετε αν πρέπει να ακούσω τους γονείς μου ή εμένα...


Για το μέλλον σου εσύ θα αποφασίσεις και κανένας άλλος, το φόρουμ έχει αρκετά θέματα για τους στρατιωτικούς και την στρατιωτική ζωή κάτσε και διάβασε τα και αν πιστεύεις πως σου ταιριάζει κάτι τέτοιο δώσε για στρατιωτικές σχολές.
Άβαταρ μέλους
leonidas95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 7:15 pm
Τοποθεσία: ΕΛΔΥΚ
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από leonidas95 »

Καλησπέρα και απο εμένα, έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το να ενταχθώ στη ΣΜΥ.
1. Σε 20 μέρες ολοκληρώνω την στρατιωτική μου θητεία, και ενδιαφέρομαι να μπώ ΣΜΥ οπλα, ειμαι μόλις 19 έχω δώσει πανελλήνιες πριν 2 έτη Δεν πέτυχα και θέλω να ξαναδώσω γίνεται;
2. Αν δικαιούμαι να δώσω για φέτος πανελλήνιες αυτο θα γίνει απο ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ;
3. Παίζει κάποιο ρόλο στα μόρια ότι υπηρέτησα ΕΛΔΥΚ ΛΔΒ;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Terminator »

1) Μπορείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες
2) Μέσω του σχολείου απο το οποίο αποφοίτησες το 2013
3 Νομίζω μονο αν είσαι Ειδικές Δυνάμεις (με κάθε επιφύλαξη)
Γιώργος

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Γιώργος »

Σκέφτομαι να δηλώσω την σχολή Ευελπίδων ως πρώτη επιλογή και μετά την ΣΜΥ αλλα ολοι μου λένε οτι είναι πολύ σκληρά τα πράγματα και αρκετοί φεύγουν... είναι όντως έτσι;
cuervo

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από cuervo »

Στρατιωτική σχολή είναι μεγάλε, από την ΣΣΕ βγαίνουν οι επόμενοι αξιωματικοί του στρατού, τι θέλεις να είναι; Παιδική χαρά;
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Γιώργος έγραψε:Σκέφτομαι να δηλώσω την σχολή Ευελπίδων ως πρώτη επιλογή και μετά την ΣΜΥ αλλα ολοι μου λένε οτι είναι πολύ σκληρά τα πράγματα και αρκετοί φεύγουν... Είναι όντως έτσι;


Ένα 10-18% τα παρατάνε. Το θέμα είναι εσύ τι θες όχι οι γύρω σου.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Άβαταρ μέλους
ArmEd
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 02, 2015 2:08 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από ArmEd »

Καλημερα σε ολους! χρειαζομαι απεγνωσμενα βοηθεια! δεν μπορω να επιλεξω αναμεσα στην στυα, συδ και στην σχολη αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας.και οι τρεις αυτες επιλογες μου φαινονται πολυ ενδιαφερουσες. ωστοσο δεν μπορω να καταληξω καπου ειναι προτιμοτερο στυα η' συδ για την αεροπορια η' να παω σχολη αξιωματιων ελληνικης αστυνομιας;

το κακο ειναι οτι φευγω για αθληματα και πρεπει να κανω το μηχανογραφικο συντομα.

ευχαριστω εκ των προτερων!

cuervo

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από cuervo »

Αν είσαι από Αθήνα και δεν γουστάρεις μεταθέσεις κτλπ, αστυνομία, αν είσαι από επαρχία και θέλεις κάποια στιγμή να γυρίσεις στο σπίτι σου τότε θα διαλέξεις αεροπορία.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Terminator »

ArmEd έγραψε:Καλημερα σε ολους! Χρειαζομαι απεγνωσμενα βοηθεια! Δεν μπορω να επιλεξω αναμεσα στην στυα, συδ και στην σχολη αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας.και οι τρεις αυτες επιλογες μου φαινονται πολυ ενδιαφερουσες. Ωστοσο δεν μπορω να καταληξω καπου ειναι προτιμοτερο στυα η' συδ για την αεροπορια η' να παω σχολη αξιωματιων ελληνικης αστυνομιας;

το κακο ειναι οτι φευγω για αθληματα και πρεπει να κανω το μηχανογραφικο συντομα.

ευχαριστω εκ των προτερων!



Ως αξιωματικός της ΕΛ. ΑΣ ή υπάξιωματικός της ΣΥΔ θα καταντήσεις ενας γραφειάς σε μια βαρετή δουλειά. Εαν σε ενδιαφέρει να ζήσεις πως είναι η ένστολή ζωή πας ΣΤΥΑ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από D.Y.K »

ArmEd έγραψε:Καλημερα σε ολους! Χρειαζομαι απεγνωσμενα βοηθεια! Δεν μπορω να επιλεξω αναμεσα στην στυα, συδ και στην σχολη αξιωματικων ελληνικης αστυνομιας.και οι τρεις αυτες επιλογες μου φαινονται πολυ ενδιαφερουσες. Ωστοσο δεν μπορω να καταληξω καπου ειναι προτιμοτερο στυα η' συδ για την αεροπορια η' να παω σχολη αξιωματιων ελληνικης αστυνομιας;

το κακο ειναι οτι φευγω για αθληματα και πρεπει να κανω το μηχανογραφικο συντομα.

ευχαριστω εκ των προτερων!



Θα πρέπει να βάλεις κάτω τα εξής:

- Ανέλιξη

- Οικονομικές απολαβές

- Μεταθέσεις

- Ζωή και γενικά η καθημερινότητα των Στελεχών σε ΕΛ. ΑΣ και Π. Α

Έχοντας λοιπόν υπόψην τα παραπάνω εγώ σου προτείνω να διαβάσεις τα αντίστοιχα θέματα και για τις δύο Σχολές και όχι μόνο και φυσικά αν έχεις γνωστούς πέρα από το ίντερνετ να συζητήσεις μαζί τους για να σε ενημερώσουν σχετικώς και για να δημιουργήσεις σφαιρική άποψη.

Προσωπικά δυστυχώς δεν υπηρετώ σε κανένα από τα δύο για να σε βοηθήσω περαιτέρω.

Καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις Εικόνα

JACKSON43

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από JACKSON43 »

Γεία Σας, Είμαι λιγο Άσχετος και θέλω να ρωτησω κάτι απλό το ΣΣΕ είναι μόνο ξηράς ή διαλέγει που θα πας αφού τελειώσει την σχολή;

Σας Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από marsupilami »

Γειά και σε εσένα! Η ΣΣΕ (στρατιωτική σχολή Ευελπίδων) χωρίζεται σε σώματα και όπλα. Οι απόφοιτοι της είναι αξιωματικοί του στρατού ξηράς και μόνο.

Άβαταρ μέλους
Γιωργος4498
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2016 1:05 am
Επικοινωνία:

Ποία Στρατιωτική Σχολή να επιλέξω;

Δημοσίευση από Γιωργος4498 »

Λοιπον καλησπερα σε ολους παιδια!

Θα σας κουρασω γιατι θα γραψω πολλα οποιος ομως ασκει το επαγγελμα και εχει χρονια εμπειρια παρακαλω ας ασχοληθει λιγο!

Ειμαι 18 και ηρθε η ωρα να αποφασισω τι θα κανω και εγω με την ζωη μου λοιπον. Οι καιροι ειναι δυσκολοι, εδω πλεον λεφτα και δουλεια δυσκολα βρισκεις. Απο μικρος μου αρεζε ο στρατος ειχα παντα μια επαφη και με τον στρατο και με την πολιτικη και με την πατριδα μου... Μεγαλωσα αγαπωντας αυτη τη χωρα. Μεγαλωσα με πολεμικα παιχνιδια και στρατιωτικο εξοπλισμο πολεμικες τεχνες και xtreme sport... Γιαυτο και προσανατολιζομαι προς τον στρατο... Γιατι i) Εχει δουλεια ii) Εχει σχετικα καλα λεφτα iii) Εχει οπλα εκρηξεις ασκησεις διαβιωσεις κλπ που μου αρεσουν iv) Υπηρετεις την πατριδα.

Λοιπον τωρα... Ακουγονται ΠΑΡΑ πολλα για την σχολη ευελπιδων και για την δουλεια του αξιωματικου και θα ηθελα καποιος που το κανει χρονια να με διαφωτισει για να ξερω αν τελικα αξιζει να κανω αυτη την επιλογη... Επειδη εδω μιλαμε για το μελλον μου και χρεαιζομαι βοηθεια απο εμπειρους ανθρωπους. Εχω τις εξης ερωτησεις προς το παρον.

1) Λενε πως τα καψωνια εχουνε καταργηθει μεσα στη σχολη. Κατα ποσο ισχυει αυτο;

2) Ο Καμμενος ελεγε οτι θα κανει τους λοχους των ευελπιδων σε 12αδες... Το εκανε;

3) Λενε πως αμα εισαι στον στρατο γλυτωνεις την ιατρικη περιθαλψη και εχεις μερικα προνομια... Ποια ειναι αυτα; Δλδ τι διαφορα στη ζωη του (οτι ναναι επαγγελμα) με αυτη του στρατιωτικου;

4) Λενε πως η δουλεια σου ειναι ενα κανονικο 8ωρο και μερικες φορες δουλευεις κυριακη και μπορεις να μη πας μετα στη δουλεια οποια μερα της εβδομαδας θες... Εχω ομως ενα φιλο που ο μπαμπας του ειναι αντισυνταγματαρχης και δουλευει 11΄30 ωρες την μερα!9 ωρες πρωι και 2.30 ωρες απογευμα... Μπορει καποιος να μου αναλυσει το ωραριο αυτο και μγιατι συμβαινει;

5) Λενε πως μπορεις να ταξιδεψεις μεσα στην Ελλαδα με μεταγωγικο σχεδον τζαμπα

6) Κατι για διακοπες και κατασκηνωση στα ΚΑΙ ακουγεται... Δλδ;

7) Με τον ελευθερο χρονο τι γινεται; Εχεις οσο ελευθερο χρονο εχει καποιος αλλος εργαζομενος του δημοσιου;

8) Λενε πως δε θα σε αφησουν ποτε να ησυχασεις σαν ανθρωπος και καθε μερα θα δεχεσαι τηλεφωνα... Μεχρι και στις διακοπες. Σκοπιμα μαλιστα για να μην ηρεμεις... Το ζει κανεις σας αυτο;

9) Νομιζω οτι ενα μικρο κομματι του στρατου ειναι αναγκασμενο να παει σε πολεμους του ΝΑΤΟ... Ισχυει;(το ειχε πει ενας βουλευτης του κκε στην βουλη)

10) Στην σχολη πως μπορεις να βγαινεις και τεταρτη;

Προς το παρον εχω αυτα Εικόνα

Πριν απαντησει καποιος θελω λιγο να λαβει υποψιν οτι εχω ψαχτει πολυ με τον στρατο ρωταω συνεχεια απο εδω και απο εκει... Ψαχνω στα φορουμ... Απλα με εχουνε μπερδεψει και δεν ξερω τι ακριβως να πιστεψω πλεον... Δε θελω να ζησω μια ζωη στη μιζερια και στην τεμπελια αλλα ουτε μια ζωη που να βρισκομαι μονιμως στην πιεση. Ακουω καλα λογια για αυτη τη δουλεια αλλα ακουω και πολλα ασχημα... Εγω απλα χρειαζομαι μερικες συμβουλες και μερικες απαντησεις και θα τον βρω τον δρομο... Και πραγματικα ευχαριστω οποιονδηποτε μπει στην διαδικασια να διαβασει και να απαντησει εστω και τα ΜΙΣΑ απο οσα ρωταω και γραφω... Συγνωμη αμα εγινα κουραστηκος τα εγραψα οσο πιο συντομα γινοταν! Ευχαριστω συντροφοι!

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες